بازدید 4466

از بین رفتن سریع حس بویایی علامت اولیه بیماری آلزایمر

یک مطالعه جدید نشان می دهد که کاهش در حس بویایی افراد می تواند از دست دادن عملکرد ذهنی آنها را پیش بینی کند و هشداری در مورد تغییرات ساختاری در مغز که در بیماری آلزایمر مهم هستند باشد.
کد خبر: ۱۱۳۲۶۹۴
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۸ 01 August 2022

به گزارش «تابناک» به نقل از مهر از مدیسن نت، دکتر «جایانت پینتو»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه شیکاگو، می‌گوید: «این مطالعه نشان می‌دهد که کاهش سریع حس بویایی نشان‌دهنده بسیار خوبی از آنچه در نهایت به‌طور ساختاری در مناطق خاصی از مغز رخ می‌دهد، است.»

اینکه بین حس بویایی و زوال عقل ارتباط وجود دارد، یافته جدیدی نیست. نویسندگان مطالعه خاطرنشان کردند که پلاک‌ها و گره‌هایی که در بیماری آلزایمر اتفاق می‌افتند، قبل از اینکه در سایر قسمت‌های مغز ظاهر شوند، اغلب در نواحی مرتبط با بویایی و حافظه مغز ظاهر می‌شوند.

برای این مطالعه، محققان تلاش کردند تا ببینند آیا می‌توان تغییراتی را در مغز شناسایی کرد که با از دست دادن بویایی و عملکرد ذهنی یا شناختی در طول زمان مرتبط است یا خیر.

به گفته محققان، افرادی که حس بویایی شأن به سرعت در حال کاهش است در طول زمان در شرایط بدتری قرار دارند و بیشتر احتمال دارد که مشکلات مغزی و حتی آلزایمر داشته باشند.

تیم تحقیقاتی از داده‌های مربوط به ۵۱۵ سالمند از پروژه حافظه و پیری دانشگاه راش شیکاگو استفاده کرد.

محققان سالانه داوطلبان را از نظر توانایی در شناسایی بوهای خاص، عملکرد ذهنی و علائم زوال عقل آزمایش کردند. برخی از شرکت کنندگان نیز اسکن MRI دریافت کردند.

تیم مطالعه دریافتند که کاهش سریع حس بویایی در طول دوره عادی، حجم ماده خاکستری کمتری را در نواحی مغز مرتبط با بویایی و حافظه پیش‌بینی می‌کند. همچنین عملکرد ذهنی بدتر و خطر ابتلاء به زوال عقل را در این افراد مسن پیش بینی کرد.

این تیم توضیح داد که این خطر مشابه وجود ژن APOE-e۴ بود که در حال حاضر یک عامل خطر ژنتیکی شناخته شده برای ابتلاء به آلزایمر است.

محققان همچنین دریافتند که این تغییرات بیشتر در نواحی بویایی اولیه از جمله آمیگدال و قشر آنتورینال قابل توجه است. این ناحیه ورودی اصلی به هیپوکامپ است که مکان مهمی در بیماری آلزایمر است.

پینتو گفت: «ما توانستیم نشان دهیم که حجم و شکل ماده خاکستری در نواحی بویایی و مرتبط با حافظه مغز افرادی که دچار کاهش سریع حس بویایی هستند، در مقایسه با افرادی که کاهش بویایی شأن شدید نبود، کمتر است.»

پینتو در ادامه افزود: «ما باید مطالعه خود را در چارچوب همه عوامل خطری که در مورد آلزایمر می‌دانیم، از جمله تأثیرات رژیم غذایی و ورزش انجام دهیم. حس بویایی و تغییر در حس بویایی باید یکی از مؤلفه‌های مهم در زمینه مجموعه‌ای از عوامل باشد که به اعتقاد ما بر مغز در سلامت و پیری تأثیر می‌گذارد.»

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # حقآبه هیرمند # حج 1402 # رضامراد صحرایی # عبدالعلی قوام
وب گردی