بازدید 2463

آمریکا با اعمال تحریم‌ها موجب بروز فجایع انسانی شده

مائو نینگ سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت: دولت‌های آمریکا به طور متوالی با سوء استفاده از اهرم مالی، از تحریم‌ها به عنوان راه حل ترجیحی برای مشکلات دیپلماتیک استفاده کرده‌اند که این امر بی‌اثر بوده و موجب بروز فجایع انسانی شده است.
کد خبر: ۱۱۶۳۵۳۱
تاریخ انتشار: ۲۲ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۸:۳۰ 11 February 2023

به گزارش «تابناک» به نقل از ایرنا از سایت دولتی چین، سخنگوی وزارت امور خارجه چین جمعه شب در نشست مطبوعاتی خود با انتقاد از اعمال تحریم‌های مختلف از سوی آمریکا علیه دیگر کشورها گفت: تا سال مالی ۲۰۲۱، تعداد تحریم‌های فعال ایالات متحده به بیش از ۹۴۰۰ مورد افزایش یافته و تاکنون شامل چین، روسیه، ایران، سوریه، کره شمالی، کوبا، فرانسه، بریتانیا، آلمان، ژاپن و... شده است که بی‌اثر بوده و موجب بروز فجایع انسانی شده است.

مائو درباره ورود ناخواسته بالون چین به فضای آمریکا و اینکه یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا گفته است که تجهیزات کشف شده در این بالون برای نظارت اطلاعاتی بوده و با تجهیزات هواشناسی مغایرت دارد، گفت: چین بارها اطلاعاتی را به اشتراک گذاشته و موضع خود را در مورد ورود ناخواسته بالون غیرنظامی چینی به حریم هوایی آمریکا اعلام کرده است.

وی با اشاره به قطعنامه کنگره آمریکا که چین را به دلیل استفاده از بالون نظارتی بر فراز خاک ایالات متحده محکوم کرد، گفت: قطعنامه کنگره آمریکا صرفاً در مورد کسب امتیازات سیاسی و نمایش کلی ماجرا است. چین از صدور این قطعنامه ابراز تاسف و قاطعانه با آن مخالفت می‌کند.

مائو با اشاره به اینکه آمریکا سعی دارد به هر طریقی برتری اقتصادی خود را در جهان حفظ کند، خاطرنشان کرد: ایالات متحده برای حفظ برتری اقتصادی و فناوری خود، مفهوم امنیت ملی را بیش از حد گسترش داده و با سوء استفاده از اقدامات کنترل صادرات و مختل کردن فعالیت‌های عادی اقتصادی و تجاری، زنجیره‌های صنعتی در عرضه جهانی را بی‌ثبات کرده است.

وی گفت این یک انحراف کامل از اصول اقتصاد بازار و رقابت منصفانه است که ایالات متحده از مدت‌ها پیش، از آن حمایت می‌کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین تاکید کرد، ایالات متحده باید تحریم‌های غیرقانونی و یکجانبه را کنار بگذارد و مسئولیت‌های بین‌المللی خود را به عنوان عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل بپذیرد.

وی درباره اینکه گفته می شود خرابکاری در سپتامبر گذشته در خطوط لوله نورد استریم که گاز طبیعی را از روسیه به اروپا منتقل می‌کند، توسط نیروهای اطلاعاتی و نظامی آمریکا انجام شده است، گفت: خطوط لوله گاز نورد استریم یک زیرساخت حیاتی فراملی است. انجام خرابکاری در این خط لوله تأثیر جدی بر بازار جهانی انرژی و مسائل زیست‌محیطی داشته است. اگر این موضوع صحت داشته باشد ایالات متحده یک توضیح مسئولانه به جهان بدهکار است.

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# قره باغ # هفته دفاع مقدس # نعمت احمدی # الواح هخامنشی بازگشتی # بازیهای آسیایی 2022