بازدید 6619

لاوروف: اتحادیه اروپا برای آینده خود باید تصمیم بگیرد

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه گفت که اتحادیه اروپا باید تصمیم بگیرد که چه آینده ای برای خود می بیند، مسکو نه می تواند کمک کند و نه مانع آن شود.
کد خبر: ۱۱۶۱۴۲۸
تاریخ انتشار: ۰۷ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۹ 27 January 2023

به گزارش «تابناک» به نقل از ایرنا از خبرگزاری تاس، لاوروف این مطلب را پس از گفت و گو با عثمان محمد همتای اریتره ای در یک کنفرانس مطبوعاتی در پاسخ به خبرنگاران درباره اتحادیه اروپا بیان کرد.

وی درباره دلایل انفعال اتحادیه اروپا درزمینه وضعیت منطقه تیگری در اتیوپی خاطرنشان کرد: اظهار نظر در مورد دلایل برخی اقدامات یا عدم اقدامات این اتحادیه دشوار است.

جنگ بین دولت اتیوپی و جبهه آزادی‌بخش خلق تیگری که از ۳ نوامبر ۲۰۲۰ با تصرف چند پادگان در شمال این کشور توسط شورشیان آغاز شد، باعث کشته شدن ده‌ها هزار نفر شده‌است. این جنگ در دوم نوامبر ۲۰۲۲ طی قرارداد صلح اتیوپی-تیگری به پایان رسید.

لاوروف ادامه داد: اکنون درک سیاست اتحادیه اروپا به خصوص پس از امضای بیانیه همکاری کامل با پیمان آتلانتیک شمالی ( ناتو ) بسیار دشوار است.

وی گفت: آنها فقط باید تصمیم بگیرند که چه آینده ای برای خودشان برنامه ریزی می کنند. در اینجا ما به هیچ وجه نمی توانیم به آنها کمک کنیم اما دخالت نمی کنیم."

«ینس استولتنبرگ»،‌ دبیرکل ناتو، «چارلز میشل»، رئیس شورای اروپا و «اورسولا فون در لاین»، رئیس کمیسیون اروپا در اواخر دی ماه توافقنامه همکاری و هماهنگی مشترک امضا کردند.

در بیانیه مشترک طرفین آمده است: «این توافقنامه نقطه عطفی بزرگ برای امنیت و ثبات منطقه یورو-آتلانتیک است که بیش از هر زمان دیگری نشان‌دهنده اهمیت روابط دو جانبه بوده و به همکاری نزدیک‌تر میان اتحادیه و ناتو دعوت می کند».

استولتنبرگ در این باره گفت: «توافقنامه امضا شده با اتحادیه اروپا نشان‌دهنده اهمیت ناتو در دفاع از همه متحدان و همچنین تقویت دفاع اروپاست و تاکید می کند که این پیمان اساس دفاع مشترک است و برای امنیت در سراسر منطقه اقیانوس اطلس ضروری است».

وی تاکید کرد: «ما مصمم به ارتقای سطح مشارکت میان اتحادیه اروپا و ناتو هستیم،‌ پس از پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو، این پیمان از ۹۶ درصد شهروندان اتحادیه اروپا محافظت خواهد کرد».

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # حج 1402 # رضامراد صحرایی # عبدالعلی قوام # ارتحال امام خمینی