بازدید 2791

درمان فراصوت می‌تواند فرایند پیری را به تاخیر بیندازد

نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که درمان با کمک امواج فراصوت می‌تواند روند پیری را به تاخیر انداخته، متوقف کرده یا حتی معکوس کند.
کد خبر: ۱۱۶۰۸۷۰
تاریخ انتشار: ۰۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۳ 23 January 2023

به گزارش تابناک؛ دانشمندان دانشگاه «تگزاس» در حال کار بر روی برگرداندن ساعت زیستی سلول‌های انسان با استفاده از امواج فرکانس پایین هستند چرا که این کار فرآیند تقسیم سلولی را مجددا راه اندازی می‌کند و آن‌ها را از حالتی شبیه «زامبی» که باعث اختلال در عملکرد سلولی و حتی بیماری می‌شود، بیدار می‌کند.

محققان در این مطالعه آزمایشی را بر روی موش‌ها انجام دادند. آزمایش‌ها روی موش‌های مسن نشان داد که سلول‌های آن‌ها دوباره تقویت شده و همین امر به حیوانات کمک می‌کند تا بیشتر و سریع‌تر روی تردمیل بدود. این درمان حتی قوز پشت را پس از بدتر شدن اولیه درمان کرد.

پروفسور «مایکل شیتز» از دانشگاه تگزاس و نویسنده ارشد این مطالعه گفت: ما دو بار موش‌ها را با امواج فراصوت درمان کردیم و سلول‌ها به حالت عادی برگشت.

این یافته‌ها امیدی برای جلوگیری از ضعف و حفظ تناسب افرادی که در دهه ۷۰ و ۸۰ زندگی خود هستند را هموار می‌کند. یک کارآزمایی بالینی در مراحل برنامه‌ریزی است تا محققان دریابند که آیا این تکنیک بی‌خطر است و می‌تواند با بیماری‌های مرتبط با افزایش سن مبارزه کند یا خیر.

پس از تعداد معینی تقسیم سلولی، سلول‌های بدن ما از تقسیم شدن باز می‌مانند و پیر می‌شوند و برخی از آن‌ها سمومی ترشح می‌کنند که باعث التهاب می‌شود و این امر با همه چیز از آرتریت گرفته تا آلزایمر مرتبط است. دانشمندان قبلا بر روشی موسوم به از بین بردن چیزی با جریان ناگهانی آب برای سلول‌های مرده و در حال مرگ تمرکز کرده بودند. این اولین مطالعه‌ای است که نشان می‌دهد آن سلول‌ها واقعا می‌توانند احیا شوند.

در این مطالعه پروفسور شیتز و تیمش دریافتند که دوز‌های کم امواج فراصوت باعث می‌شود سلول‌های پیر میمون‌ها و انسان‌ها تقسیم شوند و تولید مواد شیمیایی که سلول‌های سالم را آلوده می‌کنند، متوقف شود. سلول‌های پوست انسان معمولا پس از حدود ۱۵ تقسیم شروع به فرسودگی می‌کنند. در این مورد آن‌ها به ۲۴ تقسیم رسیدند و هیچ نشانه‌ای از ناهنجاری وجود نداشت.

فرکانس امواج فراصوت کمتر از ۱۰۰ کیلوهرتز و بسیار کمتر از ۲۰۰۰ کیلوهرتز هرتز مورد استفاده برای تصویربرداری پزشکی بود. این مطالعه دری را برای محققان برای بررسی سلول‌های در حال رشد برای تحقیق و همچنین درمان افرادی که مشکلات مربوط به سن دارند باز می‌کند.

در ادامه محققان موش‌ها را در عمق کافی در آب گرم قرار دادند که حداقل نیمی از بدن آن‌ها را آب بپوشاند. آن‌ها بین ۲۲ تا ۲۵ ماه سن داشتند که سن آن‌ها معادل یک انسان ۶۰ یا ۷۰ ساله بود. امواج فراصوت نیروی کمتری را نسبت به هوا در جریان آب از دست می‌دهند. جوندگان آزمایشگاهی که در وان بودند و امواج را دریافت کردند، در آزمایش‌های فیزیکی در مقایسه با همتایان خود که در وان قرار گرفتند، اما درمان نشدند، بهتر عمل کردند. رنگ‌های فلورسنتی که سلول‌های پیر را روشن می‌کنند نیز برای نشان دادن نسبت سلول سالم و پیر در کلیه‌ها و لوزالمعده مورد استفاده قرار گرفتند و نتایج از کاهش سلول پیر خبر داد.

این درمان چگونه سلول‌ها را جوان می‌کند؟
توضیح بیولوژیکی احتمالی برای اینکه چرا به نظر می‌رسد این درمان موثر است این است که امواج فراصوت به طور فیزیکی سلول‌ها را منحرف کرده و اثراتی مشابه ورزش در آن‌ها ایجاد می‌کنند. به طور خاص، این امواج ممکن است سیستم‌های دفع مواد مضر داخلی را که در سلول‌های پیر متوقف می‌شوند را دوباره فعال کند.

هنگام استفاده از آن برای افراد، محققان خاطرنشان کردند که استخوان‌ها و ریه‌ها فرایند انتقال امواج فراصوت را مسدود می‌کنند. محققان در موش‌هایی که فرکانس بالاتری از امواج فراصوت را دریافت کردند، بهبودی در حافظه مشاهده کردند. یک آزمایش کوچک در حال انجام است تا محققان ببینند آیا این کار می‌تواند به افراد مبتلا به بیماری آلزایمر کمک کند یا خیر.

امواج فراصوت برای چندین دهه به عنوان یک درمان برای طیف گسترده‌ای از شرایط استفاده شده است. پروفسور شیتز و گروهش در حال برنامه‌ریزی برای انجام آزمایشی هستند که شامل افراد مبتلا به آرتروز است که باید طی آن بدن خود را در آب غوطه‌ور کنند و افراد مبتلا به زخم پای دیابتی که باید با استفاده از حمام پا درمان شوند. هر درمانی که تقسیم سلولی را تقویت کند، از نظر تئوری می‌تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد، اما پروفسور شیتز می‌گوید که تیمش هیچ نشانه‌ای از این را پس از درمان مشاهده نکرده است.

تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # محرم