بازدید 7412

رائفی‌پور؛ فردید یا نوستراداموس نواصول‌گرایان؟

نه روشن‌فکر است نه سلبریتی. مثل حسن عباسی فحاشی هم نمی‌کند فقط به طرح ادعاهای آخرالزمانی می‌پردازد که گاه برای عامه جذاب است. می‌خواهد یا از او می‌خواهند تلفیقی از فردید و نوستراداموس پیش‌گو باشد!
کد خبر: ۱۱۴۴۵۳۴
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۹ 11 October 2022

به گزارش «تابناک»، مهرداد خدیر در عصر ایران نوشت: چنان‌که پیش‌بینی می‌شد رییس سازمان هواپیمایی کشوری به سخنان «علی‌اکبر رائفی‌پور» در برنامه تلویزیونی «ثریا» و این ادعا که «به سه هواپیمای ایرانی تیراندازی یا شلیک شده» واکنش نشان داده و آن را تکذیب کرده است.

این که سازمان هواپیمایی به چنین مدعایی واکنش نشان دهد البته قابل پیش‌بینی بود اما وجه جالب قضیه این است که اگر یک رسانه یا هر شخص دیگر چنین سخنی می‌گفت تهدید به شکایت یا دست‌کم مطالبۀ سند یا متهم به تشویش اذهان عمومی یا تهدید به تعقیب حقوقی یا مطالبۀ عذرخواهی می‌شد حال آن که به گفتن این جمله بسنده شده که «‌گزارش تأیید شده‌ای نداریم».

واکنشی محتاطانه و نرم به چنین ادعای سنگینی که در آن گوینده به پریشان‌گویی و طرح سخنان بی‌سند هم متهم نشده نشان می‌دهد رییس سازمان هواپیمایی کشوری می‌داند یا به او گفته شده همان قدر که صحبت دربارۀ فوتبال در یک برنامۀ «ورزش و مردم» عجیب نیست طرح موضوعاتی از این دست هم در «ثریا» شگفت‌آور نیست و اصلا قرار است از این دست سخنان برای جلب مخاطب در آن طرح شود و وقتی به رائفی‌پور در این فضا ترییون زنده می‌دهند معنی روشنی دارد.

این که به جوان متولد ۱۳۶۳ با لیسانس حسابداری که ۶ سال بعد از پیروزی انقلاب به دنیا آمده و هنگام پایان جنگ هشت ساله، کودکی ۴ ساله بوده میدان بدهند، ولی انبوهی از متفکران و سیاسیون با خاطرات و تجارب فراوان آن دوران مجال طرح سخنان معقول و نه توهم‌زده را در صدا و سیما نداشته باشند چند احتمال را در ذهن متبادر می‌کند:

یکی این که علاقه‌مندان «احمد فردید» در حال تراشیدن چهره تازه‌ای علیه مدرنیته هستند تا ادعا‌های مختلف را طرح کند و اهل نوشتن هم نباشد و فقط حرف بزند. چون نوشتن قابل استناد است و ذهن منسجم و استدلالی یا تحلیلی یا توصیفی می‌خواهد، اما در حرف می‌توان از هر دری سخنی گفت و هر قدر هم ساده‌تر و عامیانه‌تر و با ادبیات روحانیون متفاوت‌تر برای مخاطب امروزی جذاب‌تر.

دوم این که حرف‌های عامه‌پسند بزند. فردید از پریروز تا پس فردای تاریخ می‌گفت، ولی رائفی‌پور کاری به پریروز ندارد بلکه با مثال‌های امروز‌ی تنها از پس‌فردا می‌گوید.

سوم این که در گفته‌های خود حتما مثال مدرنی دارد تا برای نسل جدید قابل توجه باشد. یا از تتلو می‌گوید یا از کارتون تام و جری و حالا هواپیما. تمام اِلِمان‌های مثالی او مدرن است نه مثل روحانیون که به نکات تاریخ اسلام استناد می‌کنند. اگر انتخابات آمریکا باشد می‌گوید رییس جمهور آینده حتما یک زن است و اگر انتخابات ایران در سال ۹۶ باشد به تتلو تبریک می‌گوید که معیار تشخیص حق و باطل شده است! قرار است مخاطبان را جلب و از تفکر واقعی دور کند و همین کار را هم انجام می‌دهد.

