بازدید 4852

آخرین خبرها از مناطق زلزله زده خوی

زلزله خوی خسارات قابل توجهی به بار آورده است.
کد خبر: ۱۱۶۱۷۳۰
تاریخ انتشار: ۰۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۷ 29 January 2023

 

به گزارش تابناک به نقل از خبرآنلاین ، زلزله شدید دیشب خوی خسارات قابل توجهی داشته است، این جمله به اتفاق نظر از سوی خبرنگاران حاضر در محل گزارش شده است ضمن اینکه با آغاز بارش برف ، سرمای شدید هوا مشکل ساز شده است.

آغاز ارزیابی خسارت وارده در ۲۶ روستای زلزله زده

مدیرکل بنیاد مسکن آذربایجان‌غربی با اشاره به حضور ارزیابان برای بررسی میزان آسیب‌های وارد شده به واحدهای مسکونی از زلزله شب گذشته خوی گفت: کارشناسان این نهاد بررسی میزان خسارت‌ها را در ۲۶ روستا آغاز کردند.

به گفته وی، ۷۵ تیم ارزیاب بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به مناطق زلزله زده شهرستان خوی اعزام شده‌اند.

اقلام امدادی از ۱۳ استان کشور در راه خوی

حامد سجادی معاون لجستیک و آمادگی سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر درباره جزئیات این اقلام گفت: در حال حاضر ۵هزار و ۵۰۰ تخته چادر اسکان اضطراری، ۱۱ هزار و ۵۰۰ تخته پتو، ۶هزار و ۸۰۰ تخته موکت ۶ متری، ۲ هزار و ۵۰۰ هیتر و چراغ والور و ۵ هزار و ۵۰۰ بسته غذایی ۷۲ ساعتها در حال ارسال به منطقه زلزله زده است.
سجادی افزود: این اقلام از استان‌های آذربایجان‌شرقی، اردبیل، اصفهان، ایلام، تهران، زنجان، قزوین، قم، گلستان، گیلان، مرکزی، مازندران و همدان ارسال شده است که در ۲ فروند هواپیما و تعدادی تریلی و کامیونت در حال ارسال به منطقه است.
او تاکید کرد: این اقلام به جز موجودی انبارهای هلال احمر آذربایجان‌غربی است.

۱۵۰ قطعی گاز و ۷ مورد تخریب علمک در خوی در پی زلزله

علیرضا شیخی مدیرعامل شرکت آذربایجان‌غربی، اظهار کرد: براساس آخرین بررسی‌های صورت گرفته، پس از زلزله‌ی ۵/۹ ریشتری خوی، ۱۵۰ قطعی گاز و ۷ مورد تخریب علمک داشتیم که گاز پنج مورد از علمک‌های تخریب شده ترمیم و سه مورد نیز به کل قطع شده است.

وی با اعلام اینکه برغم شدید بودن زلزله، خوشبختانه تاسیسات زیرساختی گاز مورد آسیب قرار نگرفته است، گفت: گروه‌های نشت‌یابی ما هم اکنون شبکه‌های موجود را از نظر نشتی مورد بررسی قرار داده‌اند تا در صورت نشت در شبکه‌ها، سریعا آنها را رفع کنند.

اقدامات موثر برای اسکان اضطراری زلزله‌زدگان انجام شده است

استاندار آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه یکی از دغدغه‌های مهم مردم آسیب دیده از زلزله شهرستان خوی، تعیین میزان خسارت واحدهای مسکونی است، گفت: ارزیابی خسارت زلزله خوی به سرعت آغاز شده و به انجام خواهد رسید.

معتمدیان با اشاره به فوت سه نفر بر اثر زمین لرزه ۵.۹ ریشتری خوی که یکی از آنها به علت سکته قلبی بوده است، ادامه داد: ۸۱۶ نفر هم تا صبح امروز به مراکز درمانی مراجعه کرده‌اند که از این تعداد، ۶۴ نفر به بیمارستان‌های آذربایجان‌شرقی، ارومیه و سلماس ارجاع شده و ۶۰ نفر نیز در خوی بستری هستند.

وی درخصوص وضعیت اسکان زلزله زدگان نیز گفت: با توجه به تجربه ۲ زلزله پیشین در منطقه که طی سه ماه گذشته اتفاق افتاده است، هماهنگی خوبی بین نهادهای مسئول بوده و اردوگاه‌ها و کمپ‌هایی برای اسکان اضطراری برپا کرده‌ایم.

استاندار آذربایجان‌غربی همچنین یادآور شد: در برخی روستاها که زیرساخت وجود نداشت، مجبور شدیم که چادرها را برپا کنیم که در این خصوص، تا صبح تیم‌های مربوطه در منطقه حضور داشته و خدمت رسانی می‌کردند.

وی در ادامه افزود: برآورد اولیه این است که واحدهای مسکونی ۷۰ روستا از ۲۰ تا ۸۰ درصد آسیب دیده‌اند که البته آسیب در مناطق شهری نسبت به ۲ زلزله قبل، بیشتر بوده و خسارت‌هایی در داخل شهر خوی و شهر فیرورق گزارش شده است.

وی درخصوص وضعیت زیرساخت های شهرستان خوی پس از زلزله نیز گفت: تخریب زیرساخت‌های برق را در شهر خوی، فیرورق و تعدادی از روستاها داشتیم که البته از هشت صبح امروز، برق تمام روستاها و مناطق شهری وصل شده است.

معتمدیان در پایان افزود: در حوزه گاز نیز یکسری اختلالات بود که به سرعت حل شد؛ مشکل آب در سطح شهرستان گزارش نشده و در پوشش اینترنتی نیز اختلال‌هایی ایجاد شده بود که مشکل رفع شد.

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# قره باغ # هفته دفاع مقدس # نعمت احمدی # الواح هخامنشی بازگشتی # بازیهای آسیایی 2022