بازدید 2524
۲
معاون وزیر کشور خبر داد؛

توافق ایران و عراق بر سر صدور گذرنامه ویژه اربعین

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور گفت:با طرف عراقی بر سر تهیه گذرنامه‌ای ویژه اربعین حسینی(ع) توافق شد.
کد خبر: ۱۱۶۴۲۰۹
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۶ 16 February 2023


به گزارش تابناک به نقل از مهر، مجید میراحمدی صبح پنجشنبه در حاشیه برگزاری دومین کارگروه مشترک همکاری‌های امنیتی بین ۲ کشور که در مشهد برگزار شد اظهار کرد: با طرف عراقی بر سر تهیه گذرنامه‌ای ویژه اربعین حسینی (ع) توافق شد که از ویژگی‌های آن، ارزان بودن قیمت و سرعت چاپ و تحویل آن است.

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور بیان کرد: از دیگر موضوعات مورد توافق در این نشست، می‌توان به موضوع گذرنامه‌هایی که اعتبار آنها تمام شده است اشاره کرد که فقط برای سفر در زمان اربعین حسینی (ع) دارای اعتبار باشد که این موضوع کمک بسیار مهمی در تردد زائران خواهد کرد.

وی همچنین در خصوص زائران پاکستانی که تاکنون امکان ورود به کشور عراق را از مرز زمینی نداشتند گفت: موافقت شد تا زائران پاکستان بتوانند از مسیر ایران به صورت کاروانی از مرزهای مشخصی که اعلام خواهد شد وارد کشور عراق شده و سپس به صورت کاروانی از کشور عراق دوباره به ایران وارد شوند.

میر احمدی ادامه داد: قرارگاه عملیاتی مشترک در موضوع اربعین بین ۲ کشور تشکیل می‌شود و نشست‌های آن به صورت متناوب در خصوص حل و برنامه ریزی مسائل مربوط به زائران تا زمان رسیدن به ایام زیارتی ماه صفر ادامه خواهد داشت.

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور گفت: در استان‌های مرزی کشور هم، قرارگاهی ذیل این قرارگاه مرکزی مشترک تشکیل می‌شود تا از بروز ناهماهنگی‌های گذشته جلوگیری شود.

 

وی گفت: عبور زائران حسینی (ع) از مرز چذابه هم اکنون ممنوع است اما توافق شد که زائران ایرانی متقاضی عبور از این مرز، بتوانند به کشور عراق عازم شوند.

میراحمدی در پاسخ به فراهم شدن مسیر ریلی بین ایران و عراق در زمان زیارت اربعین حسینی (ع) افزود: هر ۲ طرف توافق دارند که این کار هر چه سریع‌تر انجام شود و یکی از موضوعات مهمی که وزارت راه و شهرسازی کشور ما و همچنین کشور عراق با جدّیت آن را دنبال می‌کنند همین موضوع است که اجرای آن به ۲ طرف بستگی دارد.

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور با تشکر از همکاری خوب هیأت عالی رتبه کشور عراق به سرپرستی رئیس ستاد اربعین این کشور ادامه داد: در این نشست موضوعاتی در خصوص امنیت مرزها، مقابله با گروه‌های تروریستی، مقابله با جریان قاچاق سلاح و مواد مخدر و سایر جرایم سازمان یافته نیز مطرح شد که هر موضوع را کمیته‌های مشخص شده مورد پیگیری قرار دادند و امیدواریم ۲ کشور اقدامات مؤثری را در این زمینه‌ها ترتیب دهند.

برگزاری نشست‌ها منجر به همکاری بیشتر و کاهش مشکلات ایران و عراق می‌شود

در ادامه مهدی علی هادی الفکیکی، مشاور وزیر کشور عراق نیز اظهار کرد: بر اساس تفاهم‌هایی که قبلاً بین ۲ کشور صورت گرفت نشست‌هایی برگزار و قرار شد در خصوص مسائل مرزی ۲ کشور، اقامت و به خصوص هماهنگی بیشتر برای برگزاری اربعین حسینی (ع) تفاهم‌هایی شود.

مشاور وزیر کشور عراق افزود: این نشست‌ها منجر به همکاری بیشتر و کاهش مشکلات بین ۲ کشور دوست و برادر خواهد شد و امید است با استمرار این نشست‌ها، شاهد کاهش مشکلات موجود باشیم.

گفتنی است؛ در پایان این نشست امنیتی مشترک که در قالب کمیته‌هایی با موضوعات آموزش، اطلاعات، مرز، جرایم سازمان یافته و مواد مخدر، گذرنامه و اربعین برگزار شد تفاهم نامه‌ای در ۲۸ بند به امضا رسید.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۲
خداراشکر برا این کارا همت دارید .
افتضاحی که پارسال به بار آوردین یادتون رفت
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # حج 1402 # رضامراد صحرایی # ارتحال امام خمینی # قیام 15 خرداد
وب گردی