او نه روشن‌فکر است نه سلبریتی. مثل حسن عباسی فحاشی هم نمی‌کند فقط به طرح ادعا‌های آخرالزمانی می‌پردازد که گاه برای عامه جذاب است. می‌خواهد یا از او می‌خواهند تلفیقی از فردید و نوستراداموس پیش‌گو باشد ولو پیش گویی‌های او نادرست درآید!

از ویژگی‌های حرکت اعتراضی اخیر یکی هم این است که تلویزیون در نقد آن، چهره‌های درجه اول و حتی دوم اصول‌گرا پیدا نمی‌کند و ناچار است سراغ امثال رائفی‌پور برود و از این حیث با کمبود شدید رو به رو شده، اما این نوشته برای طرح این موضوع هم نیست، چون یک جست‌و‌جوی ساده نشان می‌دهد سخنان قبلی او چقدر مستند بوده تا بالطبع استناد ادعا‌های تازه را هم زیر سؤال ببرد.

غرض این است که پیشنهاد شود آقای رائفی‌پور گاهی چند خط هم بنویسد خاصه حالا که روزنامه‌هایی، چون همشهری و ایران هم در اختیار هم‌فکران او قرار گرفته یا، چون عنوان مؤسسۀ او - مصاف- سرواژۀ «مبارزه با صهیونیسم، اومانیسم و فراماسونری» است در مناظره‌ها هم دعوت شود تا ادعا‌های او محک بخورد.

بزرگ‌ترین نقطه ضعف فردید این بود که نمی‌نوشت و هر چند یکی از علاقه‌مندان او برخی از گفتار‌های او را مکتوب کرد، ولی اهل نوشتن نبود. چون با نوشتن سند بر جای می‌گذاری. مقایسه با فردید را از این رو انجام می‌دهم تا آقای رائفی‌پور را خوش آید و گرنه فردید به هر حال در دانشگاه تدریس می‌کرد نه این که فقط مؤسسه داشته باشد و با ساده‌ترین الفاظ بخواهد پیچیده‌ترین مسایل جهان را تبیین کند.

این که گویا به تازگی به مطالعات مذهبی و حوزوی علاقه‌مند شده هم قابل توجه است، ولی بعید است در رویکرد او تغییری حاصل شود، چون قرار است مخاطبان عام را با مثال‌های مدرن جذب کند منتها تکلیف خود را باید روشن کند که دوست دارد فردید دیگری باشد یا می‌خواهد سلبریتی مورد پسند صدا و سیما شود.

یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های نواصول‌گرایان با اصول‌گرایان در نگاه آخرالزمانی و نفی مدرنیته با مثال‌های مدرن است و به خاطر همین غالب نظریه پردازان اصول‌گرا غایب‌اند و سراغ دیگران رفته‌اند.

اگر این نوشته منجر به آن شود که آقای رائفی‌پور به گفتن بسنده نکند و چهار خط بنویسد مقصود حاصل است. البته اگر ننویسد نیز!

