بازدید 10249
مرکز آمار اعلام کرد

ریز نمرات تورم در پایان پاییز ۱۴۰۱/ نرخ تورم ماهانه باز هم کاهش یافت/ تورم روستا از شهر سبقت گرفت/ تورم خوراکی‌ها منفی شد

با آغاز زمستان ۱۴۰۱، مرکز آمار پرونده تورم در پایان پاییز را رونمایی کرد. اطلاعاتی که نشان از نزدیک شدن تورم سالانه به رکورد ۴۵.۸ درصدی شهریورماه سال گذشته دارد، در حالی که تورم ماهانه همچون آبان، کاهشی شده است.
کد خبر: ۱۱۵۶۱۴۷
تاریخ انتشار: ۰۲ دی ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۴ 23 December 2022

ریز نمرات تورم در پایان پاییز ۱۴۰۱/ نرخ تورم ماهانه باز هم کاهش یافت/ تورم روستا از شهر سبقت گرفت/ تورم خوراکی‌ها منفی شد

به گزارش تابناک اقتصادی؛ با گذشت نه ماه از سال، وضعیت شاخص قیمت مصرف کننده در کل کشور نشان می‌دهد، در آخرین ماه پاییز، نرخ تورم ماهانه خانوار‌های کشور روند کاهشی را تجربه کرده است، به گونه‌ای که گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد در آذرماه امسال، نرخ تورم ماهانه به رقم ۱.۹ درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، ۲.۰ واحد درصد کاهش داشته است. روند نزولی این شاخص در ماه قبل یعنی آبان ماه نیز به ثبت و نرخ تورم ماهانه آبان ماه با افت ۰.۹ واحد درصدی (نسبت به همین اطلاع در مهرماه ۱۴۰۱) به رقم ۲.۱ درصد رسیده بود؛ بنابراین نرخ تورم ماهانه در پایان پاییز، باز هم کاهشی شده است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوار‌های شهری و روستایی در آذرماه به ترتیب ۲.۱ درصد و ۱.۲ درصد است که نسبت به ماه قبل برای خانوار‌های شهری بدون تغییر و برای خانوار‌های روستایی ۰.۹ واحد درصد کاهش داشته است.

تورم ماهانه از رکورد خرداد فاصله گرفت

نرخ تورم ماهانه در آذرماه در حالی به رقم ۱.۹ درصد رسیده است که بررسی ماه‌های قبل نشان می‌دهد در خردادماه این نرخ به رقم بی سابقه ۱۲.۲ درصد رسیده بود؛ افزایش قابل توجهی که ناشی از تغییر نرخ برخی کالا‌هایی بود که پیش از این از نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی یا ترجیحی استفاده می‌کردند و با طرح مردمی سازی یارانه‌ها، مبنای محاسبه به ارز نیمایی تغییر یافت؛ بنابراین دولت برنامه ریزی و تلاش داشت تا تورم ناشی از شوک هزینه‌ای طرح مذکور، در ماه‌های نخست اجرای طرح، مدیریت و تخلیه شود، که روند ماه‌های بعد از خرداد نیز نشان از فاصله گرفتن از تورم ماهانه ۱۲.۲ درصدی خردادماه و رسیدن به تورم ماهانه ۱.۹ درصدی آذرماه دارد.

تورم نقطه‌ای افزایش یافت

کاهش تورم ماهانه در آذرماه در شرایطی به ثبت رسیده که نرخ تورم نقطه‌ای خانوار‌های کشور با افزایش مواجه بوده است، به گونه‌ای که بر اساس اطلاعات مرکز آمار، نرخ تورم نقطه‌ای در آذر ماه ۱۴۰۱ به عدد ۴۸.۵ درصد رسیده است؛ یعنی خانوار‌های کشور، میانگین ۴۸.۵ درصد بیشتر از آذر ۱۴۰۰ برای خرید یک «مجموعه کالا‌ها و خدمات یکسان» هزینه کرده اند.  

