بازدید 5430
۱

واکسن نزده‌های کرونا حتما واکسن بزنند

همه گیر شناس (اپیدمیولوژیست) با اشاره به افزایش تعداد مبتلایان به کرونا گفت: کسانی که تا کنون واکسن کرونا را دریافت نکرده اند هر چه زودتر این کار را انجام دهند.
کد خبر: ۱۱۲۸۲۲۵
تاریخ انتشار: ۱۴ تير ۱۴۰۱ - ۰۸:۰۵ 05 July 2022

به گزارش «تابناک» به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، مسعود یونسیان در ارتباط تصویری با بخش خبری 21 شبکه یک سیما با اشاره به اینکه علل متعددی در این افزایش نقش دارند، افزود: این افزایش ابتلا فقط در کشور ما نیست بلکه این موضوع در کشورهای دیگر از جمله کشورهای همسایه ما نیز رخ داده است.

وی ادامه داد: مهمترین دلیلی را که برای این پدیده می شود در نظر گرفت پیدایش زیرگونه جدیدی به نام BA5 است که با زیرگونه های قبلی که داشتیم متفاوت است؛ این گونه از آفریقا شروع شد و آمریکا را در برگرفته است و به نظر می رسد در کشور ما هم در حال غالب شدن است.

یونسیان کاهش رعایت نکات بهداشتی را از دیگر علل افزایش ابتلا به کرونا در کشورمان دانست و افزود: دلیل دیگر این موضوع این است که جمعیت حدود 25 درصدی در کشورمان هستند که به هیچ عنوان قواعد بازی مبارزه با کرونا را رعایت نکردند و همین جمعیتی که هیچ واکسنی نزدند و یک جمعیت 33 درصدی که فقط یک دُز واکسن زدند در اولویت اصلی هستند.

او اضافه کرد: زدن واکسن یادآور برای آن هایی که دو دُزشان را تکمیل کردند و همین طور واکسن نوبت چهارم برای سالمندان و آنهایی که بیماری نقص ایمنی دارند لازم است.

این همه گیر شناس گفت: یکی از نکات مهم مجاب کردن افرادی است که هنوز واکسیناسیون دو نوبت و حتی یک نوبت خودشان را انجام ندادند و همچنین رفت و آمدهایی که بین کشورهای همسایه است ما را اجتناب ناپذیر می کند که یک موج کوچکی را به احتمال زیاد تجربه کنیم.

یونسیان افزود: نمی شود کشورهای شرق و غرب ما، پاکستان، افغانستان، عراق، بحرین،​ امارات،​ قطر، کویت و عربستان سعودی سیر فزاینده مبتلایان به کرونا را داشته باشند ولی ما این سیر را نداشته باشیم.

وی اضافه کرد: ايام پیش رو از جمله تابستان، تعطیلی مدارس و دانشگاه ها، مسافرت ها و متعاقب آن عزاداری های ماه محرم که امیدوارم در فضاهای روباز انجام شود و بعد از آن در پایان تابستان بازگشایی مجدد دانشگاه و مدارس، وقایعی هستندکه ممکن است این سیر را تشدید کند.

یونسیان گفت: حدود هزار بیمار مبتلا به کرونا که امروز تشخیص دادیم، آنهایی هستند که هفته گذشته آلوده شدند و افرادی که این هفته آلوده شدند هفته آینده خواهیم دید که تعداد قطعاًَ خیلی بیشتر خواهد بود و در پی آن متأسفانه افزایش مرگ را شاهد خواهیم بود.

وی افزود: درست است که احتمالاً به سه رقم نرسیم ولی دهها مرگ هم برای ما خیلی مهم است.

این همه گیر شناس درخواست کرد افرادی که واکسن نزدند در یک پیشگیری و در یک مراقبت هوشمند از برخی فعالیت هایی که در تعامل با جمعیت ها هست محروم شوند. همچنین مردم نکات بهداشتی را رعایت و از تهویه مناسب و ماسک استفاده کنند و اگر نوبت واکسنشان رسیده است آن را انجام دهند.

یونسیان در پاسخ به این پرسش که شیوع زیرسویه های جدید اومیکرون چقدر تأثیر داشته است؟ گفت: در همه دنیا در چند هفته اخیر به شکل همزمان با شیوع BA5 و BA4، افزایش مبتلایان به بیماری کرونا را داشتیم بنابراین اگر چه با احتمال صد درصد نمی شود گفت قطعاً مرتبط است اما همراهی این دو پدیده و این که تا هفته گذشته هنوز BA2 و زیرمجموعه هایش غالب بودند ولی آن دو زیرگونه در حال افزایش بودند، در هفته گذشته که سازمان جهانی بهداشت گزارش توالی یابی هایش را انجام داد BA5 در دنیا غالب شده است بنابراین به نظر می رسد که نقش شیوع بالاتر این دو زیرگونه جدید خیلی پررنگ باشد.

تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۱
شما برید با این کرونای دروغینتون.
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # محرم