بازدید 43006

خداحافظی با یارانه نقدی؟

سخنگوی اقتصادی دولت گفت: طی روزهای آینده در یکی از استان‌های جنوبی طرح کالابرگ الکترونیکی را اجرا خواهیم کرد.
کد خبر: ۱۱۵۱۵۰۶
تاریخ انتشار: ۰۱ آذر ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۸ 22 November 2022


به گزارش تابناک به نقل از همشهری آنلاین، سید احسان خاندوزی افزود: در روزهای آینده در یکی از استان‌های جنوبی کشور طرح آزمایشی کالابرگ الکترونیک اجرا می شود.

سخنگوی اقتصادی دولت در نشست خبری هفتگی خود با بیان اینکه مسئله طرح کالابرگ الکترونیکی مشکلی در تامین‌ مالی ندارد، تصریح کرد: با توجه به اینکه این امر، نظام پرداخت یارانه را متاثر می‌کند، لازم بود دولت از مطمئن بودن زیرساخت فنی اطمینان حاصل کند و تغییرات در وزارت کار قدری تاخیر در بهره‌برداری پروژه انداخت‌ اما وعده داده شد که پس از آنکه این طرح در یک استان به شکل آزمایشی پیاده شد، از ماه‌های آینده برای کل کشور انجام می شود.

وی ادامه داد: این‌ طرح مشکلی ندارد و مشکلی در تامین بودجه هم موجود نیست، پیش‌بینی این است که دوره آزمایشی یک ماه به طول بیانجامد و بعد از یک‌ماه برای سایر استانها هم انجام شود.

کاهش تورم نقطه به نقطه در فصل تابستان
خاندوزی با اشاره به کاهش تورم نقطه به نقطه در فصل تابستان، اظهار کرد: در تابستان ۱۴۰۱ شاخص بهای تولیدکنندگان به ویژه در بخش کالاهای صنعتی و معدنی وضعیت خوبی دارد و شاهد کاهش آن بودیم. تورم فصلی در بخش صنعت در تابستان امسال ۱۴.۸ درصد کاهش پیدا کرده و به منفی ۲.۳ درصد رسیده است که نشان‌دهنده نه تنها ثبات، بلکه اندکی کاهش در قیمت کالاهای صنعتی در تابستان است.

وی افزود: تورم نقطه به نقطه تابستان ۱۴۰۱ نسبت به فصل قبل ۱۶.۲ درصد کاهش پیدا کرده است و تورم سالانه بخش صنعت در تابستان ۷.۶ درصد کاهش داشته است. در حوزه معدن هم شرایط به همین ترتیب است و تورم فصلی تولیدکنندگان در بخش معدن ۹.۴ درصد کاهش داشته و تورم نقطه به نقطه تولیدکنندگان این بخش نیز ۱۴ واحد درصد کاهش پیدا کرده و تورم سالانه ۲۱.۷ درصد کاهش داشته است.

خاندوزی اظهار کرد: این اعداد و ارقام حکایت از این دارد که در حوزه محصولات و کالاهای مرتبط با صنعت و معدن در سمت تولیدکنندگان شاهد کاهش قیمت‌ها هستیم که امیدبخش است در فصل پاییز و زمستان شاهد افزایش قیمت کمتری در سمت مصرف‌کنندگان باشیم.

سخنگوی اقتصادی دولت با بیان اینکه در حوزه خدمات تورم افزایشی بوده است، اظهار کرد: این میزان از ۲.۴ درصد بهار به ۱۶.۲ درصد تابستان افزایش یافته است.

خاندوزی ادامه داد: گزارش‌های تولید کالاهای صنعتی و معدنی نشان می‌دهد که تولیدات صنعتی و معدنی به شکل کمی در شش‌ماهه اول امسال هم شرکت‌های معدنی بزرگ ما ۱۲.۷ درصد افزایش تولید داشتند و هم شرکت‌های بزرگ صنعتی ۵.۳ درصد افزایش میزان تولید را تجربه کرده‌اند و میزان فروش هم ۹.۹ درصد در هفت‌ماهه اول سال بیشتر شده است‌.

وزیر اقتصاد تصریح کرد: اخیرا در حوزه تامین ارز دارو مشکلاتی را شاهد بودیم که در تامین بازار و قیمت دارو خود را نشان داد. دارو حساس ترین کالایی است که دولت برای مدیریت ارز آن همه جانبه پای کار است، چرا که سلامت مردم شوخی بردار نیست.

وی یادآور شد: مشکلی که پیش‌ آمده بود با سرعت و جدیت بیشتر سعی شد جبران شود و نارضایتی‌ها با سرعت برطرف شود. اقدامات برای تخصیص دارو و تامین ارز برای واردات دارو و تولید دارو با سرعت خوبی پیش می‌رود که امیدواریم ظرف هفته‌های آینده مشکلات برطرف شود.

خاندوزی تأکید کرد: طبق اعلام بانک‌ مرکزی بیش از سه میلیارد دلار تخصیص ارز به این حوزه محقق شده است. برای تامین برخی کسری‌ها نیز اقدامات عاجلی برای واردات انجام شده و با گمرک هماهنگی صورت گرفته تا ترخیص این محموله‌ها با اولویت انجام شود.

وزیر اقتصاد با اشاره به گلایه‌های پیمانکاران در پروژه‌های دولت در زمینه تخصیص اندک برای پروژه‌های عمرانی، اظهار کرد: در شش‌ماهه اول سال ۴۰ هزار میلیارد تومان تخصیص عمرانی دولت بود و در مهر و آبان ۴۰ هزار میلیارد تومان دیگر تخصیص عمرانی صورت گرفت.