این نرخ تورم (نقطه ای) که درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل را نشان می‌دهد، در مقایسه با ماه قبل ۴.۰ واحد درصد افزایش یافته است. همچنین نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» با کاهش ۲.۴ واحد درصدی به ۶۵.۳ درصد و گروه «کالا‌های غیرخوراکی و خدمات» با افزایش ۲ واحد درصدی به ۳۸.۹ درصد رسیده است، در حالی که نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوار‌های شهری ۴۷.۹ درصد و نسبت به ماه قبل ۰.۶ واحد درصد افزایش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوار‌های روستایی ۵۱.۴ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۰.۹ واحد درصد کاهش داشته است.

ریز نمرات تورم در پایان پاییز ۱۴۰۱/ نرخ تورم ماهانه باز هم کاهش یافت/ تورم روستا از شهر سبقت گرفت/ تورم خوراکی‌ها منفی شد

 

تورم روستا از شهر سبقت گرفت

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است. نرخ تورم سالانه آذرماه ۱۴۰۱ برای خانوار‌های کشور به ۴۵ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، یک واحد درصد افزایش نشان می‌دهد. همچنین نرخ تورم سالانه برای خانوار‌های شهری و روستایی به ترتیب ۴۴.۳ درصد و ۴۸.۶ درصد بوده که برای خانوار‌های شهری ۱ واحد درصد افزایش و برای خانوار‌های روستایی ۱.۲ واحد درصد افزایش داشته است.

تورم خوراکی‌ها منفی شد

در آخرین ماه پاییز، تغییرات شاخص قیمت کالا‌ها و خدمات مصرفی خانوار‌های کشور نشان می‌دهد در آذرماه سال جاری، تورم گروه خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها نسبت به آبان ماه، منفی ۰.۱ درصد بوده است. هرچند نسبت به ماه مشابه سال قبل، رشد ۶۶ درصدی را به ثبت رسانده است.  

این در حالی است که جزئیات این گروه (خوراکی‌ها و آشامیدنی ها) نشان می‌دهد به عنوان نمونه تورم ماهانه «گوشت قرمز و گوشت ماکیان» منفی ۲.۹ درصد بوده و تورم ماهانه میوه و خشکبار نیز به منفی ۲.۵ درصد رسیده است. همچنین تورم ماهانه روغن ۰.۳ درصد و تورم ماهانه شیر و پنیر و تخم مرغ نیز ۱.۳ درصد بوده است.

ریز نمرات تورم در پایان پاییز ۱۴۰۱/ نرخ تورم ماهانه باز هم کاهش یافت/ تورم روستا از شهر سبقت گرفت/ تورم خوراکی‌ها منفی شد

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۱
در انتظار بررسی: ۱۵
انتشار یافته: ۵۰
همش دروغ یعنی ما مردم چشم نداریم
پاسخ ها
ناشناس
| Canada |
۱۵:۳۷ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۲
نرخ تورم ماهانه بازهم کاهش یافت !!!!
فقط میشه گفت : خخخخخخخخخخخ
ناشناس
| Canada |
۱۶:۳۵ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۲
جراید : افزایش ۱۰۰ میلیونی در قیمت خودروها تنها دریک ماه
آن یکی جراید در همان زمان : نرخ تورم ماهانه باز هم کاهش یافت !!!
پروفسور مردم پول ندارن خرید کنن اجناس میمونه رو دست فروشنده مجبور میشه حراج کنه. این چیز خوبی نیست که تو‌ بهش افتخار می کنی اگه راست میگی از قیمت دلار و سکه بگو. خودرو چی اونم تورمش منفی شد؟ قدرت خرید مردم هر روز کمتر و کمتر میشه
مسخره کردید مردم را؟
این چه اماریه همش کاهش تورم کاهش تورم ؟مرد باشید راست بگید
باشه تو درست میگی
پولی در قلک ملت نمانده است.
فقر بیداد میکند.
تورم استخوان مردم را شکسته است.
پس کجایند ان بزرگواری که در تبلیغات انتخاباتی دم از حل مشگلات و رفع درد مردم در زمانی کوتاه میدادند؟
چرا بملت گزارش نمیدهید؟
چرا حقایق را نمیگویید؟
تا کی باید شب کرد؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۵۹ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۲
پس از کجا میارن ماشین میخرن که قیمت بازار رفته بالا؟
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۱۳ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۲
دلال دلالیش رو میکنه مردم هم هر روز لاغر تر میشن. از اونجا میارن میخرن
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۲:۲۵ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۲
ناشناس 14:59

