نگاهی به مصوبات و تذکرات نوبت صبح و عصر بهارستان نشینان

پیروی از حاج قاسم، گذاشتن قاب عکس ایشان روی طاقچه نیست/ آقای رئیس‌جمهور؛ برای شادی دل ما و مردم، چند دستاورد اقتصادی دولت را اعلام کنید/ استیضاح وزیر اقتصاد در دستور کار مجلس قرار گیرد/ششمین کارت زرد مجلس به دولتی‌ها

«مسئولیت پذیری در کنار شجاعت و شناخت میدانی، حل مشکلات را برای سردار سلیمانی ممکن می‌کرد و از آن جهت که تمام تلاش و تمرکز او بر حل مشکلات و تامین امنیت عموم مردم بود، اولا همه مردم را در نظر می‌گرفت و آنها را دسته بندی نمی‌کرد و ثانیاً از تمام ظرفیت‌های فکری، میدانی، نظامی و دیپلماتیک برای تحقق اهداف انقلاب اسلامی بهره می‌گرفت
کد خبر: ۱۱۵۷۸۱۷
تاریخ انتشار: ۱۳ دی ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۸ 03 January 2023

تابناک _ نشست نظارتی 13 دی ماه مجلس شورای اسلامی ساعت 8 و 10 دقیقه صبح به ریاست محمدباقر قالیباف آغاز شد و زنگ جلسه امروز با حضور 206 نفر از نمایندگان به صدا درآمد.

 با توجه به اینکه امروز سومین سالروز شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس است، قالیباف در نطق پیش از دستور ضمن گرامیداشت این روز، گفت: «مسئولیت پذیری در کنار شجاعت و شناخت میدانی، حل مشکلات را برای سردار سلیمانی ممکن می‌کرد و از آن جهت که تمام تلاش و تمرکز او بر حل مشکلات و تامین امنیت عموم مردم بود، اولا همه مردم را در نظر می‌گرفت و آنها را دسته بندی نمی‌کرد و ثانیاً از تمام ظرفیت‌های فکری، میدانی، نظامی و دیپلماتیک برای تحقق اهداف انقلاب اسلامی بهره می‌گرفت و رنج مجاهدت را برای امنیت و آسایش مردم با جان و دل، پذیرا بود.»

وی در ادامه اظهار کرد: پیروی از حاج قاسم، گذاشتن قاب عکس ایشان روی طاقچه نیست، پیروی از حاج قاسم به معنای عمل به منطق مدیریتی و اصول زندگی فردی و اجتماعی ایشان است. شجره طیبه جریان مقاومت با ایثار و فداکاری آن شهید والامقام و مردم جانی تازه گرفت و امروز سدی محکم در برابر خباثت آمریکا و جنایت‌های رژیم صهیونیستی است و بدون شک آرمان حاج قاسم یعنی آزادی قدس شریف و قطع ید کامل آمریکا از منطقه را به زودی محقق خواهد کرد.

انتخاب رئیس دیوان محاسبات

انتخاب رئیس دیوان محاسبات کل کشور به عنوان اولین دستور کار امروز مجلس مطرح و دو کاندیدای تصدی دیوان سیداحمد دستغیب و پژمان پشمچی زاده به قرائت برنامه‌های خود پرداختند و در نهایت نمایندگان با 141 رأی موافق سید احمدرضا دستغیب را به عنوان رئیس جدید دیوان محاسبات انتخاب کردند.

دستغیب کاندیدای ریاست دیوان محاسبات در توضیح برنامه‌های خود برای تصدی کرسی دیوان محاسبات کل کشور با بیان اینکه سفرهای استانی را نه به صورت نمایشی بلکه برای حل مسائل و مشکلات نمایندگان در اجرای پروژه ها آغاز خواهیم کرد، گفت: ما حسابرسی در اتاق های در بسته و ساختمان شیشه ای ونک را رها می کنیم و برای حسابرسی در صحنه اجرای پروژه حضور می یابیم.

پشمچی‌زاده دیگر کاندیدای ریاست دیوان محاسبات نیز در توضیحات برنامه خود، گفت: یکی از کارکردهای دیوان محاسبات باید به نوعی صدور کارنامه غیرسیاسی برای مجموعه‌های ارتزاق‌شونده از بودجه کل کشور آن هم از دریچه تخصصی و غیرجناحی باشد، به نحوی که به سادگی بتوان هر دستگاه و شخص متولی را ارزیابی کرد.

