بازدید 19275
معاون مسکن وزارت راه در نشست خبری

عدم مداخله دولت روحانی در بازار مسکن اشتباه بود/ ارزش اقتصادی پروژه چهار میلیون مسکن بیش از ۴ هزار همت است/ از سال ۹۹ تعادل در بازار اجاره به هم خورد/ ۴۸ درصد مصوبه اجاره سران قوا در تهران اجرا شد

محمودزاده با بیان اینکه تا امروز حدود ۵.۶ میلیون برای واحدهای نهضت ملی مسکن در سامانه طرح‌های حمایتی وزارت راه و شهرسازی ثبت نام کرده‌اند،‌ اعلام نمود: از این تعداد، بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار متقاضی حائز شرایط و فعال هستند که مدارک خود را بارگذاری کرده‌اند.
کد خبر: ۱۱۳۶۳۵۰
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۸:۵۰ 21 August 2022

به گزارش تابناک اقتصادی؛ محمود محمودزاده، معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در جریان نشست خبری حوزه مسکن وزارت راه و شهرسازی در راستای ارائه عملکرد یک ساله این حوزه در آستانه هفته دولت با بیان اینکه هیچ سبدی به اندازه مسکن در زندگی افراد و خانوارها نقشی ندارد،‌ گفت: مسائلی از جمله قیمت تمام شده و افزایش قیمت‌هایی که در حوزه زمین و وجود مازاد اقتصادی در حوزه مسکن سبب شد، قیمت تمام شده مسکن از توان خانوارها فاصله گیرد.

وی با تاکید بر اینکه دولت و مجلس شورای اسلامی با جدیت به این موضوع ورود کرده‌اند، عنوان نمود: در این راستا تصویب قانون جهش تولید مسکن در سال ۱۴۰۰ و ابلاغ آن تکمیل شد و بسترسازی مطلوب تری نسبت به گذشته برای فعال شدن حوزه های مسکن صورت گرفت. 

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی اقدامات انجام شده از اوایل مهرماه سال ۱۴۰۰ تا کنون را اعلام کرد و گفت: در گام اول پس از ابلاغ قانون جهش مسکن، در کمتر از ۲۰ روز نیازسنجی کل کشور به میزان بیش از یک هزار و ۴۰۰ شهر انجام و برای تامین زمین به استان‌ها ابلاغ شد.

محمودزاده یکی از نکات مهم طرح جدید نهضت ملی مسکن را تراکم جمعیتی خواند و اظهار کرد:‌ سعی شد در شهرهایی که امکان تامین زمین وجود دارد، تراکم در حد تراکم موجود شهری یا حتی پایین‌تر باشد تا هموطنان بتوانند از شرایط سکونتی و زیستی منطبق با فرهنگ آن شهر برخوردار باشند. 

وی افزود: تمام ساختارهای تامین مالی پروژه که تسهیلات بانکی از آورده متقاضیان و طرح تامین مالی پروژه با کمک دستگاه‌های ذی‌ربط از جمله بانک مرکزی، وزارت اقتصاد، سازمان برنامه و بودجه تامین شد و درحال حاضر مراحل خود را طی می‌کند تا این پروژه به نتیجه برسد. 

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه وقتی صحبت از چهار میلیون واحد مسکونی می‌شود، یعنی ارزش اقتصادی این پروژه بیش از چهار هزار همت است،‌ خاطرنشان کرد:‌ هیچ رقیبی برای حوزه مسکن در زمینه اقتصاد وجود ندارد تا این حجم اقتصادی را در جهت تولید مصرف کند.

محمودزاده با تاکید بر اینکه وقتی صحبت از چهار هزار همت می‌شود،‌ حدود هفتاد درصد قیمت مصالح ساختمانی است،‌ تصریح کرد:‌ میزان اشتغالزایی و ایجاد کار در زمنیه صنعت نیز مد نظر است که از این میزان قریب به ۳۰ درصد مرتبط با خدمات مربوطه در حوزه ساختمان است.