قیمت ماشین کوییک الان 270 میلیون هست که با احتثاب دلار 40 هزار تومنی درمیاد 6 هزار و 750 دلار و این رقم قیمت واقعی خودرو کوییک هست و ببری تو امریکا هم می خرنش، چون قیمتش واقعی واقعی هست

270 تومن قیمتشه و هر کس پول داشته باشه می خره
تورم ماهانه اینطوری کار میکنه که مثلا ماه قبل 800% میذارن روش این ماه 1 صدم درصد کم میکنن و ذوق میکنن
ماشالله یه دست به افتخار خودتونم بزنین ما هم از مریخ اومدیم قیمتا بازار رو نمیبینیم !
وقتی دلار 40 هزار تومان شده این اعداد و آمارها هیچ ارزشی برای مردم ندارند
کارمندان اداره آمار احتمالا تو محله احمدی نژاد زندگی میکنند. دیشب دکه محلمون تو پردیس گفت از فردا پنج درصد رو همه اجناس کشیده میشه.
اینکه نویسنده خبر بعد از ۳ و ۴ برابر شدن قیمت ها کاهش یک دهم درصدی قیمت دو قلم جنس رو (اونهم با امارسازی های فضایی مرکز امار) دستاورد میدونه یعنی باید به روانپزشک مراجعه کنه.
بازهم فرمولهارو دست زدید؟ول کنید تورو خدا
با همین فرمول تورم ۲۰ سال پیش محاسبه کنید به چه عددی میرسین؟
خجالت بکشید !!
تورم خوراکی‌ها منفی شد؟؟؟؟؟
بنظر شما در تورمی که میانگینش بیش 40 درصد هست کاهش یک صدم درصد یعنی کاهش تورم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ملت رو مسخره کردین !
توخوب
3 ردیف از لیست بالا به میزان ضریب اهمیت 5.3 درصد ( از 100% ) زیر 45% تورم هستند.
آنوقت چطور میانگین شاخص کل با 9 ردیف و باضریب اهمیت 94.7 که همگی بالای 45% هستند ؛ میانگین 45 % تورم را نشان میدهند؟؟
نتایج کارشناسی آمار اعلام شده یک خرده خنده دار نیست ؟ حساب 2+2=4 خیلی ساده است.
شما كه دروغ مي گوييد بگوييد نرخ تورم صفر شده ، گناه دروغ چه بزرگ چه كوچك بِه يك اندازه است .
اینکه تورم زیاد شده یک چیزه اینکه مردم را ناآگاه فرض کردند یه چیر
گوشت و برنج و....گران شده است اینها جزو مواد غذایی نیستند؟! دلار گران‌بشه بقیه اقلام‌گران‌نمیشه؟ چرا به شعور مردم‌ توهین میکنید؟
این آمار رو از کجاتون در میارید.واقعیت ها چیز دیگری می گویند!!!!!!!
قابل توجه دولتمردان گرامی: تمام شاخصهای تورمی اعلامی از سوی مرکز آمار ایران (به جز شاخص مواد خوراکی) در پایان مرداد 1400 در حدود 44 درصد بوده است. ضمنا شاخص مواد خوراکی از 59 درصد رسیده به 65 درصد. لطفا اینقدر نگویید تورم را از 59 درصد رساندیم به 40 درصد!
تورم منفي شد .. تورم كاهش يافت ... تورم ....
اما سفره مردم كوچك شد . اما دردها و رنج هاي مردم فزوني يافت .

