بازدید 3733

اختلاف بین آلمان و فرانسه بر سر معماری امنیتی اروپا

در حالی که رئیس جمهور فرانسه خواستار مذاکره با پوتین و توجه به نیازهای امنیتی این کشور برای حل بحران اوکراین است، اما دولت ائتلافی آلمان با این رویکرد مخالفت کرده است.
کد خبر: ۱۱۵۳۴۳۶
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۶ 05 December 2022


به گزارش تابناک به نقل از تسنیم، روزنامه "دی ولت" آلمان در مطلبی نوشت: ائتلاف موسوم به آمپل در آلمان به رهبری اولاف شولتز متشکل از احزاب سوسیال دموکرات، لیبرال دموکرات و حزب سبز فشار فرانسه برای مذاکره با پوتین و پیشنهاد ماکرون برای معماری جدید امنیتی را رد می کند.

به نوشته این روزنامه آلمانی، ابتکار فرانسه برای مذاکره با روسیه و ساختار امنیتی جدید اروپا با نظر مخالف دولت ائتلافی آلمان مواجه شده است.

نیلز اشمید، سخنگوی سیاست خارجی حزب سوسیال دموکرات در پارلمان آلمان در این باره به روزنامه دی ولت گفت: سخنان مکرون تعجب آور است. ناتو هرگز روسیه را تهدید نکرده است، اما یک چارچوب مشترک برای مسائل امنیتی با قانون تاسیس ناتو-روسیه ایجاد کرده است.

به گفته این مقام آلمانی علاوه بر این، با منشور پاریس و سازمان امنیت و همکاری اروپا، یک ساختار امنیتی کاملا اروپایی وجود دارد که به همه کشورهای این منطقه از جمله روسیه، ضمانت‌های امنیتی گسترده را وعده می‌دهد، اما به‌طور یک‌جانبه و به‌شدت توسط پوتین آسیب دیده است. اشمید گفت: اکنون مهم است که امنیت اروپا در مقابل روسیه و علیه آن تضمین شود. تا زمانی که روسیه یک سیاست خارجی امپریالیستی را دنبال می کند، نظم صلح پاناروپایی که روسیه را نیز شامل می شود امکان پذیر نیست.

"امانوئل مکرون"، رئیس جمهور فرانسه، در یک مصاحبه تلویزیونی که روز شنبه پخش شد، گفت که اروپا باید یک ساختار امنیتی جدید آماده کند. مکرون گفت: یکی از موضوعات کلیدی که ما باید به آن بپردازیم، همانطور که رئیس جمهور پوتین همیشه گفته است، ترس از بسته شدن ناتو به درهای روسیه و استقرار سلاح هایی است که می تواند روسیه را تهدید کند. این موضوع بخشی از مسائل صلح خواهد بود. به همین دلیل است که باید مشخص کنیم که برای انجام چه کاری آماده هستیم، چگونه از شرکا و کشورهای عضو خود محافظت کنیم و چگونه به روسیه پس از بازگشت به میز مذاکره تضمین دهیم.

ماکرون خواستار در نظر گرفتن نیازهای امنیتی روسیه در میز مذاکرات احتمالی آینده برای صلح در اوکراین و دادن تضمین های امنیتی به این کشور شد.

"اولریش لخت"، سیاستمدار خارجی حزب لیبرال دموکرات آلمان هم البته این ایده مکرون را پذیرفت، اما پیشنهادات او را اشتباه می‌داند. وی در این باره گفت: مکرون می خواهد از طریق دیپلماسی به این جنگ وحشتناک پایان دهد. ابتکار خوبی است، اما تمایل روسیه و اوکراین شرط اساسی چنین مذاکراتی است. تهاجم همیشه از طرف مسکو بوده است. وی به روزنامه دی ولت گفت: نباید روایت‌های مستبد را از طریق بازی‌های ذهنی تأیید کرد، بلکه باید قاطعانه با وضوح با آنها مقابله کرد.

این مقام آلمانی گفت: جنگ در اوکراین می تواند و در نهایت از طریق مذاکره پایان یابد. از دیدگاه من، ماکرون مایل است برای همه احتمالات و بحث در مورد سناریوهای مختلف آماده باشد. روسیه با استقرار تسلیحات هسته‌ای در کالینینگراد در سال‌های اخیربیشتر ناتو را تهدید کرده است.

یورگن تریتین، از سیاستمداران بلند پایه حزب سبز آلمان هم در این باره گفت: درست است که این جنگ از طریق مذاکره پایان یابد. هم اظهارات مکرون و هم بایدن نشان می دهد که نه به نفع آمریکاست و نه به نفع اروپا است که این جنگ در یک حلقه بی پایان قرار گیرد. مردم اوکراین متضرر خواهند شد. اما این نیز درست است که روسیه در حال حاضر علاقه ای به مذاکره ندارد. ضمانت های امنیتی مهم هستند اما نه یک طرفه. هر کسی که آنها را مطالبه می کند باید ابتدا تضمین های امنیتی وعده داده شده برای اوکراین را مشخص کند.

اتحادیه احزاب متحد مسیحی اپوزیسیون هم با سخنان تندتر، ایده های پاریس را رد می کند . برای یوهان وادفول، سیاستمدار خارجی حزب دموکرات مسیحی پیشنهادات رئیس جمهور فرانسه ماکرون بسیار مشکل ساز است. وی افزود: در این مورد نیاز فوری در اتحادیه اروپا و ناتو به مذاکره وجود دارد. مکرون موضوع را وارونه می کند زیرا اوکراین ابتدا به تضمین های امنیتی نیاز دارد. بویژه او متأسفانه تبلیغات روسیه را تشویق می کند که ناتو را منبع نگرانی های امنیتی معرفی می کند. به گفته این مقام آلمانی ناتو یک اتحاد صرفا دفاعی است و پوتین هر گونه اعتماد به یک معماری امنیتی انعطاف پذیر را از بین برده است.

روسیه و ایالات متحده بار دیگر این هفته تمایل خود را برای مذاکره اعلام کردند. با این حال، "جو بایدن"، رئیس جمهور آمریکا، به عنوان شرطی برای این مذاکرات اعلام کرد که پوتین باید با توقف درگیری ها موافقت می کند. اوکراین گفته است که مذاکرات تنها در صورتی امکان پذیر است که روسیه نیروهایش را از این کشور خارج کند.

ماکرون روز شنبه در مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی تی اف 1 فرانسه، از جمله گفت که در سفر اخیرش به آمریکا با جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا درباره نظم امنیتی آینده در اروپا صحبت کرده است.

اشتراک گذاری
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

برچسب منتخب
# عید نوروز # سال 1402 # سال مهار تورم و رشد تولید # احمد سمیعی گیلانی # دعای روز سوم رمضان
وب گردی