حفظ و ایجاد بیش از هشت میلیون اشتغال در طرح نهضت ملی مسکن

وی ادامه داد: در خصوص تعداد اشتغالی که در حوزه مسکن حفظ و ایجاد شده است، براساس آمارها هر واحد مسکونی یک شغل مستقیم و ۱.۱ شغل غیر مستقیم ایجاد می‌کند که این میزان به تعداد سقف چهار ساله، ۸.۸ میلیون اشتغال را حفظ یا ایجاد می‌کند.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی وزنه اقتصادی این طرح، اشتغال، و رضایتمندی اجتماعی و تشکیل و تداوم خانوار را از جمله موضوعاتی خواند که باید به آن‌ها به صورت ویژه توجه شود و گفت:‌ اگر به این موضوعات دقت کنیم، قابل درک است که چرا مسکن موضوع اول دولت است.

محمودزاده طرح نهضت ملی مسکن را شامل شش راهبرد خواند و اظهار کرد: در راهبرد اول سیاست‌گذاری برای افزایش ساخت وساز بخش خصوصی مطرح شده که بخش خصوصی سالانه بین ۳۰۰ تا ۳۵۰ هزار واحد پروانه ساخت دریافت می‌کنند و مجوزی دریافت کردیم تا برای بخش خصوصی تسهیلات ساخت ارائه شود. 

وی اظهار کرد: این تسهیلات بدون خرید اوراق و بدون سپرده‌گذاری خواهد بود که این امر سبب شده طی چندماه اخیر بیش از ۳۳۵ هزار متقاضی خودمالک در سامانه ثبت نام کنند.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با اشاره به اینکه مراحل انجام پروژه‌ها و مراحل اداری آن‌ها الکترونیکی و بدون مراجعه حضوری انجام می‌شود.

ثبت رکورد جدید تعداد تراکنش صادره در سال جاری

محمودزاده خاطرنشان کرد: در پنج ماه ابتدایی سال ۱۴۰۱،‌ بالغ بر ۳۳۵ هزار واحد بود که اگر این پذیرش تا پایان سال جاری انجام شود، در سال جاری تعداد تراکنش صادره می‌تواند رکورد جدیدی را به ثبت برساند.

وی تصریح کرد: این میزان واحد مذکور،‌ در بیش از ۳۵ هزار پروژه انجام شده است که این امر بیانگر آن است ساخت و سازهای عمومی شهری پروژه‌های انبوه‌سازی و شهرک‌سازی نیست و اغلب پروژه‌های خرد است. 

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی راهبرد دوم را افزایش ساخت و ساخت در بافت فرسوده شهری برشمرد و گفت: ١۵ درصد کل طرح نهضت ملی را وارد بافت فرسوده کرده‌ایم تا تولید مسکن و احیای بافت فرسوده همزمان صورت گیرد و برای این موضوع علاوه بر امتیازاتی که در گذشته برای بافت فرسوده وجود داشت، امتیازاتی را در نظر گرفته‌ایم و از منابع صندوق با پیشنهاد وزارتخانه تخفیف‌هایی داده می‌شود.

به گفته محمودزاده راهبرد سوم، ساخت ساز برای دهک‌های اول تا سوم است که حدود ۵٢٠ هزار خانوار تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی شناسایی شده‌اند و حدود ۱۶۰ هزار واحد روستایی و ۳۶۰ هزار واحد شهری است که تمام آن‌ها شناسایی شدند و برای آنها برنامه‌ریزی لازم انجام شده است و بر اساس برنامه به گونه ای که این دهک‌ها حداقل آورده را داشته باشند،‌ با آورده کمتر صاحب واحد مسکونی شوند.

پرداخت کمترین سود بانکی برای دهک‌های اول تا سوم

وی با تاکید بر اینکه طرح نهضت ملی مسکن تنها طرح حمایتی است که هم از نظر مبلغ تسهیلات، هم یارانه تسهیلات و درصد تسهیلات برای دهک‌های متفاوت، تفاوت دارد، گفت: در تمامی طرح‌های حمایتی قبل یک سقف وام،‌ یک درصد سود و میزان وام ثابت را شاهد بودیم اما در طرح نهضت ملی مسکن کاملا مبتنی بر توان خانوار است و دهک‌ها مورد مطالعه قرار گرفتند، قدرت پس‌انداز و وام‌دهی بررسی و بر اساس آن یک مطالعه و پروژه طراحی شده است؛ لذا دهک اول تا سوم کمترین سود بانکی را پرداخت می‌کنند.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه دهک‌های پنجم تا ششم با حمایت نسبی دولت پیش می‌روند، عنوان کرد:‌ راهبرد پنجم مسکن روستایی و راهبرد ششم بحث اجاره‌داری حرفه‌ای است که اقدامات انجام شده در طرح نهضت ملی مسکن پیرامون این شش راهبرد است. 