کارت زرد مجلس به وزیر ورزش

طرح سوال مجتبی یوسفی از وزیر ورزش و جوانان درخصوص علت سومدیریت در برنامه ورزش حرفه ای و بطور خاص فوتبال و هزینه های نامتعارف و عدم برخورد به سوءاستفاده کنندگان از بیت المال در قراردادهای مربیان خارجی تیم ملی و باشگاه‌های پرطرفدار استقلال و پرسپولیس و بستن قراردادهای نجومی با برخی بازیکنان و مربی های خارجی و عدم پیگیری به موقع حقوقی و محکومیت مکرر و پرداخت جریمه ها از بیت المال و دیپلماسی ضعیف وزرشی و حذف دو تیم پرطرفدار فوتبال و برخی تیم های ورزشی، در ادامه نشست نظارتی امروز مجلس مطرح و وزیر و نماینده سوال کننده به بیان توضیحات خود پرداختند اما نمایندگان در نهایت از توضیحات وزیر قانع نشدند و به وی کارت زرد دادند.

تعیین شرایط ترخیص و صدور گواهی پایان تعهد پزشکان

نمایندگان در ادامه نشست امروز مجلس به بررسی طرح اصلاح قانون برقراری عدالت آموزشی در پذیرش دانشجو در دورههای تحصیلات تکمیلی و تخصصی و اصلاح موادی از این طرح پرداختند و با ترخیص و صدور گواهی پایان تعهد مشمولانی که در حال گذراندن دوران تعهد سه برابری قبل از تصویب این قانون هستند و مدت تعهد سه برابری آنان به پایان نرسیده است، منوط به تعیین جایگزین از جانب وزارت بهداشت، موافقت کردند.

تسلیت سالگرد ارتحال آیت‌الله مصباح یزدی

علی نیکزاد ثمرین نایب رئیس مجلس در ادامه نشست نظارتی امروز سالگرد ارتحال آیت الله مصباح یزدی را تسلیت گفت.

ناطقان میان دستور 13 دی ماه

علی کریمی فیروزجایی عضو هیات رئیسه مجلس اسامی ناطقان میان دستور را در ادامه قرائت کرد و نمایندگان به بیان نطق و تذکرات خود پرداختند که به شرح زیر است:

پرویز اوسطی: حل مشکلات اقتصادی عمر نوح و صبر عیوب نمی خواهد

علی اصغر خانی: آقای رئیس‌جمهور؛ برای شادی دل ما و مردم، چند دستاورد اقتصادی دولت را اعلام کنید

علی اصغر خانی در نشست علنی امروز (سه شنبه ۱۳ دی ماه) در نطق میان دستور خود ضمن عرض سلام به روح پر فتوح بنیانگذار جمهوری اسلامی و آرزوی سلامتی برای رهبر فرزانه انقلاب و همچنین سالروز ملکوتی سردار دل‌ها شهید حاج قاسم سلیمانی و همراهان ایشان را به محضر ملت شریف ایران خواسته مردم بزرگوار حوزه انتخابیه تبریک و تسلیت می‌نمایم اظهار کرد: در هفته‌های اخیر تشدید اتفاقات تلخ و ناگوار اقتصادی کام ملت نجیب و صبور ایران را تلخ کرده است به گونه‌ای که مهم‌ترین عنصر حیات بخش ملت که همان‌ها امید به آینده بوده به تاریکی گراییده است مشکلاتی که چندصباحی بیش‌تر از تذکر بنده و همکارانم به دولت نگذشته است و اگر دوستان آن روز به سخنان دلسوزانه با نگاهی جدی‌تر توجه می‌کردند حتما گرفتاری‌های امروز را شاهد نبودیم.

