بازدید 12687
این تورم از کجا آمده؟ از آسمان که نیامده، تیر غیب هم که نیست. تورم محصول کاهش ارزش پول با تزریق بی‌حساب نقدینگی از سوی دولت است. اگر تورم ۵۰ درصد است، یعنی به همین نسبت دولت آب داخل دوغ نقدینگی کرده
کد خبر: ۱۱۲۵۶۲۶
تاریخ انتشار: ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۰۹ 21 June 2022

به گزارش «تابناک»، روزنامه اعتماد نوشت: در دو روز گذشته دو خبر مرتبط با یکدیگر به این شرح منتشر شد که «شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران سه قوه مصوبه دولت در زمینه تعیین حداکثر افزایش اجاره‌بها در هر سال تا سقف ۲۵ درصد در تهران و ۲۰ درصد در شهرهای سراسر کشور را تایید کرد و مقررات لازم را برای ضمانت اجرایی این مصوبه به تصویب رساند.»

سخنگوی دولت نیز گفت: «وقتی افزایش قیمت سالانه را داشتیم، طبیعتا مالکان علاقه‌مند به افزایش اجاره‌بها هستند اما دولت طرف مستاجران است و تکلیف خود را مشخص کرده است. اساسا عدالت‌محوری این دولت ایجاب می‌کند همیشه سمت طبقه ضعیف‌تر جامعه بایستد.»

هر دو خبر گویای این واقعیت است که دولت طرفدار قشر ضعیف‌تر جامعه، یعنی مستاجران است. شاید از این نظر ایرادی نباشد و نقطه قوت محسوب شود ولی واقعیت یا نتیجه ماجرا چیز دیگری است.

ابتدا باید پرسید که چرا حکومت افزایش ۲۵ درصدی اجاره را مجاز دانسته است؟ در کدام کشورهای حتی غربی چنین افزایشی را مجاز می‌دانند؟ افزایش اجاره‌بها بسیار اندک و در حد چند درصد محدود است، چرا ۲۵ درصد؟

پاسخ روشن است، وجود تورم بالا در ایران. در ایرانی که طی چند سال گذشته: چند صد درصد تورم بوده، مگر می‌شود افزایش مبلغ اجاره مسکن را به ۲۵ درصد محدود کرد؟

پرسش بعدی این است که این تورم از کجا آمده؟ از آسمان که نیامده، تیر غیب هم که نیست. تورم محصول کاهش ارزش پول با تزریق بی‌حساب نقدینگی از سوی دولت است. اگر تورم ۵۰ درصد است، یعنی به همین نسبت دولت آب داخل دوغ نقدینگی کرده و در این صورت اگر به اجاره‌ها ۵۰ درصد اضافه شود، یعنی هیچ مبلغی اضافه نشده است، تازه با یک‌سال تاخیر.

بنابراین دولت در اینجا مسوولیت اصلی را دارد. ابتدا تورم ۵۰ درصدی را ایجاد می‌کند، بعد خود را وسط مشکل ساختگی موجر و مستاجر می‌اندازد که می‌خواهم طرف مستاجر را بگیرم.

موجر و مستاجر دعوایی ندارند، تا حالا هم با هم زندگی می‌کردند، حالا در این میان دولت آمده ارزش پول آنان را ۵۰ درصد کم کرده و حقوق و دستمزد موجر و مستاجر را فقط اندکی زیاد کرده مثلا ۱۰ درصد، در حالی که باید ۵۰ درصد زیاد کند، حالا موجر حتی اگر هم نخواهد به قیمت ثابت هیچ مبلغی را اضافه کند، باید اجاره را ۵۰ درصد بیشتر کند تا به قیمت ثابت به اندازه سال پیش شود.

دعوای هر دو سو یعنی موجر و مستاجر با دولت است و نه با یکدیگر. حالا چگونه دولت این وسط طرفدار مستاجر شده است؟ به علاوه این طرفداری از مستاجر هم نیست. همچنان‌که ادامه ارز ۴۲۰۰ تومانی طرفداری از مردم نبود. اگر مبلغ اجاره برای موجر مقرون به صرفه نباشد، اجاره نخواهد داد و دیگر خانه‌ای نیز برای اجاره عرضه نخواهد شد، در نتیجه مستاجران دچار مشکل می‌شوند. از همه مهم‌تر اینکه اجاره‌ها یک‌ساله است و مستاجر در پایان سال باید تخلیه کند، اگر مطابق نظر موجر اضافه نکند، چه بسا مجبور به تخلیه شود و جای دیگر را باید به رقم بسیار بالاتری به علاوه تحمل یک اسباب‌کشی اجاره کند.

اصولا راه برای دور زدن چنین مقرراتی فراهم است و این مقررات فقط یک دعوای ساختگی میان مستاجر و موجر راه می‌اندازد.

پس مشکل اصلی در کاهش تولید و عرضه و نیز تورم بالا و پایین بودن حقوق و دستمزد است. وظیفه اصلی دولت‌ها (چه این دولت و چه دولت‌های قبلی) این است که تولید و دستمزد را بالا ببرند، قیمت‌گذاری را حذف کنند، مقرراتی کلی وضع کنند، مردم خودشان بهتر از همه توانا به موازنه دخل و خرج خود هستند. بسیاری از صاحبخانه‌ها خواهان افزایش اجاره‌بها نیستند، چون تورم لجام‌گسیخته است افزایش می‌دهند تا کمتر از رقم قبلی نشود.

