نگاهی به مصوبات و تذکرات امروز بهارستان نشینان

وزیر نفت هر کجا کم می‌آورد، از شورای امنیت ملی مایه می‌گذارد! / تمامی کارگران ساختمانی بیمه می‌شوند / موافقت مجلس با الحاق به سازمان همکاری شانگ‌های / جنجال در مجلس بر سر حوادث مهاباد

نمایندگان در نشست امروز در یکی از مهم‌ترین مصوبات خود، با طرح اصلاح قانون بیمه کارگران ساختمانی موافقت و بر بیمه شدن همه کارگران ساختمانی تأکید کردند. همچنین نماینده مردم مهاباد در تذکری خطاب به وزیر کشور از حوادث پیش آمده در حوزه انتخابیه اش انتقاد کرد و در پی آن، رئیس کمیسیون امور داخلی به تذکر نماینده مهاباد پاسخ داد.
کد خبر: ۱۱۵۲۲۲۳
تاریخ انتشار: ۰۶ آذر ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۳ 27 November 2022

وزیر نفت هر کجا کم می آورد، از شورای امنیت ملی مایه می گذارد! / تمامی کارگران ساختمانی بیمه می‌شوند / موافقت مجلس با  الحاقبه سازمان همکاری شانگهای / جنجال در مجلس بر سر حوادث مهاباد

تابناک _ نشست علنی امروز (یکشنبه ششم آذر ماه) مجلس شورای اسلامی در حالی به ریاست محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی، رأس ساعت ۸ و ۸ دقیقه و با حضور ۱۹۴ تن از نمایندگان آغاز شد که رئیس مجلس در نطق پیش از دستور با تبریک هفته بسیج، این نهاد مردمی را ستون فقرات دفاع از انقلاب اسلامی دانست.

رئیس مجلس: تنها راه برون رفت از مشکلات، نوسازی نظام حکمرانی مبتنی بر فرهنگ بسیجی است

محمدباقر قالیباف در نطق پیش از دستور خود در آغاز نشست علنی امروز (یکشنبه ششم آذرماه) مجلس شورای اسلامی گفت: نخست به بازیکنان و کادر فنی تیم ملی فوتبال که با نمایش اتحاد، غیرت و عشق خود به ایران عزیز، چشم ملت ایران را روشن کردند، تبریک و خداقوت می‌گویم و برای آن‌ها در ادامه بازی‌ها آرزوی موفقیت دارم و امیدوارم مردم ایران با لطف خدا و همت و تلاش بازیکنان تیم ملی برای اولین بار صعود به مرحله بعدی را جشن بگیرند.

رئیس قوه مقننه افزود: همچنین سالروز تشکیل بسیج مستضعفان به فرمان حضرت امام خمینی (ره) را به بسیجیان سراسر کشور تبریک می‌گویم؛ بسیج ستون فقرات دفاع از انقلاب اسلامی است و این لشکر مخلص خدا در هر برهه‌ای ثابت کرده است که توفان حوادث و دشمنی‌ها علیه انقلاب اسلامی، کوه مستحکم بسیج را ذره‌ای از جای خود تکان نمی‌دهد.

وی با اشاره به اینکه فداکاری و شهادت و مجروحیت جمعی از بسیجیانی که برای حفظ امنیت مردم خود را در معرض خطر قرار می‌دهند، افتخار دیگری بود که در کارنامه زرین بسیج به ثبت رسید، ادامه داد: مردم هنوز اقدامات مخلصانه و جهادی بسیج و سپاه را در چالش‌های پیش آمده فراموش نکرده اند. بسیج اثبات کرده در هر مقطع زمانی و در هر شرایط ویژه‌ای که برای مردم پیش می‌آید، می‌تواند نقطه اتکا و امید مردم برای عبور از چالش‌ها باشد.

قالیباف عنوان کرد: زمانی که در فراگیری کرونا نیازمند فوری تجهیزات اولیه پزشکی بودیم، یا زمانی که فاصله گذاری‌های اجتماعی معیشت مردم محروم را با مشکل مواجه، یا هنگامی که سیل گسترده مردم استان‌های مرکزی و جنوبی کشور را دچار بحران کرده بود و یا زلزله، هموطنان را در خوی، سی‌سخت، ورزقان و هرمزگان دچار مشکل ساخته بود، مردم، بسیجی‌ها را در کنار خود دیدند و آثار حضورشان در حل مسائل را مشاهده کردند.

وی اضافه کرد: با وجود ناکارآمدی‌های سالیان متمادی که سرعت پیشرفت کشور را کند کرده است، حضور موثر و کارآمد بسیج و سپاه، صرفا یک دلیل دارد و آن فرهنگ بسیجی است که امام (رحمه الله علیه) آن را در مردم ایران دمید و در دفاع مقدس متبلور و بالنده شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی، گفت: نسخه شفابخش فرهنگ بسیجی، تکیه بر مردم و باور به سنت‌های الهی بود؛ بنابراین، تصریح می‌کنم تا این دو باور در عرصه‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی مبنای برنامه ریزی و اقدام قرار نگیرد، نخواهیم توانست چالش‌های این عرصه‌ها را حل کنیم لذا تاکید می‌کنم تنها راه برون رفت کشور از مشکلات پیش روی، مخصوصا در حوزه اقتصاد، نوسازی نظام حکمرانی با بازگشت به مردم و تاکید بر خداباوری بعنوان دو رکن اصلی فرهنگ بسیجی است که باید مورد توجه ما مسئولان قرار گیرد.

