بازدید ۵۱۰۳۵
هم اکنون اطلاعات اولیه با تردید‌های جدی مواجه گشته است، چون فیلمی منتشر شده که ادعا شده، مربوط به لحظه مواجهه چوپان با یوز‌ها در منطقه حفاظت شده است؛ اما به جهاتی عجیب و سوال برانگیز به نظر می‌رسد، تا جایی که فرضیه ساختگی بودن آن هم مطرح شده است. فیلمی که در آن صدای چوپان قصه به گوش می‌رسد که با اولین مواجهه با توله یوز‌ها تاکید می‌کند که هر دو ماده هستند!
کد خبر: ۱۱۵۳۸۱۹
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۰ 08 December 2022

افزایش روزافزون ابهامات و تناقض‌ها پیرامون کشف توله یوز‌های ماده!با گذشت چند روز از پیدا شدن دو توله یوز در پارک ملی توران، ابهامات پیرامون این ماجرا رو به افزایش است تا جایی که می‌شود فهرستی از موارد ضد و نقیض ماجرا را تهیه کرد.

به گزارش «تابناک»؛ هنوز غائله مرگ دو توله یوز متولد شده در پروژه تکثیر این گونه در معرض انقراض بر اثر قصور و سهل انگاری‌های متعدد فراموش نشده و زمان زیادی از اظهارنظر عجیب مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص ناتوانی از پرداخت هزینه‌های نگهداری «پیروز»، تنها توله بازمانده در تهران نگذشته، چند روزی است که بار دیگر تنها باقی مانده یوز آسیایی به صدر اخبار در کشورمان بازگشته است.

ماجرا درباره دو توله یوزی است که گفته می‌شود، چوپانی در منطقه حفاظت شده توران یافته و با خود به آغل گوسفندان منتقل کرده و با اطلاع محیط بانان، به پاسگاه محیط بانی منتقل شده اند و به نوعی بازگشت شان به طبیعت برای همیشه منتفی است. اسارت دردناک دو توله یوز خیلی کوچک (حدودا ۲۰ روزه) که ابتدا گفتند جنسیت شان معلوم نیست و بعد اعلام کردند که ماده هستند تا بر تلخی‌های خبر افزوده شود، چون از پتانسیل زادآوری این گونه در طبیعت کاسته شده است.

البته هم اکنون اطلاعات اولیه با تردید‌های جدی مواجه گشته است، چون فیلمی منتشر شده که ادعا شده، مربوط به لحظه مواجهه چوپان با یوز‌ها در منطقه حفاظت شده است؛ اما به جهاتی عجیب و سوال برانگیز به نظر می‌رسد، تا جایی که فرضیه ساختگی بودن آن هم مطرح شده است. فیلمی که در آن صدای چوپان قصه به گوش می‌رسد که با اولین مواجهه با توله یوز‌ها تاکید می‌کند که هر دو ماده هستند!

این در حالی است که تشخیص جنسیت توله یوز‌ها کاری دشوار است و در بهترین حالت هم با مشاهده صرف ممکن نیست. شاهد ماجرا تولد سه توله یوز در پروژه تکثیر یوز که ابتدا اعلام شد هر سه ماده هستند، بعد یکی از آن‌ها به دلیل ناتوانی مسئولان پروژه در تغذیه مرد و سپس با انتقال آن‌ها به تهران بود که مشخص شد هر سه نر هستند! توله یوز‌هایی که بعد یکی دیگر از آن‌ها هم مرد و بخت یار بود که آخری جان به در برد و پیروز نام گرفت.

نکته قابل تامل آنکه بر اساس فیلم منتشره، مشخص شد بر خلاف اظهارنظر معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست، چوپان از اتباع بیگانه نیست. اطلاعاتی که حالا کامل‌تر هم شده، چون نام و نام خانوادگی این فرد در رسانه‌ها اعلام شده و بر این اساس می‌دانیم که وی در اداره گاز سنگسر شاغل است و افزون بر آن به شغل اجدادش یعنی دامداری نیز اشتغال دارد و گله هزار راسی گوسفندانش را به چرا می‌برد.