با اين آمار و ارقام دنبال چي مي گرديد ؟ چه چيز را مي خواهيد به اين مردم ثانب كنيد ؟ به قول اون قديمي ها : اقتصاد اين مملكت ديگه با تك ماده هم قبول نخواهد شد !
خوش يه حالتون.برعكس مردم ايران در يك كشور عالي زندگي ميكنيد!
واقعا" برای شما متاسفم که این آمار کذائی را منتشر میکنید !!! انگار شما و همکارانتان خرید نمیکنید که چشم بسته این اراجیف را بدون هیچ تحلیلی منتشر میکنید و اطلاعی از روند بی سابقه افزایش قیمتها ندارید. لطفا" به شعور مردم توهین نکنید.
هردم از این باغ بری می‌رسد
برای اولین بار بعد از چهل سال مستاجر ی الان صاحبخانه‌ها حاضر نیستند قرارداد یکساله بنویسند علت می‌فرمایند تورم نظام گسیخته وافت ارزش ریال .
اگر از یک کاسب (از جمله پایداری ها و موتلفه ها) بپرسی معمولا جنس هایت را چند می فروشی جواب می دهد «هر چقدر تونستم می اندازم»
اگر برای این راه حل نیابید وضع به همین منوال است.
خجالت بکشید حداقل دست رو زخم مردم نگذارید با این حرف های کذایی و اعصاب خرد کن. مردم دارن خرد میشن حالا شما با منفی ۱ درصد افتخار دیگری برای دولت رقم زدید؟؟ هر چند از تابناک انتظاری غیر از نیست
درخواب این تحلیل آماری را نوشته.
کجا ارزون تر می دن بریم از همون جا خرید کنیم
نرخ تورم از سال قبل کمتر شد یعنی که هنوز تورم هست وخبری از ثبات قیمت ها نیست چه برسه به کاهش قیمت
فکر کنم مثبت و منفی اعداد را اشتباه وارد میکنن و کلا اشتباه آمار میدن.... مگه داریم کاهش تورم
همانطوریکه به رییس جمهور گفتند در پاکدشت بیکار وجود نداره همان اشخاص نیز آمار میدهند که تورم منفی شده وهمه چی در مملکت گل و بلبله، شنونده باید عاقل باشه
آمارهايي كه اسيب ميزنند. كد خبر: 1155983 . تابناك جان اين تيتر خبري ديرزتونه . خودت متنشو بخون بعد بيا اين خبرو بزن. يه مشت امار دروغ .
از نرخ دلار معلومه که تورم کاهش یافته
ایشون راست میگه چون توی ایران زندگی نمیکنه. یا کانادا تشریف داره یا آمریکا!! اونجا از اول سال تورم بالا بود از این ماه کمتر شده. همچین آماری رو میدین که رئیس جمهور میگه هیچ جای ایران بیکار نیست!!!
والا ما که میبینم در برخی موارد، روزانه قیمت کالاها تغییر میکنه و روز به روز فقیر و فقیرتر میشیم
چرا بورس رشد نمی کنه چرا جلوی رشد بورس رو میگیرید چرا ضررهایمان تمام نمی شود قیمت مسکن از پارسال تا حالا سه برابر شده قیمت خودرو سه برابر شده همه چی چند برابر اما دستتون رو از جیب سهامدار بدبخت بر نمی دارید
عزیزان تا زمانیکه جنگ هیبردی علیه نظام در جریان است و انواع و اقسام شرارت ها علیه نظام اسلامی و خادمین آن در جریان است نبایستی توقع داشته باشید، و زندگی راحت طلبانه را خواستار باشید ، نظام که تورم را ایجاد نکرده کسانی تورم ایجاد کردند که با این نظام سر عناد دارند از کشورهای مرتجع عربی بگیرید تا حامیان صهیونیسم در غرب و شرق . یادتان رفته علی آقا و رفقایشان از مردم می خواستند اعتصاب کنند کار نکنند ، خوب این همه نتایجش ؛ کسانیکه همراهی کردند با معاندین