بازدید 12662

موضع وزیر کار درباره حقوق و دستمزد کارگران

وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه حقوق و دستمزد کارگران را شورایی متشکل از نمایندگان کارگر، کارفرما و دولت پیگیری و تعیین می‌کند،‌گفت: پس از آنکه دیدگاه‌ها و نظرات کارشناسی هر کدام از نمایندگان جریان کارگر و کارفرما و دولت به هم نزدیک شد، در شورای عالی کار درباره دستمزد کارگران تصمیمی می‌گیریم که رضای خداوند رحمان و خلق خدا را در برداشته باشد.
کد خبر: ۱۱۶۴۶۶۲
تاریخ انتشار: ۰۱ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۷:۵۴ 20 February 2023

به گزارش «تابناک»، سید صولت مرتضوی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره تعیین دستمزد ۱۴۰۲ کارگران و برگزاری جلسات دستمزد اظهار کرد: در سال ۱۴۰۱ برای حداقل حقوق و دستمزد چون چندین سال مطالبات باقی مانده بود، این افزایش صورت گرفت. از سوی دیگر تعیین دستمزد از اختیارات وزارت کار یا وزیر کار نیست. هم به اعتبار قوانین داخلی و هم به اعتبار قوانین بین المللی سازمان جهانی کار و اساسا موضوع تعیین حقوق و دستمزد را باید شورایی متشکل از نمایندگان کارگران و کارفرمایان و دولت پیگیری کند.

وزیر کار با بیان اینکه در موضوع بررسی دستمزد اصل بر سه جانبه گرایی است، گفت: بعضا تصور می‌شود آنچه خواست وزیر است باید محقق شود، در حالی که رعایت سه جانبه گرایی باید صورت گیرد البته در عرف بین المللی می گویند اصل بر چانه‌زنی طرفین است که باید با هم مذاکره کنند و به یک نتیجه برسند اما از سوی دیگر قائل به تبعیض بین کارمندان دولت و کارگران نیستیم. حتما باید طوری پیش بینی کنیم که حداقل دریافتی کارگران را با حداقل کارمندان دولت به حد تعادل برسانیم.

او ادامه داد: البته کارگران سه بخش هستند؛ یک بخش خصوصی هستند و یک بخش کارگران نهادهای عمومی غیر دولتی هستند که خصولتی هستند و یک بخش هم کارگرانی که حقوق بگیر دولتند و بر اساس قانون کار دریافتی دارند. دولت در لایحه بودجه برای آن بخش از کارگرانی که حقوق بگیر دولت هستند، پیش بینی‌هایی کرده است چون دولت دخل و خرجش باید مشخص شود و متناسب با منابعش مصارف تعریف کند.

وی درباره تشکیل جلسات دستمزد گفت: به همکاران در حوزه روابط کار اعلام کردیم که تشکیل جلسه بدهند و دیدگاه‌ها و نظرات کارشناسی هر کدام از نمایندگان جریان کارگر و کارفرما و دولت را بگیرند و به هم نزدیک کنند و بعد در شورای عالی کار تصمیمی بگیریم که رضای خداوند رحمان و خلق خدا را در برداشته باشد.

اهتمام دولت برای کنترل تورم در سال آینده

وزیر کار در عین حال درباره موضع برخی مقامات کارگری که بارها اعلام کردند جامعه کارگری خواهان افزایش دستمزد نیست به شرط آنکه تورم در کشور مهار شود، گفت: تمام اهتمام دولت این است که در سال آینده تورم را مهار کنیم، اگر این کار اتفاق بیفتد، مردم قدرت خریدشان افزایش می یابد. البته بخشی از افزایش تورم ناشی از حذف ارز ترجیحی بود و دولت این تورم را پیش بینی می‌کرد لذا در قالب یارانه بخشی از این یارانه را به صورت جبرانی جبران کرد.

مرتضوی ادامه داد: بخشی از تورم هم تورم انتظاری است. اساسا در کشوری که تراز تجاری‌اش مثبت است، نباید تورم به این شکل داشته باشد. متاسفانه در گذشته اقتصاد کشور را شرطی کردند. اقتصاد وقتی که به اخم و لبخند پیوند بخورد و شرطی شود آسیب‌پذیر است لذا تمام تلاش دولت این است که اقتصاد را از اقتصاد اخم و لبخند نجات دهند و موفق هم بوده است.

کسری منابع ۴۰۰ هزار میلیارد تومانی صندوق‌ها در سال گذشته

وی متذکر شد: تراز تجاری ما بر اساس گزارش مراکز رسمی مثبت است و مخصوصا که صادرات غیرنفتی ما افزایش یافته و مطلوب‌تر از گذشته شده است. همین صندوق‌هایی که در اختیار ماست، سال۱۴۰۰ حدود ۴۰۰ هزار میلیارد تومان کسری منابع داشتند. دولت گذشته برای اینکه یک مقدار کار عمرانی انجام بدهد، شروع به انتشار اوراق خزانه کرد. اصل و فرع اوراق خزانه که انتهای سررسیدشان ۲۸ اسفند ۱۴۰۴ هست و برای اولین بار بودجه جاری کشور در یک سال ۱۱۶ درصد افزایش یافت.