اثربخش کردن تسهیلات اشتغالزایی
به گفته سخنگوی اقتصادی دولت، پیش از دولت سیزدهم، منابع بند الف تبصره ۱۸ عمدتا در قالب کمک‌های بلاعوض اختصاص یافته است که تقریبا بلاعوض بود. طبق گزارش دیوان محاسبات، عملکرد آن طی سال‌های ۹۶ تا ۹۹ حدود ۸ درصد بوده‌است.

وی اضافه کرد: دولت سیزدهم با هدف اثربخش کردن تسهیلات اشتغالزایی، از ۶ماه دوم ۱۴۰۰ تغییرات مهمی در دستورالعمل اجرایی این بند اعمال کرد که منجر به اثربخشی این تسهیلات شده است.

وزیر اقتصاد و دارایی درباره صدور خودکار مجوزهای کسب و کار گفت: همان طور که وعده داده بودم درگاه ملی مجوزها آمادگی دارد تا مجوزهایی که امکان صدور آن ها به صورت برخط و آنی وجود دارد، طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی انجام دهد. هرچند گفته شده دستگاه ها باید مسئولیت کار را بپذیرند.

او ادامه داد: تا پایان آذرماه به دستگاه ‌ها مهلتی داده ایم، هفته آینده صدور خودکار اولین مجوز را انجام خواهیم داد. البته این روند فعلا تمام تلاش می شود تا دستگاه ها ملزم به تمکین باشند اما تعارفی نداریم و مجوزها را دستی صادر می کنیم.

وی اظهار کرد: به هیچ عنوان بودجه عمرانی را به بودجه جاری منتقل نکرده ایم. در ۶ ماه نخست امسال ۴۰ هزار میلیارد تومان و ماه های مهر و آبان ۴۰ هزار میلیارد تومان دیگر به پروژه های عمرانی اختصاص داده که مجموعا به ۸۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.

خاندوزی درباره تفکیک حساب های تجاری از شخصی گفت: از شهریور امسال این فرایند آغاز شده، اما به دلیل گسترده شبکه بانکی گام به گام در حال اجراست.

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۱۶۸
انتشار یافته: ۱۵
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
کارگر هستم بخدا قسم پول ندارم دارو برای خودم بخرم منو زدید دهک 10 یارانمو قطع کردید اعتراض هم زدم بازم زدید دهک 10 هیچی واریز نکردید من که شما رو به خدا واگذار کردم خودتان میدانید و روز قیامت و پل صراط
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
این اقا هنوز بلد نیست که در این زمان حساس دست به تغییر چیزی نزه-امان از بی خردی
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
در ابتدا دولت رییسی بخشی از یارانه ها را به بهانه دهک دهم قطع کرد الان هم به بهانه کالا برگ همه راقطع می کنند و به هیچ کس دیگه نمی دهند و کالا برگ هم اعلام نمی کنند خدا خودش جواب این دولت را بده انشالله
CR7
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
خداحافظی با عمر از دست رفته و جوونی چند میلیون از مردم بدبخت ایران . . .
ناشناس
|
United States of America
|
۱۶:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
مثل همیشه موش آزمایشگاهی برای تست مردم فلاکت زده جنوب ایران هستند.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
کالا دارید که به جای پول بی پشتوانه به مردم بدید؟
محمد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
یعنی بدترین عملکرد ممکن رو داشت این دولت. اینم از فصل آخر که حذف یارانه نقدی است. طرفداران و سینه چاکان دولت سوال کنند کی قیمتها به شهریور ۱۴۰۰ بر می گردد؟
حسین از شمال
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
لطفا دولت نظرات خود را به مردم تحمیل نکنند مردم یارانه رو به صورت نقدی می خواهند .
ناشناس
|
Italy
|
۱۶:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
چه مدیریتی برگشتیم به چهل سال قبل
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
کالا برگ به درد ما نمیخورد ماکالا برگ نمیخواهیم یارانه رانقدی پرداخت کنید آقای خان دوزی مردم پنیر ومرغ نمیخواهند
سعید
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
تمام سعی شما این بود حقوق ها اضافه کنید تا از زیر بار این مصیبت عظما که دولت گریبانگیرش شده است رهایی پیدا کنید وبادادن کالا برگ به ان خاتمه بدهید .ومردم نیز سرگردان برای تهیه مایحتاجشان باشند .
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
پاداش پایان خدمت فرهنگیان که بیش از یکسال است بازنشسته شده اند پرداخت نشده و هیچ کس پاسخگو نیست.آقای وزیر!آقایان نماینده !با وجود تورم بالای آیا انصاف است!سایر دستگاها پرداخت کردند....
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
تورم تورم با حقوق بازنشتگان همخوانی ندارد
زهره
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
سلام توروخدا یارانه نقدی قط نکنید بیچاره میشیم با این هزینه ی بالا اجاره کالا برگ به چه درد ما میخوره
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۱
کالابرگ برای خیلیها خوب نیست اقلامیکه جز کالابرگه ما خرید نمیکنیم پولش میره توجیب دولت و سودجویان
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

برچسب منتخب
# عید نوروز # سال 1402 # سال مهار تورم و رشد تولید # فوتبال ساحلی ایران # دعای روز پنجم رمضان
آخرین اخبار
وب گردی