بازدید 8501
وزیر صمت در نشست هم اندیشی با فعالان اقتصادی استان فارس

مجموع درآمدهای ارزی امسال به ۸۰ میلیارد دلار خواهد رسید/ ۳۹ درصد واردات کشور با درهم است/ عدم ثبات قیمت ارز باعث خواهد شد تولیدکنندگان ثبت سفارش را جلو بیاندازند

فاطمی امین گفت: مجموع واردات امسال کشور کمتر از ۵۵ میلیارد دلار خواهد بود و اگر برای قاچاق و ... نیز ۲۰ میلیارد دلار در نظر بگیریم به حدود ۷۵ میلیارد دلار خواهد رسید که این بدان معناست که تراز کشور پنج میلیارد دلار مثبت است.
کد خبر: ۱۱۵۸۲۳۴
تاریخ انتشار: ۱۶ دی ۱۴۰۱ - ۱۷:۴۸ 06 January 2023

به گزارش تابناک اقتصادی؛ سید رضا فاطمی امین وزیر صمت، در نشست هم اندیشی با فعالان اقتصادی استان فارس در شیراز افزود: کل واردات کشور سال گذشته ۵۲ میلیارد دلار بوده و مجموع درآمدهای ارزی امسال ما نیز به جز پول‌های بلوکه شده و ذخایر بانک مرکزی به افزون بر ۸۰ میلیارد دلار خواهد رسید.

تراز کشور پنج میلیارد دلار مثبت است

فاطمی امین افزود: مجموع واردات امسال کشور کمتر از ۵۵ میلیارد دلار خواهد بود و اگر برای قاچاق و ... نیز ۲۰ میلیارد دلار در نظر بگیریم به حدود ۷۵ میلیارد دلار خواهد رسید که این بدان معناست که تراز کشور پنج میلیارد دلار مثبت است.

وی اظهار داشت: ۳۹ درصد واردات کشور با درهم و ۱۱ درصد با یوان است اما سهم یوان در صادرات ما بیشتر است و اگر بتوانیم این ناترازی های بخشی را حل کنیم کلان درآمد و مصارف ارزی کشور متعادل خواهد شد.

تبعات عدم ثبات قیمت ارز بر چرخه تولید

وزیر صمت با بیان اینکه افزایش بیش از حد قیمت ارز باعث وارد آمدن ضربه بیشتر به اقتصاد کشور می شود، گفت: عدم ثبات قیمت ارز باعث خواهد شد که بسیاری از تولیدکنندگان ثبت سفارش را جلو بیاندازند، تقاضای زیادی ایجاد شده و مواد اولیه گران شود که این نیز باعث افزایش قیمت مواد اولیه و هزینه تولید خواهد شد.

عدم ثبات قیمت ارز باعث خواهد شد که بسیاری از تولیدکنندگان ثبت سفارش را جلو بیاندازند، تقاضای زیادی ایجاد شده و مواد اولیه گران شود که این نیز باعث افزایش قیمت مواد اولیه و هزینه تولید خواهد شد.

عضو کابینه دولت سیزدهم گفت: بر اساس اعلام مرکز آمار، در ۶ ماهه نخست امسال رشد اقتصادی کل کشور ۳.۳ دهم درصد و رشد بخش صنعت چهار و ۹ دهم درصد بوده که اهمیت آن از این جهت است که صنعت نقش بیشتری و موثرتری در اشتغال دارد و این بالا بودن رشد اقتصادی در بخش صنعت حامل پیام خوبی است.

فاطمی امین افزود: بر اساس گزارش بانک مرکزی، در ۶ ماهه نخست امسال سرمایه گذاری در ماشین آلات ۱۵ درصد رشد داشته که نسبت به هشت سال گذشته یک رکورد محسوب می می شود.

وزیر صمت میزان صادرات غیر نفتی کشور تا دهم دیماه جاری را بر اساس آمار گمرک ۴۲ میلیارد دلار برشمرد و بیان کرد: این میزان ۱۹ درصد نسبت به مدت مشابه پارسال رشد داشته است.

وی افزود: واردات ما نیز طی مدت مذکور بیش از ۴۳ میلیارد دلار بوده که نسبت به مدت مشابه پارسال ۱۴ درصد رشد را نشان می دهد و این بدان معناست که کسری تراز تجاری ما به ۱.۳ میلیارد دلار رسیده است و قصد داریم این شاخص را سال آینده به صفر برسانیم.

