بازدید 5966

نفت ایران مشتریان جدید پیدا کرد

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: صادرات نفت ایران نسبت به قبل شرایط بهتری داشته و مشتریان جدیدی برای نفت ایران پیدا کرده‌ایم.
کد خبر: ۱۱۴۹۴۲۸
تاریخ انتشار: ۱۷ آبان ۱۴۰۱ - ۱۷:۲۷ 08 November 2022

 

به گزارش تابناک به نقل از همشهری آنلاین، محسن خجسته‌مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در حاشیه مراسم اولین کنفرانس بهره‌دهی چاه‌های نفت و گاز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: وضعیت صادرات نفت نسبت به ماه‌های گذشته رضایت‌بخش‌تر است و صادرات نفت ایران نسبت به قبل، شرایط بهتری دارد.

وی افزود: بازار نفت یک بازار سیال و داینامیک است و ما همیشه کسب و کار صادرات نفت را به عنوان یک کسب و کار دائمی و فشرده پیش می‌بریم.

معاون وزیر نفت تصریح کرد: مشتریان جدیدی برای نفت ایران پیدا کرده‌ایم؛ در کنار مشتریان سنتی، رصد بازار و تلاش برای ایجاد بازارهای جدید برای نفت کشور به طور مستمر در حال انجام است.

وی ادامه داد: در پایان هفته، عملیات اجرایی میدان سهراب که با کشور عراق مشترک است در استان خوزستان آغاز می‌شود و تا دو هفته آینده قرارداد لایه نفتی پارس جنوبی، عملیات اجرایی خود را آغاز می‌کند.

مدیرعامل شرکت ملی نفت در خصوص آخرین وضعیت پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی گفت: ردیف دوم پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی با موفقیت راه‌اندازی و تکمیل شده و گاز آن نیز در اختیار شبکه سراسری قرار گرفته است.

وی افزود: ظرفیت این پالایشگاه ۵۶ میلیون مترمکعب بوده و از دی ماه سال گذشته تاکنون دو ردیف با موفقیت راه‌اندازی و به بهره‌برداری رسیده و تا پایان آذرماه، ردیف سوم آن به بهره‌برداری می‌رسد و نهایتا تا پایان سال تا چهار ردیف به بهره‌برداری می‌رسد.

خجسته‌مهر با اشاره به مشارکت شرکت‌های دانش بنیان در افزایش بهره‌دهی چاه‌های نفت و گاز گفت: براساس مصوبه شورای اقتصاد و اقدامات چندین ماه گذشته به ویژه از زمان دولت سیزدهم مقرر شد که یک ظرفیت حدود ۷۰۰ حلقه چاه کم بازده به ارزش ۵۰۰ میلیون یورو در اختیار شرکت‌های دانش بنیان قرار بگیرد به طوری که هر شرکت می‌تواند در بازده زمانی سه ساله پنج حلقه چاه کم بازده را به بازده حداکثری برساند.

خجسته‌مهر با بیان این‌که بیش از ۴۰ شرکت دانش بنیان پایان مراحل ارزیابی را سپری کرده است و به زودی قراردادهای متعدد با شرکت‌های دانش بنیان در این راستا منعقد خواهد شد، گفت: هر کدام از شرکت‌های دانش بنیان لازم است که با شرکت‌های خدمات‌دهنده فنی چاه‌ها همکار شوند و امکانات در اختیارات آنها قرار خواهد گرفت.

وی افزود: از ظرفیت تبصره ۱۸ قانون بودجه ۱۴۰۱ و همچنین از ظرفیت مالی و ضمانت‌نامه‌های صندوق پژوهش و صنعت نفت برای دریافت تسهیلات استفاده خواهیم کرد و به طور کلی هر نوع همکاری را برای به بلوغ رساندن این شرکت‌های دانش بنیان و استفاده حداکثری از ایده‌های آنها انجام می‌دهیم.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به دستاوردهای صورت گرفته در سفر روسیه گفت: ارائه و تشریح آخرین وضعیت پیشرفت فیزیکی و مالی قرارداد هفت میدان نفتی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و در خصوص آخرین مطالعات زمین شناسی و مطالعات مخزنی که در راستای آن تفاهم‌نامه ۴۰ میلیارد دلاری با شرکت‌های روسی انجام شد نیز گفت‌وگو کردیم.

وی با تاکید بر این‌که تیم فنی شرکت‌های روسی ذیربط در تهران مستقر شده‌اند و به زودی نیز تیم راهبری این پروژه‌های مربوط جهت ادامه مذاکرات فنی و آخرین وضعیت زمین‌شناسی و مخزنی در اواخر نوامبر به تهران می‌آیند تا بحث‌های صورت گرفته را ادامه دهیم و امیدواریم که این بحث‌ها را منجر به قرارداد نهایی کنیم.

خجسته‌مهر در خصوص سوآپ فرآورده نیز ادامه داد: با برخی از شرکت‌های روسی دراین راستا قرارداد منعقد کردیم و همچنین از غیر از کشور روسیه سوآپ فرآورده انجام خواهیم داد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به آخرین اقدامات صورت گرفته برای فاز ۱۱ پارس جنوبی گفت: در زمستان امسال این فاز به تولید گاز می‌رسد که ظرفیت آن نیز ۱۱ میلیون مترمکعب است.

تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
خرید چیلر
فریت بار
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# توماج صالحی # نمایشگاه کتاب # صادق زیباکلام # سیل # خداداد افشاریان
وب گردی