به این ملاحظه، سخنان این فرد با رسانه‌ها را هم می‌توان افزود که تاکید داشته، منتظر مادر یوز‌ها شده و وقتی به شب نزدیک شده و اثری از مادر ندیده، برای رهایی توله‌ها از سرمای مرگبار شبانه آن‌ها را به آغل منتقل و با شیر گوسفند تغذیه کرده است. از اینجای ماجرا به بعد هم اطلاع رسانی این کشف به محیط زیست در روز بعد (۱۱ آذر) بوده که نشان می‌دهد این دامدار با یوز و ملاحظات پیرامونش آشنایی داشته و آن بخش از اظهارات معاون سازمان در خصوص ناآگاهی وی هم درست نیست.

البته این فرد با لمس یوز‌ها خطایی بزرگ مرتکب شده که این اقدام را می‌توان ناشی از عدم آموزش در این خصوص به وی و امثال او دانست. نکته‌ای کلیدی که سازمان حفاظت محیط زیست باید در خصوص چرایی مغفول ماندنش پاسخگو باشد، اما تا کنون این گونه نبوده است؛ مجموعه‌ای که در ماجرای تکثیر یوز در اسارت هم کارنامه بسیار ضعیفی از خود بر جای گذاشت و حتی زمانی که مجاب به برگزاری نشست خبری برای پاسخگویی به ابهامان پیرامون فاجعه رقم خورده در آن پروژه شد هم، نمایشی دور از انتظار رقم زد!

افزایش روزافزون ابهامات و تناقض‌ها پیرامون کشف توله یوز‌های ماده!

چیزی شبیه فعالیت‌های این سازمان در چند روز اخیر که به بیان برخی موارد ابهام آفرین (مانند آنچه شرحش رفت) و حتی نادرست محدود مانده و از آن فراتر، به شکل گیری تعارضی بزرگ در این مجموعه هم منجر شده است؛ اینکه حسن اکبری، معاون سازمان که پیشتر تاکید کرده بود هزینه نگهداری پیروز روزانه ۱۰۰ میلیون تومان است و سازمان توان پرداختش را ندارد و لذا به زودی به توران منتقلش خواهد کرد، در خصوص محل نگهداری از دو توله یوز اخیر می‌گوید: «ترجیح ما تهران است، اما قرار شد یک کمیته کارشناسی در این زمینه تصمیم بگیرد که توله‌ها در سمنان باشند یا تهران، اما قطعا در توران نگه نمی‌داریم، چون توران امکانات ندارد.»

اتفاقی که به نوعی چرایی انتقال پیروز به توران را زیر سوال می‌برد؛ سوالی بی پاسخ که می‌توان به آن مواردی مانند چرایی مشخص نشدن زادآوری یوز در فصل پاییز را افزود که شاید ناشی از اشتباه بزرگ متولیان محیط زیست در کشورمان باشد، یا چرایی به کار نگرفتن دوربین‌های تله‌ای پر شمار در اطراف محوطه یافتن توله‌ها که ممکن است به شناسایی مادر آن‌ها منجر شود و به فرضیه بیشتر بودن توله هایش (اینکه ممکن است بیش از دو توله داشته و در مسیر جابجایی تک به تک آن‌ها بوده که چوپان سد راهش شده است) مهر تایید یا رد بزند.

ابهاماتی که جدی‌تر می‌شوند اگر بیاد آوریم هنوز از مرگ دو توله یوز در زیرمجموعه سازمان به دلیل اشتباهات، زمان زیادی نگذشته و معلوم نیست، آن ماجرای تلخ به درس عبرتی منجر شده که مانع از تکرار فاجعه شود یا همان گونه که در تامین شیرخشک ویژه و شیوه تغذیه توله‌ها با آن دچار مشکل اساسی و حیاتی بودیم، قرار است جان این دو یوز ماده هم دستمایه درس آموزی عده‌ای دیگر شود؟ فاجعه‌ای مشابه قبلی که هیچ عقوبتی متوجه هیچ کسی نکرد تا به سوال بی پاسخی در تاریخ بدل شود!