وی عنوان کرد: در ادامه لازم است فرارسیدن هفته مجلس را به همکارانم در مجلس تبریک بگویم. انشاءالله اینجانب در زمانی نزدیکتر به روز مجلس درباره کارنامه مجلس یازدهم سخن خواهم گفت، اما از نمایندگان محترم می‌خواهم مطابق آنچه رهبر انقلاب از ما خواستند، دستاورد‌های مجلس یازدهم را با مردم در میان بگذارند و موانع پیش روی خود را نیز برای آن‌ها شرح دهند. همچنین از رسانه‌ها درخواست دارم علاوه بر زحمات همیشگی، در این هفته به طور خاص در حدود وظایف و اختیارات مجلس، ما نمایندگان را نسبت به وظایف و وعده‌های داده شده، مورد مطالبه قرار دهید و دستاورد‌ها و نقاط ضعف مجلس را منصفانه منتشر کنید.

قالیباف افزود: تردید ندارم در صورت انعکاس کارشناسانه و منصفانه رسانه ها، مجلس در حدود وظایف و اختیاراتش، از نظر مردم نمره خوبی خواهد گرفت ضمن آنکه نقد‌های دلسوزانه شما برای اصلاح ادامه حرکت مجلس تبدیل به فرصتی گرانقدر می‌شود.

رئیس قوه مقننه ادامه داد: همچنین پیشاپیش فرا رسیدن روز نیروی دریایی را به تمامی حافظان غیور دریا در ارتش و سپاه تبریک می‌گویم و یاد و خاطر یوم الله هفتم آذر و شهدای پر افتخار ناوچه پیکان و تمامی شهدای نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران را گرامی می‌دارم.

قالیباف عنوان کرد: در پایان و در آستانه دومین سالروز شهادت دانشمند سرافراز، شهید محسن فخری‌زاده مهابادی یاد و خاطره ایشان را گرامی می‌دارم و به ارواح پاک دانشمندان شهیدی که در راه اعتلای ایران مجاهدت کردند درود می‌فرستم. امیدوارم بتوانیم ادامه دهنده راه آنان باشیم. 

تقدیر از خانواده شهدای امنیت

در ادامه نمایندگان مجلس به مناسبت هفته بسیج از خانواده شهدای امنیت در صحن علنی مجلس تقدیر کردند.

آصفری در تذکری: وزیر نفت هر کجا کم می آورد، از شورای امنیت ملی مایه می گذارد!

اما پیش از ورود به نخستین دستور کار، با توجه به افزایش میزان آلایندگی طی روزهای گذشته در کلانشهرها محمدحسن آصفری نماینده مردم اراک طی تذکری به وزیر نفت از وی به دلیل عملکرد ضعیفش انتقاد و تأکید کرد: قانون هوای پاک متولیان مختلفی دارد اما وزارت نفت با عدم رعایت تأمین سوخت استاندارد، سلامت مردم را به خطر انداخته است. وزیر نفت هر کجا کم می آورد، از شورای امنیت ملی مایه می گذارد!

تمامی کارگران ساختمانی بیمه می‌شوند

نمایندگان مجلس امروز در مهم‌ترین مصوبه خود با طرح اصلاح قانون بیمه کارگران ساختمانی موافقت و بر این اساس تأکید کردند کارگران ساختمانی باید بیمه شوند. بیمه کارگران ساختمانی، یکی از مطالبه دیرینه قشر کارگری جامعه بود که با توجه به حوادث زیادی که برای این قشر کارگری پدید می‌آمد، بیمه آن‌ها یک ضرورت محسوب می‌شد، اما تا به امروز نسبت به آن، قانونی شفاف و متقن وجود نداشت. نهایتا نمایندگان مجلس یازدهم در نشست امروز با ۱۷۷ رأی موافق و تنها ۷ رأی مخالف در مصوبه تأکید کردند که دستگاه‌های مسئول از جمله سازمان تأمین اجتماعی و کارفرمایان، ملزم به پوشش بیمه کارگران ساختمانی شوند.

بررسی طرح الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول/ اصرار مجلس درباره برخی از مواد و ارسال آن ها به مجمع

نمایندگان مردم در خانه ملت در ادامه با اصلاح طرح الزام به ثبت رسمی معاملات اموال غیرمنقول جهت تأمین نظر شورای نگهبان موافقت کردند و با اصرار مجلس درباره برخی از مواد، این مواد به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال شد.

