بازدید 17839

درگیری نیروهای مرزبانی ایران با طالبان در منطقه مرزی هیرمند / مرز ایران در امنیت است

در این درگیری‌ها نیرو‌های طالبان گلوله‌هایی به سمت منازل حاشیه شرقی شهر دوست‌محمد شلیک کرده‌اند و حجم آتش بین دو طرف برای دقایقی تشدید شده است. برخی منابع افغانستانی مدعی شده‌اند، در این درگیری، یک تن از طالبان کشته و یک تن دیگر زخمی شده است که منابع مستقل چنین موضوعی را تاکنون تایید نکرده‌اند.
کد خبر: ۱۱۳۲۶۰۵
تاریخ انتشار: ۰۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۷ 31 July 2022

درگیری نیروهای مرزبانی ایران با طالبان در منطقه مرزی هیرمند / مرز ایران در امنیت است

تابناک : اطلاعات رسیده حاکی‌ است، ساعتی پیش، درگیری مرزی بین نیروهای مرزبانی کشورمان با برخی نیروهای طالبان در مرز دوست‌محمد در شهرستان مرزی هیرمند رخ داده است.

در این درگیری‌ها نیروهای طالبان گلوله‌هایی به سمت منازل حاشیه شرقی شهر دوست‌محمد شلیک کرده‌اند و حجم آتش بین دو طرف برای دقایقی تشدید شده است.

برخی منابع افغانستانی مدعی شده‌اند، در این درگیری، یک تن از طالبان کشته شده و یک تن دیگر زخمی‌ شده‌ است که منابع مستقل چنین موضوعی را تاکنون تایید نکرده‌اند.

برخی اخبار رسیده به خبرنگار تسنیم حاکی‌ است، این درگیری پس از تلاش برخی نیروهای طالبان برای افراشتن پرچم طالبان در منطقه‌ای که خاک افغانستان نبوده، رخ داده است. در حال حاضر درگیری‌ها متوقف شده است.

طی سال های گذشته در منطقه "شغالک" از توابع بخش مرکزی شهرستان هیرمند در استان سیستان و بلوچستان، در  خاک کشورمان و در چند صدمتری مرز با افغانستان، دیوارهایی برای مقابله با قاچاقچیان و اشرار ساخته شده است؛ اما همچنانکه چند ماه پیش نیروهای طالبان با عدم رعایت این خط مرزی باعث درگیری شده بودند، این بار نیز با تجاوز به این منطقه منجر به تبادل آتش شده‌اند.

نیروهای طالبان با درک غلط از خط مرزی، تصور می‌کنند، دیوار احداث شده، مرز بین ایران و افغانستان است، حال آنکه چنین نیست و طی ماه‌های گذشته نیز مسئولان مرزبانی ایرانی سعی کرده‌اند آنان را نسبت به موضوع توجیه کنند. با این حال، ساعتی پیش، برخی نیروهای طالبان با وارد شدن به همین منطقه سعی می‌کنند، روی کپری که در این محدوده (بین دیوارها و رودخانه) قرار دارد پرچم طالبان را نصب کنند که با واکنش متناسب نیروهای ایرانی مواجه می‌شوند و این مساله منجر به تبادل آتش میان طرفین می‌شود.

علت درگیری در مرز ایران و افغانستان، تجاوز مرزی از ناحیه طالبان بود

فرماندار شهرستان هیرمند گفت: تجاوز مرزی از ناحیه طالبان، علت درگیری امروز طالبان با ایران بوده و در حال حاضر مرز ایران و افغانستان در امنیت است.

میثم برازنده در گفت‌وگو با ایلنا گفت: یک تجاوز مرزی از سمت طالبان صورت گرفته که سبب درگیری بین نیروهای مرزبانی ایران و نیروهای طالبان شد.

وی افزود: بعد از تعرض نیروهای طالبان به برجک شماره دو گلشاه، نیروهای مرزبانی با نیروهای متجاوز درگیر شدند و در این درگیری نیروهای متجاوز به عقب رانده شده‌اند. در حال حاضر مرز در امنیت به سر می‌برد و درگیری به پایان رسیده است.

