بازدید 30621

کشف یک مقبره فراعنه در مصر با قدمت ۳۵۰۰ سال

شورای عالی آثار باستانی مصر اعلام کرد که یک مقبره باستانی با قدمت به حدود ۳۵۰۰ سال در منطقه ی اقصر در جنوب مصر کشف شده است که بقایای سلسله سلطنتی ( فراعنه ) هجدهم در آن نگهداری می‌شود.
کد خبر: ۱۱۵۹۵۴۹
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۶ 15 January 2023

به گزارش «تابناک» به نقل از ایرنا از المانیتور مصطفی وزیری، رئیس این نهاد روز شنبه گفت که این مقبره توسط محققان مصری و انگلیسی در ساحل غربی رود نیل، جایی که دره معروف ملکه ها و دره پادشاهان قرار دارد، کشف شده است.

وی در بیانیه ای افزود: به نظر می رسد اولین عناصر کشف شده در داخل مقبره نشان می دهد که قدمت آن به سلسله هجدهم فراعنه آخناتون و توت عنخ آمون برمی گردد.

سلسله هجدهم، بخشی از دوره تاریخ مصر معروف به پادشاهی جدید، در سال ۱۲۹۲ قبل از میلاد به پایان رسید و از پررونق ترین سال های مصر باستان به شمار می رود.

به گزارش ایرنا ،شهر اقصر یا لوکسور در واقع سایتی باستانی در منطقه جنوبی مصر است که در محل شهر باستانی تب که یونانی‌ها آن‌ را تبس می‌نامیدند بنا شده است.

این شهر با شکوه به‌عنوان بزرگ‌ترین موزه روباز جهان نیز شناخته می‌شود چراکه خرابه‌های مجموعه معابد کارناک و همچنین معابد، نیایشگاه‌ها و کاخ‌های شگفت‌انگیز شهر تب درست در میان ساختمان‌های مدرن آن پنهان شده‌اند.

درست در مقابل رودخانه نیل بناهای تاریخی، معابد و مقبره‌های غربی نکروپولیس (مکان وسیعی برای خاکسپاری‌ها و آیین‌های دوره فرعون‌ها) شامل دره‌ پادشاهان و دره ملکه‌ها قرار گرفته است. سالانه میلیون‌ها نفر از سراسر دنیا برای بازدید از این میراث باشکوه باستانی به این منطقه وارد می‌شوند و در اقتصاد شهر نقش بسیار موثری دارند. 

پیرز لیترلند از دانشگاه کمبریج، رئیس هیات تحقیقاتی انگلیس در باره کشف این مقبره در اقصر گفت که این مقبره ممکن است از یک همسر سلطنتی یا شاهزاده خانم از تبار توتموسید باشد.

محسن کامل باستان شناس مصری می گوید که فضای داخلی آرامگاه "در وضعیت بدی" قرار دارد.

وی براساس بیانیه هیات آثار باستانی اظهار کرد: بخش‌هایی از آن از جمله کتیبه‌ها "در سیل‌های باستانی که اتاق‌های دفن را پر از شن و رسوب سنگ آهک می‌کرد، از بین رفته است".

مصر در سال‌های اخیر از چندین اکتشاف مهم باستان‌شناسی پرده‌برداری کرده است که مهم‌ترین آنها در قبرستان سقاره در جنوب قاهره است.

اکتشافات باستانی یکی از مؤلفه‌های کلیدی تلاش‌های مصر برای احیای صنعت گردشگری به عنوان شاهرگ حیاتی‌ اقتصادی این کشور است.

کشور ۱۰۴ میلیون نفری از بحران اقتصادی شدیدی رنج می برد.

طبق آمار رسمی، صنعت گردشگری مصر ۱۰ درصد از تولید ناخالص داخلی و حدود دو میلیون شغل را به خود اختصاص داده است، اما ناآرامی‌های سیاسی و همه‌گیری کووید این صنعت را تحت تأثیر قرار داده است.

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # حج 1402 # رضامراد صحرایی # عبدالعلی قوام # ارتحال امام خمینی
آخرین اخبار