موافقت مجلس با لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به سازمان همکاری شانگهای

سپس نمایندگان مجلس با لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به سازمان همکاری شانگهای موافقت کردند. سازمان همکاری شانگهای با محوریت پنج کشور چین، روسیه، تاجیکستان، قرقیزستان و قزاقستان تشکیل شد و پیش از این جمهوری اسلامی ایران به عضویت ناظر این سازمان درآمده بود. نمایندگان با عضویت در سازمان همکاری شانگهای که پیام چندجانبه‌گرایی ایران در دیپلماسی خارجی را مخابره می‌کند، موافقت کردند. لازم به ذکر است، اسناد تعهدآور آتی سازمان نیز طبق قانون اساسی در مجلس بررسی می‌شود.

در ادامه شش طرح و یک سوال از وزیر بهداشت توسط عضو هیأت رئیسه مجلس اعلام وصول شد.

ناطقان میان دستور ششم آذرماه

موسوی: هدف دشمن در اتفاقات اخیر ایجاد وقفه و مانع در مسیر کار و برنامه دولت سیزدهم بود

سید علی موسوی در نشست علنی امروز (یکشنبه، ششم آذر ماه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود، ضمن تبریک هفته بسیج به فعالان عرصه‌های مختلف لشکر مخلص خدا به ویژه جوانان و نوجوانان پرشور و بصیر بسیجی و ابراز امیدواری برای خدمتگزاری برای نظام به عنوان یک بسیجی، گفت: برای تیم ملی و جوانان برومندی که به نام ایران در میدان جام جهانی تلاش می‌کنند، آرزوی موفقیت دارم و به شرافت و همت آن‌ها درود می‌فرستم.

نماینده مردم ملکان در مجلس شورای اسلامی در ادامه به تحلیل شرایط اخیر کشور پرداخت و افزود: تحلیل رایج این روز‌ها ضعف‌ها و مشکلات چندین ساله را عامل اصلی این اوضاع معرفی می‌کند که با وجود تفاوت‌هایی در ادبیات مربوطه، بعضا وجوه اشتراک برجسته‌ای در خروجی تحلیل‌های خودی و دشمن مشاهده می‌شود.

وی ادامه داد: بدیهی است هیچ عقل سلیمی وجود مشکلات را کتمان نمی‌کند و حتی می‌پذیریم که برخی مشکلات مزمن کشور بر اثر غفلت و ناکارآمدی نیاز به علاج فوری دارد، با این حال، دشمن همواره با تکیه بر همین زخم ها، سناریوی خود را پیش می‌برد. در قضیه اخیر، هدف دشمن ایجاد وقفه و مانع در مسیر کار و برنامه دولت سیزدهم بود و تا دیدند دولت در حال جمع و جور کردن اوضاع نابسامان اقتصادی است، به محض بروز یک اتفاق ناخواسته در جامعه که به مثابه یک فرصت طلایی برای دشمن بود، تمام قد و بی پرده وارد معرکه شده و با خشونت سناریوی خود را پیش بردند.

موسوی اضافه کرد: در این مرحله برخی خواص و سیاسیون با سابقه نیز مقهور صحنه آرای دشمن شده و با مواضع و اظهارات شتاب زده، آتش بیار معرکه‌ای شدند که اندوخته خودشان هم در این آتش سوخت. بی تردید اوضاع اخیر کشور عیار چهره‌ها را نشان داد. برخی چهره‌های سیاسی، هنری، ورزشی و اجتماعی در این وضعیت به انسجام ملی لطمه زدند؛ همان‌هایی که با سرمایه‌های مادی و معنوی ملت، با پرچم و سرود ملت، با دعای خیر ملت و با شور و اشتیاق این ملت بزرگ به جایی رسیدند و اعتباری کسب کرده اند، در روز‌های آماج ترکیبی و همه جانبه دشمن، در ناامن سازی کشور به دست دشمن و روایت سازی جعلی پشت ملت و کشور را خالی کردند و هزینه‌های گزافی به بار آوردند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم ادامه داد: البته در نقد وضعیت کنونی ما حرف داریم. ضرورت دارد با تدوین مقررات و ترسیم چارچوب قانونی، اعتراض را به رسمیت بشناسیم و گوش‌ها را آماده شنیدن اعتراض و انتقاد و سینه‌ها را آماده پذیرش سلایق مختلف کنیم.

وی در ادامه با بیان اینکه از عملکرد دستگاه‌های فرهنگی و اجتماعی نیز گلایه داریم، عنوان کرد: امروز دستگاه‌های عریض و طویل فرهنگی اعم از آموزش و پرورش که درگیر دیوان‌سالاری تو در تو شده، دانشگاه‌ها که نسبت به محیط اطراف خود بی برنامه شده، وزارت فرهنگ که نقش ناظم ندارد، صداوسیمایی که جریان زایش و فرهنگی آن با وقفه مواجه است و چندین نهاد متولی فرهنگ دیگر نیاز به بروزرسانی دارد.

