بازدید 24514

واکنش بایدن به استعفای جانسون

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا پس از اعلام استعفای بوریس جانسون نخست‌وزیر انگلیس گفت که روابط واشنگتن - لندن همچنان قوی بوده و علاقه مند به ادامه همکاری نزدیک با دولت انگلیس است.
کد خبر: ۱۱۲۸۷۰۴
تاریخ انتشار: ۱۷ تير ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۵ 08 July 2022

به گزارش «تابناک» به نقل از ایرنا، جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه به وقت محلی در بیانیه ای گفت: آمریکا و انگلیس نزدیک‌ترین دوست و متحد برای یکدیگر هستند و رابطه ویژه بین مردم دو کشورهمچنان قوی و پایدار است.

رئیس جمهوری آمریکا ادامه داد که آمریکا و انگلیس به همکاری در مورد طیف وسیعی از موضوعات از جمله "حفظ یک رویکرد قوی و متحد برای حمایت از مردم اوکراین" ادامه خواهند داد.

جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی در گفتگو با فاکس نیوزگفت: همه رهبران ناتو و همه رهبران گروه ۷ اعلام کرده اند تا هرزمانی که لازم باشد به حمایت از اوکراین ادامه خواهند داد.

کربی که این اظهارات را پیش از استعفای جانسون بیان می کرد، همچنین خاطرنشان کرد: ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین می‌داند که صرف‌نظر از اینکه چه دولتی در هر یک از کشورها در قدرت قرار دارد، از حمایت بین‌المللی برخوردار است.

به گزارش ایرنا، بوریس جانسون ظهر پنجشنبه (به وقت محلی) مقابل دفتر نخست وزیری حاضر شد و اعلام کرد که رسما از رهبری حزب حاکم محافظه‌کار استعفا داده است. وی افزود: اکنون به وضوح اراده حزب محافظه کار این است که یک رهبر جدید برای حزب و یک نخست وزیر جدید انتخاب شود.

به این ترتیب انتخابات برای تعیین جانشین رهبر جدید حزب محافظه‌کار آغاز خواهد شد. با توجه به اینکه حزب محافظه‌کار دارای اکثریت قاطع کرسی‌های پارلمان است، رهبر جدید این حزب نخست وزیر خواهد شد.

فشارها برای خروج جانسون از مقام نخست وزیری از سه‌شنبه شب آغاز شد که وزرای دارایی و بهداشت انگلیس در اعتراض به عملکرد و سیاست‌های دولت از مقام‌های خود کناره‌گیری کردند. دقایقی بعد موج استعفای معاونین وزرا آغاز شد و این روند تا جایی ادامه پیدا کرد که از سرعت نخست وزیر برای تعیین جانشین پیشی گرفت.

در این میان شماری از وفاداران سرشناس نخست وزیر هم از مقام خود کناره‌گیری و این تحولات ضربه سنگینی را به اعتبار جانسون وارد کرد. هم زمان گزارش شد که جمعی از اعضای کابینه، از جمله مایکل گوو وزیر مسکن از نخست وزیر تقاضا کرده‌اند که به ادامه وضع موجود پایان داده و از قدرت برود.

اشتراک گذاری
مطالب مرتبط
برچسب منتخب
# قره باغ # بازیهای آسیایی 2022 # هفته وحدت # لایحه برنامه هفتم
آخرین اخبار