بازدید 39410

بهترین روش برای انتقال یارانه کالاهای اساسی به انتهای زنجیره؛ کالابرگ یا یارانه نقدی؟

در حالی که تجربه چهار دهه اعطای یارانه مستقیم به مردم نشان می‌دهد از لحاظ کاهش ضریب جینی و همچنین تحقق رفاه بیشتر برای مردم، مدل یارانه نقدی به مراتب بهتر از مدل کوپنی و یارانه‌ای آن است، گروهی نیز بر این باورند، ارزش یارانه نقدی در برابر تورم حاصل از خلق پول بی‌ضابطه بانک‌ها، کاهش می‌یابد.
کد خبر: ۱۱۲۵۱۲۲
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۱ 18 June 2022

به گزارش تابناک اقتصادی؛ کوپن یا یارانه نقدی، مساله‌ای است که امروز اقتصاد ایران با آن مواجه است. پس از حذف ارز ترجیحی و تصمیم دولت بر انتقال یارانه کالاهای اساسی به انتهای زنجیره، دو رویکرد در تخصیص یارانه مستقیم به مردم وجود داشت؛ گروهی معتقد بودند، باید برای تضمین خرید کالاهای اساسی توسط مردم و تضمین خرید کالاهای اساسی پس از حذف ارز ترجیحی، کوپن یا کالابرگ تعلق گیرد و گروهی دیگر مساله سهمینه‌بندی و اخذ قدرت انتخاب برای خرید کالاهای اساسی را دلیل خود جهت پرداخت یارانه نقدی عنوان می‌کردند.

اما به راستی کدام راهکار صحیح است؟ اقتصاد امروز کشور با کدام مدل همخوانی بیشتری دارد و در کدام مدل، عزت مردم حفظ خواهد شد؟

این نکته که مردم باید حتما به خرید کالاهای اساسی مدنظر در سبد تعریف شده از طرف دولت، اقدام کنند، بیشتر از اینکه مشکل را حل کند، به مشکلات موجود در زنجیره توزیع و طرف تقاضا آسیب وارد می‌کند. بسیاری از مردم روستا در حال حاضر، مرغ محلی دارند یا از طریق تخم‌مرغ محلی یا نانی که خود گندم آن را می‌کارند، ارتزاق می‌کنند؛ بنابراین در اولین مشکل موجود در سازوکار کالابرگ یا همان کوپن، علاوه بر گرفتن قدرت انتخاب کالاهای اساسی از مردم، مصرف بسیاری از خانوار روستایی نیز کانالیزه شده و به اقتصاد روستا و کشاورزی نیز ضربه جدی وارد می‌شود. از طرف دیگر با وجود وضعیت بسیار سخت تامین و توزیع کالاهای اساسی به دلیل وقوع جنگ روسیه و اوکراین و هشدارهای مربوط به وقوع قحطی، هر نوع مازاد کالایی به راحتی امکان صادرات وجود خواهد داشت.

به طور مثال مازاد تخم‌مرغ ایران طی هفته‌های اخیر، با پایین آوردن تعرفه‌های صادراتی و همچنین تعریف تعرفه‌های جدید ترجیحی در کشور مقصد، موجب شد، تنها پس از مدت کوتاهی از در پیش گرفتن این سیاست تعرفه‌ای، حالا شاهد صادرات تخم‌مرغ به افغانستان نیز باشیم و تنها طی یک هفته ۸۰۰ تن تخم‌مرغ به افغانستان صادر شود و پس از این نیز با اعمال سیاست‌های جدید تعرفه ترجیحی با کشور‌های همسایه، صادرات مازاد تولیدات کشاورزی بسیار افزایش یابد.

نکته بسیار مهم در میان این که ما در خرداد ۱۴۰۰ واردکننده تخم‌مرغ بودیم، ولی با اصلاح یارانه کالا‌های اساسی و حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و در ازای آن پرداخت یارانه نقدی به مردم، به صادرکننده تخم‌مرغ تبدیل شدیم.