موسوی در ادامه اظهار داشت: نیروی انتظامی پرافتخار یکی از ستون‌های ایجاد امنیت در جامعه است که نیاز به تقویت سازمانی و ساختاری دارد و در بعد رسالت اجتماعی نیز، بازطراحی شیوه‌ها و تحول در انظار‌های اجتماعی ضرورت دارد. اهمیت و نقش رسانه‌ها و مدیریت افکار عمومی نیز از اساسی‌ترین مولفه هاست که از حلقه‌های مفقوده مدیریت بحران‌های اجتماعی کشور است. وضعیت اخیر به وضوح نشان داد تا چه اندازه در معرکه روایات‌ و گفتمان سازی از وقایع اجتماعی جای کار داریم.

عضو مجمع نمایندگان استان آذربایجان غربی افزود: اما با لحاظ همه این موارد، رویکرد دیگری از جریان شناسی و علت یابی این اوضاع وجود دارد که بر قوت‌ها و ظرفیت‌های فزاینده کشور تأکید دارد که جامع‌ترین تحلیل از این دست، تحلیل رهبر معظم انقلاب از وضعیت روز کشور است. در این تحلیل، دهه هشتادی‌ها و نودی‌ها از دست رفته نیستند، بلکه تفاوت‌ها و خصوصیات خودشان را دارند و آینده سازان کشور هستند. جریان سلام فرمانده مصداق بارز این مدعاست. در این تحلیل اصل مترقی عفاف و حجاب تضعیف نشده، بلکه به تنوع خواهی و سلایق روز هم توجه می‌شود و به جای به اصطلاح گیر دادن، به شخصیت و رشد فکری و منش اخلاقی بها داده می‌شود و بالاخره در این تحلیل، نقشه راه عبور از گردنه‌ها و پیچ‌های تاریخی جهاد تبیین است که حقیقتا برای نظامی که بر بستر تاریخی پیروزی حق بر باطل بنا شده و امروز در دهه پنجم حکومت داری با چالش‌های ترکیبی و همه جانبه در ابعاد امنیتی، اجتماعی اقتصادی، رسانه‌ای مواجه است، عنصر تبیین و روشنگری موثرترین راهکار‌هاست.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس تأکید کرد: در تحلیل جریان شناختی و سیاسی نیز این نکته مهم است که برخی چهره‌های مردود و مسأله دار از این می‌گویند، چون ما نیستیم این اتفاقات پیش می‌آید که باید گفت اتفاقا این آتشی از عملکرد لیبرالی و ریاکارانه امثال شماست که به جان کشور افتاده که در دوران مدیریت خود این گونه جوانان و نوجوانان را از نظام اعتقادی کشور دور کرده و به کناری رانده اید.

موسوی در ادامه یادآور شد: در این روز‌ها که برخی از ما و برخی دیگر را مقصر می‌دانند، می‌خواهم از تبیین گران و روشنگران جامعه تشکر کنم. از دکتر قالیباف رئیس دغدغه مند، متفکر و انقلابی؛ از سرداران قلم، حسین شریعتمداری ها، مهدی محمدی ها، محسن مهدیان ها، یامین پورها، رائفی پورها، عبدالله گنجی ها، یاسر جبرائیلی ها، پناهیان‌ها و از صد‌ها شخصیت انقلابی بصیر و روشنگری که برای مصالح نظام انقلاب اسلامی نوشتند، گفتند و کار کردند.

رئیس فراکسیون مناطق محروم و شهر‌های کمتر توسعه یافته مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: نظام مقدس اسلامی با رهبری داهیانه خود و با اهتمام به عقلانیت انقلابی و التزام عملی به اصل مردم داری از این وضعیت عبور خواهد کرد و بر همه ما فرض است که در تحلیل‌ها و موضع گیری‌ها جانب عدالت را رعایت کنیم.

همتی: تسهیلی در مورد صدور مجوزهای کسب و کار به رغم مصوبه مجلس مشاهده نمی‌شود

حسن همتی در صحن علنی امروز (یکشنبه، ششم آذرماه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور با تبریک هفته بسیج و پیروزی مقتدرانه و غرورآفرین تیم ملی فوتبال ایران مقابل تیم ولز گفت: بسیجیان سلحشور و دلاور در هر زمان و هر جایی که لازم بود در خدمت نظام، مردم و امنیت بوده و هستند.

وی خطاب به نمایندگان، مردم و مسئولان افزود: دشمنی استکبار جهانی با نظام مقدس جمهوری اسلامی و علت وجود سیاست‌های مستقل، حمایت از مظلومان، ایستادگی در مقابل استکبار، خونخواران و ایستادگی پای حقوق مردم کماکان به شدت ادامه دارد.

نماینده مردم شاهین دژ و تکاب در مجلس یازدهم ادامه داد: دشمنان ما، چون جرات و جسارت مقابله نظامی ندارند از شیوه‌های جدیدتر استفاده کرده و هر روز شیوه‌های پیشرفته را پیش می‌گیرند؛ اغتشاشات اخیر هم جنگ ترکیبی علیه کشور و ملت ایران بود که به راه انداختند.

همتی خطاب به مردم ایران با بیان اینکه میان اغتشاش و اعتراض تفاوت وجود دارد، گفت: علت بخشی از اعتراضات عملکرد ما مدیران، مسائل اقتصادی، معیشتی و وجود تبعیض و ناعدالتی است و این اعتراض بحق است و ما وظیفه داریم مشکلات و نگرانی‌های مردم را برطرف کنیم، اما اغتشاش متفاوت است.