وی در پایان گفت: خوشبختانه در این درگیری از طرف نیروهای ایرانی تلفات جانی نداشتیم و مرز در حال حاضر امن است.

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۶
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۴۶
علت درگیری در مرز ایران و افغانستان تجاوز مرزی از ناحیه طالبان بود
قرار بود با تشر آقای امیر عبداللهیان دریچه های رودخانه ی هیرمند باز شود ولی دیدیم که طالبان حتی خود هیرمند را هم در داخل خاک ایران می خواهند تصرف کنند. و مثل همیشه کشورما در قبال طالبان با رأفت اسلامی برخورد می کند. چرا برای تصورات واهی به خط مرزی شمال کشور لشکر کشی ده و به نجیب ترین همسایه شاخ و شانه کشیده شده و تهدید می شود ولی برای طالبانی که به تبع مذاکره چندین ساله با امریکا بر سر قدرت رسیده اند این همه مماشات می شود؟ همان زمان هم ما هشدار داده بودیم که اگر خطری هم باشد از مرزهای شرقی است نه شمالی.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۱:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۰
نجیب ترین همسایه لابد منظورت نوچه های اسراییل در باکوه؟
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۶:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۰
نجیب ترین همسایه؟منظور همون همسایه ایی هست که انواع مختلفی از حرف های تجزیه طلبانه علیه ایران از اون کشور به گوش میرسه و افراد تجزیه طلب مختلفی رو به کشورش دعوت میکنه و سعی میکنه علیه تاریخ و هویت ملی ایران مطالب دروغی ترویج بده؟تصورات واهی؟بعضی از مسئولین همون کشور ادعا میکردن زنگزور متعلق به اون کشوره،بعد تو اینجا نوشتی "تصورات واهی"؟در اوج اون حرف ها و رزمایش ایران در مرز شمال غربی هم اصلا طالبان بر افغانستان حکومت نمیکردن که نوشتی"همان زمان هم هشدار داده بودیم که اگر خطری هم باشد از مرزهای شرقی است نه شمالی".احتمالا یه چیزی در این باره در مورد مرزهای شرقی و غربی دیدی و یا شنیدی،سعی کردی اینطور بی ربط به جای مرز غربی بنویسی مرز شمالی.اون همسایه شمال غربی هم بیشتر از اینها باید نسبت بهش واکنش نشون داده میشد.سعی نکن اونطور بپری وسط و از آب گل آلود ماهی بگیری.نکته بعد اینکه تو نظرت در مورد پانترکیسم چیه؟سبک و روش تو در جواب دادن به این سوال شاید بتونه هدف و نیت واقعیت از نوشتن این نظر بیربطتتو در این قسمت مشخص کنه
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۷:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۰
هم آذربایجان خطره که البته کمی آدم شده و هم طالبان که البته طالبان خطر بزرگتریه که باید آنها را با شجاعت کوباند که دفعه بعد از این غلطها نکنند
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۰
آذربایجان کشور نجیبی هست؟؟؟ خدا شفات بده... مرکز فتنه آینده آذربایجان هست
یعنی آمریکا بیخود اینهمه سلاح برای طالبان گذاشت و رفت؟یک دلیلی داره نه؟
پاسخ ها
هدهد
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۹:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۹
سلاحهای باقی گذاشته شده بیشتر به درد سرکوب مردم خودش می خورد تا بتواند کنترل داشته باشد
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۰:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۹
طالبان برای جنگید با ایران نیازی به تسلیحات امریکایی ندارد
ناشناس
| United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland |
۲۳:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۹
