بازدید 18193

مدیر سد زاینده‌رود: ۷۰ درصد سد خالی است

مجتبی موسوی نائینی مدیر سد و نیروگاه زاینده‌رود با بیان اینکه در شرایط فعلی زاینده‌رود دیگر هیچ‌گونه توان بارگذاری جدید را ندارد، گفت: تنها ۳۰ درصد سد زاینده رود آب دارد و متاسفانه افزایش بی‌سابقه دمای هوا، قطع بارش‌ها از بهار و به تبع افزایش مصارف و عدم تحقق آورد سد زاینده‌رود باعث انحراف از برنامه ابلاغی وزارت نیرو شده است.
کد خبر: ۱۱۲۵۴۵۱
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۵ 20 June 2022

به گزارش «تابناک» به نقل از ایسنا، سید مجتبی موسوی نائینی درباره آخرین وضعیت سد زاینده‌رود، اظهار کرد: تا روز گذشته یکشنبه ۲۹ خردادماه ذخیره آب سد زاینده‌رود ۳۶۶ میلیون مترمکعب است.

وی با بیان اینکه حدود ۳۰ درصد سد زاینده‌رود آب دارد، گفت: با توجه به افزایش دمای هوا و بالا رفتن مصارف شرب و کشاورزی در بالادست سد چم آسمان این مقدار خروجی سد زاینده‌رود کم‌سابقه است.

مدیر سد و نیروگاه زاینده‌رود با بیان اینکه امروز ورودی سد زاینده‌رود ۳۵ و خروجی سد حدود ۲۸ مترمکعب بر ثانیه است، گفت: از ابتدای سال آبی جاری تاکنون ورودی سد زاینده‌رود ۸۲۵ میلیون مترمکعب بود، در حالیکه در سال آبی گذشته ۶۶۲ میلیون مترمکعب و در بلندمدت ۱۱۳۷ میلیون مترمکعب بود.

وی ادامه داد: خروجی سد زاینده‌رود در سال آبی جاری ۶۸۵ میلیون مترمکعب بود، در حالیکه در مدت مشابه سال آبی گذشته ۳۹۱ میلیون مترمکعب و در متوسط بلندمدت ۸۹۴ میلیون مترمکعب بود.

موسوی نائینی تصریح کرد: میزان خروجی از ابتدای سال آبی، بر حجم سد زاینده‌رود تأثیر داشته است. به عبارتی ذخیره سد زاینده‌رود در زمان مشابه سال گذشته ۴۴۵ میلیون مترمکعب و حجم سد ۷۹ میلیون مترمکعب معادل ۱۸ درصد بیشتر از امسال بود.

وی در پاسخ به سوال ایسنا درباره افزایش برداشت‌ها از سد زاینده‌رود با توجه به تحویل حقابه غرب اصفهان، توضیح داد: در ادامه سال آبی افزایش ورودی سد زاینده‌رود را شاهد نیستیم و در ادامه فصل گرم با کاهش ورودی به سد زاینده‌رود مواجه هستیم و کم‌کم ورودی و خروجی سد با یکدیگر برابر می‌شود.

مدیر سد و نیروگاه زاینده‌رود افزود: حتی در ماه‌های آینده مقدار خروجی سد زاینده‌رود بیش از ورودی آن می‌شود که خود این عامل موجب کاهش حجم سد زاینده‌رود می‌شود.

وی در پاسخ به اینکه میزان ذخیره سد زاینده رود جوابگوی چه مدت‌زمانی است، گفت: این بستگی به مصارف زاینده‌رود و همچنین برداشت آب از این رودخانه دارد.

موسوی گفت: طی چند سال اخیر در اواخر شهریورماه ذخیره سد زاینده‌رود به حدود ۲۰۰ میلیون مترمکعب می‌رسید در حالیکه امسال هدف‌گذاری ذخیره سد زاینده‌رود ۴۰۰ میلیون مترمکعب بود.

وی توضیح داد: متاسفانه افزایش بی‌سابقه دمای هوا، قطع بارش‌ها از بهار و به تبع افزایش مصارف و عدم تحقق آورد سد زاینده‌رود باعث انحراف از برنامه ابلاغی وزارت نیرو شده و تا پایان سال آبی جاری (شهریور ماه) حجم سد به ۴۰۰ میلیون مترمکعب نخواهد رسید.

