بازدید 4635

واکنش دریادار ایرانی به ادعاهای صهیونیست‌ها

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با اشاره به حضور نیروی دریایی ارتش در نقاط مختلف گفت: نه فقط دریای سرخ و نه فقط دریای مدیترانه، بلکه هر کجا که اراده داشته باشیم و تدبیر باشد حتما حضور پیدا خواهیم کرد و خیلی هم نگران نیستیم که اگر کسی مثلا تازه از خواب بیدار شده باشد، ما بخواهیم تغییر مسیر بدهیم. حضور ما دائمی است و اعتقاد ما این است که حتما باید مستمر باشد چون ما یک هدف را دنبال می کنیم و آن هم امنیت و آسایش مردم است.
کد خبر: ۱۱۳۲۰۹۹
تاریخ انتشار: ۰۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۲ 28 July 2022

به گزارش «تابناک» به نقل از فارس، امیر دریادار شهرام ایرانی گفت: نیروی دریایی راهبردی جمهوری اسلامی ایران در طول دورانی که پشت سر گذاشته، همیشه مسیر ترقی و پیشرفت را طی کرده و بر اساس دستورات و فرامین و سیاست‌هایی که ابلاغ شده در اقیانوس‌ها به فعالیت خود ادامه می‌دهد؛ علت هم این است که امروز منافع، منابع و شاهرگ‌های اقتصادی ما در محیط‌های اقیانوسی گسترده است و از همین رو خطوط کشتیرانی ما نیاز به محافظت و پشتیبانی دارد. به همین جهت برقراری امنیت دریایی برای خطوط کشتیرانی ما باعث می‌شود آن محدوده‌ای که ما حضور داریم امنیتش برقرار شود؛ پس کشورهای دیگر هم می‌توانند استفاده کنند.

وی افزود: این نقطه برجسته‌ای است که به دلیل نوع و میزان فعالیتی که داشتیم و توانستیم امنیتی را برای دریانوردان برقرار کنیم چندین بار در سال جدید میلادی توسط سازمان ملل مورد تقدیر و تشکر قرار گرفته‌ایم. عمده ماموریت‌های ما بشردوستانه است.

وی افزود: نیروی دریایی ارتش برای دنبال کردن دیپلماسی دفاعی و برقراری این امنیت نیاز به تجهیزات پیشرفته دارد، این تغییر ساختاری در نیروی دریایی جدید نیست و تغییر ساختاری ما استقرار در همه پهنه‌های اقیانوسی جهان با تشکیل فرماندهی‌های مستقل است که بتوانند تجهیزات و نیروی انسانی خود را مدیریت کنند تا ماموریت‌های ابلاغی را انجام دهند.

فرمانده نیروی دریایی ارتش با اشاره به این که چند روز قبل پهپادهای مستقر در ناوهای جنگی و زیردریایی‌ها به نیروی دریایی ارتش ایران پیوستند و این ایده جدید در نیروی دریایی شکل گرفت، اظهار کرد: این توانمندی بیشتر در حوزه فضای بالای دریا است و باعث می‌شود شعاع عملیاتی خود را در تمامی حوزه‌ها افزایش دهیم.

وی گفت: در این بخش ما از سه نوع پهپاد استفاده کردیم که از نظر ساختاری از پهپادهای شناسایی، رزمی و انهدامی تشکیل شده‌اند و نقطه قوت این مساله هم سامانه فرماندهی کنترل این پهپاده است که قابلیت انتقال از یک شناور به شناور دیگر و حتی شناور به خشکی و خشکی به شناور را دارد و همچنین پهپادها هم همین توانمندی و ظرفیت را دارند که از یک محیطی بلند شوند و ماموریت‌شان را در یک محیط دیگری انجام بدهند.

وی ادامه داد: مفهوم دستیابی به این قابلیت این است که امروز در این حوزه با توجه به توانمندی که وجود دارد ما در بیش از هزار کیلومتر می‌توانیم حضور پیدا کنیم و حرف برای گفتن داریم و قطعا اگر خدای ناکرده تهدیدی هم باشد ما امروز هزاران کیلومتر دورتر از سواحل خودمان مستقر هستیم و این عمق حضور، به اضافه آن هزار کیلومتر حضور معمول ما در دریاها است که دست برتر نظام درحوزه دفاعی خواهد بود و قطعا در ماموریت‌هایی که به عنوان پشتیبانی و تامین امنیت هم در جریان است، قابل بهره برداری است.