وی افزود: بنده به عنوان وکیل ملت چند کلامی را صریح و بی پرده خطاب به رئیس جمهور یادآور می‌شوم،  جناب آقای رئیسی! بنده مکرر به ناکارآمدی تیم اقتصادی شما تاکید کردم و تذکر دادم که با وجود این افراد حل مشکلات معیشتی و اساسی مملکت راه به جایی نخواهد برد این تیم اقتصادی همان‌هایی هستند که به هنگام اجرای طرح هدفمندی یارنه‌ها در کمال ناباوری اذعان کردند که تنها قیمت ۴ کالای اساسی گران خواهد شد و دیگر هیچ کالایی افزایش قیمت نخواهد یافت، لذا بنده و برخی از همکارانم متوجه عمق فاجعه شدیم و بعد‌ها که به جای ۴ قلم ۴ هزار کالا افزایش ۱۰۰ تا ۳۰۰ درصدی یافتند به وضوح این روز‌های تلخ را پیش بینی کردیم.

نماینده مردم شاهرود در مجلس اظهار کرد: سوال بنده از شما به عنوان رئیس جمهور این است آیا جنابعالی نباید از تیم اقتصادی یتان سوال می‌کردید که چرا این طرح اینگونه پیش رفت؟  جناب آقای رئیسی شما به عنوان عالی‌ترین مقام اجرایی مملکت نمی‌بایست مشاوران اقتصادی را توبیخ می‌کردید اصلا سوال بنده به نیابت از ملت عزیزمان این است که آیا تصور رشد افسارگسیخته نرخ دلار و ارز و طلا در بحبوحه مسائل معیشتی را از این تیم اقتصادی نداشتید؟

این نماینده مردم در مجلس عنوان کرد: ملت زیر بارگرانی و اینگونه شلختگی‌های اقتصادی و تصمیمات بی اساس کمرخم کردند آقای رئیس جمهور آیا مسئولان شما آمار‌های رویداد‌های حیاتی کشور را به شما گزارش دادند؟ آیا از نرخ ازدواج، زاد و ولد و امثالهم در این ایام مطلع هستید؟ اگر خبر ندارید بدانید که جوانان ما به رغم عبور از سن ازدواج به حق نمی‌توانند بدیهیات یک ازدواج عادی را برای خود مهیا کنند اگر خبر ندارید بدانید که بانک‌های دولتی به رغم تکالیف قانونی خود همان وام ازدواجی که به لطف بی مسئولیتی و ندانم کاری تیم اقتصادی تان ارزش ریالی اش کم‌تر از نصف گردیده را به سختی تحویل زوج‌ها می‌دهند.  

خانی بیان کرد: به رغم منویات رهبر انقلاب و تصویب قانون جوانی جمعیت چرا نرخ و زاد و ولد ما اینگونه افت پیدا کرده است؟ آقای رئیس جمهور آنقدر گلایه و شکایت وجود دارد که تمامی ندارد حال با وجود تمام این مشکلات نرخ دلار به ۴۰ هزار تومان رسیده است و خنده خجالت آور رئیس قبلی رئیس بانک مرکزی نزد خبرنگاران مبنی بر دروغ دانستن به این نرخ‌ها را نیز اضافه کنید، آقای رئیس جمهور ما نمایندگان و خادمان ملت به هنگام سرکشی از حوزه‌های انتخابیه مان به جای شما تحت فشار و شرمندگی مردم صبورمان قرار داریم تا به کی می‌بایست هزینه نابلدی اقتصاددانان شما را ما نمایندگان بپردازیم؟

این نماینده مردم در مجلس تاکید کرد: بیش‌ترین سطح تعامل مجلس با دولت را در این دوره شاهد بودیم و خدا شاهد است که مردم از این بابت از ما خرده می‌گیرند آن‌ها انتظار دارند که اگر جنابعالی تمایلی به تغییر در تیم اقتصادی و تصمیمات مشاوران اقتصادی خود ندارید خودمان آستین بالا زده و به استیضاح آن‌ها اقدام نماییم، بنده به نیابت از مردم از شما می‌پرسم که تنها چند دستاورد از عملکرد اقتصادی خود را برای ما و شاد کردن دل مردم مثال بزنید کدام وعده یتان محقق شد؟ سالی یک میلیون مسکن؟ ایجاد شغل؟ بنابراین نرخ تورم را رها کردید و ارزش پول ملی به صورت بی سابقه‌ای در حال سقوط است در حالی که معاون اقتصادی شما با نمایش یک هزار تومانی وعده داده بود ارزش واقعی این اسکناس را به جایگاه اصلی خود خواهد رساند حتی شما وعده نیم درصدی نرخ تورم را داده بودید، اما مردم تحقق وعده‌ها را شعار قلمداد می‌کنند.