عضو کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: استفاده از سلاح گرم و سرد، تخریب اموال عمومی و خصوصی، توهین به مقدسات و هدف قرار دادن نیرو‌های حافظ نظم و امنیت و تعدادی از مردم اعتراض نیست بلکه قدم در مسیر براندازی محسوب می‌شود.

وی با یادآوری اینکه علیرغم مصوبه مجلس مبنی بر تسهیل صدور مجوز‌های کسب و کار هیچ تسهیلی مشاهده نمی‌شود، تصریح کرد: مردم همچنان گرفتار روند‌ها و کاغذبازی‌های گذشته هستند و ادامه این روند موجب فرار سرمایه‌های بیشتر از کشور می‌شود.

نماینده مردم شاهین دژ و تکاب در مجلس یازدهم افزود: علیرغم دستور وزیر اقتصاد و رئیس بانک مرکزی هنوز بانک‌ها از پرداخت‌ها به ویژه وام‌های اشتغال و ازدواج خودداری می‌کنند و مشکلات و روند پیچیده‌ای را جلوی پای مردم قرار می‌دهند و به گونه‌ای در بر همان پاشنه سابق می‌چرخد.

همتی با بیان اینکه بازنشستگان کشور چشم انتظار همسان سازی حقوق هستند، گفت: لازم است اقدامات تسریعی در این رابطه انجام شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به رغم گذشت یک سال و بیشتر هنوز پاداش پایان خدمت معلمان پرداخت نشده و مشکلات جدی را برای آن‌ها به وجود آورده است؛ تعدادی از روستا‌های حوزه انتخابیه با مشکل کم آبی مواجه هستند و با این که پیگیری‌ها و دریافت دستور اقدام جدی صورت نگرفته و از اجرای طرح محرومیت زدایی نیز خبری نیست.

وی یادآور شد: وزیر میراث فرهنگی به رغم وعده هایش در حوزه انتخابیه حضور نیافت و هیچ توجهی هم به حضور باستانی، تاریخی، صنایع دستی وصنعت فرش ندارد.

نماینده مردم شاهین دژ و تکاب در مجلس یازدهم افزود: کمبود پزشک متخصص و دارو مردم ایران به ویژه مردم حوزه انتخابیه را به شدت دچار مشکل کرده است. امیدواریم مسئولان مربوطه رفع این مشکل را در دستور کار قرار دهند.

همتی ادامه داد: راه‌های روستایی هر ساله زیرسازی می‌شود، اما از آسفالت آن‌ها خبری نیست؛ چه کسی پیگیر این هزینه‌های بین المال است؟

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی افزود: انتظار مردم از دولت و مجلس ورود جدی به حل مشکلات اقتصادی و معیشت است؛ بنابراین باید از پیگیری طرح‌های دست دوم و سوم پرهیز کرد و مشکلات اساسی مردم را مورد توجه قرار داد.

حاجی پور: حدود ۸۰ درصد برنج کشاورزان در کارخانه‌های شالی کوبی باقی مانده است

دهمرده: دولتمردان از بکارگیری افراد ناتوان در مناصب مختلف خودداری کنند

عباسی: وزارت بهداشت عملکرد مدیران دانشگاه علوم پزشکی شیراز را بررسی کند

تذکرات شفاهی

بابایی کارنامی: ضرورت رفع مشکل تأمین سوخت کشاورزان مازندرانی

انتقاد دلخوش از عدم اعطای وام به مردم و خرید پتروشیمی از سوی بانک ها

ورناصری: متولیان رسیدگی به جرایم اخیر صف معترضین از اغتشاشگران جدا بدانند

نظری: پتروشیمی خمین به دلیل کمبود خوراک در آستانه تعطیلی است

جنجال در مجلس بر سر حوادث مهاباد

نماینده مردم مهاباد در تذکری خطاب به وزیر کشور از حوادث پیش آمده در حوزه انتخابیه اش انتقاد کرد. در پی این ماجرا رئیس کمیسیون امور داخلی به تذکر نماینده مهاباد پاسخ داد و گفت: چرا نمی‌گذارید آرامش به مردم برسد و دنبال ایجاد دغدغه خاطر برای مردم هستید؟ اکنون اغتشاشات فروکش کرده و زمانی است که باید به ملت پاسخ داده شود؛ اگر مردم دارای مشکلات اقتصادی هستند، باید به این موضوع بپردازیم نه اینکه در آتش اغتشاشات و فتنه بدمید، زیرا به نفع کشور و ملت نیست.

جلال محمودزاده، نماینده مردم مهاباد در مجلس در نشست علنی صبح امروز (یکشنبه ششم آذرماه) مجلس شورای اسلامی در تذکری خطاب به رئیس جمهور و وزیر کشور گفت: در اعتراض مردمی یک ماه گذشته، متاسفانه تاکنون ۱۳ تنو براساس آمار‌های غیررسمی در مناطق کردنشین ۱۰۵ تن کشته شده اند.