دریادار ایرانی با اشاره به اینکه مدتی قبل رژیم صهیونیستی از حضور نیروی دریایی ایران در دریای سرخ انتقاد کرده گفت: ما هم مانند سایر کشورهای دنیا در دریا منافعی داریم که اولین و ساده ترین منافع بحث خطوط کشتیرانی و دریانوردان ما هستند که در حوزه تجاری و نفتکش درحال فعالیت هستند و نیاز به پشتیبانی و حمایت دارند. در کنار این مساله نیز گاها بعضی خودبزرگ بینی ها را داریم که حتما باید به آنها پاسخ داده شود.

وی تصریح کرد: در مورد حضور ایران در دریای سرخ و ادعاهای رژیم صهیونیستی نیز باید بگویم که به نظر می‌رسد آنها در خواب عمیقی بوده‌اند و خیلی دیر از خواب بیدار شدند، حضور ما در دریای سرخ چیز جدیدی نیست. ما دو دهه است که در محدوده شمال اقیانوس هند حضور مداوم داشته‌ایم و من باید به این شخص یادآوری کنم که بد نیست یک مقداری تاریخ مطالعه کند و البته دانش نظامی خود را بالاتر ببرد. ما در سه مرحله عبور از کانال سوئز را داشتیم یعنی نه فقط در دریای سرخ بلکه در دریای مدیترانه حضور پیدا کردیم و باز هم حضور پیدا خواهیم کرد.

وی افزود: دریاها محدوده‌های بسته‌ای نیستند و از سوی دیگر ما نیز سواحل خیلی زیادی در اختیار داریم و در کنار آن، تجهیزات و ملزومات مورد نیازش را نیز داریم. پس نه فقط دریای سرخ و نه فقط دریای مدیترانه، بلکه هر کجا که اراده داشته باشیم و تدبیر باشد حتما حضور پیدا خواهیم کرد و خیلی هم نگران نیستیم که اگر کسی مثلا تازه از خواب بیدار شده باشد، ما بخواهیم تغییر مسیر بدهیم. حضور ما دائمی است و اعتقاد ما این است که حتما باید مستمر باشد چون ما یک هدف را دنبال می کنیم و آن هم امنیت و آسایش مردم است.

وی تاکید کرد: در مورد تامین امنیت مردم هم برای ما خیلی فرقی نمی‌کند که حتما ایرانی باشند، ما بیش از 276 مورد درگیری مستقیم داشتیم و کشتی‌هایی که در این درگیری‌ها نجات پیدا کردند، یا به دست دزدان دریایی نیفتادند و یا اسیر تروریسم دریایی نشدند، خیلی از آنها ایرانی نبودند و به همین خاطر است که مورد تقدیر سازمان های بین المللی قرار گرفتیم. ما آنچه را که در قالب امنیت و آرامش است به همه هدیه کرده‌ایم و این سیاستی است که ابلاغ شده و ادامه خواهد یافت.

فرمانده نیروی دریایی ارتش، با اشاره به ابعاد قدرت نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: در حوزه‌های کشف و شناسایی، درگیری و در صورت لزوم انهدام، از توانمندی‌های جدیدی برخوردار هستیم. دراین زمینه‌ها هم تجهیزات ما به روز است و هم آن برد مورد نیاز خودمان را در بحث عملیاتی داریم که به عنوان دست بلند نظام در خدمت تدابیر و فرامین هستیم تا در هر حوزه‌ای که لازم باشد حضور داشته باشیم و اجرای عملیات کنیم. اما حتما تاکید می کنم که اولویت ما بحث تامین آرامش و امنیت است که باید برقرار باشد و هدف ما هدف تهاجمی نیست مگر این که به ما تعرضی شود که در آن صورت طبیعی است باید انتظار واکنش از سوی ما را داشته باشند.