پرویز محمدنژاد قاضی: دولت فکری برای افزایش قیمت خودرو ملی به عنوان توهین ملی کند

احمد مرادی: جذب حداکثری و دفع حداقلی را شعار عملی خود قرار دهیم

حسن نوروزی: سه قوه پشت هم را خالی نکنند

تذکرات شفاهی 13 دی ماه

دلخوش: انتقاد از گذشت یک ماه از زمان قانونی ارائه لایحه بودجه

بابائی کارنامی: رئیس جلسه حق اظهارنظر در پاسخ به تذکرات نمایندگان را دارد

موسوی لارگانی: چرا با گذشت ۸ ماه سوال از وزیر صمت در دستور کار مجلس قرار نمی‌گیرد

پاک‌مهر: خدمات پایه به آبادی‌ها و کلاته‌ها که قدمتی بیشتر از روستاها دارند ارائه نمی‌شود

نخعی: معطلی مردم در صف سوخت و نان هیچ تناسبی با عدالت ندارد

راستینه: دستگاه دیپلماسی در زمین برجامی آمریکایی ها بازی نکند

حسینی‌پور: مسئولان پتروشیمی گچساران به نیروی بومی اهمیتی نمی دهند

حاجی دلیگانی: وزرای کابینه به فکر انجام تکالیف دستگاه های خود برای مقابله با آلایندگی هوا باشند

سلیمی: لزوم محاکمه مقصرین ترور سردار سلیمانی

باقرزاده: استیضاح وزیر اقتصاد در دستور کار مجلس قرار گیرد

محسنی‌بندپی: مجلس منتظر ارائه لایحه بودجه و برنامه توسعه است

شکرالهی: مستثنی شهرهای جنوبی از مصوبه کاهش سهمیه مصرف سوخت موتور پمپ‌های کشاورزی

صالحی دارانی: شرکت ملی گاز ایران بهای مصرفی مناطق سردسیر را تعدیل کند

علی نیکزاد ثمرین نایب رئیس مجلس زنگ پایان نشست علنی نوبت صبح امروز را رأس ساعت 12 ظهر به صدا درآورد و گفت: براساس تصمیم مجلس که روز یکشنبه گرفته شد، ادامه جلسه امروز در نوبت عصر رأس ساعت 14 با ادامه بررسی دستور کار نشست علنی برگزار خواهد شد.

آغاز نشست عصر مجلس

نشست نوبت عصر صحن علنی امروز مجلس شورای اسلامی به ریاست  عبدالرضا مصری نایب رئیس مجلس ساعت 14 و 17 دقیقه و با حضور بیش از دو سوم نمایندگان آغاز شد.

تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی به عنوان اولین دستور نشست نوبت عصر صحن توسط سید محسن دهنوی عضو هیات رئیسه مجلس قرائت شد که ضرورت ثبت نام جاماندگان سهام عدالت از جمله تذکرات امروز بود.

مسدود کردن بخشی از تسهیلات پرداختی توسط بانک ها تا زمان تسویه غیرقانونی است

رحمت الله نوروزی نماینده مردم علی آباد کتول پس از پایان تذکرات کتبی در تذکری شفاهی انتقاد کرد که بخشی از تسهیلات پرداختی تا پایان تسویه تهسیلات در بانک ها مسدود می شود که این اقدام غیرقانونی است و می طلبد بانک مرکزی به آن توجه کند.

تعیین میزان تعهد پزشکان برای حضور در مناطق محروم

وکلای ملت در جریان بررسی طرح اصلاح قانون برقراری عدالت آموزشی در پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی و تخصصی که پیش از این از صحن علنی برای بررسی بیشتر به کمیسیون ارجاع شده بود، با ماده (1) آن با 131 رأی موافق، 31 رأی مخالف و 9 رأی ممتنع از مجموع 194 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند که بر این اساس میزان تعهد پزشکان برای حضور در مناطق محروم مشخص و همچنین طبق یکی از پیشنهادات نمایندگان معافیت مشمولان این قانون از مالیات حذف شد

ارجاع ماده مربوط به ارسال تراکنش های مالی حساب های تجاری به سازمان مالیاتی به کمیسیون اقتصادی

بر اساس این گزارش نمایندگان مجلس به ادامه بررسی طرح مالیات بر سوداگری و سفته بازی پرداختند و با توجه به وجود ابهامات در بند ت ماده 7 طرح مذکور بر اساس تصمیم هیات رئیسه مجلس این ماده برای بررسی بیشتر به کمیسیون اقتصادی ارجاع شد که بر اساس آن تمامی تراکنش‌های مالی حساب های تجاری به صورت برخط توسط بانک مرکزی به سازمان امور مالیاتی ارسال می شود.
 