نجیب‌ترین همسایه جمهوری جعلی آذربایجان است یا ترکیه؟
طالبان هم دیگه شاخ شد؟؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۰:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۹
حالا صبر کن
طلبان دست نشانده آمریکا و عربستان علیه ایران هست اول باید اخراج افغانی ها در ایران بیشترشون هوادار طلبان هست صورت بگیره مرحله دوم حمله نابود کردن طالبان هست همین طالبان جلوش نگیرن موی دماغ ایرانی ها میشن
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۰:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۹
چرت نگو بابا
حالا بفهمید منظور از مار در آستین پرورش دادن چیه
باید به شرق توجه ویژه ای داشت به خصوص اینکه طالبان دست نشانده آمریکا هست و هر اقدامی شاید صورت بگیرد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۰
طالبی دست نشانده ی کیه؟!
خوابی یا بیدار
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۰
نگو آمریکا یانکی پرستا انگار به ناموسشون فحش دادی
به امید آزادی دوباره افغانستان بزن مثبت رو
می خواهند از همه سو و همزمان ایران را با همسایگان درگیر کنند .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۰:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۹
بهانه نیار، جسارت طالبان بخاطر همان فرش قرمز است که جناب عبدالهیان بعنوان میزبان در زیر پای این تروربست ها انداخت
کشور ها را برق میگیره ایران را چراغ نفتی
این هم از همسایه های یک از یک بهتر ما ، افغانستان، عراق، پاکستان،آذربایجان، ترکمنستان، ترکیه،
غیر از پاکستان بقیه همسایه های خوبی نیستند.
پاسخ ها
علي
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۰
همه بدن فقط تو خوبي شايد تو مشكل داري به اين فكر هم كردي
وقتی تجاوز میکنن بزنین همه این ها رو بکشین و ما هم بریم به خاکشون تجاوز کنیم
بهترین سلاحهارو اونجا مستقر کنید
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۰:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۹
منتظر دستور شما بودیم
شما اگراگاهی ا داشتید دیوار بین خط قرار می دادید نه داخل خاک خودمان که انها فکر کنند دیوار مرزی هست ش
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۱۰
داداش اون دیوار رو یک کیلومتر داخل مرز کشیده اند که وقتی طرف اومد داخل و درگیری شد و زدیم کشتیمش، چون جنازه نجسش در داخل خاک کشور قرار داره، دیگه اون طرف نمی تونه ادعایی بکنه
افاغنه را اخراج کنید قبل از اینکه تمامیت ارضی ما از درون و بیرون به خطر بیفتد،بار هزارم هست که داریم هشدار میدیم گوش شنوایی نیست؟همه حواسها رفته به حجاب و اینترنت.
چرا میگین طالبان, نمیگین افغانستان؟ مگه طالبان جدا از افغانستانه؟ به بهانه اینکه طالبان حکومت مردم افغانستان نیست, این اقدامات اونها را توجیه میکنید و نمیگید افغانستان, که ملیونها افغانی که در ایران مشکلات زیادی درست کردند باهاشون برخوردی نشه!
چرا خطوط مرزی مین گذاری نمی شه؟ چرا اینقدر با تجاوزات طالبان مماشات می شه؟ چرا وقتی تجاوز می کنند پاسخ سنگین داده نمی شه تا این وحشی های آدم نما یاد بگیرند به مرز ایران نباید نزدیک بشن؟
چند ملیون افغانی غیر مجاز که از یارانه سوخت و نان و بهداشت و ... استفاده میکنند و مشکلات مختلفی برای ایران درست کرده اند را اخراج کنید تا حکومت افغانستان بفهمه با همسایه ای مثل ایران که اینهمه بنفع افغانستان کارکرده چطور رفتار کنه
حاج قاسم کجایی که مادرشان را به عزاشان می نشاندی