مدیر سد و نیروگاه زاینده‌رود درباره بازدید اخیر وزیر نیرو از سد زاینده‌رود، گفت: تأکید وزیر نیرو کنترل مصارف (کشاورزی، شرب و صنعت) است، البته به نظر می‌رسد تغییر الگوی مصرف در کوتاه‌مدت امکان‌پذیر نیست و نیاز به زمان و فرهنگ‌سازی دارد.

وی تاکید کرد: در شرایط فعلی زاینده‌رود دیگر هیچ‌گونه توان بارگذاری جدید را ندارد.

تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
خرید چیلر
فریت بار
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۳۲
انتشار یافته: ۱۵
به نظر شما بهتر نیست با این کم ابی بهتر نیست برای فرزند اوری بیشتر و افزایش رشد جمعیت و به طبع ان افزایش مصرف اب رو بیاوریم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۰
حتما خیلی عالیه
احمو
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۳۰
اول جمله نویسی یاد بگیر
ایران از بی آبی خواهد مرد.
د رهمه این سالها، از وقتی نوجوان بودم اساتید و اهل فن هشدار میدادند، اما آنقدر سر سفره انقلاب مشغول پرکردن شکم و جیبهایشان بودند آقایان که چیزی نمیشنیدند. الان همه که کار از بحران گذشته.
تابناک جان، دلم یک خبر خوش خواست. نداری؟
خسته نباشی!
وقتی سد خالیه چرا زاینده رود را باز کردن ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ امسال بیشتر از هر سال زاینده رود باز بود و حالا که سد خالی شده اومدن ناله میکنن
این مابقی آب را هم لوله بکشید ببرید نوک کوه درختان بی ثمر بکارید...
با وجود کم اب در حوزه زایندرود چرا ۲ سال است پروژه سد کوهرنک ۳ که قرار بود حدود ۳۰۰ میلیون متر مکعب اب به زایندرود اضافه کند را تعطیل کردید
در ضمن شما که حتی اب برای خوردن جنعیت ۸۰ میلیونی ندارید این چه اصراری است که بر افزایش جمعیت دارید
حالتان خوب است؟
ایران سرزمینی بیابانی و کم اب است و بیشتر از این نمی تواند جمعیت داشته باشد
چرا از توصیه اساتید دانشگاه و صاحب نظران استفاده نمی کنید
لطفاً اب را در برنج لنجان و فولاد مبارکه و ذوب اهن و صنایع پتروشیمی و پالایشی اصفهان، مصرف کنید!
انانکه به خشکی زاینده رود و تالاب گاوخونی میخندند یا بی خیالند روزی دامان خودشان را خواهد گرفت خشم طبیعت قوم واستان نمیشناسد .اسیابش به نوبت است حکمرانی اب باید از چنگ قوم و قبیله و استان و قانون جنگل بودن در بیاید و ملی و یکپارچه شود حقابه تالابها و رودها باید محترم شمرده شود
سد خالی چه نیازی به مدیر عامل و.. داره
پاشو برو اداره
خوب واقعا چرا تابناک ریشه یابی نمیکنی و اخبار رو بد مخابره میکنی؟
آب از سرچشمه های زاینده رود پمپاژ میشه و اصلا نمیزارند آب داخل رود زاینده رود و وارد سد بشه
اصفهان مانند فرزند ناتنی ایران شده که مادر بهش غذا نمیده بعد میگن چرا لاغره
قبلا آّ میومد داخل سد و بعد از سد پمپاژ میشد و به اصفهان نمیدادند ولی الان اصلا نمیزارند مردم آّب را روی زمین ببینند و از همون سر چشمه میکنند تو لوله
چون از سرچشمه پمپاژ میشه اصلا میزارند داخل سد آبی بیاد
بندهای بالادست را تخریب کنید.
برچسب منتخب
# حادثه سقوط بالگرد رییس جمهور # سید ابراهیم رئیسی # حسین امیر عبداللهیان # سیدمحمدعلی آل هاشم # مالک رحمتی
وب گردی