در ادامه نشست علنی امروز، محمد رشیدی عضو هیات رئیسه مجلس موارد اعلام وصولی را قرائت کرد که دو سوال از وزیر ورزش از جمله موارد اعلام وصولی امروز بود.

تنها ۲۰ درصد از مصوبات سفر رئیس جمهور به خراسان شمالی اجرایی شده است

محمد وحیدی نماینده مردم بجنورد در جریان نشست علنی امروز در تذکری شفاهی خطاب به رئیس جمهور یادآور شد که چرایی عدم اجرای قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشگری توسط صندوق های بازنشستگی علی رغم تامین اعتبار آنها در بودجه 1401 چیست؟ ضمن آنکه در شرایط تورمی شکاف میان شاغل و بازنشسته بسیار زیاد شده است بنابراین باید پرسید این موضوع تا چه زمان تداوم دارد.

در نهایت زنگ پایان نشست نوبت عصر علنی امروز مجلس، نیز رأس ساعت 16 و 40 دقیقه توسط عبدالرضا مصری نایب رئیس مجلس به صدا درآمد و زمان نشست بعدی چهارشنبه، 14 دی ماه رأس ساعت 7:45 با ادامه بررسی دستور کار نشست علنی اعلام شد.

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۸
در انتظار بررسی: ۳
انتشار یافته: ۱۶
مرداد ماه قیمت گاز در اروپا رسید به ۳۵۰ یورو و نفت هم رسید به ۱۳۰ دلار. شهریور اروپا و امریکا چاره ای نداشتند جز یک پیشنهاد خوب برای ایران روی میز مذاکرات برجام بگذارند. ولی نگاه به شرقی ها و مشاوران این نگاه که بصورت عجیبی همه پستها را در مذاکرات و سیاست خارجی اشغال کردند نه تنها این پیشنهاد را رد کردند که روسیه هم همزمان شروع به استفاده از پهبادهای ایرانی علیه اکراین کرد. حالا در اوج دکترین زمستان سرد مشاوران شرق گرا! قیمت گاز در اروپا رسیده به ۷۰ بورو یا یک پنجم. قیمت نفت رسیده به کانال ۷۰ دلار و نه تنها پوتین در چند جبهه بصورت اساسی شکست خورده و عقب نشسته بلکه اروپا هم دیگر هیچ نگرانی از کمبود انرژی ندارد. حالا ایران مانده و اروپا. طبیعی است که حالا نوبت یورو و دلار باشد که در بازار ایران کانال شکنی می کند و دیگر اروپا دلیلی ندارد بخواهد به نگاه به شرقی ها امتیاز دهد. اگر افای مدندی و اقای شریعتمداری یک ا گرم برای کار حرفه ای و خود ارزش قایل بودند باید مسئولیت قبول میکردند و کنار می رفتند ولی خواهمد گفت تقصیر دیگران هست!
لطفاً یکی به من جواب بده
آقا مگه ما چند تا برجام داشتیم ؟
یکیش رو که پاره کردیم ، یکی دیگه رو هم تو مجلس اتیشش زدند
بازم هست ؟ اگه بازم هست ، دقیقا چند تاست ؟
علی اصغر خانی: آقای رئیس‌جمهور؛ برای شادی دل ما و مردم، چند دستاورد اقتصادی دولت را اعلام کنید