وزیر صمت گفت: نفت از ۲ مسیر بر اقتصاد اثر می گذارد که یک اثر آن در بودجه دولت و اثر دیگر آن نیز در زمینه تامین واردت کشور است. فاطمی امین افزود: الان سهم نفت از واردات کشور تنها یک و سه دهم درصد است که امیدواریم سال آینده تراز تجاری بدون نفت ما مثبت شود.

لزوم هدایت منابع تسهیلات بانکی به سرمایه در گردش

فاطمی امین ضمن تاکید بر لزوم هدایت منابع تسهیلات بانکی به سرمایه در گردش ادامه داد: البته این کار باید در سرمایه‌گذاری های کوچک رخ دهد چرا که اتکا به بانک‌ها در سرمایه‌گذاری‌های بزرگ یک اشتباه فاحش است و باعث آسیب به بنگاه های کوچک می شود.

وزیر صمت گفت: برای اینکه بتوانیم تسهیلات بانکی و سرمایه در گردش را مدیریت و اعتبارات را هدایت کنیم سال گذشته در وزارت صمت ۲ کار را پیگیری کردیم که یکی این بود که تسهیلاتی که برای تولید پرداخت می شود به حساب فروشنده واریز شود تا منابع به سمت کار دیگری منحرف نشود.

عضو کابینه دولت سیزدهم افزود: بانک مرکزی سامانه‌ای به نام آذر در دست تدوین دارد که با آماده شدن آن ظرف یکی ۲ ماه آتی از انحراف منابع جلوگیری خواهد شد.

وزیر صمت در بخش دیگری از صحبت های خود، میزان مصرف روزانه گاز در بخش صنعت، پتروشیمی و نیروگاه را ۶۵ میلیون متر مکعب دانست و گفت: این در حالی است که در بخش خانگی روزانه افزون بر ۶۲۰ میلیون متر مکعب گاز مصرف می شود. فاطمی امین افزود: برای جلوگیری از قطع گاز صنعت در فصل زمستان نیاز به نزدیک به ۸۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری است که انجام چنین سرمایه گذاری کار اشتباهی است و باید مصرف بسیار بالایی که در بخش خانگی وجود دارد را مدیریت کنیم.

برای جلوگیری از قطع گاز صنعت در فصل زمستان نیاز به نزدیک به ۸۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری است که انجام چنین سرمایه گذاری کار اشتباهی است و باید مصرف بسیار بالایی که در بخش خانگی وجود دارد را مدیریت کنیم.

وی در ادامه با اشاره به مصوبات آخرین جلسه ستاد اقتصادی دولت برای خدمات فنی و مهندسی گفت: پیش بینی می شود که امسال حداقل ۱۵ تا ۲۰ میلیارد دلار صادرات خدمات فنی و مهندسی داشته باشیم. ما در سال هایی مانند سال ۹۰ تا چهار میلیارد دلار خدمات فنی مهندسی داشتیم که برآورد می شود امسال به افزون بر پنج میلیون دلار برسد.

 

