بازدید 34617
عقبگرد پلکانی شاخص ارزی
این روز‌ها، روند بازار ارز با کاهش نسبی قیمت‌ها همراه شده است، در حالی که از یک سو اخبار مختلف برجامی بر شاخص ارزی اثرگذار است و از سوی دیگر، تصمیمات بازارساز مانع از شکل گیری رفتار‌های هیجانی در بازار ارز شده است.
کد خبر: ۱۱۳۴۸۲۲
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۴ 13 August 2022

به گزارش تابناک اقتصادی؛ مشاهدات میدانی از بازار ارز و صرافی‌های شهر تهران، نشان از کاهش تقاضا و تداوم روند عرضه ارز صادرکنندگان به شبکه صرافی‌ها دارد، به گونه‌ای که به گفته صرافان، در نبود تقاضای موثر در بازار ارز، قیمت‌ها با افت پلکانی همراه شده است.

 
فعالان بازار به تابناک اقتصادی گفتند: روند این روز‌های بازار تحت تاثیر دو عامل داخلی و خارجی قرار دارد: از یک طرف شاهد مذاکرات احیای برجام در سطح بین المللی و گمانه‌زنی‌ها از نتایج مذاکرات هستیم که باعث کاهش انتظارات تورمی و شکل گیری فضای مثبت شده است. در نتیجه، تقاضای هیجانی و کاذب وارد بازار نشده است و آن‌هایی هم که به قصد کسب سود و نوسان گیری خرید کرده بودند، در این روز‌ها عرضه ارز‌های خریداری شده را در دستور کار قرار داده اند تا از زیان بیشتر جلوگیری کنند.
 
یکی از صرافان با اشاره به افزایش ماه‌های گذشته قیمت دلار در محدوده ۳۳ تا ۳۴ هزار تومانی اظهار داشت: کسی که دلار به این قیمت را خریده بود، در این شرایط که بهای دلار به محدوده ۳۰ هزار تومان نیز رسیده، ضرر کرده است.
 
برخی از تحلیلگران بازار ارز بر این باورند، در صورت انتشار سیگنال‌های مذاکراتی جدی‌تر در هفته پیش‌ روی با افزایش حجم فروش ارز‌های خانگی در بازار تهران، قیمت دلار در معاملات غیر‌رسمی دچار شوک کاهشی قابل توجهی خواهد شد.
 
اما در کنار عامل خارجی مذکور، یک عامل نیز در هفته‌های اخیر بر روند قیمت‌ها اثرگذار بوده است؛ بنابراین، باید یادآور شد در اواخر خردادماه، خبری رسانه‌ای شد، مبنی بر اینکه شورای عالی هماهنگی سران قوا به ریاست رئیس جمهور، اختیارات جدید و ویژه‌ای به بانک مرکزی برای مدیریت بازار ارز داده است، به گونه‌ای که با مجوز سران قوا، اختیارات این بانک در بازار ارز افزایش یافته و این بانک مجاز است نامحدود در بازار ارز مداخله کند.

سرانجام در ۲۲ خردادماه ۱۴۰۱، ابلاغیه جدید بانک مرکزی به صرافی‌ها، از چراغ سبز بازارساز برای عرضه اسکناس ارز صادرکنندگان به شبکه صرافی‌ها خبر داد و بنا بر این ابلاغیه، از این پس صرافی‌ها می‌توانند اسکناس ارز صادرکنندگان را با نرخ توافقی خرید کرده و به متقاضیان ارزی بفروشند.

این ابلاغیه تاکید داشت که خرید ارز توسط صرافی‌ها از صادرکنندگان بدون محدودیت و با نرخ توافقی و نه دستوری انجام شود. همچنین در بخشی از این ابلاغیه بیان شده است که فروش ارز در سرفصل سایر (کد ۲۴) با احراز هویت متقاضی به فروش برسد. با این اقدام، رفع تعهد ارزی صادرکننده نیز لحاظ می‌شود.

آنچه در این ابلاغیه مشهود بود، تاکید سیاست گذار بر عرضه ارز صادرکنندگان به صورت اسکناس به صرافی‌ها بود؛ اما چند روز بعد، بانک مرکزی از برنامه و یا بهتر بگوییم از گشایش ارزی دیگری هم رونمایی کرد؛ بنابراین، با صدور بخشنامه جدید بانک مرکزی، به صرافی‌ها اجازه داده شد تا علاوه بر ارز صادرکنندگان، نسبت به خرید ارز از همه اشخاص حقیقی و حقوقی با نرخ توافقی به منظور فروش به متقاضیان اقدام کنند.

