بازدید 2964
علی‌رغم گزارش‌های نه چندان خوشایندی که در آغاز اجرای طرح مدیریت مصرف برق ادارات از شعب بانک‌ها می‌رسید، بالاخره این نهاد‌های اقتصادی نیز با برنامه‌های مدیریت مصرف همراه شدند، به گونه‌ای که در روز‌های اخیر، صرفه‌جویی ۱۵ مگاواتی را به ثبت رساندند.
کد خبر: ۱۱۲۶۹۸۵
تاریخ انتشار: ۰۷ تير ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۴ 28 June 2022

علی قهرمانی

به گزارش «تابناک»،همزمان با اجرایی شدن برنامه‌های مدیریت بار مصرف برق در چهار ماه گرم سال یعنی خرداد تا پایان شهریورماه، بانک‌های تهران نیز همراه با دیگر ادارات ملزم به کاهش مصرف برق و صرفه‌جویی در این حوزه شدند و حدود 30 درصد مصرف برق خود را کاهش داده‌اند.

تأمین برق ۵۰ هزار نفر توسط بانک‌های پایتخت

به طور کلی و بر اساس بررسی‌های انجام شده، نیاز کل بانک های شهر تهران به برق چیزی حدود 45 مگاوات است که در فصل تابستان سال جاری و به دنبال اجرایی شدن طرح‌های مدیریت بار مصرف، حدود 15 مگاوات در این حوزه کاهش مصرف برق داشته‌ایم.

شاید این سوال مطرح شود که این میزان صرفه‌جویی چه کمکی به مدیریت شبکه توزیع برق خواهد کرد؟ ملموس‌ترین پاسخ شاید این باشد که صرفه‌جویی انجام شده، معادل نیاز شهروندان یک شهر 50 هزار نفری به انرژی برق است و نقش قابل توجهی در مدیریت بار شبکه خواهد داشت.

در پی خاموشی‌های بی‌برنامه سال گذشته، وزارت نیرو با تدوین برنامه‌های منسجم مدیریت مصرف برای تمام بخش‌ها اعم از خانگی، صنعتی، تجاری، اداری، کشاورزی و عمومی، عزم خود را برای تامین برق پایدار همه بخش‌ها و به‌خصوص بخش خانگی جزم کرده است.

هر ساله همزمان با اوج گرفتن گرما و روشن شدن سیستم‌های سرمایشی، مصرف برق شدت گرفته و برنامه‌های مدیریت مصرف در ایران و همچنین اغلب کشورهای جهان برای گذر از تابستان داغ در دستور کار قرار می‌گیرد. در این راستا دولت مدیریت مصرف برق سال 1401 را از خود شروع کرده است، به گونه‌ای که ادارات، ضمن کاهش ساعات کار، موظف به کاهش 30 درصدی مصرف برق در ساعات کاری و کاهش 60 درصدی در ساعات غیر‌کاری هستند.

اخطار و قطعی برق، ضمانت اجرای برنامه‌های پیش‌بینی شده برای ادارات متخلف در این بخش است که با قوت تا پایان تابستان ادامه خواهد داشت.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
محرم عاشورا روز خبرنگار ماهواره خیام هوشنگ ابتهاج حسین همدانی
وب گردی