بازدید 11262
وزنه‌برداری بازهم پیشتاز در مواد نیروزا

فهرست ۲۲ ورزشکار دوپینگی‌ ایران اعلام شد

شش ورزشکار دوپینگی ایران در سال ۲۰۲۲ از فدراسیون وزنه‌برداری هستند. بسکتبال و بوکس هم هرکدام دو ورزشکار در این لیست دارند
کد خبر: ۱۱۶۱۶۳۰
تاریخ انتشار: ۰۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۶:۴۶ 28 January 2023

رییس فدراسیون پزشکی ورزشی اعلام کرد: ‌طی سال ۲۰۲۲ میلادی، ۲۳ ورزشکار ایرانی به دلیل تخلف ناشی از دوپینگ با محرومیت‌ از تمامی فعالیت‌های ورزشی در بازه‌های زمانی مشخص مواجه شده‌اند.

غلامرضا نوروزی با اشاره به اینکه بر اساس آمار نمونه‌گیری دوپینگ در سال ۲۰۲۲ میلادی طبق نمونه‌گیری ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (ایران نادو)، ۲۳ ورزشکار از رشته‌های مختلف اعم از بسکتبال، والیبال، شنا، پاورلیفتینگ، بوکس، کاناپولو، بوکس، وزنه‌برداری، کوراش، دوومیدانی، پارا دوچرخه‌سواری و جودو ناشنوایان با محرومیت ناشی از دوپینگ مواجه شده‌اند، گفت: در سال ۲۰۲۳ نیز همانند سال گذشته مقابله با دوپینگ به طور جدی در دستورکار قرار دارد و با توجه به اینکه بازی‌های آسیایی را در پیش داریم به طور حتم به صورت گسترده‌تری در رابطه با ورزشکاران اعزامی اقدام خواهیم کرد.

فهرست ۲۲ ورزشکار دوپینگی‌ ایران اعلام شد

فهرست ۲۲ ورزشکار دوپینگی‌ ایران اعلام شد

فهرست ۲۲ ورزشکار دوپینگی‌ ایران اعلام شد

وی با بیان اینکه در سال جاری علاوه بر نمونه‌گیری دوپینگ به مقوله آموزش بیش از پیش توجه خواهیم کرد، گفت: معتقدیم هر میزان به مقوله اطلاع رسانی و آموزش در حوزه دوپینگ توجه کنیم بازخورد مطلوب آن را با کاهش نمونه‌های مثبت تجربه خواهیم کرد، بنابراین آموزش و به‌روزرسانی در این زمینه را به عنوان محور فعالیت‌ها در سال میلادی جدید تعریف کرده‌ایم.

رییس فدراسیون پزشکی ورزشی با اشاره به اینکه نمونه‌های خون در سال ۲۰۲۲ میلادی مدنظر قرار گرفت و بر اساس آنچه وادا مشخص می‌کند در رویدادهای اعلام شده اقدام به نمونه‌گیری خون از ورزشکاران ایرانی کردیم، اظهار کرد: نمونه‌گیری خون مربوط به ورزشکارانی است که پاسپورت بیولوژیک دارند و شرایط خاصی در مورد تست‌های خون وجود دارد که باید رعایت شود.

۶۰ تست خون در سال ۲۰۲۲

نوروزی افزود: شرایط انتقال نمونه خون به آزمایشگاه خاص است و بر اساس دما تعریف می‌شود و باید از زمان اخذ نمونه تا تحویل آن به آزمایشگاه مطابق برنامه زمان بندی عمل کرد.

وی با اشاره به اینکه حدود ۳۰ ورزشکار ایرانی در سال ۲۰۲۲ میلادی ۲ مرتبه تست خون دادند، خاطرنشان کرد: در مجموع حدود ۶۰ نمونه خون گرفته شد و این نمونه‌ها مربوط به ورزشکارانی است که در رشته‌های استقامتی مانند دوومیدانی، قایقرانی و دوچرخه‌سواری فعالیت می‌کنند.