محمودزاده با بیان اینکه تا امروز حدود ۵.۶ میلیون تن برای واحدهای نهضت ملی مسکن در سامانه طرح‌های حمایتی وزارت راه و شهرسازی ثبت نام کرده‌اند،‌ اعلام نمود: از این تعداد بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار متقاضی حائز شرایط و فعال هستند که مدارک خود را بارگذاری کرده‌اند.

وی افزود:‌ تعداد پروژه‌های در حال ساخت حدود ۵۷۶ هزار واحد در مسکن شهری است و ۱۸۲ هزار واحد مسکن روستایی و ۳۳۵ هزار واحد مسکن خودمالک است و قریب به ۴۲۰ هزار واحد پروژه‌هایی هستند که عملیات اجرایی آن‌ها آغاز شده است.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: برای حدود ۱.۵ میلیون واحد مسکونی نهضت ملی مسکن تامین زمین انجام شده است.

محمودزاده در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: اینکه تولید مسکن را به بازار بسپاریم تفکری است که در کشور ما جواب نداده و نمی‌دهد و عدم مداخله دولت قبل در بازار مسکن اشتباه بود. وی درباره اینکه چرا از ابتدا قیمت نهضت ملی اعلام نشد و متقاضیان از این موضوع سردرگم هستند، گفت: ساخت واحد مسکونی توسط «سازنده» و غیر دولت است و سازنده تعاونی یا انبوه ساز و یا پیمانکار است. دولت دخالتی در ساخت مسکن ندارد که بتواند قیمت‌گذاری کند.

دلیل توقف ساخت مسکن در دولت قبل

محمودزاده درباره اینکه دلیل توقف ساخت مسکن در دولت قبل چه بود، گفت: اینکه تولید مسکن را به بازار بسپاریم تفکری است که در کشور ما جواب نداده و نمی‌دهد. عدم مداخله دولت قبل در بازار مسکن اشتباه بود.

معاون مسکن وزارت راه گفت: برای مشکلات داخل کشور نسخه بومی نیاز است و برای همین در طرح نهضت ملی شیوه‌های مختلف نگارش شد.

معاون مسکن وزارت راه گفت: در همین چند سال اجرای طرح مسکن مهر، اقدام ملی و نهضت ملی ماهیت اقتصادی کشور چقدر تغییر کرده است؟ در مسکن مهر با درآمد نفتی بالا مسکن اجرا شد اما امروز این شرایط نیست و اگر همان طرح را پیاده می‌کردیم زمین می‌خورد.

وی توضیح داد: برخی اشتباهات ناشی از نشناختن شرایط عمومی اقتصاد کشور است که باعث عدم موفقیت طرح های مسکن می‌شود و مجریان باید بدانند بر اساس نیاز واقعی پروژه طراحی شود. در تمام موضوعات مبتلابه این رویه غلط است.

 وی به وضعیت بازار اجاره اشاره کرد و گفت: تا سال ۹۸ تعادل در بازار اجاره حاکم بود؛ اما از سال ۹۹ تعادل بهم خورد که دولت نیز ورود کرد تا تعادل را به بازار برگرداند. ما به طور مطلق نمی توانیم بگوییم که دولت باید مستقیم وارد شود اما هر جا تعادل به هم بخورد احتیاج است  که ورود دولت برقرار شود.

۴۸ درصد مصوبه اجاره سران قوا در تهران اجرا شد

محمودزاده درباره میزان تاثیرگذاری مصوبه تعیین سقف ۲۵ درصدی برای افزایش نرخ اجاره گفت: بر اساس استعلامی که از اتحادیه املاک گرفتیم در سال ۱۴۰۱ که مصوبه سقف اجاره بها توسط سران قوا تصویب شد، ۴۸ درصد مصوبه اجاره سران قوا در تهران اجرا شده است.