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۷
در انتظار بررسی: ۳
انتشار یافته: ۲۸
چرا با این همه درآمد، این همه کمبود در کشور است؟
چرا اوضاع صنعت و اقتصاد این است؟
پاسخ ها
محمود
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۴:۱۷ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۷
80 عددی نیست برای ایران امارات بالای 400 میلیارد دلاره ترکیه داره میرسه به 600 میلیارد دلار
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۱۵ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۷
اگر درآمد ارزی 80 میل باشد و نقدینگی حدود 6 همت، در این صورت قیمت دلار میشود حدود 70 هزار تومن! این بابا چی میگه؟
روزنامه اطلاعات، 1 دی 1401: همزمان با افزایش خزنده نرخ ارز درکشور، روند خروج سرمایه از کشور افزایش یافته به گونه‌ای که براساس اعلام مقامات تجاری بخش خصوصی، دریک سال ونیم اخیر فقط بخش صنعت وتجارت ایران تا ۷۰ میلیارددلارسرمایه را از کشور خارج کرده وبه کانادا برده است.
خالص حساب سرمایه درسه ماهه اول ۱۴۰۱درمقایسه با سه ماهه اول ۱۴۰۰معادل ۲۱۶درصد منفی بوده وکاهش یافته است!
شاید اسراف و اتلاف ما در حوزه انرژی و گاز باعث شده است که خداوند ما را مبتلا به مسئولین نا کار آمد نموده است.
در کجای دنیا در این سرمای زمستان مردم با لباس تابستانی در منزل می گردند.
آقای فاطمی امین، وعده و وعیدهایت کجا رفت؟
چه کار مثبتی در این 15-16 ماه انجام داده ای؟
چند بار تا به حال استیضاح شده ای؟
حامیان تو چه کسانی هستند؟
آمار اقتصادی علم الهدی در نماز جمعه امروز مشهد!!!:
تمام نقش دلار در اقتصاد کشور ۲۵ درصد است.
۲ میلیون بشکه نفت می‌فروشیم و همه پولش را هم می‌گیریم.
۱.۵ میلیون شغل برای جوانان ایجاد شده.
۵۰-۶۰ میلیارد دلار صادرات داشته ایم.
امروز ما در مسئله صادرات به دیگر کشورها، ۳ درصد افزایش داشته‌ایم.
این که درصد معینی از درآمد ارزی کشور به درهم است باید خوشحال باشیم؟ دست کم امریکا ادعای ارضی ندارد.
اینو از کجا آوردند کردند وزیر؟؟؟؟!!
تو گفتی مردم هم باور کردند. اگر 80 میلیارد دلار درماد داشتید پس چرا دلار روی 40 هزار تومانه. . مردم هم میفهمند هم بیشتر ا ز شما
در خصوص سرمایه های خاکستری اگر هدایت نشوند به هر سمتی روند معادلات اقتصادی را بر هم خواهند زند
و «قطار پیشرفت» همچنان در حال حرکت است!!!!!!!
حودتان مقایسه کنید:
عراق در سال 2022 ۱۱۵ میلیارد دلار صادرات نفت داشته است.
صادرات نفتی ایران در این سال 15 میلیارد دلار بوده!
جناب وزیر، چگونه با مشکلاتی که مردم دارند، خوابتان می‌برد؟
باز هم این آقای وزیر صمت ؟
باز هم اگر بدهید افزایش حقوق را مر قانون برابر با نرخ تورم اعلامی بانک مرکزی به درهم بدهید، نه خلاف قانون و مر خلاف دولت سابق پلکانی و حالا هم مزین به بهره وری.....
مردم به تراز شاقولت کار ندارند مردم گوشت می‌خوان روغن می‌خوان آسایش می‌خوان.ترازت مال خودت
باز هم رویا پردازی......؟
اقای وزیر این حرفا خریدار ندارن بزار درامد بشه ۸۰ میلیا د دلار بعد بیا پوز بده فعلا نه بدارس نه ببار پوز نده
این آقای فاطمی امین با اختلاف بدترین وزیر کابینه بوده و هست
از خاطرم نمیره چه وعده و وعیدهایی به ویژه در مورد خودرو میداد
میخواست صنعت خودروسازی رو تبدیل به افتخار کشور کنه
معلومه واقعا!!!!!
آیا راسته که دلار رو به نرخ ارزانتر به یک عده میدن تا قیمت دلار پایین بیاد؟ اگر راست باشه این کار جز رانت تقریبا هیچ فایده ای نداره. چون آن چیزی که قیمت ارز رو پایین میاره افزایش عرضه است. دولت باید ارز رو به نرخ بازار بفروشه.
با تقسیم نقدینگی ۶۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰ میلیون بر ۸۰ میلیارد دلار به فرض درست بودن آن قیمت واقعی دلار ۷۵ هزار تومان
درامدهای ارزی کجا میروند یک مسول جرات پاسخگویی داشته باشد به مردم
چه بازی این! واویلا، ازکجا در آورد این مبلغ را!
نگو ۸۰ میلیارد
....اصلا بگو ۸۰۰ میلیارد.....نتیجش کو پس؟! تبدیل شده به ماشین لوکس و ویلای تورنتوی اقازاده ها...دود شده رفته هوا بابا
وزیری که راست راست میگه 20 درصد مراودات کشور قاچاف است واقعا چه کسی باید جلو قاچاق را بگیرد ایا فکر نمیکنید 40 درصد خانه های شیراز مربوط به ساحل نشینهای جنوبه بنظرتون اگه سپاه بجای پل سازیهای شهری و پروژه های عمرانی شهرداری جلو قاچاق رامیگرفت بهتر بود
ویتنام
باه ویتنام پارسال حدود 320 میلیارد دلار درآمد داشته
که 100 میلیارد دلارش برای تجارت با آ»ریکا بوده
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # حج 1402 # رضامراد صحرایی # قیام 15 خرداد # ناهید کیانی
آخرین اخبار
وب گردی