مهم‌تر از همه آیا قرار است همچنان نرخ تورم مثل سال‌های گذشته باشد؟ فرض کنیم که نرخ تورم مثل گذشته حداقل ۴۰ درصد باشد، پس از ۵ سال ارزش اجاره‌بهای مسکن به قیمت ثابت و نسبت به امروز بیش از ۵۰ درصد کاهش یافته است. آیا دنبال چنین هدفی هستید؟ آیا تحقق چنین هدفی درباره اجاره ممکن است؟ این مصوبات نشان می‌دهد که تصمیمات کاملا اقتضایی است و هیچ ایده روشنی پشت آنها قرار ندارد. همه دوست داریم شرایط به سود موجر و مستاجر بهبود پیدا کند، به سود مستاجران بیشتر، ولی با این‌گونه تصمیمات، واقعیت جز این خواهد شد، این مصوبات بیش از آنکه علیه موجران باشد، داد مستاجران را در خواهد آورد.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۴۶
انتشار یافته: ۱۴
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۱
از دولت فراتره - با حکومت دعوا داریم
reza
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۱
دولت از جیب خلیفه می‌بخشه؟؟؟؟ تورم رو کنترل کنه ، افزایش حقوق به اندازه تورم بده نه 10 درصد مشکل همه حل می‌شه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۱
آفرین. "پس مشکل اصلی در کاهش تولید و عرضه و نیز تورم بالا و پایین بودن حقوق و دستمزد است."
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۱
ایول حرف حساب رو زدین ،چطور قبل از این تورم وحشتناک مشکلی نداشتن ،مگر میشه یک سال باهم درگیر باشن رضایت دو طرف لازمه ،دولت راست میگه خونه های اجاره ای بسازه به مدت کوتاه اجاره بده تا طرف توان خرید یا اجاره بهتر پیدا کنه ،قدیم کلی خونه سازمانی ساخته میشد
جلال
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۱
به راستی که این دستور نحوه افزایش اجاره بها بسیار غیر حرفه ای و بیشتر ساده لوحانه است و دولت فخیمه از جیب موجر بخشش کرده است. وقتی تورم سر به فلک کشیده، حداقل افزایش اجاره بها باید متناسب با تورم باشد و اگر دولت محرومان قصد حمایت از مستاجر را دارد، باید تفاوت اجاره بها را به موجر شخصا بپردازد که این روش ناصواب دولت ورود به توافقات خصوصی بین اشخاص و سلب آزادی سیطره مومن بر اموال خویش و نیز نقض حقوق مالکیتی اشخاص است.
asd
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۱
تورم فقط سرقتی است که دولت از جیب مردم میکند تا هزینه های خود را پوشش دهد و مردم را به جان هم می اندازد و قسمت جالب قضیه اینجاست که خود را هم نماینده ی منتخب مردم میداند و فکر میکند مردم از او راضی هستند!! تنها دولتی که کمی امید به آینده در مردم ایجاد کرد ، خاتمی بود که بعدها مشخص شد آن دوره فقط یک باگ بوده که با آپدیت های بعدی کاملا برطرف شد !!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۱
کلا سیستم توو ایران همینه. مردم رو مقابل هم قرار بدن و خودشون بایستن کنار. همه مشکلات هم بخاطر بیسوادی مسوولین هست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۱
صحیح است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۱
آپارتمانم دست مستاجره وسط تهران به بهانه همین مصوبه کرونا چند ساله مونده سر جاش تکون نمیخوره اجاره رو هم 25 % بیشتر نمیده کل اجارش 3 میلیون و هفتصد میده که با این کرایه ناچیز پول عوارض شهرداری هم دیگه در نمیاد !
ناشناس
|
United States
|
۱۰:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۱
موجر قیمت خونش با تورم بالا می ره از طرفی می خواد به اندازه قیمت خونش از مستاجر هم پول بگیره سود چند برابر که خیلی جالب نیست
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۱
دمت گرم به خدا تابناک. تیترت حرف دل خیلی از مردمه.
دولت و وزیر نابلدش قصد دارن بین مردم دو قطبی ایجاد کنن و با شعارهای پوپولیستی ضعفشونو بپوشونن و خودشونو پشت مستاجر نشون بدن.
سیاستشون با پر رویی هر چه تمامتر این بوده که با تورم 100 درصدی دستشون همیشه در جیب مردمه باشه. اما حالا که ملک از خودشون نیست رگ گردن کلفت میکنن واسه مستاجر.
این حقه های دولت خیلی وقته تکراری و نخ نما شده. مشکل جای دیگه هست و اونم عدم ناتوانی محض در کنترل تورم و کاهش آن توسط دولت هست.
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۰:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۱
از همه مهم‌تر اینکه اجاره‌ها یک‌ساله است و مستاجر در پایان سال باید تخلیه کند، اگر مطابق نظر موجر اضافه نکند، چه بسا مجبور به تخلیه شود و جای دیگر را باید به رقم بسیار بالاتری به علاوه تحمل یک اسباب‌کشی اجاره کند.

قرارداد رو که دولت به صورت اتوماتیک برای سالهای بعد تمدید کرده و موجر حق نداره ملک خودش رو در اختیار بگیره
مجتبی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۱
سلام .ببخشید اگر صاحب خانه راضی نباشد از لحاظ شرعی چه مشکلی پیش می آید ؟
نصیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۱
البته بی انصافی و زیاده خواهی مالکین هم تأثیر داره.من خودم پارسال ملکی رو اجاره کردم ماهی شش میلیون و هشتصد.الان داره میگه دوازده تومن.پیش بوده پانزده میلیون.داره میگه شصت میلیون.همه می‌خوان از آب گل آلود ماهی بگیرند.با این بی انصافیاخدا به هممون رحم کنه.
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
مهسا امینی هفته دفاع مقدس امین تارخ علی کریمی ربیع الاول فائزه هاشمی
آخرین اخبار