در این بخشنامه آمده بود، این خرید ارز از سوی صرافی‌ها با دریافت اصل اظهارنامه گمرکی معتبر مبنی بر ورود اسکناس با نرخ توافقی انجام می‌شود؛ ضمن اینکه مانند گذشته خرید اسکناس خرد از اشخاص با رعایت مقررات ارزی و مبارزه با پولشویی امکان پذیر است. به عبارت دیگر، سیاست جدید بانک مرکزی در ابتدا تنها مختص به صادرکنندگان بود و تنها این افراد می‌توانستند دارایی‌های ارزی خود را به صرافی‌ها عرضه کنند، ولی بنا بر مصوبه جدید، نه تنها صادرکنندگان، بلکه تمامی افراد حقیقی و حقوقی می‌توانند هر میزان ارز که مایلند، با قیمت توافقی به صرافی‌ها بفروشند.

خبری از جولان دلالان نیست

یکی از نتایج مثبت این سیاست ارزی، محدود شدن معاملات در بازار آزاد و غیررسمی است، به گونه‌ای که هرچقدر نیاز ارزی متقاضیان در شبکه رسمی صرافی‌ها تامین شود، تحرکات دلالان نیز در بازار آزاد و غیررسمی کمتر و محدودتر می‌شود. روندی که در هفته‌های اخیر هم شکل گرفته و باعث شده تا دیگر خبری از معاملات هیجانی و فردایی ارزی نباشد. این در حالی است که در گذشته، هر زمان که در معاملات بازار آزاد، قیمت‌ها حبابی و غیرواقعی رشد می‌کرد، بلافاصله قیمت‌ها در بازار ارز افزایشی و تقاضا نیز بیشتر می‌شد.

قیمت دلار و یورو توافقی چقدر شد؟

 
بر اساس این گزارش، در معاملات اولین روز هفته (شنبه ۲۲ مردادماه ۱۴۰۱) بازار ارز توافقی، قیمت هر اسکناس دلار آمریکا با تداوم روند کاهشی در کانال بیست و نه هزار تومانی، به رقم ۲۹۳۹۰ تومان رسیده است، در حالی که به طور میانگین، روزانه در بازار توافقی، بیش از ۱۰ میلیون دلار بین خریدار و فروشنده در شبکه صرافی‌های مجاز سراسر کشور، معامله می‌شود. از سوی دیگر امروز نرخ یورو توافقی نیز با کاهش به کانال سی و یک هزار تومان، به رقم ۳۱۳۰۰ تومان رسیده است.
 

قیمت دلار و یورو در بازار متشکل ارزی

 
هم اکنون و در لحظه انتشار این گزارش، نرخ خرید هر اسکناس دلار آمریکا در بازار متشکل ارزی ۲۷۹۱۲ تومان و قیمت هر اسکناس یورو نیز در این بازار، ۲۸۷۹۶ تومان است.
 
این در حالی است که قیمت خرید هر اسکناس دلار آمریکا در صرافی‌های بانکی به جهت تامین نیاز ارزی همچون سفر و دانشجویی (مصارف ۲۳ گانه ارزی مورد تایید بانک مرکزی) ۲۷۷۷۲ تومان و نرخ فروش نیز ۲۸۰۵۱ تومان تعیین شده است. یورو نیز در این صرافی‌ها به قیمت ۲۸۶۵۲ تومان از مردم خریداری و به قیمت ۲۸۹۴۰ تومان به متقاضی دریافت یورو فروخته می‌شود.

آرامش در بازار با راه‌اندازی معاملات توافقی ارز

رئیس کل بانک مرکزی پنجشنبه شب با حضور در برنامه صف اول شبکه خبر گفت: بر اساس آمار‌، در پایان تیرماه بیش از ۱۴ میلیارد دلار ارز در سامانه نیما تامین شده که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۸۰ درصد رشد داشته است.
 
صالح آبادی با اشاره به راه‌اندازی معاملات توافقی ارز نیز گفت: ارز توافقی یکی از اتفاقات خوبی بود که انجام شد، به نحوی که در دو ماه گذشته این امکان را فراهم کردیم که در شبکه صرافی کشور، ارز‌های مختلف اعم از دلار و یورو و روبل توافقی و با قیمتی براساس عرضه و تقاضا مبادله شود.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: خوشبختانه حجم معاملات در این بخش به میزان قابل توجهی افزایش یافت و نشان داد که عمق بازار در حال افزایش است؛ ضمن اینکه بر بازار ارز هم اثرگذار است. به واقع معاملات توافقی ارز باعث آرامش بازار ارز شده است و بانک مرکزی به توسعه این بازار کمک خواهد کرد و به عنوان هدایتگر این بازارها، آرامش حوزه ارزی کشور را به عنوان اولویت اصلی خود دنبال می‌کند؛ لذا شرایط ارزی خوبی داریم و در بازار حواله نیز حجم عرضه‌ها و معاملات روزانه به بیش از ۲۰۰ میلیون دلار می‌رسد و عرضه همیشه بیش از تقاضاست.