افزایش روزافزون ابهامات و تناقض‌ها پیرامون کشف توله یوز‌های ماده!

وضعیت غیرقابل قبولی که حالا ابعاد دیگری هم یافته است؛ اینکه به راستی چوپان‌ها و گله‌های دام در منطقه حفاظت شده، آن هم در زیستگاه تنها بازمانده نسل یوز آسیایی چه می‌کنند؟ سوالی که پاسخ مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست به آن، ناتوانی در منع چرا در این محدوده است، زیرا به تاکید اکبری «براساس قانون ما تنها زمانی می‌توانیم دام را از یک منطقه خارج کنیم که تمام اوقافی آن را پرداخت کرده باشیم. این اقدام بسیار هزینه‌بر است و تاکنون دولت‌ها چنین بودجه‌ای به ما نداده‌اند و تاکنون اعتباری که بتوانیم تمام دام‌های موجود در یک منطقه حساس را خارج کنیم، محقق نشده است.»

شرایط غیرقابل قبولی که به دلیل شناسایی سه خانواده یوز در توران در سال جاری (اگر مادر این دو توله یوز، توله دیگری نداشته باشد و کماکان چهارمین خانواده یوز در توران در سال جاری حفظ شده باشد) و علم به جدا شدن توله‌ها بعد از مدتی از خانواده و پراکندگی بیشتر آن‌ها در منطقه، ضرورت دارد به قید فوریت تغییر کند، وگرنه معلوم نیست چقدر زمان می‌برد که اخبار خوش زادآوری یوز‌ها در توران، کی به اخبار ناخوش و تلخ مرگ یوز‌ها در تصادفات جاده‌ای یا بر اثر حمله سگ‌ها یا هر عامل مرگبار دیگری بدل خواهد شد و افسوس شدیدمان را با تهدید بیشتر نسل این گونه منحصربفرد به دنبال خواهد داشت.

اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۷
در انتظار بررسی: ۱۴
انتشار یافته: ۴۳
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۷
معلومه عمدا از طبیعت جدا شدن حتما ملاحظات پولی و مالی در این کار هست
پاسخ ها
ناشناس
| United States of America |
۱۳:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۷
اون چوپان میگه من صدایی شنیدم اولش نمی دونستم چیه رفتم تو ماشین نشستم بعد دوباره برگشتم همون صدا رو شنیدم و... خوب دوست عزیز گله 1000 راسی شما سگ نداشت؟ من خودم بچه روستا هستم سگ صدای اینار و بشنوه که سریعتر از انسان میشنوه میره بالای سرشون پارس می کنه. مخصوصا دوتا توله یوز باشن میره بالای سرشون. سگ های شما ساکت نشستن ور و ور شما رو نگاه کردن؟ چقدر سگ های ساکت و مودبی دارین
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۷
متاسفانه هر کی سعی میکنه یه جوری از بیت المال یه چیزی بکنه فقط خدا کنه مادر این بیچاره ها رو فقط فراری داشته باشند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۷
شرط می بندم
تا چند روز دیگه خبر تلف شدنشون رسانه ای می شود
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۷
دیگه به این نمیشه گفت چوپان یه بزرگ مالک روستایی هست احتمالا از ترس حمله یوزپلنگ به گله مادر سربه نیست شده اینا رو هم برده تحویل دولت داده
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۷
آقا این یوزها بالاخره باید یک بیشه ای ریشه ای چیزی پیدا کنند که توله های خودشان را در آن پنهان و بزرگ کنند موقعی که در هر تکه آن هزار تا گوسفند بریزند دیگر جایی برای یوز نمی ماند.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۷
هر چیزی تو این سرزمین پر گوهر تبدیل می شه به منبع غم و غصه و دردسر! دلیلش هم اینه که هر کس به فکر خویشه.
مهران
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۷
امیدوارم چوپان حقیقی مادر توله ها را نکشته باشد
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۷
هر روز بشتر تو باتلاق دروغ فر میریم.
حسینی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۷
ظاهراً موضوع یوز ایرانی که مورد توجه قاطبه طبیعت دوستان است و حساسیت اجتماعی بالایی بین هموطنان ایحاد می کند، برخی قلم زنان را تحریک می کند که با نقدهای غیر کارشناسانه، توجه افکار عمومی را به نوشته های خود جلب کنند. اینکه با نگاه پلیسی دنبال تعارض گفته های دامدار یابنده یوز و یا متولیان محیط زیست باشیم، مشکلی را حل نمی کند. موضوع یک داستان ساده است و یک راه حل ساده. دارد
در ابتدا جای تقدیر است که یک دامدار محلی با دانش اندک خود از طبیعت، بهترین عکس العمل ممکن را انجام داده است:
_ برای مدتی، ضمن نظارت از جهت آسیب ندیدن توله ها از دشمنان طبیعی، با فاصله منطقی منتظر مادر توله ها مانده تا شاید آنها را به دامن وحش بازگرداند.
_ با ناامیدی در مرحله بعد بدون دست زدن به توله ها آنها را به مکان امن انتقال داده و با دانش ذاتی خود برای تلف نشدن توله ها،به آنها غذا داده است.
_ در اولین فرصت خود را به نزدیکترین نقطه آنتن دهی موبایل رسانده و با متولیان محیط زیست تماس گرفته است.
در مرحله بعد عوامل محیط زیست محلی هم به وظیفه خود عمل و با توجه به تجربیات قبلی از سه توله یوز متولد شده در پناهگاه، حداکثر تلاش خود را جهت حفظ آنها کرده اند.
حال به جای دنبال مقصر گشتن و دست گذاشتن روی این و آن با هر هدف و غرض، باید در صدد رفع موانع زیرساختی و
مشکلات عمده و کلیدی که وجود دارد، بر آییم که حل آن فراتر از توانایی توسط سازمان محیط زیست است و همتی ملی را می طلبد.
قطعا برطرف کردن معضلات برشمرده زیر بخشی از راه حل نجات حیات وحش پارک ملی توران و پارک های مشابه است:
_ فراهم کردن امکانات اولیه همچون آنتن گیرنده امواج موبایل در اکثر نقاط دور افتاده پارک ملی توران که اتفاقا از مشکلات مهم ساکنان بومی این منطقه در مواقع اضطراری است. این ارتباط مخابراتی از ضروریات اولیه بین مردم و عوامل زیست محیطی است.
