بازدید 5592

سفیر آذربایجان: قره‌باغ به منطقه صلح تبدیل می‌شود

سفیر آذربایجان در تهران گفت: آذربایجان باور دارد که تفاهم صلح میان باکو و ایروان، منطقه (قره باغ) را به منطقه صلح و آرامش تبدیل می‌کند.
کد خبر: ۱۱۴۹۲۴۶
تاریخ انتشار: ۱۶ آبان ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۵ 07 November 2022

به گزارش تابناک به نقل از ایسنا، علی علیزاده در سخنانی در مراسم گرامیداشت ۸ نوامبر "روز پیروزی" گفت: همان طور که می دانید پیش از این ۲۰ درصد اراضی آذربایجان تحت اشغال بوده است در این مدت شهرهای آذربایجان ویران شده و در حال حاضر بازدید کنندگان می توانند این وقایع را ببینند. هتک حرمت مساجد و مراکز فرهنگی و تاریخی قابل مشاهده هستند. این موضوع را نمی توان نادیده گرفت در این سالها با جنایات جنگی و جنایات علیه بشریت همراه بوده است.سفیر اذربایجان در تهران گفت: اذربایجان باور دارد که تفاهم صلح میان باکو و ایروان، منطقه (قره باغ) را به منطقه صلح و ارامش تبدیل می کند.

وی با بیان این که شورای امنیت درخواست برای خروج نیروهای ارمنستان را تایید کرده اما ارمنستان تمام این درخواست ها و قطعنامه ها را نادیده گرفته است، ادعا کرد: ارمنستان در این سالها علاقه ای برای برداشتن گام مثبت برای حل مشکل نداشته است و حمله نظامی گسترده علیه آذربایجان در ۲۰۲۰ جنگ را اجتناب ناپذیر کرد. اما در نهایت رهبری قاطع آذربایحان، عزم شهدای مان و اتخاذ مردم، ارمنستان را مجبور به امضای عهدنامه تسلیم کرد.

وی گفت: امسال سال «شوشا» نام گذاری شده است که اولین شهر اشغال شده و آخرین شهر ازاد شده است که در طی ۴۴ روز این اتفاق روی داد در حالی ما ۳۰ سال است که منتظر این روز بودیم.

این دیپلمات آذربایجانی تصریح کرد: اذربایجان باور دارد که تفاهم صلح منطقه ما را به منطقه صلح و آرامش تبدیل می کند. ما اکنون در حال پیچیده ترین برنامه مرمت و بازسازی در مناطق آزاد شده قره باغ و زنگزور است.

علیزاده در پایان از تمامی کشورهای دوست که از آذربایجان حمایت کردند تشکر کرد و گفت همچنین از حمایت ایران به خاطر موضع عادلانه اش در موضوع قره باغ قدردانی می کنم.

تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # دولت چهاردهم