تک نرخی شدن ارز امکان پذیر است

سلطانی زاده، دبیر کل کانون صرافان پیشتر در گفت‌وگو با تابناک اقتصادی اظهار داشت: برای کاستن از اختلاف نرخ دلار بازار آزاد و نرخ توافقی، پیشنهاد این است که تنوع فروش ارز در صرافی‌ها بیشتر شود، یعنی هرچه نیاز ارزی هموطنان در بازار آزاد ـ که در حال پاسخگویی است ـ با یک برنامه ریزی زمانی در چرخه صرافی‌ها قرار بگیرد، در نتیجه در مجموع به محدود شدن حجم معاملات بازار آزاد منجر خواهد شد. قاعدتا اگر مردم نیاز ارزی خود را در صرافی‌های رسمی دریافت کنند، به سمت تک نرخی شدن ارز حرکت خواهیم کرد. به بیان دیگر، حداقل نرخی که در صرافی‌ها به مردم اعلام می‌شود با نرخ بازار آزاد و غیررسمی، تفاوت چندانی نخواهد داشت.

دبیرکل کانون صرافان همچنین در گفت‌وگویی اظهار داشت: امروز قیمت دلار در‌ حدود ۳۰۷۰۰ ـ ۳۰۶۰۰ تومان در بازار غیررسمی در حال معامله است. اگر مدیریت بازار بر اساس عرضه و تقاضا و بدون قیمت‌های دستوری باشد، قیمت دلار ارزان‌تر هم خواهد شد و احتمال بازگشت دلار آزاد به کانال ۲۹ هزار تومان هست.
سلطانی‌زاده ابراز کرد: قیمت دلار طی روز جاری در قیاس با هفته‌های گذشته کاهش ۱۳۰۰ تا ۱۵۰۰ تومانی داشته است و احتمالاً روند نزولی قیمت‌ها در بازار طی روز‌های آتی نیز ادامه خواهد داشت.
 

قیمت سکه به دنبال افت دلار، کاهشی شد

 
محمد کشتی آرای، کارشناس بازار طلا و سکه با اشاره به افزایش ۲۸ دلاری هر اونس طلا در بازار جهانی اظهار داشت: قیمت طلا به رقم ۱۸۰۵ دلار به ازای هر اونس رسیده است. همچنین قیمت هر اونس نقره ۲۰ دلار و ۹۷ سنت است. وی افزود: امروز بر خلاف افزایش قیمت جهانی طلا، شاهد کاهش قیمت ارز در بازار داخلی هستیم. در نتیجه قیمت طلا و سکه بر خلاف افزایش اونس جهانی، با کاهش همراه شود.
 
وی اظهار داشت: در بازار امروز (شنبه ۲۲ مردادماه ۱۴۰۱) هر قطعه سکه تمام طرح قدیم به رقم ۱۴ میلیون و ۱۰۰  هزار تومان رسید. قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید نیز ۱۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان تعیین شد که نسبت به روز کاری قبل، ارزان‌تر شده است. نیم سکه به رقم ۸ میلیون و ۱۰۰  هزار تومان معامله شد. ربع سکه نیز به ۵ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان رسید. سکه یک گرمی بانک مرکزی نیز با کاهش ۱۰۰ هزار تومانی، ۳ میلیون تومان دادوستد شد.
 