نمونه «تست خون خشک»

به گفته رییس فدراسیون پزشکی ورزشی نمونه «تست خون خشک» نیز روند جدیدی است که از سوی وادا (آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ) مدنظر قرار گرفته است اما هنوز به آن ورود نکرده‌ایم.

ورزشکاران الیت

نوروزی با اشاره به اینکه همچنین نمونه‌گیری‌های خارج از مسابقات از ورزشکاران لیست RTP مدنظر قرار می‌گیرد؛ RTP ملی زیر نظر ایران نادو انجام می‌شود، گفت: RTP ‌های بین‌المللی نیز زیر نظر فدراسیون‌های جهانی است و از سوی شرکت‌های طرف قرار داد فدراسیون‌های جهانی از جمله ITA و...انجام می‌شود.

وی ادامه داد: افسران کنترل دوپینگ در نظر گرفته شده از وادا (سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ) نیستند و از فدراسیون‌های جهانی مامور هستند تا از ورزشکاران ایرانی که در لیست RTP بین‌المللی قرار دارند، بر اساس آدرس‌های ثبت شده در سامانه آدامز، تست دوپینگ می‌گیرند.

رییس فدراسیون پزشکی ورزشی با بیان اینکه ورزشکار ملزم است آدرس خود اعم از آدرس اقامت شبانه، ‌ آدرس تمرین، آدرس محل کار، محل تحصیل و ... را در سامانه آدامز ثبت کند، خاطرنشان کرد: اگر ورزشکار در آدرس ثبت شده حضور نداشته باشد با وی تماس می‌گیرند و موظف است خود را در بازه زمانی مربوطه به محل برساند و اگر حضور پیدا نکند، فرم ماموریت ناموفق پر می‌شود و به فدراسیون جهانی تحت عنوان غیبت از تست یا آدرس پر نکردن یا آدرس اشتباه پرکردن اعلام می‌شود.

نوروزی ادامه داد: این نوع تخلف بند ۲-۴ تعاریف دوپینگ است و اگر سه مرتبه تکرار شود ورزشکار، ۲ سال محرومیت خواهد شد.  

به گفته وی یکی از اختیارات سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ (وادا) که به ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (ایران نادو) نیز تفویض شده این است که ورزشکار را در هر سطحی و حتی اگر دوره محرومیت و مصدومیت دارد مورد تست قرار دهند و به تبعیت از کدی که در وادا تعریف شده و قانون استاندارد است، ورزشکاران از فدراسیون‌های مختلف که عمدتا فدراسیون‌های المپیکی هستند و اسامی آن‌ها به وادا اعلام شده است، وارد لیست RTP می‌شوند.

رییس فدراسیون پزشکی ورزشی ادامه داد: نکته بسیار مهم این که ورزشکاری که نامش در لیست RTP قرار دارد، اگر تعداد سه مرتبه در این حوزه دچار تخلف شود عملا محروم می‌شود؛ یعنی اگر ورزشکار به تعداد دو نوبت آدرس‌ها را پر نکرده باشد و از سوی ستاد مبارزه با دوپینگ به وی ایمیل ارسال و اعلام شده و یک نوبت هم افسر ستاد برای تست مراجعه کرده باشد و در نهایت ورزشکار پیدا نشود، این سه نوبت برابر محرومیت است.

فهرست کامل ورزشکارانی که در سال ۲۰۲۲ میلادی به دلیل تخلف ناشی از دوپینگ با محرومیت‌ از تمامی فعالیت‌های ورزشی در بازه‌های زمانی مشخص مواجه شده‌اند به صورت اختصاصی در اختیار ایسنا قرار گرفته در ادامه آمده است:

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # حج 1402 # موشک هایپرسونیک فتاح # فیروز نادری # کارمزد تراکنش بانکی
آخرین اخبار
وب گردی