وی در ادامه با اشاره به اخباری که درباره مشکل در برخی از موتورهای دیزل سنگین منتشر شده است، اظهار داشت: ما در سال گذشته رونمایی از اولین مدل دیزلی دریایی در کشور را داشتیم که برای شناورهای با تناژ سبک بود اما در حوزه سنگین، هدف‌گذاری صورت گرفت که با توجه به لزوم این حضور در اقیانوس‌ها، فاکتور سرعت در دریا برای ما، یک اولویت است و خیلی مهم است. بحث تحریم‌ها وجود دارد، پس در این حوزه ضرورت داشت که اقدام جدی انجام دهیم، از آن تجربه استفاده کردیم و شرکت‌های دانش بنیان را پای کار آوردیم و مسئله را برایشان تعریف کردیم که در بحث موتورهای دیزلی سنگین هم باید ورود پیدا کنیم و کار شود و این اقدام شروع شد و به زودی در این حوزه، نقصانی که احساس می‌کردیم برطرف خواهیم کرد، و این مفهوم اش این است که اولا ما بروز رسانی خواهیم شد، ثانیا تجهیزات ما بومی است و ثالثا سرعت ما حفظ خواهد شد و چه بسا ارتقا خواهد یافت؛

وی افزود: پس تداوم و سرعت حضور در موقعیتی که مد نظر است و حتی در تمرینات و رزمایش ها می‌توانیم استفاده بهینه داشته باشیم و نه تنها نقصان برطرف خواهد شد بلکه آورده ی بیشتری را خواهیم داشت و این ظرفیت‌های ایجاد شده در نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران قابل انتقال به کشورهای دوست و همسایه ایران هست، ما هم می‌توانیم در حوزه آموزشی کمک کنیم و هم تجارب صنعتی و علمی‌مان را در اختیار قرار دهیم و این ظرفیت‌های وجود دارد که استفاده متقابل شود.

وی در تشریح ویژگی های منحصر به فرد پهپادهای ایرانی گفت: امروز مرزهای دریایی‌مان جا به جا شده و با توجه به اینکه در اقیانوس هند حضور داریم، مرز اقتصادی ما در حوزه دریا بیش از ۲۲۰۰ کیلومتر جا به جا شده و با توجه به این تجهیزاتی که در اختیار داریم؛ ‌به ویژه در حوزه پهپادی که در آن ورود جدی شده و تغییرات جدی اتفاق افتاده است بر این مبنا که برد ما برد قابل توجهی است.

وی گفت: این موضوع را دشمن به طور کامل می‌داند و می‌فهمد که چه اتفاقی افتاده و خود این بحث پهپادی ما به دلیل ویژگی‌هایی که دارد یک دست بسیار برتری است و حتی در مقایسه با توان موشکی یک سر و گردن بالاتر است، به خاطر اینکه ویژگی‌هایی که پهپاد ما داراست چه بسا در مقایسه با توان موشکی به جرات می‌توان گفت به دلیل دقت، برد و به دلیل قابل شناسایی نبودنشان یک سر و گردن بالاتر است و مهم تر اینکه می‌توانند بصورت دسته پروازی، ماموریت را انجام دهند، بدان مفهوم که هر پهپاد کاری انجام می‌دهد و هر پهپاد وظیفه ای دارد که پهپاد اصلی بتواند ماموریت اصلیش را انجام دهد گرچه هرکدام از اینها می‌توانند چند منظوره هم باشند.

وی افزود: می‌توان در لحظه چندین دسته پهپادی برای انجام ماموریت به پرواز درآورد ، چرا که نیازی به ارتباط دائم با پهپاد نیست و پهپاد به طور اتوماتیک برمبنای اطلاعات داده شده آپدیت و در مسیر پروازی اطلاعاتش را متناسب با ماموریتش به روز می‌کند و در نهایت این ترکیب ماموریت خاص را به نحو احسن انجام می‌دهد.

امیر دریادار شهرام ایرانی گفت: این بدان معناست که امروز ۴۰ یا ۷۰ سال پیش نیست که هرکاری خواستند انجام دهند و اگر بخواهند مرز‌های ما را درگیر و به منافع و منابع ما دست درازی کنند، قطعا باید بدانند که برخورد متقابل می‌شود، یعنی هرحرکتی انجام بدهند، بر مبنای فرمان مقام معظم کل قوا که زمان بزن و در رو دیگر تمام شده، واقعا دیگر تمام شده است و حتما انتظار برخورد محکم و حتی بدتر را داشته باشند و قطعا جمهوری اسلامی درحوزه دریا این توانمندی را دارد و در صورت لزوم حتما بکار می‍گیرد.

تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # محرم