وی به سال‌های قبل تر که مصوبه سقف اجاره بها در ستاد کرونا تصویب می شد، اشاره کرد و گفت: در سال ۹۹ مرکز آمار از افزایش۳۲ درصد نرخ اجاره بها خبر داد، مصوبه تمدید هم سقف ۲۵ درصدی را داشت؛ بنابراین، تنها ۷ درصد نرخ اجاره بها افزایش داشته است و ۶۴ درصد هم کاهش جابجایی مستاجر داشتیم.

محمودزاده دبرباه تحویل نهضت ملی مسکن گفت: برای ساخت و تحویل ۴ میلیون، شروع پروژه دو میلیونی بود و شروع ساخت دومیلیون دیگر در سقف مهلت چهار ساله قابل اجراست.

وی گفت: در شهریور یا مهر امسال مراحل تحویل مسکن خودمالکی نهضت ملی مسکن، مسکن روستایی و مسکن مهر و مسکن شهری انجام خواهد شد که به زودی جزییات ان اعلام می‌شود.

معاون مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: در آمار نهضت ملی مسکن یک واحد مسکن مهر را هم وارد نکرده ایم. اما اقدام ملی و نهضت ملی یکی شده است. طرح مسکن ملی هیچ یک از معافیت های نهضت ملی را نداشت و منقاضیان در حال انصراف از مسکن ملی بودند، چون وام آن ۱۰۰ میلیون بود. نهایت مصلحت بر ادغام این دو طرح بود.

 

تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۳
در انتظار بررسی: ۱۳
انتشار یافته: ۴۱
یکی از مشکلات بخش مسکن همیم اقا هستن که فقط حرف درمانی بلدن و ...
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۳۱
دولت روحانی با عدم ساخت مسکن و فریب مردم با بورس مردم را به خاک سیاه نشانید.
چرا قوه قضائیه فریب مردم در پالایش یکم را توسط دولت روحانی پیگیری نمی کند.
که مردم نه تنها سود، بلکه اصل مال خود را هم نتوانستند پس بگیرند
سلام مفهوم چهار هزار همت چی بود؟ ما که متوجه نشدیم!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۳۱
همت مخفف هزار میلیارد تومان است.
یعنی میشه 4 هزار هزار میلیارد تومان
آمار های دروغ را به رئیست تحویل بده
دخالت شما که در بازار مسکن که اشفته بازاری درست کرد
خوب خدا را شکر مقصر کمبود مسکن هم مشخص شد و روحانی در این رشته هم در صدر قرار گرفت !
فقط جوری حرف بزنید که از عمر دولت شما سه سال کمتر باقی مانده است و قول سال اول برای ساخت یک میلیون واحد مسکونی هنوز محقق نشده است !
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۳۱
روحانی در هشت سال آجر روی آجر نگذاشت؛ با اینکه در چهار سال اول دولتش ایران تحریم هم نبود . همین مسئله برای بی کفایتی دولت ایشان کافیست
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۳۱
عقب ماندگی بازار مسکن ناشی از دولت روحانی واستفاده از وزیران دارای تعارض منافعی بود که خود و خانوادهشان جزءبزرگترین افراد دارای تعارض منافع و عضو ساخت و احتکار مسکن هستند
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۳۱
خودتون را بخواب نزنید هفتاد درصد مسکن مهر در دولت
روحانی انجام شد زمانی که روحانی بقدرت رسید خزانه خالی بود اینو احمدنژاد هم تایید کرد تحریمها از سال 96 برداشته شد و با خزانه خالی و انهمه بدهی ها از بازنشسته تا دارو و درمان و غذا و تا بستن بانکهاییی که پول مردم را هاپولی میکردند .... مسلما جایی برای پروژه جدید نبود در سالهای انتهایی هم طرح مسکن ملی را شروع کرد که البتهدولت جدید نخوانده و ندیده ان را بدور انداخت خ
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۳۱
دولت روحانی فقط یک مسکن اجتماعی را فقط در حد حرف مطرح کرد که اونهم فقط در حد تبلیغات بود ، تنها ویژگی دولت ایشان تبلیغات بی پشتوانه و مغلطه و ایراد گیری از پروژه مسکن مهر بود
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۳۱
تنها چیزی را که دولت روحانی رشد داد، تورم و گفتار خلاف واقع بود که هفتاد درصد پیشرفت داشت نه ساخت مسکن
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۶:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۳۱
جالبه که آقای محمود زاده در دولت قبل هم معاون وزیر بوده
خود ایشون تو دولت قبل هم همه کاره بوده
در حوزه باقیمانده مسکن مهر چیزی جز کلاهبرداری تراشیدن مردم ندیدیم قیمت تمام شده اصلی مسکن مهر چهل پنچ میلیون وام سی تا شست میلیون تموم شده واحد هس بقیه گران شدن مسکن مهر گرانی مصالح وغیره به عهده خودتون هس ...
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۳۱
این آقا طوری حرف میزنه که تو زمان روحانی همین منصب رو نداشته، همین ایشون تو زمان روحانی وعده های که میدادن ، ولی ظاهرا رو ذهن فراموشکار ملت حساب ویژه ای باز کردن
به فرض اینکه آن کار روحانی استباه بود، تو یک کار درست بگو که خودتان انجام داده اید.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۳۱
افزایش تولید برق - واکسن - افزایش تولید خودرو - کنترل تولید نقدینگی
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۳۱
افزایش تولید برق !!! با بستن و تعطیل کردن کارخانه ها و تولیدی ها !! واکسن که روحانی پولش را پرداخت کرد و بخاطر تحریمهای ترامپ و بعضی از داخلی ها نتوانست وارد کند!!! افزایش تولید خودرو با ازاد سازی قیمت ها و قیمت های نجومی !!! بیاد سال 94 که دردوره روحانی خودرو را با التماس و قسطی میفروختند !!! کنترل نقدینگی که بر اساس سازمان امار و بانک مرکزی فقط یک چاخان بود !!! چطور ممکنه شما اینهمه به یارانه های نقدی اضافه کنی ولی نقدینگیت کم بشه ؟!!
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۳۱
تابستانهای زمان روحانی را با قطعیهای مستمر برق فراموش نکردیم.سال ۹۴ ؟؟مهم اینه که در هنگام تحویل دولت چه سرزمین سوخته ای تحویل شد با آن وضع مسکن وترورم و التماس به غرب و خواری روز افزون در مقابل اروپاییها با اینستکس و ...
هرچی میکشیم از بی تدبیری های دولت به اصطلاح تدبیر وامید میکشیم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۳۱
یکسال از وعده ها گذشت و هنوز 20هزار واحدم ندارن که روبان ببرن
