بازدید 8674

روسیه قطعنامه کشورهای غربی درباره سوریه را وتو کرد

روسیه قطعنامه کشورهای غربی پیرامون تمدید سازوکارهای انتقال کمک های انسانی به سوریه از طریق مرزهای ترکیه را وتو کرد.
کد خبر: ۱۱۲۸۸۱۵
تاریخ انتشار: ۱۸ تير ۱۴۰۱ - ۰۷:۴۷ 09 July 2022

به گزارش «تابناک» به نقل از مهر از روسیا الیوم، روسیه قطعنامه کشورهای غربی پیرامون تمدید سازوکارهای انتقال کمک های انسانی به سوریه از طریق مرزهای ترکیه را وتو کرد.

این قطعنامه که از سوی کشورهای ایرلند و نروژ تهیه شده بود بر تمدید سازوکار انتقال کمک های انسانی به سوریه از مرزهای ترکیه تا ماه ژوئیه ۲۰۲۳ تاکید داشت.

بر اساس این گزارش، این قطعنامه با موافقت ۱۳ عضو شورای امنیت سازمان ملل مواجه شد و چین به آن رای ممتنع داد و روسیه هم با آن مخالفت کرد.

روسیه اعتقاد دارد که انتقال کمک های انسانی به سوریه از طریق مرزهای ترکیه ناقض حاکمیت دمشق است و این اقدام باید با هماهنگی دولت مرکزی سوریه صورت گیرد.

در همین راستا، «دیمیتری پولیانسکی» نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد تاکید کرد که پیش نویس قطعنامه کشورهای غربی منافع دمشق را نادیده گرفته بود.

وی افزود: موضع روسیه درباره تمدید یکساله سازوکار ارسال کمک های انسانی از ابتدا معلوم بود و همکاران غربی و ایرلندی و نروژی ما به صورت کلی دارای مهارت دیپلماتیک و تمایل کافی برای دستیابی به توافق نبودند.

این در حالی است که کشورهای غربی نیز در مقابل، با پیش نویس قطعنامه پیشنهادی مسکو درباره باز بودن گذرگاه مرزی سوریه و ترکیه به مدت شش ماه مخالفت کردند.

پیش نویس قطعنامه روسیه با مخالفت آمریکا، انگلیس و فرانسه مواجه شد و ۱۰ کشور دیگر عضو شورای امنیت هم به آن رای ممتنع دادند. خود روسیه و نیز چین با این پیش نویس موافقت کردند و به این ترتیب این پیش نویس هم تصویب نشد.

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# قره باغ # بازیهای آسیایی 2022 # هفته وحدت # لایحه برنامه هفتم