_ تجهیز کافی پارک به امکانات سخت افزاری مثل دوربین های تله ای جهت رصد دایمی حیات وحش و متجاوزین به آن.
_ راه اندازی و تجهیز مرکز تحقیقات و کلینیک و پانسیون جهت حفظ گونه های جانوری و گیاهی منطقه
_ سرمایه گذاری در صنعت گردشگری با هدف تغییر معیشت مردم از دامداری به صنعت توریسم و صنایع وابسته
_ آموزش مداوم و تخصصی حفظ محیط زیست برای ساکنان بومی پارک با هدف متقاعد کردن عامه به اینکه حفظ محیط مساوی است با افزایش درآمد ساکنان و سرمایه گذاری در صنعت گردشگری و صنایع وابسته.
_ جلب توجه ایرانیان به ارزش های ذاتی پارک ملی و جاذبه های توریستی آن برای بازدید میدانی و حضور فیزیکی با برگزاری جشنواره ها و ساخت فیلم و ....
برای کسانیکه از نزدیک منطقه را لمس نکرده واز پشت میز و اتاقهای شیشه ای قلم می زنند و دنبال تسویه حساب با عوامل دست اندر کار هستند قضاوت آسان و گمراه کردن مخاطبین آسان تر است.
یک دلسوز محلی
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۷
چوپان دروغگو
پاسخ ها
سید مصطفی
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۳:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۸
دوست عزیز
مطلب را هر کس نوشته نویسنده خوبی بوده است. اما کارشناسی و دقیق نیست و بنوعی همراهی با چوپان و هموطنان محلی کرده است
یک- توله ها هرگز گم نشده بودند که جناب چوپان آنها را پیدا
کرده است! ممکنه انسانها بچه های خود را گم کنتد ولی حیات وحش هرگز چنین اشتباهی نمیکنند. . اینکه جوپان دست به آنها نزده بعد از اینکه اخبار توله یوزها منتشر شد چنین ادعایی مطرح شد! چوپانی که میداند نباید دست به توله یوز یا پلنگ بزند صد در صد این آگاهی را هم دارد که یوز توله خود را گم نمیکند. و.......
متشکرم
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۷
حالا دروغ یا راست بفکر او توله ها باشید الان موقع ثابت کردن نیست مسئولان اگر لرایشان مهم بود اول آن منطقه را تحت پوشش خودشان قرار میدادن هر چی پیش میاد چنان پاسخ دندان شکنی در آستین دارند مگر کسی حریف توجیحات اینها میشود خدایا در طببعتت چنان حیوانات کمیابب وجود دارد ببین میتوانند از اینها حمایت کنند با چنگ و دندان هم که شده باید منطقه را از وجود انسانهای دیگر پاک کنید چطور نمیتوانید راضی کنید صاحبانشان را قول بدهید بهشان نامه یی بدهید که هر سال سهم یک نفر را تصفیه میکنید بخاطر خدا پای این انسانها را ار این منطقه ببرید میشود ولی دلسوز و کار کنی وجود ندارد حیف به اون حیوانات که چ کسانی مسئولشان هستن خدایا خودت کاری بکن برایشان
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۷
گونه هایی برای باغ وحش. اینها اگر بزرگ هم بشوند چون شکارکردن را از مادر یاد نمی گیرند از گشنگی هلاک خواهند شد لذا بهترین اقدام اهداء آنها به باغ وحش است. البته حقیقتاً نمی دانم کدام بهتر است: زندگی در اسارت یا مرگ در آزادی.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۷
برای جلوگیری از حمله به گله ها یوز ماده و یوزهای دیگر توسط سگها تلف میش.ند بصورت عمدی احتمال یوز ماده برای دفاع از توله ها فرار نکرده و ایستاده و کشته شده بعدش متوجه توله ها شدن
علی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۷
به نظر من توله ها بیشترازیک شب پیش چوپان بوده
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۷
به نظر من یوز پلنگ مادر رو از ترس حمله به دامداری کشته و این قصه رو سر هم کرده، اگه کارشناسان محیط زیست دنبال اثار جرم در منطقه بگردن حقیقت روشن میشود
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۷
عزیزمن شما که میگید چوپان مادرتولها را گشته اگر گوشته بود مطمئن باش تولها را همان بیابون رها میکرد تولهاهم تلف میشد اینم سزای نیکی
محمد برموده
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۷