جناب خانی اکصریت ملت میدانستند که نمایندگان فعلی ودولت فعلی نه از سطح سواد دیپلم برخوردارند نه از توانایی ومدیریتی لذا بدین منظور پای صندوقهای رای نیومده تا بارعذاب وجدان برگردن انها نباشد اقای خانی شما اول ازاینکه اقای رئیسی را مذمت کنید باید تیرتان بطرف اقای جنتی وائمه جمعه و150نماینده ای که امضا کردند اقای رئیسی توروخدا بیا سکان پاستوررا بدست بگیر وایرهیم بت شکن را به ایراهیم کمرشکن تبدیل کردند مذمت کنید اقای خانی بجای اقای رئیسی باید ان دسته از مردمی که الف را از ب تشخیص نداده اند وبااحساسات وتبلیغات جوگیر احساسات شده اند وهمچنین اقای رئیسی درانتخابات طوری سخنرانی وتبلیغ میکرد که فرشته وملائکه ها هم شک کرده بودند که این اقای رئیسی هست یا معصوم ع لذا باید هرکسی درپیروزی اقای رئیسی نقش داشتند باید مذمت وسرزنش واگر متدین هستند درپیشگاه الهی ومردم عذر خواهی وتوبه کنند
گراني و تورم ،بي ثباتي اقتصادي و نا كارامدي ،الودگي هوا و كمبود اب و گاز از دستاورد دولت انقلابي اقاي ريسي هست
صبر عيوب!!!!
بيخود نيس مخاطبانت اينقدر غلط إملائي دارند
سلام آقای خانی آن زمان که ابر وباد ومه وخورشید را دست بدست هم دادید و آقای رئیسی را بدون سابقه یک روز کار اجرایی بر اریکه قدرت نشاندید و بعد از آن هم به وزرای ناتوان ایشان با بیشترین آرا رای موافق دادید و هیچگاه جلوی ضعف مفرط دولت نایستادید باید این روز را که بسیاری از دلسوزان تذکر می دادند می دیدید و حالا که پیر وجوان زن و مرد فریادشان به آسمان رفته بیدار شده اید خواستار چهار دستاورد اقتصادی شده اید بفرمایید:: ۱ دلار چهل تومانی ۲ سکه بیست ملیونی ۳ پراید دویست پنجاه ملیونی ۴ هزاران نفر مرد و زن که در میان ظرفهای زباله دنبال روزی خود میگردند
اگه بگه ریا میشه
پیشرفتهای بسیار تحسین برانگیزی در زمینه گرانی، تورم، فقر، فلاکت، کاهش شدید درآمد، عدم توانایی خرید فقط کالاهای ضروری برای زنده ماندن و... مسئولان داشته اند. چطور نمی بینید؟!
سهم ما از این دولت فلاکت بود و بس
خداییش حرف حساب جواب نداره ریسی چند دستاورد مهم اقتصادی دولتشو بگه انقد مردم توقع بیخود نداشته باشن
رئیسی کجایی بابا برو کنار مردم نفس بکشم بسه بسه ای وای...
نمایندگان مجلس چنانچه ادعا دادند که انقلابی هستند !!!؟؟

همین فردا باید شخص رییسی را به صحن علنی و پخش از

صدا و سیمای میلی، به مجلس کشانده و از او گزارش

واقعی عملکرد ۱۸ ماهه و آمار مشخص و برنامه مدون برای

چگونگی عبور دادن کشور و مردم از این بحران را مطالبه کنند

و چنانچه ایشان نتواند موجبات رضایت اکثریت قاطع مردم ونمایندگان را برآورده کنند
باید ایشان را سریعا استیضاح و برکنار کنند !!!
همش شعار. بسه دیگه. یه بار توو عمرتوم بیاین یه کار مفید برای مردم انجام بدین
استیضاح در دستور کار قرار گیرد بعد هم به دلیل هم افزایی و شرایط حساس امضاها پس گرفته شود
آره بابا. اعلام کنید چند تا دست آورد را تا دل مردم شاد شه
رئیسی‌ بزرگترین گناهش اینه که نباید بهیچ وجه این مسئولیت‌ را می پذیرفت‌ !
وگرنه‌ بغلت شرایط نامناسب‌ اقتصادی‌ اجتماعی‌ سیاسی‌ ایران‌هرکسی هم میآمد نمیتوانست‌ کاری از پیش ببره‌ !
دست اورد دولت فقر ملت یک متر اپارتمان شده چهل میلیون تو شهرستان ها وای به تهران
برچسب منتخب
# قره باغ # هفته دفاع مقدس # نعمت احمدی # الواح هخامنشی بازگشتی
آخرین اخبار