بخشی از جهش تورم به خلق پول برمی‌گردد

او ادامه داد: یعنی سال ۱۴۰۰ نسبت به ۱۳۹۹ بالغ بر ۱۱۵ درصد فقط جاری کشور افزایش یافت و منابعش را هم نداده بودند و این تراز بین منابع و مصارف پیش بینی نشده بود. حدود ۸ میلیارد دلار ارز ترجیحی پیش‌بینی شده بود، برای کل سال ۱۴۰۰ این مبلغ در ۵ ماهه اول سال همه‌اش هزینه شد. بقیه سال دولت مانده بود و خزانه بدون پول لذا بخشی از جهش تورم به خلق پول برمی گردد.

مرتضوی در پایان اظهار کرد: زمانی که می گفتند نام ابربدهکاران را اعلام کنند، دیدیم که در صدرشان صندوق تامین اجتماعی است. این صندوق ۸۸ هزار میلیارد تومان به بانکهای عامل بدهکار بود. بانکهای عامل چکار کرده بودند؟ بانکها که منابع نداشتند، خلق پول کرده بودند و وقتی خلق پول می‌شود، اثرتورمی‌اش هشت برابر می‌شود لذا این صدایی که الان می‌شنویم ناشی از سازی است که در گذشته کوک کردند اما این دولت بنایش این است که بودجه‌ای که می‌دهد تراز و تعادل و توازن داشته باشد. مثبت باشد به سمت منابع نه اینکه همه مصارف افزایش داشته باشد.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی: ۲۰
انتشار یافته: ۱۶
اگه رضایت خدای رحمان برات مهمه 25درصد متناسب سازی باقی مانده از سال گذشته رو برای بازنشستگان ومستمری بگیران بدبخت تامین اجتماعی اجرایی کنید 2سال گذشته وارد سال سوم شدیم پس دیگه کی قراره اجرایی بشه خداازتون نگذره. با 6میلیون چطور زندگی کنیم با 2میلیون عیدی چی میشه خرید؟؟؟؟؟
اصلا شما خوبی.همه مشکلات مال دوره پهلوی اول مونده تا حالا.شما بهترینی.خوبه راضی هستی
میشه لطف کنی از خداوند صحبت نکنید کارتان را اگر بلدید درست انجام دهید کفایت ست .
شما اگر خدا را قبول دارید باید بدانید که در حایی قرار گرفته اید که شایستگی انرا ندارید
با عیدی 1800 روت هم میشه حرف بزنی با 18میلیون هم نمیشه برای عیدخرید کامل کنی چه برسه به 2میلیون
هیچیش به وزیر نمیخوره
مطمئنم باتوجه به پایان سال واینکه هنوزجلسه ای براتعیین دستمزدسال آیندبرگزارنشده قطعا"امسال میزان افزایش حقوق کارگران مشخص نخواهدنشدنمیدانم چراتافرصت هست وهمزمان بابودجه سال آینده جلسه نمیگرندودرپایان سال تاصبح نمیخوابندتابه نتجه برسندمعنی این کارچیست؟؟
دیگه فایده ایی نداره حنای شما برای مردم رنگی نداره زمان انتخابات خیلی وعده دادید حالا که اجرا نشده و نمیتونین اوضاع رو سرو سامان بدین ، دولت قبلی مسئول بوده !!!!!
سلام چه تفاوتی بین کارگر در بخش دولتی و خصوصی وجود داره دولت هم باید باندازه بخش خصوصی حقوق و مزایای کارگر رو پرداخت کنه
این یعنی انتظار افزایش حقوق در سال اینده را نداشته باشید
آقای مرتضوی 1400 تموم شد در حال خاتمه 1401 هستیم
در حالی سال 1401 خاتمه می یابد که بیش از 100 درصد افزایش قیمت در بسیاری از اقلام داشتیم
خلق پول شدید داشتید
بی انضباطی مالی شدید بانکها داشتند
ولی شما فقط زورتان به مردم می رسد
اگر راست می گویید و دنبال رضای خدا و خلق خدا هستید مانند بسیاری از مردم با حداقل حقوق خود و فرزندانتان زنگی کنید
کارمندان از انواع و اقسام مزایاهای دولتی برخوردار هستند ،،در حالیکه کارگران از هیچگونه مزایای برخوردار نیستند،،بنا برای این موضوع هیچ دلیلی ندارد که افزایش حقوق کارگران و بازنشستگان تامین اجتماعی مانند دولتی ها باشد...قطعا افزایش حقوق کارگران باید بیشتر از دولتی ها باشد‌‌
آفرین به این دولت
اقای وزیر شما که نمی توانید تورم را کنترل کنید پس دست ازاین بازیها بردارید روز به روز تمام اقلام به طور سرسام اور بالا میرن شما برای تورم چکار کردید چرا همش باید سر بالا رفتن حقوق کارگران دعواست هرچه تورم بالا حقوق کارگران طبق تورم بایدبالا برود
همیشه همین بوده. هر چیزی صدتا صاحب و متولی داره که فقط پول میگیرن ولی موقع عمل همه چی رو میندازن گردن بقیه
سلام دررابطه با حقوق پرداخت به کارمندان وکارگران وکارکنان بازنشسته به طوری عمل شود که برابر عدالت اجتماعی وشفافیت وبرابر با تورم مد نظر قرار گیرد .
زحمت کشیدی عمو من فکر کردم از مریخ میان دستمزد رو مشخص کنن آقا لطف کرده به معاون روابط کارش دستورررررر داده جلسه تشکیل بده ..... ما چه بدبختیم که تو وزیر کارمونی!!!!
همسانسازی حقوق بازنشستگان را هم مجلس تصویب کرده چرا اقدام نمی کنید
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # حقآبه هیرمند # حج 1402 # رضامراد صحرایی # عبدالعلی قوام
وب گردی