نماینده مردم مهاباد در مجلس یازدهم خطاب به وزیر کشور ادامه داد: آقای وحیدی؛ شخص جنابعالی به عنوان وزیر کشور و رئیس شورای امنیت کشور باید جوابگوی این وضعیت باشید و برای چندمین بار درخواست داریم کسانی را که به مردم تیر جنگی شلیک کرده اند، شناسایی و به دادگاه معرفی کنید، اما متاسفانه به جای پیگیری حق و حقوق مردم، دستگاه قضایی با کمال تعجب از منِ نماینده مردم که پیگیر این موضوع هستم، شکایت کرده است. همچنین لشکرکشی و امنیتی کردن فضای شهر‌های کردنشین از جمله مهاباد، دستگیری‌های بدون دلیل شهروندان، هجوم شبانه به منازل و تخریب لوازم و خودرو‌های مردم و نوشتن شعار بر روی دیوار داخل منازل ساختمان‌های مسکونی و ایجاد رعب و وحشت و همچنین استقرار ایست بازرسی‌های متعدد در ورودی شهر‌های کردنشین و بازرسی کردن وسایل شخصی مردم همانند اوایل انقلاب به چه دلیل است؟

وی تصریح کرد: چرا به فشار‌ها و امنیتی نمودن فضای شهر‌های کردنشین پایان نمی‌دهید؟ از طرفی در چند روز گذشته به دلیل برخورد خشن با معترضان در سطح کشور و مناطق کردنشین از جمله شهرستان مهاباد، کشتن کولبران و سوخت بران از وزیر کشور در کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها، چندین سوال طرح کردم، اما رئیس این کمیسیون می‌گوید سوال شما را فعلا به صحن مجلس نمی‌فرستم! وقتی اعتراض می‌کنم، می‌گوید از من به رئیس مجلس شکایت کن! یعنی برای سوال ملی و قانونی خود باید از سردار جوکار به سردار قالیباف شکایت کنم؟ در کجای آیین نامه آمده است که رئیس کمیسیون سوال ملی یک نماینده مجلس را علی رغم قانع نشدن، نگه دارد؟

محمدصالح جوکار، رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شورا‌ها در مجلس نیز در جلسه علنی امروز (یکشنبه ششم آذر ماه) مجلس شورای اسلامی ضمن تبریک ایام هفته بسیج، روز نیروی دریایی و پیروزی غرورآفرین تیم ملی فوتبال در تذکری با اشاره به ماده ۷۵ گفت: آقای محمودزاده دو سوال را در کمیسیون شورا‌ها مطرح کردند که سوال نخست وی در خصوص کوله‌بری و کولبران بود؛ جمع‌بندی در کمیسیون مبتنی بر این شد که وزارت کشور ظرف مدت یک ماه بازرسانی را برای بررسی موضوع اعزام کند تا مشکلات حل شود. اگر مشکلات حل نشود، وی می‌تواند دوباره در کمیسیون اعلام کند سوالش پابرجاست.

نماینده مردم یزد، اشکذر، بخش ندوشن و دهستان سورک در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: سوال دوم وی در خصوص مرگ خانم مهسا امینی بود؛ با توجه به گزارش کمیسیون که منتج از بررسی دقیق و مطالعات میدانی توسط کمیته تحقیق بود و در صحن مجلس قرائت شد، سوال ایشان دیگر برای مطرح شدن، موضوعیت نداشت، چون پاسخ آن به تمام ملت ایران و نمایندگان داده شد؛ بنابراین، طرح دوباره بر اساس رسالت کمیسیون و مأموریت ریاست مجلس به کمیسیون موضوعیت نداشت.

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شورا‌ها مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ملت از نمایندگان مجلس انتظار دارند مشکلات آن‌ها را حل کنند لذا نباید بنزین روی آتش فتنه‌گران ریخته شود. نباید خوراک و تغذیه برای رسانه‌های بیگانه از بهاییت، منافقین، انگلیسی‌ها و آمریکایی‌ها، رژیم صهیونیستی و رژیم آل سعود تهیه نشود لذا امروز باید خدمتگزاری خود را برای مردم اثبات کنیم، این مهم تنها نباید در گفتار باشد بلکه باید عملیاتی شود.

جوکار ادامه داد: برخی از روی احساسات حرف‌هایی می‌زنند، در حالی که مردم دنبال این موضوعات نیستند، همان طور که حضرت آقا فرمودند صدای مردم در روز ۱۳ آبان بود که آمریکا و آدم‌های فتنه گر داخلی باید بشنوند؛ در این حال نباید دوباره در داخل مجلس شورای اسلامی که مجلسی انقلابی است بیاییم به هر صورت طرح مساله کرده و فتنه‌ای برپا کنیم و نگذاریم مردم به آرامش برسند، زیرا ناامنی و بی‌ثباتی به کشور ضرر می‌رساند و اقتصاد را دچار مشکل می‌کند.

