بازدید 4718
۳

سلامت دهان و دندان در بند گرانی

افزایش هزینه های سلامت و بهداشت دهان و دندان سبب شده است تا میزان دندان های پوسیده و خراب افزایش یافته و این امر سلامت فرد را در معرض خطر قرار می دهد.
کد خبر: ۱۱۶۲۳۱۷
تاریخ انتشار: ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۸:۱۵ 02 February 2023

به گزارش «تابناک» به نقل از مهر، عوامل متعدد اقتصادی، فشار کاری، زندگی ماشینی و فشار روحی ناشی از آن در کنار نادیده انگاشتن دندان به عنوان عضو مهمی از بدن، باعث شده در کشور شاهد لبخندهای دریغ شده باشیم.

بهداشت دهان و دندان از جمله مسائلی است که سالانه به اهمیت آن در رسانه‌ها و سیاستگذاری ها، تأکید شده اما در عمل نسل به نسل شاهد کم توجهی به آن هستیم.

همه آنها که دهه سه و چهار زندگی خود را سپری می‌کنند حتماً توصیه‌های بهداشتی تلویزیون مانند شعر معروف «مسواکم و مسواکم خوب و تمیز و پاکم..» را به خاطر دارند و شاید همه روزه زمزمه هم می‌کردند اما وضعیت دندان ۳۰ ساله‌ها و ۴۰ ساله‌های امروز نشانه‌ای از تاثیر این نوع توصیه‌ها ندارد، حتی مهم‌تر اینکه این نسل پدر و مادر همان کودکان امروز هستند که اتفاقاً آنها هم بهداشت دهان و دندان را به طور کامل رعایت نمی‌کنند.

حال این سوال پیش می‌آید که چه عواملی باعث شده مردم در حوزه بهداشت دندان خود، دندان با ریشه سالم را می کشند و جای آن دندان‌های مصنوعی را ترجیح دهند که با چاق و لاغر شدنی به تنشان گشاد و تنگ می‌شود؟

کارشناسان عوامل متعددی را در امر نادیده انگاشتن وضعیت دندان در کشور دخیل می‌دانند که اگر چشم خود را به نوع دیدگاه افراد ببندیم می‌توانیم بگوییم تقریباً ریشه تمامی این بی توجهی‌ها مسائل مالی و اقتصادی است.

استان گلستان هم با توجه به رقم ناخوشایندی که در مسائل اقتصادی دارا است در مسئله دهان و دندان هم وضعیت مناسبی ندارد.

گرانی تجهیزات

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان در گفتگو با خبرنگار مهر اهمیت رسیدگی به دندان‌ها سخن گفت و افزود: بهداشت دهان و دندان در استان وضعیت چندان مناسبی ندارد و لازم است به این امر توجه بیشتری شود.

سعید گل فیروزی بیان کرد: وضعیت نامناسب بهداشت دندان فقط مختص استان گلستان نیست و مساله کشوری است و وجه مهم آن هم متوجه گرانی تجهیزات و لوازم و خدمات دندانپزشکی است که با توجه به وضعیت اقتصادی عموم مردم می‌توان گفت قدرت مالی رسیدگی به دندان‌ها در همه اقشار وجود ندارد.

گلستان جزو ۳ استان اول کشور در پوسیدگی دندان

یکی از دندان پزشکان شهرستان گرگان هم در خصوص پایش آماری بهداشت دندان در گلستان به خبرنگار مهر گفت: آخرین آمایش کشوری مربوط به سال ۹۲ است که با شاخص dmft به بررسی میزان سلامت دندان‌ها پرداخت.

میلاد نیازی افزود: براساس شاخص dmft میزان دندان‌های کشیده شده، ترمیم شده و پوسیده نیازمند ترمیم در سه رده سنی پنج تا ۶ سال، ۱۲ تا ۱۵ سال و ۳۵ تا ۴۴ سال مورد بررسی قرار گرفت.

نیازی بیان کرد: بر اساس آمایش آماری سال ۹۲ در استان گلستان، ۹۴.۵ درصد از کودکان پنج تا ۶ ساله، ۸۲.۴ درصد از کودکان ۱۲ تا ۱۵ ساله و ۸۹ درصد افراد ۳۵ تا ۴۴ ساله نیازمند درمان دندان‌هایشان بودند.

این دندانپزشک گرگانی متذکر شد: متاسفانه در رده سنی پنج تا ۶ سال با توجه به اینکه میانگین کشوری افراد نیازمند درمان دندان ۸۴.۳ است، استان گلستان اولین استان نیازمند به شمار می‌رود و این در حالی است که مراقبت‌های پیشگیرانه دقیقاً در این رده سنی باید انجام شود و خرابی دندان‌ها در این سن بیانگر دندان‌های دائمی خراب‌تر در سنین بالاتر است.

وی ادامه داد: در سنین ۱۲ تا ۱۵ سال و ۳۵ تا ۴۴ سال هم استان گلستان در مقایسه با افراد نیازمند درمان در کشور با درصد میانگین ۷۴.۳ و ۸۶.۱، جزو استان‌های اولویت دار در بحث درمان بوده که نشان می‌دهد این استان متاسفانه جزو سه استان اول کشور در خرابی دندان است.

