بازدید 20513

سقف سوخت‌گیری در برخی استان‌ها به ۳۰ لیتر رسید

رئیس کانون انجمن‌های صنفی جایگاه‌داران گفت: در برخی استان‌ها امکان سوخت‌گیری چه سهمیه نرخ اول و چه نرخ دوم به سقف ۳۰ لیتر کاهش یافته که گا‌ها در برخی جایگاه‌ها تراکم ایجاد می‌کند.
کد خبر: ۱۱۳۹۶۲۴
تاریخ انتشار: ۱۹ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۰ 10 September 2022

به گزارش «تابناک» به نقل از ایلنا، همایون صالحی درباره تغییرات سوخت‌گیری بعد از کاهش سهمیه بنزین با نرخ دوم اظهار داشت: تاکنون مردم بیش از اینکه از کارت شخصی برای دریافت سهمیه آزاد سوخت استفاده کنند از کارت جایگاه‌دار استفاده کرده‌اند، بنابراین کاهش سهمیه از ۲۵۰ لیتر به ۱۵۰ لیتر تغییری در افزایش و یا کاهش مراجعه برای سوختگیری ایجاد نکرده است.

کاهش سهمیه نرخ آزاد قاچاق را کم می‌کند؟

وی با بیان اینکه طبق برآورد میدانی کاهش سهمیه با نرخ آزاد تاثیری در عرضه، فروش و قاچاق سوخت نداشته، افزود: دلیل آن این است که مردم غالبا از کارت آزاد جایگاه‌ها استفاده می‌کردند و از کارت مالک خودرو برای سوخت‌گیری نرخ آزاد کمتر استفاده شده است.

تعداد کارت جایگاه‌های مرزی کاهش یافته است

رئیس کانون انجمن‌های صنفی جایگاه‌داران تصریح کرد: نکته‌ای که وجود دارد اینکه در حال حاضر در تهران و دیگر شهر‌ها برای هر نازل یک کارت وجود دارد، اما در جایگاه‌های استان‌های مرزی به یک تا دو کارت محدود شده، البته فعلا در مسیر اربعین به دو تا سه کارت افزایش پیدا کرده است.

سقف سوخت‌گیری در برخی استان‌ها به ۳۰ لیتر رسید

وی گفت: مسئله دیگر این است که در برخی استان‌ها امکان سوخت‌گیری چه سهمیه نرخ اول و چه نرخ دوم به سقف ۳۰ لیتر کاهش یافته که گا‌ها در برخی جایگاه‌ها تراکم ایجاد می‌کند.

۲۵ درصد نازل‌ها غیرفعالند

صالحی همچنین خاطرنشان کرد: اکنون قطعات سامانه‌ها وضع اسفناکی به لحاظ استهلاک دارند، یعنی بیش از ۲۵ درصد نازل‌ها به علت اینکه قطعات سامانه هوشمند کهنه و مستعمل هستند و باید تعمیر شوند، غیرفعالند؛ بنابراین این دو عامل کاهش سقف سوخت‌گیری به ۳۰ لیتر و نازل‌های غیر فعال منجر به تراکم در برخی جایگاه‌ها می‌شود.

برای جلوگیری از قاچاق سراغ خط لوله و لنج برویم

وی تاکید کرد: در هر حال با قاطعیت نمی‌توان گفت که کاهش سهمیه منجر به جلوگیری از قاچاق می‌شود، اگر هم قاچاقی در استان‌های مرزی صورت گیرد محدود است. قاچاق سوخت بنا به گفته مسئولین از جمله فرمانده مرزبانی، ریاست مبارزه با قاچاق کالا و ارز و مسئولین نظارتی و امنیتی از مبادی دیگری مثل خط لوله و لنج و به مقدار زیاد انجام می‌شود، هرچند ما بشدت مخالف قاچاق سوخت حتی یک سی‌سی و به هر طریق هستیم، اما برای جلوگیری از قاچاق از مسیر دیگری باید ورورد کنیم با محدود کردن مردم و جایگاه‌داران این مسئله حل نخواهد شد.

رئیس کانون انجمن‌های صنفی جایگاه‌داران یادآور شد: متولیان امر با کاهش سهمیه بدنبال بهینه‌سازی مصرف سوخت و جلوگیری از قاچاق هستند، چون مصرف از تولید پیشی گرفته بنابراین به دنبال راه حلی هستند که به واردات منجر نشود، بنابراین این محدودیت را ایجاد کردند، اما واقعیت اینکه قاچاق از مسیر دیگری انجام می‌شود.

مصرف بنزین به ۱۱۰ میلیون لیتر در روز رسید

وی میزان مصرف بنزین را طی ۵ ماهه ابتدایی سال جاری روزانه ۱۰۵ میلیون لیتر عنوان کرد و گفت: این روز‌ها به خاطر نزدیک شدن به اربعین و تعطیلات شهریور ماه که همیشه مردم بیشتر به مسافرت می‌روند، مصرف به بالاتر از ۱۱۰ میلیون لیتر رسیده، اما قطعا از مهر ماه کاهش پیدا می‌کند.

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی: ۸
انتشار یافته: ۱۳
سناریوی تکراری جهت گران کردن
امان از دروغ های شما تمامی که ندارد
خوب نفرستند لبنان تازه مردم ایران پولش را هم می دهند
مسافرها چه گناهی دارند باید هر روز به اندازه 30لیتیر بنزین حرکت کنند
25 درصد نازل ها یه دفعه با این محدودیت 30 لیتری خراب شده و باعث ازدحام شده؟؟!!
لطفا این 30 لیتر راهم نهدید. 30 لیتر یعنی یک باک برای پراید برای استفاده یک ماه !!! اگر ایران نفت نداشت از کره شمالی هم بدتر بودیم ! حداقل لیاقت مسئولان کره شمالی از مسئولان ما بیشتر است.
لبنان و عراق به سوخت بیشتری احتیاج دارن
باعث تاسف است که مسئولین بجای حلوگیری از قاچاق در مرزها ومبادی مرزی روی مردم فشار میارن والله سوخت گیری در کشورهای بشدت توسعه نیافته هم اینقدر سخت نشده ! بروید مرزها رو ببندین یکم از خودتان نوآوری در کنین همه چیز با فشار ودستوری حل نمیشه .
دولت با گران کردن بنزین اشتباه نکند که اگر بکند الفاتحه
پاسخ ها
رضا
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۶:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۶/۱۹
ثنار بده اش به همین خیال باش بنزین و گازئیل 20 تا 30 هزار تومانی در راه است
وقتی مردم کشور خودمون میشن بی ارزش و بنزین مجانی بفرستی جای دیگه خب تراز بهم میریزه خدا میدونه چقدر بنزین دارند ارسال می کنن که الان دیگه جوابگوی داخل هم نیستند خداییش عجب مسئولینی داریم خخخخخخ
تکرار دورهای خسته کننده
قیمت بنزین و گازئیل باید 1/5 دلار بشود بصورت شناور و ایضا قیمت اب و گاز هم جهانی شود تا چیزی برای صادر کردن و تامین هزینه عمران مملکت داشته باشیم.
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # اردوغان # اسدالله اسدی # حقآبه هیرمند # حج 1402 # انتخابات ترکیه 2023
آخرین اخبار
وب گردی