وی در این راستا گفت: چرا به این موضوعات توجه نمی‌شود، زیرا سبب تضعیف نیرو‌های امنیتی و پلیس می‌شود؛ چه تعداد از نیرو‌های انتظامی و بسیج شهید شدند که با کمال صبوری در میدان حضور داشتند و در مقابل اشرار و اراذل و اوباش و منافقین به آن‌ها حمله شد و به شهادت رسیدند؛ دیگر آن دوران تمام شده و امروز دوران بازسازی است لذا باید همه ما مخصوصا نمایندگان که پل ارتباط با مردم و حاکمیت هستند، ارتباط بین مردم و دولت را مستحکم سازند تا دشمنان جرأت آسیب رساندن نداشته باشند.

در نهایت علی نیکزاد ثمرین نایب رئیس مجلس زنگ پایان نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی را رأس ساعت ۱۱ و ۵۱ دقیقه به صدا درآورد. نشست بعدی سه شنبه (۸ آذرماه) رأس ساعت ۷:۴۵ دقیقه صبح با ادامه بررسی دستور کار نشست علنی برگزار خواهد شد.

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۲
در انتظار بررسی: ۶
انتشار یافته: ۲۱
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۶
از این مجلس چه توقعی داری جناب نماینده .وظیفه تو به به و چه چه گفتن است .انگار توجیه نیستی .
ناشناس
|
Canada
|
۱۸:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۶
اختصاص یک میلیارد دلار برای واردات خودرو:
درشرایطی که مردم به نان شبشان محتاجند
سود کلانش به جیب یک سری شرکت وارد کننده میرود
حالش را یک عده پولدار و قشر مرفه بی درد میبرند
دودش اما به چشم قشر حقوق بگیر و مستاجر میرود که با تحریک تقاضا برای ارز قیمت همه چیز بیشتر وبیشتر وبیشتر میشود
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۶
درود بر نماینده مهاباد . حداقل بخشی از مشکلات و گفت
دانیال
|
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
|
۱۸:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۶
مگه مهاباد خبری بوده ؟اگر بوده پس چرا توی رسانه داخلی حرفی در موردش نزدی به مردم؟حالا متوجه شدی چرا مردم به رسانه های خارج از کشور مراجعه می‌کنند تا خبرهای داخلی را بگیرند؟
محمدی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۶
در ژاپن و در دولت این کشور رسم است بخصوص در دولت آبه که بسیاری از قوانین اجرایی و اصلاحی که ساختار محض حاکمیتی ندارد در داخل دولت حل فصل میشود . بر عکس کشور عزیزمان هر چه و هر چیز بدون طبقه بندی موضوعی در مجلس مطرح و ماهها برای یک لایحه دولت با وچود ضرورت زمانی و مکانی وقت صرف میشود و بدان اولویت هم داده میشود . اگر دولت کاردان باشد رییس جمهور بایستی این اجازه را از مجلس داشته باشد که خود تصمیم بگیرد . دعا


0
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۶
از نمايندگان مجلس و تمام مسئولين عاجزانه درخواست مي كنم حرفهاي مردم را بشنوند به اعتراضاتشان گوش دهند و دقيق بررسي كنند براي نقصها و عيبها و كم كاري هاي خودشان اگر دليل قانع كننده اي دارندارائه دهند وگرنه عذرخواهي كنند وآن هايي كه مي بينند شايستگي لازم را ندارند خودشون استعفا بدهند خلاصه مردم را بفهمند درسته كه قائله خوابيده ولي هنوز آتش در زير خاكستر هست اين تهديد نيست بلكه حقيقت بسيار تلخ است
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۶
هنوز متن تعهدنامه شانگهای برای مردم مشخص نشده !!! الحاقیه هم اضافه شده !!!! جالبه که اینهایی که درباره برجام (با انهمه جلسات فنی و سیاسی و با حضور نمایندگان ایران و اعمال تعداد زیادی از نظرات ایران و .... )و باوجودیکه تعهدی برای ایران نداشت و یک توافقنامه بود انطور وامصیبتا می گفتند الان درباره تعهد شانگهای که کل و الحاقیه ان را بقیه نوشتند ساکت که هیچ بلکه دنبال مصوب کردن ان هستند در حالیکه متن این تعهد برای مردم مشخص نیست که هیچ مطمئنا این مجلس با این سطح علمی و سیاسی از درک ان عاجز است !!!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۶
متاسفم؟؟؟!!!
بازنشسته حداقلی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۶
بمردمی که به اوضاع نابسامان کشور اعتراض کنند ، فریب خوردگان دشمنان خارجی و عمال استیجاری میگویند !!!

اندک روزنامه هایی اگر انتقاد کنند که به عامل بیگانه و تریبون دشمن میگویند و توقیف میشوند !!!