شاید یوز مثل آهوان تولید مثل می کنند.در ایران کسی در باره زاده وولد یوزان کارنکرده است.در زمان های گذشته افراد با تجربه را که سالیان سال در محیط زیست خدمت نموده از کمک محیطبان تا افسر محیط بانی را در محیط‌زیست طی کرده دارای تجربه های آموزشی ومیدانی را دیده کم کم به ریاست ی بر گزید شده است.متاسفانه حالا رابطه جای ضابطه را گرفته .یارو با هزار پارتی بازی لیسانس محیط‌زیست را می‌گیردبعلت سفارش وپارتی بازی در بدوی خدمت یکراست می‌شود رییس.که نمی‌داند اصل پنجاه م قانون اساسی چیست.برای همین محیط‌زیست دارد نابود می‌شود.همچنین ریسی فقط به فکر اینه یک شغل گیرش آمده وحقوقی میگیرد.حتی بعضی از محیط بانان وکارشناسان از ماشین هم پیاده نمی‌شوند...بنده ۳۵ در محیط زیست خدمت نمودم.....
ناشناس
|
Austria
|
۱۳:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۷
معلوم نیست چی رو روزی 100 میلیون فاکتور می کنتد!
رضا
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۷
شما خودتان نه اطلاع دارید و نه کارشناس هستید ، ده تا احتمال را کنار هم میذاری و داستان درست میکنی و به خورد مردم میدی و هرکس هم شروع میکنه به نظر دادن . یک کمی خودتان و اخبارتان را اصلاح کنید ، اگر بهتان بر نمیخوره .
کامران
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۷
هر گونه ماده از حیوانات که مادر هستن تا پای جان برای بچه هاشون میجنگن. احتمالا مادر یوز ها با فاصله از بچه های مراقبت کرده و با سگ های گله که جلودار دامها حرکت میکنن و حس بویایی قوی دارند با پلنگ ماده درگیر شده آمد که منجر به مرگش شده. کارشناس حفاظت حیوانات نیستم ولی خیلی بعید است پلنگ ماده بچه هاشو به امان خدا یک روز در یک جای نامطمئن رها کرده باشه. انتظار از سازمان ح م ز اینه که در این باره تحقیق کنه و البته دنبال مقصر هم نباشه.واقعیت رو پیگیری کنه و بشه درسی برای پیشگیری
زهرا
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۷
مگه توله یوز چی لازم داره که روزی ۱۰۰میلیون هزینه لازم هست؟!!!!ضمنا از مردم کمک بگیرین .باید تو محیطی مشابه وحش رها بشن همرا ه با مراقبت تا بطور غریضی شکار یاد بگیرن
حسين
|
Sweden
|
۱۵:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۷
نمي دونم مي فهمين برخي از مردم چرا معترضن يا چرا خسته اند يا به چي معترضن؟
خودتون از گزارش مكرر تكرار اشتباهات اين چنيني خسته نشدين هنوز؟
فكر نمي كنين احيانا برخي پست ها توسط برخي افراد نالايق اشغال شده و خطاهاي پرشمار و تكراري ادامه دار شده؟ فكر نمي كنين كه افراد شايسته تر خانه نشين شدن يا صداشون به جايي نمي رسه؟
فقط شما گزارش بنويسن و ما بخونيم و قلبمون درد بگيره از اين وضعيت؟
..
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۷
واقعا جای تاسف داره نمی‌تونید از دوتا توله نگهداری کنید کشورای دیگه میرن طبیعت و حیوانات آسیب دیده رو میارن و کلی زحمتشو میکشن اونوقت شما موضوع به این مهمی حیوان در حال انقراض رو میگی هزینه نداری واقعا شرم اوره
درضمن بجای تشویق و دادن جایزه به چوپان دارید تهدیدش می کنید متاسفم
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۷
چه خوشگلن
مهدی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۷
آقامن متوجه شدم چه کاسی زیرکاسه است مطمئنم صدرصدمادر این دوتا(یوز)نتونسته ازاونهانگهداری کنه که پول نداشته زیرخط فقرزندگی می کرده واسه همین اونهاروسرراه گذاشته تایتیم بشن وخداراشکرچوپانی ازراه می رسه ونجات میده ومیسپاره اونهاروبه پرورشگاه چون پرورشگاه روزی ۱۰۰میلیون براشون خرج می کنه بدبخت مادرشون (یوز)بایدروزی ۱۰۰میلیون براشون خرج می کردونداشت گذاشت ورفت طفلکی ولی الان پدرومادرپیداکردن ودلسوزانه بهشون می رسندتااحساس تنهایی نکنن ،آقا اصلافکرنکنیدکه بخاطر روزی ۱۰۰میلیون هست نه این پدرومادرفقط برای رضای خدااینهاروقبول کردن نه مطمین باشیدفقط جالبیش اینه که ماتوی کتابهای ابتدایی مان یک چوپان داشتیم اسمش چی بودیادم رفت.........
پاسخ ها
ستاره
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۹:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۷
نظرت رو دوست داشتم
مصطفی
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۱:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۷