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۶
در انتظار بررسی: ۲۸
انتشار یافته: ۴۱
اصلا این بشر در حدی نیست که کسی اراچیفش رو گوش کنه....
پاسخ ها
توحید
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۹
اراجیف خطاب کردن در نقد یک نفر شان خودتان پایین میاره
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۹
تا وقتی مردم دور چنین آدم هایی جمع شوند اوضاع جامعه تغییری نمیکند
همین رسانه ها و خبرنگارها هستند که باعث میشن چنین آدمهایی بتونن هیاهوی خودشون رو نشون بدهند.
ایشان فقط توهم خودبزرگ بینی داره و بس.
یک مقاله سخیف ، بی محتوا و غیرفنی که کاملا قصدش تخریبه و از ابتداش توهین و تمسخره
یه خبرگزاری ازاد نباید با مسائل از روی حب و بغض نباید برخورد کنه
پاسخ ها
رضوی
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۹
اتفاقا همین هم کردیت زیادی برای رائفی پوره
حالا شما چرا وقت خودت رو تلف کردی و در موردش نوشتی؟
ایشون اخرش باید تو بره تو بسیج محلشون سخنرانی کنه
همه چی مون به همه چیمون میاد اینم نظریه پردازمونه
خیلی سخته ایشون رو تو تلوزیون ببینید ، خوب بلده نقشه شما رو گند بزنه توش
مطمئنم اصلا صحبت های اون رو گوش هم نکردین یخورده اول حرفاش یه خورده آخرش برای تحلیل آب دوغ خیارکی شما بس بود .
پاسخ ها
آقا مجتبی
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۹
اتفاقا چند بار حرف هایش را شنیدم چیزی ر چنته اش نیست جز کلی گویی و دادن نظریه توطئه
ایشان فقط پررو و حراف است نه چیز دیگر
حرف های ایشون کاملا مستند و مستدل می‌باشد
پاسخ ها
احمدزاده
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۹
بنظرم شما روی سواد و معیارت در مورد استناد و استدلال کار کن
علیزاده
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۹
نمی باشدها !! یکم فک کن
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۹
بله مثل اون نظریه ی پایان خشک سالی 30 ساله ایران
که با سند مدرک اثبات کردن و از سال بعدش اوضاع بدتر شد
عجیب چشم دیدنش رو ندارید
وقتي به يكي بيش از قد و اندازش ميدان بدي همين ميشه!!
حالا چرا اینقدر گیر دادین به رافعی پور، تابناک جان ، مثل اینکه از این بابا اصلا خوشت نمیاد پشت سر هم تخریبش می کنین ، اگه حرفاش اهمیت نداره چرا انقدر در موردش مطلب می نویسین براتون متاسفم
وقتی امثال این و عباسی میشن تئورریسین و نظریه پرداز یک سیستم مشخصه که که اوضاع چطوره. نیاز به هیچگونه دشمن هم ندارید اینها خودشون اندازه بمب هسته ای ویران کننده هستند.
نمی دونم چرا فقط رایفی پور هستش که وقتی از یک تریبون عمومی صحبت می کنه نسبت بهش اکشن می گیرن و مطلب می زنن! جالبه
این سطح از عصبانیت چرا حالا؟!؟چرا با آزادی بیان اینقدر مشکل دارید که تا اسم این بنده خدا میاد شروع به کوبیدن می کنید.خوبه بدونید که فکر کردن و اندیشیدن محدودیت بردار نیست ،اگر شما هم میتونید متون عبری عربی انگلیسی و .... رو مطالعه کنید و تحقیق کنید و برای مخاطبتون از نیات و برنامه های دشمنان این کشور بگید.اگر می توانید و سوادش رو دارید با آیه ها و روایات با مخاطب امروزی صحبت کنید ،اشکالش چیه ؟گاللیله هم که می گفت زمین گرده و نقاشی می کرد و مهندسی می کرد و..‌.باید می رفت حتما کنکور می داد توی دانشگاه مورد تایید کلیسا تحصیل می کرد تا بتونه درباره انواع علوم مهندسی اظهار نظر وطرح داشته باشه؟!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۹
مشکل اینه که ایشون از گوگل سرچ می کنه و اراجیف می بافه
این همه محقق واقعی در کشور تریبون ندارند
اونوقت ایشون در صدا و سیما برنامه داره !
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۹
بسیار عالی
محرابی
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۹
عصبانیت؟ رستش بنظر من حتی نوشتن یک مقاله در مورد این بابا باعث دادن اعتبار نابجا بهش میشه. این حتی سواد سطحی از مواردی که در موردش حرف میزنه نداره
پیشنهاد مناظره برای محک خوردن ، پیشنهاد خوبی است.شاید همگی محکی بخوریم .فقط نمی دانم چرا اینقدر برآشفته شده اید.
پاسخ ها
مجتبی
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۹
راستش همین مقاله هم برای این فرد بی مایه تبلیغ محسوب میشه. حالا اگر افراد کم سواد با معیار شما خیلی علامه بنظر میان ، مشکل از معیار شما است . رائفی پور در حد مناظره هم نیست
چرا وقتی ایشون خیلی از سران مملکت رو(جهانگیری، نوبخت،ابتکار،.... به مناظره دعوت کرد خبرگزاری های شما لال تشریف داشتن.من خیلی از صحبت هاشون رو گوش دادم و اکثرا با دلیل و منطق حرف میزنن.آقای به اصطلاح نویسنده که مشخصه از رو کینه متن رو نوشتی مطمئن باش فردا روزی پیش خدا باید جواب بدی.
اگه دلیلی برای رد حرقاشون دارین بیارین وگرنه با تخریب خودتون رو از ارزش میدازین
حضور محترم برادر تابناک و روزنامه عصر جدید . . . واقعیت تلخه که براش مطلب میزنین؟!! اگر افراد درجه اول اصول گرا و اصلاح طلب رو بیارن اینقدر بازدیدکننده نداره که این بنده خدا مطالبش خواهان داره. خوب زده به هدف که آتش گرفته اند
پاسخ ها
ریاضی
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۹
مطالب خیلی ها مثل هیتلر هم خواهان داشت. دلیل بر صحتش میشه؟! آقا روش استدلالت اگر اینه که...
انقلاب در گام دوم به نظزیه پردازان جوان نیاز دارد، قرار نیست بازنشسته های امتحان پس داده دوباره نظر بدهند، ضمنا ایشان گروه و اتاق های فکر و نظریه پردازی داره و مدیر آن گروه هست علیرغم استعداد ذاتی خودش ، آزادی را پاس بداریم.
پاسخ ها
توحید
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۹
آقا انصافا تعریفت رو در مورد واژه "نظریه پرداز" عوض کن... از ما گفتن
شهروند
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۹
نظریه پرداز با خیال پرداز فرق داره ها
فیلتر تابناک هم خوب کار میکنه.
ماشالله ادامه بده.
با این کارها مخاطبانتون رو فراری میدید
از این نظر که ایشان هم حق اظهار نظر دارند خیلی از ایرادات شما وارد نیست. ولی واقعیت اینه که خیلیها حق هیچ نوع اظهار نظری ندارند.