چرا دیگر نمایندگانی که با عبور از دهها فیلتر و با حداقل رای
مردم در مجلس نشسته اند ، اجازه انتقاد و اعتراض قانونی نمی دهید؟؟؟

پس این مردمی که ۷۰ میلیون نفرشان به زیر خط فقر و فلاکت و بدبختی و عقب مانده گی و گرانی و بیکاری و تورم و سوء تغذیه فرزندانشان و اسیر هزاران مشکل دیگر شده اند

چگونه باید صدا و انتقاد و مخالفت شان را بگوش مسولان کشور برسانند
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۶
در جنگ همیشه مکان های مهم و با ارزش مورد حمله قرار میگیرند.دشمن نباید این حماقت رو میکرد و خبرگزاری فارس رو مورد حمله قرار میداد.مدعیان آزادی به مطالب یه ساعت هم رحم نمیکنن.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۶
تابناک حذفش نکن.
نماینده مردم مهاباد که صحبت از شفاف سازی می کنه میدونه جلوی ماشینا رو گرفتن داخل بزرگراه و مامور نیروی انتظامی رو عریان کردن و بعد کشتن یعنی چی؟
اقای محمودزاده خبر دارن تمام خرابکارها از مرز کردستان وارد ایران میشن؟
آقای محمودزاده خبر دارن ترکیه چطور با کردها در طول این چند دهه رفتار کرده و هر وقت بخواد نابودشون میکنه؟
ایران بهای حمایت از کردها رو خیلی داده ولی اونا همیشه به فکر خودشون بودن.
به خاطر درگذشت یه خانم کشور رو تا مرز تجزیه بردن و همه ساکت هستن .حالا که تیرشون به سنگ خورده بحث حقوق بشر میکنن
کارگر
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۶
ما کارگران ساختمانی از هیچ جا و هیچ گونه طرحی برخوردار نیستیم.. اگه دولت محترم یه طرحی واسه این که ماهم بتونیم از ایران‌خودرو و سایپا بهره مند بشویم خوب میشه لااقل بتونیم صاحب خودرو بشیم.. باتشکر
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۶
آقایان مجلس نشین از کدام عملکرد مجلس می خواهید دفاع کنید . افزایش حقوق کارکنان را در بودجه شما تصویب کردید که 10 درصد افزایش یابد بعدا با تشکیل چندین جلسه مجددا اصلاحیه زدید . قانون همسان سازی بازنشستگان بعلت تعلل شما برگشت خورد و در سال فعلی هم تا کنون اجرا نشده . ؟ بیشتر قوانینی که تصویب کرده اید چندین بار اصلاحیه خورده ؟
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۶
ظاهرا نماینده مردم در مجلس هم حق رساندن صدای آنها را ندارد !!!!!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۳:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۷
زنان خانه دار را بیمه کنید که بیچاره ها هیچ منبع درامدی ندارن
مازیار
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۸:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۷
اقای موسوی چی میگی دولت سیزدهم ضعیف ترین دولت است واز بدو ورودش چنان بلایی سر اقتصاد ومعیشت ملت اورد که تا دولت بعد هم نمی تواند جمعش کند از نظر سیاست خارجه هم که نگو شد بزک نمیر بهار میاد کمبزه باخیار میاد شده وضعیف ترین وزر را برای خارجه اقتصاد صمت وکشاورزی را داشته ؟.؟.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۸:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۷
چرا شما همیشه و راحت وزارت نفت را محکوم می کنید وزارت نفتی که با همه محدودیت ها انرژی کل کشور(بنزین گازوئیل و نفت سفید و نفت کوره و گاز مایع و CNG و بصورت غیر مستقیم برق کشور) را تامین می کند آیا میزان سرمایه گذاری در صنعت نفت در طی 10 سال اخیر را بررسی کرده اید؟؟ مگر تغییر در صنعت نفت بدون سرمایه گذاری امکان پذیر است؟ از طرفی آیا تا کنون سمت مصرف را بررسی کرده اید ایا خودروهای با متوسط مصرف بیش از دو برابر متوسط جهانی و یا ترافیک های شهی و عدم توسعه حمل و نقل عمومی عدم مهندسی سازی ساختمانها و ساخت ساختمانهایی با بالاترین پرت انرژی و توسعه تیورگاه ها برق با کمترین راندمان و ....
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۷
ایکاش که مجلس حداقلی قبل از امضای پیمان شانگهای ،

بگوید که چطور بدون تصویب اف ای تی اف میتوان در آن

پیمان شانگهای، فعالیتی کرد ؟؟؟؟
ستم دیده
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۷
با این همه منابع و معادن و صنایع و درآمد از شمال تا جنوب ماجوانان زیر بار فقرو و تورم و گرانی وبیکاری کمرمان خم وشکسته شده حتی دریغ از کار کارگری در شهرستان ها و روستاها عاجزانه خواهشمندم چاره ای به حال ما جوانان و مستمندان بیاندیشید...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۷
نماینده مهاباد باید از مجلس اخراج شود
یوسف از همدان
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۷
هر چقدر که زمان جلوتر میره به این جمله که جنگ برای ما نعمت بود ، بیشتر ایمان می آورم . چون اگر جنگ نبود اینهمه سردار هم نبود و اینهمه دکتر سردار و نماینده مجلس و سردار وزیر و سردار مدیر کل هم نبود.
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

برچسب منتخب
# عید نوروز # سال 1402 # سال مهار تورم و رشد تولید # فوتبال ساحلی ایران # دعای روز ششم رمضان
وب گردی