افغانها زیرکانه دارند قدرت مرزبانی را با تک های پراکنده محک میزنند. قطعا اگر پاسخ کوبنده نبینند مزاحمت ها را بیشتر خواهند کرد. یکبار باید تا داخل خاک افغانستان تعقیب، تنبیه و در صورت امکان دستگیر و به ایران آورده و زندانی شوند. خواهیم دید ماست ها را کیسه خواهند کرد. اینها به خاطر کشتار دیپلماتهای ما در مزارشریف و بی عملی ما جسور شده اند.
کسانی که طالبان را برادر می‌نامیدند کجا هستند ببینند برادران وحشی خود را که امنیت را از مرز کشور گرفته اند
بلخره امریکا 90 میلیارد دلار سلاح که از کمک های بین الملی و ثروت افغانستان برای طالبان به یادگار گذاشته را برای سر گرم کردن همسایه های این کشور در فرار شبانه اش به یادگار گذاشته
غیراز افغانستان و عراق مابقی همسایه ها امنیت خوبی دارن و هیچ مشکل خاصی ندارن دوست عزیز
من معمولا کمترتوتابناک اظهارنظرمیکنم،ولی به لحاظ تجربه هشدارمیدم اگه گزارشات نیروی های خودی ازتجاوزوحرکت نظامی نیروهای خارجی ازطرف هرکشوری که باشه بایستی به فوریت وباجدیت پاسخ داده بشه والا پشیمون می شیم.
مرزبانی باید به پهپاد ها و توپخانه سنگین بیشتری مجهز شود
همچنین تعداد نفرات ارتش سپاه و مرزبانی باید در مرزهای شرقی به دو برابر افزایش یابد
روزی را می بینم که بخواهند سمت مشهد حمله کنند سودای عمارت خراسان را در سر دارند
سربازان را بجای اینکه با پارتی در تهران دنبال جای خوب باشند بصورت چرخشی ۶ ماه به مرزهای شرقی مامور کنید
بفرمایید تحویل بگیرید ... طالبان نایب آمریکا و عربستان هستند و بعید نیست جنگ نیابتی راه بیندازند. .
کرشمه های شما،جواز داده به این افعیان افیونی.
طالبان باید به چه زبونی بگه که توبه گرگ مرگه؟!
بار اول درگیری ایجاد کردند،گفتین نمیدونستن خط مرزی کجاست،سوءتفاهم شده. رفتیم خر فهمشون کردیم.
بار دوم گفتید احتمالا اشرار بودن!!
الان دیگه توجیهی وجود نداره برای اینکه طالب بگه اشتباه شد. این رسما تجاوز به خاک ایران و اعلام جنگه. باید باهاشون مثل متجاوز برخورد بشه.
به احتمال زیاد،آمریکا همونطور که روسیه رو وارد جنگ با اکراین کرد و تلاش داره چین رو با تایپه درگیر کنه،می خواد ایران رو وارد جنگ با طالبان کنه.
ایران باید هشیار باشه ولی قاطع عمل کنه تا طالبان جرات نکنه فکر درگیری با ایران رو به مغز نداشته‌ش راه بده.
متاسفانه تا الان خیلی بیش از حد مدارا کردیم.
مرگ به نیرنگ تو آمریکا
طالبان با هدف کشوندن ایران به باتلاق افغانستان و درگیر کردن نیروهای رزمی ایران در یک جنگ فرسایشی این تحریک ها رو انجام می ده
وقتی به نقشه خاورمیانه جدید نگاه بندازین متوجه می شین که ایران از سمت شرق گسترش داره ولی از سمت غرب و شمال غربی و جنوب مناطق زیادی رو باید از دست بده . تمام هدف هم همین هست که ایران رو به جنگی بکشن که باعث تضعیف در سایر جبهه های مرزی وطن بشه
حیف که افغانستان به دردمون نمیخوره وگرنه خاکش رو به امپراطوری ایران ضمینه میکردیم
اگر منظور از نجیب ترین همسایه جمهوری اباکو است که سخت در اشباهی برادر . این جمهوری خیلی وقته علیه ایران به لانه اسرائیل تبدیل شده
خط مرزی را رها کرده اند وهزاران متر توی عمق خاک خودمان دیوار کشیدیم معلومه اون کشور مجاور دیوار را مرز میداند .اونهایی که این طرح را اچرایی کرده اند باید به جرم خیانت اعدام شوند
بجای ساخت و سازهای غیر ضروری از بودجه مملکت در عراق و سوریه دیوار مرزی را در همان نقطه صفر مرزی بسازید تا این مسایل پیش نیاید.
برچسب منتخب
# قره باغ # بازیهای آسیایی 2022 # هفته وحدت # لایحه برنامه هفتم