بازدید 142909

امام جمعه قم: قائل به حجاب اجباری نیستیم

امام جمعه قم با قانونی و شرعی خواندن حجاب گفت: حجاب محدودیتی برای فعالیت‌های بانوان ایجاد نمی‌کند در عین حال که قائل به حجاب اجباری برای افراد در حوزه شخصی و خصوصی نیستیم.
کد خبر: ۱۱۳۲۲۱۷
تاریخ انتشار: ۰۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۲ 29 July 2022


به گزارش تابناک از ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین سید محمد سعیدی در خطبه نماز جمعه هفتم مردادماه ۱۴۰۱ که در مصلی قدس قم برگزار شد، با اشاره به آغاز ماه محرم عنوان کرد: وعاظ و مبلغان در این ماه مردم را با سبک زندگی زینبی و حسینی و با سیره اهل‌بیت (ع) آشنا می‌کنند.

وی با بیان اینکه آغاز ماه محرم آغاز دهه امربه معروف و نهی از منکر است که اگر طبق دستورات انجام شود مورد پسند حضرت مهدی (عج) است، ادامه داد: این واجب مربوط به گروه خاصی نیست و متوجه همه مردم است.

امام جمعه قم با اشاره به شهادت شیخ فضل‌الله نوری گفت: مشروطه اولین حادثه استثنایی بعد از ورود اسلام به ایران است، حادثه‌ای که با همه تجربه‌ها و… زمینه ساز انقلاب اسلامی شد، مشروطه اولین فکری بود که بیان کرد مملکت برای مردم است.

وی با بیان اینکه شیخ فضل الله نوری بیان می‌کرد که بدون نظر فقها تصمیمات مجلس فاقد وجاهت شرعی است، اظهار کرد: انگلیس فتنه گر به مشروطه ضربه وارد کرد به طوری که مسیر مشروطه به نفع مستکبرین تغییر کرد.

آقای سعیدی با اشاره به بیست و پنجمین گردهمایی ائمه جمعه، تصریح کرد: رهبر انقلاب همانند همیشه با فرمایشات، اندرزها و هشدارها ائمه جمعه را مورد لطف قرار دادند و از جمله فرمایشات ایشان این بود که خطیب جمعه باید با شبهه افکنی ها مقابله کند.

وی با بیان اینکه یکی از شبهه‌ها، ورود غربی ها به حجاب زنان ایرانی است، گفت: زنان ایرانی بر تمدن غرب ضربه زده‌اند و غربی ها از این امر ناراحت هستند؛ زیرا غربی ها ۲۰۰ سال است که بیان می‌کنند اگر زنان از قیود رها نشوند نمی‌توانند پیشرفت کنند و به مقام‌های بالای سیاسی، علمی و… برسند اما زنان ایرانی همه این ادعاها را تکذیب کرد و در جامعه حاضر شد.

تولیت حرم حضرت معصومه (س) بیان کرد: زن ایرانی با حجاب اسلامی حضور پیدا کرده و در بالاترین سطوح قرار گرفته است که باطل کننده زحمت تلاش ۲۰۰ ساله غرب است به همین خاطر برای آن‌ها قابل تحمل نیست و بر روی آن تبلیغ سوء دارند.

وی با بیان اینکه شبهه مانند موریانه است و آسان وارد می‌شود و با سختی بیرون می‌رود، اضافه کرد: اکثریت جامعه معتقد و ملتزم به حجاب هستند و گشت ارشاد نیز فقط برای کسانی است که قصد هنجارشکنی دارند.

آقای سعیدی با اشاره به اینکه حجاب محدودیتی برای فعالیت‌های بانوان ایجاد نمی‌کند و زن با حجاب در جامعه بیشتر حرمتش حفظ می‌شود، افزود: حجاب در کشور ما به عنوان یک کشور ایرانی و اسلامی یک ضرورت و قانون است و مانند همه قانون ها لازم است رعایت شود.

وی با بیان اینکه قائل به حجاب اجباری برای افراد در حوزه شخصی و خصوصی نیستیم، ادامه داد: اسلامی می‌خواهد برای زنان حریم و احترام ایجاد کند و نمی‌خواهد که نگاه به زن نگاهی ابزاری و شهوانی باشد.

خطیب جمعه قم در خطبه اول در رابطه با تفسیر آیه ۴۹ سوره توبه عنوان کرد: در این آیه یکی دیگر از بهانه‌جویی‌های منافقین بیان می‌شود و خداوند می‌فرماید برخی از منافقین به بهانه اینکه درگیر فتنه نشوند در جنگ شرکت نمی‌کردند در حالی که با همین مخالفتی که با حکم خدا و پیامبر (ص) کردند درگیر فتنه شده بودند.

وی ادامه داد: مفسرین احتمالات متعددی را برای منظور منافقین از فتنه بیان کردند؛ احتمال اول این است که چون جنگ تبوک با رومیان بود و زنان رومی زیبا بودند منافقین بیان کردند که ما می‌ترسیم به زنان این‌ها چشم داشته باشیم و مرتکب گناه شویم به همین خاطر به جبهه نمی‌آییم.

آقای سعیدی اظهار کرد: احتمال دوم این است که منافقین در هر صورت نمی‌خواستند به جبهه بروند؛ اما می‌دانستند که ترک جبهه گناه بزرگی است به همین خاطر دیدند بهتر است که از پیامبر (ص) برای نرفتن به جبهه اذن بگیرند تا در نظر مردم مخالف شناخته نشوند.

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # حج 1402 # رضامراد صحرایی # عبدالعلی قوام # ارتحال امام خمینی