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۶:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۳۱
همین فرد آقای محمود زاده در دولت روحانی معاون وزیر بوده مثل الان
رئیس جمهو ر سابق زخم بستر گرفته بود فکر میکرد نباید تکون بخور البته تمام اصلاح طلبا بیشتر علاقه به تئوری پردازی دارند تا کارکردن
من نظری ندارم
خوابم میاد
تعداد زیادی از ثبت نام کنندگان مسکن مهر دارن ولی چون وکالتی بوده و به نامشون نیست ، کسی متوجه نمیشه که مسکن دار هستند این افراد و حق بقیه رو پایمال می کنند . ای کاش کاملا مالکیت افراد به آپارتمان ها و خونه های قول نامه ای مشخص میشد تا نتونن حق دیگران رو بخورن
این همه زمین آزاد در مشهد ابتدای اندیشه قاسم آباد هست که مشهد را از بحران خارج می کند ... اقدام کنید فقط
ظاهرا ایشان چیزی از اقتصاد مسکن یا به عبارت بهتر علم اقتصاد نمی دانند وگرنه میرفتند و تامین مسکن در کشورهای موفق را مطالعه میکردند که جدا از فضای کسب و کار و امایش توسعه نبوده و یک مسئله نجرد نیست
آقای محمود زاده اگر دولت این دلالان مسکن که بنگاهدارها و عده ای را جمع آوری کندو اجازه ندهد بدون کارشناسی و بررسی خرید و فروش شود . قیمت مسکن ده برابر نمیشود. اگر نمیتوانید پس شماها شریک جرم هستید.همه چیز دست شما هست.
دست کم 4 تا خونه بسازید ببینیم!!!
سخنان معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی را وقتی تا به انتها میخوانی نمیتوانست دریایی که اقدامات انجام شده در خصوص طرح ساخت سالی یک میلیون و در مجموع چهار میلیون واحد مسکونی طی چهار سال چه سرنوشتی دارد . به غیر از آمارهای داده شده و بازهم وعده های تبلیغاتی ماحصل همه این سخن هست و لاغیر. اما در خلال این سخنان اینکه ساخت این تعداد واحد مسکونی به چهار هزار هزار میایارد تومان منابع لازم دارد از دوجنبه قابل بحث بیشتری هست . اول اینکه مدتی پیش وزیر مسکن در سخنانی کلایه کرده بودند که بانک‌ها همراهی لازم برای چند صد هزار میایارد میلیارد تومان اعتبار این طرح را نمیکنند. اینک معاون ایشان نیاز این طرح به تأمین سرمایه را به بیش از ده برابر آن افزایش و اعلام عمومی کرده اند. دوم اینکه باید دید که آیا چنین حجم منابعی در اختیار دولت و یا بانک‌ها هست یا خیر . این رقم چهار هزار همت رقمی معادل تقریباً ۱۵۰ میلیارددلار است . نه منابع بانکی جواب این حجم از منابع را میدهد و نه صندوق توسعه ملی و نه دولت منابع دیگری در اختیار دارد !!! بانک‌ها به حق از نأمین این منابع حتی اگر در اختیار هم داشته باشند خود داری میکنند چون اینگونه منابع بازپرداخت نخواهد شد . دولت خودش برای تأمین حقوق و نیازهای اولیه لنگ است چه برسد به این حجم بار متلی اضافی. صندوق توسعه ملی هم نمیتواند سالی ۵۰ میلیارد دلار برای سه سال باقیمانده از این دولت و در جمع ۱۵۰ میلیارد دلار را تأمین کند چون ندارد !!!
وزارت مسکن دولت رییسی از ناکارآمدترین وزارت خانه هایش است که جز وعده و دروغ هیچ چیزی دیگری ندارد دقیقا مثل بقیه ، مسکن های مهر هنوز که هنوز است پرونده آنها باز است و وزارت مسکن خم به ابرو نمی آورد هر دولتی که می آید کلنگ یک مسکن جدید را بر زمین می زند که آنهم دوباره ناتمام می ماند و همین طور ادامه دارد گویا جز تبلیغات و شانتاژ و هیچ چیز دیگری بلد نیستند.
۴ هزار همت؟؟؟ اصلا میدونی راجع به چه عددی صحبت می کنی؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۳۱
برای 4 میلیون مسکن منطقی ست
هر کالایی عرضه و تقاضا ارزش آن را تعیین می کند ناکارمدی دولت چرا باید مالک و موجر و مستاجر باید پرداخت کند
دونه‌ای یه میلیارد باهامون حساب کردن. خدا بده برکت.
اگر واقعا می خواهید کاری در حوزه مسکن انجام بدید اول این بنده خدا را عزل کنید
ایشون ذره ای برای نهایی و عملی کردن وعده 4 میلیون مسکن دلسوزی ندارد
دقت کردین ، تابستان امسال قطعی برق نداشتیم !!!!

میدونید علت چیه ؟؟ علت ، ریزش ارز دیجیتال

بخاطر اینکه رمز ارزها ، بی ارزش شدند ، دولت ارز دیجیتال استخراج نکرد

چون ماینری نبود که برق وحشتناک مصرف کند !!

علت عدم قطعی براتون مشخص شد ؟؟؟؟
۴۰۰۰ همت با دلار ۲۹۰۰۰ تومنی میشه ۱۳۸ میلیارد دلار . همچین رقمی به تنهایی نقدینگی ایجاد میکند که باعث دو برابر شدن نرخ ها در اقتصاد میشو د
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۳۱
چجوری حساب کردی 4همت شد 138 میلیارد دلار؟
لابد فوق لیسانس هم داری
آرش
| Switzerland |
۱۴:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۳۱
درست حساب کرده
4
هزار همت
یعنی 4 هزار هزار میلیارد تومان معادل حدود 138 میلیارد دلار
این بنده خدا هم خواب وزارت دیده، بهر شکلی خودشو مرتب مطرح میکنه.
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # محرم