بازدید 3799
۳

ایجاد قرارگاه جوانی جمعیت در تمام دستگاه‌ها

کارشناس مسائل جمعیت گفت: از نگاه کارشناسی شاخص‌های جمعیت شناختی کشور به شدت در شرایط نامناسب و نامطلوبی قرار گرفتند.
کد خبر: ۱۱۳۵۶۶۴
تاریخ انتشار: ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۰۳ 18 August 2022

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما دبیر ستاد ملی جمعیت با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری، گفت:​ ما تمام دستگاه‌ها را موظف کردیم قرارگاهی به نام قرارگاه جوانی جمعیت با مسئولیت بالاترین مقام مسئول دستگاه مشخص بشود که تقریباً تمام دستگاه‌ها در این مدت این قرارگاه را تشکیل دادند و دبیرانش را نيز به ما معرفی کردند و اکثر قرارگاه‌ها برای این قانون جلسات متعددی داشتند، این قانون توسط مجلس شورای اسلامی نوشته شده و اکثر موادش نیاز به یک سری دستورالعمل‌ها دارد دستورالعمل‌های اجرایی برای عملیاتی شدن که یکی از کار‌های این قرارگاه‌ها این است که موادی که به آن‌ها مرتبط بشود را اجرایی کنند.

فروتن ادامه داد: یکی از مصوبات جلسه امروز بحث تسهیلاتی بود که بانک‌ها به مردم می‌دهند؛ مقرر شد اگر افرادی پرونده شان کامل شده دیگر بانک‌ها حداکثر ظرف مدت ۱۰ روز آن وام‌ها و آن تسهیلات را باید پرداخت بکنند. می‌دانید که یکی از شکایت‌های عمده مردم این بود که برخی بانک‌ها واقعاً طبق قانون عمل نمی‌کنند ممکن است چند تا ضامن بخواهند مطالب اضافه تری بخواهند نسبت به آنکه قانون برایِشان تکلیف کرده، مصوب شد که اگر واقعاً بانک‌هایی خارج از ضوابط از مردم مدارکی بخواهند اینجا مردم می‌توانند اطلاع بدهند ما از طریق سازمان بازرسی کل کشور ورود پیدا می‌کنیم.

وي در خصوص عملکرد بانک‌ها و دستگاه‌ها در اجرای مصوبات به ویژه در حوزه تسهیلات و اعطای زمین و مسکن گفت: میزان وام‌هایی که به مردم داده شده، عدد قابل توجهی است و از ابتدای سال ۱۴۰۱ تا ۲۳ مرداد، وام قرض الحسنه فرزند آوری برای ۲۵۱ هزار و ۱۹۳ نفر به مبلغ ۱۰ هزار میلیارد تومان پرداخت شده است؛ وام قرض الحسنه ازدواج برای ۳۵۲ هزار و ۵۹۴ نفر به مبلغ ۴۸ هزار میلیارد تومان پرداخت شده، تشکیل ۵۱ هزار و ۷۹۹ فقره پرونده برای تسهیلات ودیعه مسکن که ۲۵ هزار و ۷۷۷ مورد تسهیلات به مبلغ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان پرداخت شده؛ این‌ها وظایفی است که بانک‌ها انجام می‌دادند.

صالح قاسمی کارشناس مسائل جمعیت درباره میزان ظرفیت‌هایی که قانون دارد و اينکه آيا نحوه درست اجرا شدن قانون، راضی کننده است، گفت: اگر از نگاه کارشناسی بخواهید من حتماً می‌گویم نه، به ویژه زمانی که عملکرد دستگاه‌ها را رصد و پایش می‌کنیم که شاخص‌های جمعیت شناختی کشور به شدت در شرایط نامناسب و نامطلوبی قرار گرفتند؛ ما رکورد‌های حداقلی را ثبت کردیم نرخ رشد ۷ دهم درصد که در کشور بی سابقه بوده نرخ باروری یک و شش دهم فرزند که به جز دو استان تمام استان‌های کشور نرخ باروری شان زیر سطح جانشینی است و پایین‌ترین نرخ باروری دنیای اسلام است با تعداد موالیدی که طی پنج شش سال گذشته حدود نیم میلیون تولد کاهش پیدا کرده با سالمندی‌ای که به ۱۱ درصد رسیده و این شاخص‌هایی که واقعاً ما را از آینده جمعیتی کشور به شدت نگران می‌کند حالا باید توجه داشت این قانون یک فرصت هفت ساله اجرایی دارد بر اساس اصل ۸۵ و ما یک فرصت باقیمانده پنج شش ساله‌ای در کشور داریم که بتوانیم از پیک موالید دهه شصت برای جمعیت بهره ببریم.

مهدی صحابی معاون اعتبارات بانک مرکزی در ارتباط تلفنی با این برنامه در خصوص اقدامات اجرایی بانک‌ها برای اجرای قانون حمایت از خانواده در جوانی جمعیت گفت: قانون جوانی جمعیت دو تکلیف مهم را بر عهده بانک مرکزی گذاشته یکی در خصوص تسهیلات ازدواج و تسهیلات فرزندآوری که این موضوع مورد تأکید مقام معظم رهبری، ریاست محترم جمهور و ریاست کل محترم بانک مرکزی بوده و در اولویت بوده بانک مرکزی در آن زمانی که قانون تکلیف کرده بوده اواخر فروردین ماه آیین نامه‌های مربوطه اش را به بانک‌ها ابلاغ کرده سامانه‌های لازم تهیه شده و به بانک‌ها ابلاغ شده است. تا امروز تسهیلات ازدواج برای ۳۶۴ هزار ۵۸۰ نفر پرداخت شده به میزان ۵۰۱ هزار میلیارد ریال، تسهیلات فرزندآوری هم ۲۶۵ هزار فقره تسهیلات پرداخت شده به میزان ۱۰۶ هزار میلیارد ریال.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۶
انتشار یافته: ۳
به جای ایجاد امید در جوان ها، ثبات اقتصادی، روابط درست جهانی و حکمرانی درست فقط پرداخت پول رو بلد هستیم.
پولی که بدون پشتوانه چاپ شده و باعث تورم وحشتناک میشود. چرخه نکبت و بدبختی طولانی تر و یچیده تر میشود.
قدم اول: تاسیس قرارگاه
قدم دوم: تخصیص بودجه
قدمی که هیچ وقت برداشته نخواهد شد: پرسیدن نظر کارشناسان و مردم (نه فقط کارشناسان موافق؛ همه کارشناسان)
جوانی جمعیت زمانی اتفاق خواهدافتادکه نرخ تورم این مملکت بی دولت به حداکثر ۵درصدبرسد. بی خودی وقت تان راتلف نکنید. ابتداشغل وامیدبه اینده را درجمعیت جوان ایجادکنیدبعدقرارگاه کذا وکذا بزنیدکه اسامس وواژه ها را هم به لجن کشیدند وازمعنا تهی کردند
برچسب منتخب
# قره باغ # هفته دفاع مقدس # نعمت احمدی # الواح هخامنشی بازگشتی # بازیهای آسیایی 2022