 
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱۹
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
واقعا چه فایده ای!؟؟ دلار اینهمه اومد پایین و سه سال داره درجا میزنه. ولی قیمت خونه و ماشین توی این سه سال سر به فلک رسیده. پس چرا خونه و ماشین حبابشون نمیترکه؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
حالا که ادعا می شود دلار در حال ارزان شدن است بهتر است دولت با فروش ارز حاصل از نفت نقدینگی را از سطح بازار جمع و در چرخه تولید قرار دهد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۳
یعنی تولید را نابود کند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
بنظر می رسد که آمریکا بسیار متمایل به توافق در برجام شده است ظاهرا در جنگ اکراین و موضوع تحریم ها نه تنها موفقیت هایی کسب نکرده است بلکه باعث مشکلاتی شده است که تا دو و سه ماه آینده بیشتر آشکارتر می شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
کاهش دلار بصورت مصنوعی فقط باعث نابسامانی در اقتصاد است چون پایدار نیست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
تنها عامل کاهش نرخ ارز خوشبینی نسبت به حل برجام هست.
محسن
|
Belgium
|
۱۸:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
تنها چیزی که در بازار باعث شده دلار کمی ارزان شود برجام است و هیچ کارو قانونی بر ان اثر نداشته و همگی منتظر برجام هستند که به کجا ختم می شود و تا پایان سبتامبر مشخص می شود که برجام چه بر سرش خواهد امد ولی به نطر من فراری از امضاه برجام وجود ندارد این را خودتان خوب می دانید چون ان طرف ان ابر تورم است.....
ناشناس
|
United States
|
۱۸:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
ارزانی بازارساز این حرکات نمایشی
بووووووووووووررررردس مثبت ۱۸۰۰۰
ان وقت دلار و طلا روبه پایین
شواف بس است
حباب سکه را آقایون کم کرده اند ، انگاه شد عقب گرد سکه
خدا شفاتون بدهد
ببخشید ۷۰ درصد سهام های ارزشمند بورس مربوط به پتروشیمی ها است و وابسته به قیمت ارز است ان وقت ارز امروز نزولی ولی بورس صعودی

بدو بدو
طلا مفت شد
بدو بدو تو ماست طلا بزنید و بخورید!!!!!
قیمت لبنیات چرا پایین نمی اید؟
این حرکات ارز و طلا برای اغنیا است تا دلار و طلای مفت بخرند و به ریش مردم بخندند
ناشناس
|
United States
|
۱۸:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
ارزپاشی از نوع صالح آبادی
همتی ۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
عجب کاهشی! دلار از ۳ هزار تومن شده ۳۰ هزار تومن اونوقت دلمون خوشه که مثلاً ۵۰۰ تومن ارزون شده!!! مغز های کوچک زنگ زده
ناشناس
|
United States
|
۱۹:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
توهم فروووووش ارز خانگی!!!!!!
ارز پاشی صالح آبادی شد اسمش ورود ارز خانگی
جوک امروز را شنیدیم

نوسانگیری کثیف عوامل بانک مرکزی مشهود بود
همان راه کثیف نوسانگیری در دولت قبل ادامه دارد
حباب ۲ میلیونی سکه را آقایون کرده اند ۱.۵ میلیون اسمش را میگذارند عقبگرد سکه
ناشناس
|
United States
|
۲۰:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
دیگه مشکلات کشور حل شد
ظاهرا همتی مشقی برای تمام روسای کل نوشته و رفته و آقایون مانند او عمل میکنند
چه گشایش اقتصادی اتفاق افتاده که ارز نزولی شده؟؟؟؟؟؟
دوباره بانک مرکزی ارز کف بازار را دارد به مفت ترین قیمت میخرد؟؟؟؟؟
این حرکات تکراری تکراری تکراری است
خود دانید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۲
خواهش میکنم آدرس جائیکه دلار ۲۹ تومانی میفروشند را هم بنویسید. خواهش میکنم.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۳
حالا چرا انقدر ناراحتی
محمد
| United States |
۰۹:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۳
احتمالا سر کوچه آقایونه دیگه
ناشناس
| United States |
۱۰:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۳
جواب ۰۰۳۵
برای اینکه در لحظه تنظیم خبر همچنین قیمت وجود خارجی ندارد و آقایون از اردیبهشت تا الان در صدا و سیما میگویند ارز ۲۹ تومان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۳
" حداقل نرخی که در صرافی‌ها به مردم اعلام می‌شود با نرخ بازار آزاد و غیررسمی، تفاوت چندانی نخواهد داشت. "
چقدر این حرف ها شبیه زمان احم.ی نژاد هستش. درست چند روز قبل از در رفتن فنر دلار آزاد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۳
شما بگید سیاستهای داخلی دولت، هم ، مسبب ارزان شدن دلار بوده
ما نیز میگوییم ، آررررره
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۰:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۲۳
بانک مرکزی ۱ ماه ارزش را فروخت به مردم الان جو نزولی میدهد و ان افرادی که دلار خریدند دوباره دلار را به بانک یا صراف برمی‌گردانند تا نوسان بعدی و این سیکل معیوب ادامه خواهد داشت
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
مهسا امینی ربیع الاول باقر نمازی سیامک نمازی محمد هادی زاهدی وفا