بازدید 1928

برگزاری سومین نشست «آیونز» به میزبانی نداجا

تامین امنیت در اقیانوس هند ، مهمترین محور سومین نشست کارگروه امنیت دریایی آیونز با حضور کشور‌های عضو در تهران بود.
کد خبر: ۱۱۴۶۳۹۸
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۸ 21 October 2022

­به گزارش «تابناک» به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، معاون هماهنگ‌کننده نیروی دریایی ارتش در این نشست، تامین امنیت در اقیانوس هند را مهم‌ترین مسئله این گردهمایی عنوان کرد و گفت: لازمه انجام فعالیت اقتصادی در گِرو داشتن امنیت است.

دریادار بلوچ افزود: دسترسی مستقیم به آب‌های آزاد برای کشورهای ساحلی فرصت بزرگی برای پیشرفت محسوب می‌شود که بهره‌برداری صحیح از آن افزایش ثروت ملی و رفاه را بدنبال خواهد داشت و این مهم در سایه وجود امنیت پایدار و همه‌جانبه رقم خواهد خورد.

معاون هماهنگ‌کننده نیروی دریایی ارتش اضافه کرد: بین میزان تولید ناخالص ملی کشورها و امنیت رابطه مستقیم وجود دارد، لذا کشورها می‌کوشند با اتخاذ تدابیر و تصمیمات لازم تولید ناخالص ملی خود را افزایش دهند که لازمه این فعالیت اقتصادی در تجارت و جابه‌جایی کالا امنیت می‌باشد.

دریادار بلوچ ضمن مهم خواندن مسئله تامین امنیت اقیانوس هند در این نشست گفت: با به اشتراک گذاشتن توانمندی‌ها می‌توانیم امنیت و آرامش خاطر را نه‌تنها برای ناوگان‌های تجاری کشورهای خود، بلکه برای تمامی جهانیان به ارمغان آوریم.

معاون هماهنگ‌کننده نیروی دریایی ارتش تصریح کرد: امروزه امنیت اقتصادی به جدی‌ترین نگرانی دولت‌ها تبدیل شده‌اند که نتیجه اصلی آن گرایش به سمت همکاری‌های چندجانبه بویژه همکاری‌های صلح‌طلبانه‌ی دفاعی است که نشست آیونز نمونه‌ای بارز در این خصوص است.

دریادار بلوچ ادامه داد: اقیانوس هند، تنگه‌ها و آبراه‌های مرتبط با آن برای تداوم رشد تمام ملت‌ها بویژه کشورهای منطقه‌ای بر کسی پوشیده نبوده و لزوم تامین امنیت آن توسط خود کشورهای منطقه نیز غیر قابل‌چشم‌پوشی است.

معاون هماهنگ‌کننده نیروی دریایی ارتش تقریب افکار و تأکید بر اشتراکات و اقدامات را بهترین روش برای داشتن اقیانوسی امن و اقتصادی فراگیر و پویا دانست و تاکید کرد: کشورهای حاشیه این اقیانوس اولین منتفعان ایمنی و امنیت منطقه هستند، بنابراین مسئولیت مشترک تمام کشورهای حاشیه این پهنه آبی این است که با هم‌افزایی و همکاری بدون دخالت کشورهای فرامنطقه‌ای محیطی مطلوب در منطقه به وجود بیاورند.

معاون هماهنگ‌کننده نیروی دریایی ارتش در پایان تاکید کرد: ما می‌توانیم با بهره‌گیری از خرد جمعی و تقویت روح برادری به سمت هم‌گرایی و تأمین منافع جمعی در سطوح بالا در اقیانوس هند پیش برویم و امنیت را همچون مرواریدی درخشان به مردمان کشورمان هدیه دهیم.

در این نشست نمایندگان نیروهای دریایی کشورهای هند، پاکستان، تایلند، بنگلادش و پادشاهی عمان حضور داشتند.

پس از برگزاری این نشست، مرکز بین المللی همکاری های امنیت دریایی در منطقه سوم نبوت کنارک با حضور اعضای شرکت کننده و با هدف تحکیم و ثبات امنیت در منطقه استراتژیک اقیانوس هند افتتاح خواهد شد.

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# قره باغ # نعمت احمدی # الواح هخامنشی بازگشتی # بازیهای آسیایی 2022