نیازی گفت: در واقع هر دو سال باید آمایش آماری از وضعیت دندان در کشور انجام شود اما آماری که اکنون در دسترس است مربوط به همان سال ۹۲ بوده و پس از آن دیگر پایشی در کشور و به تبع آن در گلستان انجام نشده است.

ضرورت تغذیه درست

این دندانپزشک گرگانی بیان کرد: بنا بر ضرورت تعدادی از دانشجویان و فارغ التحصیلان دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان به صورت مستقل و بسیج گونه وارد عمل شده و با ثبت موسسه‌ای بنام سلیم به ارائه خدمات رایگان دندانی در مناطق محروم استان کردند.

نیازی گفت: طبق مشاهدات بعید است که بگوییم وضعیت استان گلستان نسبت به سال ۹۲ بهتر شده و از دلایل آن می‌توان به بالارفتن هزینه‌های درمانی، مسائل متعدد اقتصادی، فشار روحی در زندگی ماشینی و مدرن و کارمندی اشاره کرد که گویا برای افراد رمق نخ دندان کشیدن هم در این زندگی پر از استرس باقی نمانده است.

این دندانپزشک گرگانی تأکید کرد: یک بخش عظیم موثر در سلامت دندان‌ها مصرف تغذیه مناسب است که با توجه به گرانی اقلام خوراکی این معیار هم به ناچار نادیده گرفته می‌شود، ضمن اینکه سختی آب شهر گرگان هم در خرابی دندان‌ها بی تاثیر نیست.

وی دیگر عامل خرابی دندان‌ها را مسائل فرهنگی اشتباه در نسل جوان حاضر خواند و افزود: بسیاری از جوانانی که با دندان‌های پوسیده به ما مراجعه می‌کنند به اذعان خودشان در اثر مصرف مشروبات الکلی مینای دندانشان از بین رفته است.

نیازی گفت: نسل نوجوان و جوان ما نسبت به نسل گذشته مقاومت کمتری نسبت به مصرف مخدر دارد و این قبح شکنی و افزایش سرانه مصرف غذاهای فست فودی هم مزید بر علت خرابی دندان‌ها شده است.

این دندانپزشک گرگانی گفت: عدم رسیدگی به دندان‌ها تبعات اجتماعی زیادی دارد که در بسیاری موارد حتی باعث می‌شود فرد لبخندش را در میان جمع دریغ کند.

زیورآلات به دندان ترجیح داده می‌شود

وی ادامه داد: دندان‌های سالم نه تنها در روابط فردی و اجتماعی بسیار موثر است بلکه عدم رسیدگی به آن پیامدهای جسمانی متعددی به خصوص در حوزه گوارش افراد به دنبال دارد که اگر نادیده گرفته شود به مرور سرطان‌های مربوط به دستگاه گوارش را شاهد خواهیم بود.

نیازی افزود: درست است که هزینه دندانپزشکی بالاست اما در همان مناطق محروم بانوانی را می‌دیدیم که زیورآلات را به دندان ترجیح می‌دادند و با سنین کم حاضر بودند دندان بکشند اما النگو در دست داشته باشند.

این دندانپزشک همچنین متذکر شد: متاسفانه چون دندان درد کشنده نیست افراد حاضر هستند برای کبد و کلیه به راحتی هزینه کنند اما دندانی که درد می‌کند را بکنند و دور بیندازند؛ حال آنکه اگر اهمیت دندان از دیگر ارگان‌های بدن بیشتر نباشد کمتر هم نیست.

وی گفت: بهبود وضعیت دندان هم نیازمند تغییر تفکر اجتماعی و فرهنگ سازی، بالابردن وجدان کاری در همکاران دندانپزشک، قوانین حمایتگرانه سیاست گذاران، بهبود وضعیت اقتصادی توسط دولتمردان و همچنین چندین برابر شدن توجه به بخش دهان و دندان در وزارت بهداشت است که باید گفت مورد آخر متاسفانه مغفول مانده و وزارت خانه اهمیت چندانی برای این بخش قائل نیست.

به گزارش مهر، دندان نه تنها در ظاهر دارای اهمیت است بلکه سلامت باقی اعضا بدن هم در گروی سلامت آن است و از جنبه روحی و روانی هم مهم است لذا می‌طلبد کنشگران حوزه سلامت به ویژه سیاست گذاران وزارتخانه متبوع در پیشگیری و درمان سلامت دندان‌ها توجه بیشتری داشته باشند.

سلام پرواز
بلیط اتوبوس
تبلیغات تابناک
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۲
انتشار یافته: ۳
منم عیدی آخر سالمو به جای اینگه برم یه دندون ایمپلنت بزارم پولشو رفتم طلا خریدم که پس انداز کنم

فکر می کنین از دل خوشمه !
به قران وحشتناک افزایش داره
خودمون که به درک . بچه ها مون
واقعا دیرزو تا مرز سکته رفتم
بچم برده بودم دندانپزشکی
وزارت بهداشت باید دندانپزشک با حقوق مشخص تربیت کند...
واقعا سخته...
هزینه دندانپزشکی بسیار بسیار بسیار بالاست...
نتیجه را هم که می بینید.
برچسب منتخب
# فطریه # جیش العدل # حمله به کنسولگری ایران در سوریه # کفاره روزه # جهش تولید با مشارکت مردم
آخرین اخبار