من خیلی از صحبتهای ایشون رو گوش کردم... خیلیاش بی سر و ته هست ولی بعضی حرفهاش هم درسته (یا حداقل استدلالهایی براش داره) مثلاً ظهور داعش رو پیش بینی کرد... ولی پیش بینی هاش در مورد پیروزی کلینتون بر ترامپ یا عدم امکان پیروزی اوباما در انتخابات امریکا کاملاً غلط بود.

بهر حال توانایی جذب نسل نو رو داره... این مساله ای هست که باید بیشتر بهش توجه بشه
آخه اصلا خود فردید کی بود که این آقا را هم می خواهید بچسبانید و نیوفردیدش کنید؟
این اقا کیه که بهش تریبون میدن باحرفهای بی اساسش بیشتر برای اسلام وشیعه دافعه داره تا جاذبه
کدوم مجال شیش سال یک بار تلویزون رفته بعد مهران مدیری رامبد شب روز تلوزیون چرا میسوزید
نویسنده این متن به راتقی پور حسادتمی کند. آزادی را هم فقط برای خود و همفکرانش می خواهد. به نوعی میخواهد راتقی پور را ترور شخصیت بکند. این از ضعف نویسنده عصر ایران آقای مهران خدیر است.
چرا زیادی موضوع رو بزرگش می کنید ایشون یه ادم باسواده که مطالعات میان رشته ای داره لازم نیست ادم پیشگو باشه فقط زبان بلد باشه و مطالعاتش خوب باشه همین میشه نوسترداموس یعنی چی؟؟؟
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # حج 1402 # ناهید کیانی # موشک هایپرسونیک فتاح
آخرین اخبار
وب گردی