مهدی با نظرت حسابی خندیدم
همشهری
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۷
چه قدر ساده هستید.چوپان محترم مادر یوز هارا برای اینکه گوسفندان محترمش را نخوره کشته و دفن کرده. دلش‌ برای بچه‌ها يش سوخته آن ها را با خود آورده و داستان جعلی از خود ساخته. همان اطراف پیدا شدن آنها را بگردید محل دفن را پیدا می‌کنید. والسلام
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۷
ادارات کم کاری می کنند کل ادارات جمهوری اسلامی نه از اسرائیل ضربه می تواند بخورد نه از آمریکا آسیبی می تواند برسد هر زیانی به ایران برسد از ادارات و کارکنان نا کارآمد و از زیر کار دررو خواهد بود
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۷
توله ها رو بفرستین قطر
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۷
این چوپان همان چوپان دروغگو نیست؟
محمد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۷
این موضوع هم اصافه کنید به هزاران موضوع بی درو پیکر دیگه که شاهد هستیم...هنوز در کشور ما داروی بیهوشی حیوانات و طرز استفادش موجود نیست.هنوز گونه های کمیاب جانوری بدون ردیاب در طبیعت میچرخن و این تاسف باره
کیومرث
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۷
ببینیددقیقا توشرطی ک همه ایرانیهابه نون شب هم محتاجند میگه روزی صدمیلیون هزینه داره واسشون واسه انسانهاچراریالی هزینه نمیشه .میخام سی سال سنمونه ایشالاک همه حیونات باغ وحشامون سقط شن ک ایهمه پول بیت المال ک دراصل پول مردمه ازگلوی این حیوانات وحشی پایین نره مثل اون شیرک بعدچندسال خدمت صاحبشوهم کشت
مجید
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۷
خبرش رسیده که اون دو تا توله یوزو که گفته بودن تلف شدن دروغ گفتن اونا رو با قیمت نجومی به یک تاجر آمریکایی فروختن بلایی که قراره سر بقیشون هم بیاد همینه .قیمت بالا بلای جان یوز ایرانی
ستاره
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۷
این توله ها چی میخورم یا چه کار خاصی برای این تولد پیروز خان انجام میدم که روزی صد میلیون تومان هزینه اش میشه ؟؟؟!!!!!!
میشه لطفاً مسئولین محترم یه کم شفاف سازی کنند.
حاج مرتضی مداح همدانی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۷
مگه میخاین آپولوهواکنیدکهد میگید۱۰۰میلیون درروزخرجشونه.توراخداخجالت بکشیدوکمی ازخارجیهایادبگیرید.خیلی سخته بدین مردم بزرگش کنند
Fr
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۷
یوزها بچه دار وقتی درگیر با حیوانات دیگر میشن برای مواطبت از بچه خود درگیری را به جای دیگه می‌کشند تا بچها سالم بماند حتا خودشان گشته بشن بلی سگهای این چوپان مادر اینها را گشته چوپان میتونست جلو گیری بکنه که نکرده و اینکه گله کوسفند در محیط زیست چگار میکنه
سید
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۷
روزی ۱۰۰ میلیون هزینه یک توله یوز ، حتما یه جائیش یه گیری داره ، گوینده فهمیده چه گفته ؟
نيما
|
Canada
|
۲۳:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۷
اقا بخدا من منفي باف نيستم ولي همه ضد نقيض گويي ها ناشي از دروغ گويي است اول ميگن چوپان بعد ميگن كارمند شركت گاز كه پنجشنبه جمعه مياد چوپوني هزار گوسفند ميكنه كه اسمش ميشه دامدار كلان اين بايد جرم انگاري بشه
بعد با ماشين مياد تو منطقه حفاظت شده گله چراني !!! والا خودتونيد گفتم به چش گوش به هر نمي كنيم
ناشناس
|
Germany
|
۰۶:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۸
ما لیاقت امانتهای خدا رو نداریم‌
میررصایی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۸
سنگسر شمال استان سمنان هم مرز با مازنداران است گفتند توله ها در جنوب شرقی منطقه حفاظت شده توران یعنی جایی در بیابان های نزدیک یزد پیدا شده اند هیچ عقل سالمی نمی پذیره که چوپان از نزدیک مازندران تا نزدیک یزد برای چرای گله اش برود
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
شهرستان خوی مصوبه مولدسازی حکومت پهلوی چهل و یکمین جشنواره فیلم فجر نمازهای ماه رجب دهه فجر
آخرین اخبار
وب گردی