طبعاً بایستی دلار ۴۰ هزار تومانی در سر سفره شان باشد طبعاً تر و خشک با هم می سوزند . اینهایی که بخاطر یک دروغ از یک مفسد آمدند در خیابان متعرض شدند به حافظان امنیت نظام بایستی این تبعات کارشان را ببینند. آیا حدیث نبی اکرم را فراموش کردید که فرمودند: نادانی است که سوار کشتی شده و قصد سوراخ کردن آن را دارد که اگر از این کار او جلو گیری نشود با سوراخ شدن کشتی، خود او و دیگر مسافران کشتی غرق خواهند شد.
وقتی مردم ما دنباله روی از اغتشاشگران کردند وقتی تبعیت از طاغوت کردند و بکنند طبعاً جوابش را خواهند گرفت . تبعا کاهش تورم با این وضعیت جنگی از مجاهدت های فرزندان و رزمندگان اسلام در قرارگاه اقتصادی است .
قطعا کسانیکه به این کامنت منفی بدهند دشمن وجودی ایران بودند ، هستند و خواهند بود
تورو خدا به من بگید چطوری میشه به این ایرانی که مسیولین توش زندگی میکنن برم تا همه چی گل و بلبل بشه برام
یکی از دلایل تورم در مسکن عوارض جوازساختمان توسط شهرداری‌ها است وجدیدا شهرداری تهران وفنی وعمرانی شهرداری تهران یک روشی را در پیش گرفته برای کسب درآمد که اگر هر کسی این کار را می کرد صفت کلاه بردار به او می دادند وآن فروش اموال به این صورت که مبایعه نامه خرید را از شما بدون درج قیمت می گیرند و چند ماه بعد هر قیمتی که خودشان بوسیله کارشناسی تشریفاتی خواستند اعلام می کنند وشما که قرارداد سفید مبلغ امضائ کردید دیگر نمی توانید انصراف دهید وبا این بهانه از تعهدات خود شانه خالی می کنند. این بلایی است که شهرداری تهران بر سر مالکین مجتمع ابریشم چهاراه ولیعصر آورده است.
پاسخ ها
ناشناس
| Germany |
۱۶:۳۰ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۲
این بیعنامه باطل است به قوه قضاییه مراجعه کنید
آقای رییسی چرا با گذشت نزدیک به دو سال از ریاست جمهوری هنوز یک کنفرانس خبری تشکیل نداده؟
این آمارها رو از کجاتون در می‌آورید؟ خدایی علم آمار قبل از شما توهم بوده است. باید درس آمار در دانشگاه های معتبر دنیا از روی منابع علم امار کشور تدریس شود
تورم را مردم با گوشت و خون حس می کنند نیاز به این ارقام و داده سازی نیست
خبرها را جوری ابلاغ می کنند که مردم دیگر اصلا خبرگذارهای داخلی را نگاه نکنند؟؟؟؟این خبرها فقط صفحه پر کردن است؟؟؟
یا علم اقتصاد را نمیدانند .یا میدانند و غلط تفسیر میکنند ،یا علم اقتصاد اینها با علم اقتصاد اکادمیک فرق دارد ،یا ما در کشور دیگری جز ایران زندگی میکنیم
باز آمار بازی!!! یه سر به بازار بزن. یه سوال از مردم بپرس، جوابتو خوب می گیری. ببین کدوم کامنتا زیر این پستا بیشترن، کدومو مردم لایک می کنن کدومو دیسلایک، بعد می بینی خبر این شکلی دادن تاثیری روی مردم نداره و مردم می فهمن اوضاع واقعی چطوریه.
موقع خریدن تورم کاملا مشخصه نیازی ب آمار و ارقام نیست زندگی ها در حد خودکشی هست
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # اردوغان # اسدالله اسدی # حقآبه هیرمند # حج 1402 # انتخابات ترکیه 2023
آخرین اخبار
وب گردی