نکته بسیار مهم دیگر تجربه چهار دهه اعطای یارانه مستقیم به مردم است که از لحاظ کاهش ضریب جینی و همچنین تحقق رفاه بیشتر برای مردم، مدل یارانه نقدی به مراتب بهتر از مدل کوپنی و یارانه‌ای آن است.

 

در مجلس نیز بحث مربوط به تعریف سازوکار کالابرگ از سر دغدغه درست به راه حل غلطی به نام کالابرگ رسیده است. مساله این است که ارزش یارانه نقدی در برابر تورم حاصل از خلق پول بی‌ضابطه بانک‌ها، کاهش می‌یابد؛ پس برای یارانه مستقیم به مردم، بهتر است که از جنس خود کالا و از طریق سازوکار کوپن الکترونیک به مردم بدهیم.

این استدلال در حوزه انرژی استدلال درستی است؛ اما در حوزه کالاهای اساسی به دلیل ناهمگن بودن کالاها، قطع به یقین با توجه به تجربه‌های پیشین، موجب کاهش شدید کیفیت کالاهای در دسترس مردم از طریق کالابرگ خواهد شد؛ بنابراین، راهکار متناظر صحیح در این زمینه این است که تداوم پرداخت یارانه نقدی به جای کالابرگ الکترونیکی و افزایش سالانه این مبلغ جهت رفع نگرانی معادل قیمتی یک سبد مشخص کالایی در بازار آزاد است. با این راهکار، نه تنها سازوکار فشل جدیدی به دولت و مردم تحمیل نمی‌شود، بلکه مردم نیز از این اصلاح اقتصادی قطعا ذی‌نفع خواهند شد.

در همین زمینه نمایندگان مجلس، کارشناسان اقتصادی و اعضای اتاق بازرگانی نیز نسبت به سازوکار کالابرگ و تکرار تجربه ناخوشایند کوپن هشدار داده بودند.

محمدرضا انصاری، عضو اتاق بازرگانی ایران در خصوص اعطای کالابرگ الکترونیک به تابناک اقتصادی گفت: در حال حاضر زیرساخت های اعطای کالابرگ در کشور وجود ندارد. اگر دولت به تعهداتش عمل کند، بهتر است که یارانه نقدی در اختیار خانوارها قرار بگیرد. ما تجربه ی فساد در کالابرگ یا همان کوپن را در کشورمان داشته ایم. به همین دلیل، بهتر است یارانه به صورت نقدی در اختیار خانوارها قرار بگیرد تا در مورد هزینه کردن آن آزادی عمل داشته باشند. بهترین مسیر اعطای یارانه به مصرف کنندگان پرداخت نقدی است.

آرش علوی، عضو اتاق بازرگانی تهران نیز نسبت به کالابرگ ایرادات جدی مطرح کرده است و آن را در شرایط فعلی به هیچ وجه درست نمی‌داند. با سازوکار کالابرگ، خانواده‌هایی که تحت‌ فشار باشند از فروش کالابرگ، بیمی نخواهند داشت؛ بنابراین، احتمال به وجود آمدن بازار سیاه وجود خواهد داشت. اصل این روش ایراداتی دارد. باید یارانه مستقیم به قشرهای مختلف پرداخت شود و به مردم این آزادی را بدهیم که هر طور صلاح می‌دانند، یارانه‌ی دریافتی را صرف کنند. پرداخت یارانه نقدی مناسب‌تر از روش کالابرگ است.

تور تابستان ۱۴۰۳
تبلیغات تابناک
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۷
در انتظار بررسی: ۲
انتشار یافته: ۱۰۵
خودتون خسته نشدید انقدر هر روز برای ملت معما طرح می‌کنید؟
پاسخ ها
ناشناس
| Germany |
۱۵:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۸
بنظرمیآیدسایت تابناک بشدت طرفدارجاانداختن یارانه نقدی بدون توجه‌به عواقب آنست
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۶:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۸
کالابرگ مشکلات فراوانی دارد خطر فساد در آن بالاست و حتمی است و دردسر مراجعات و تشکیل صف را دارد و ممکن است افراد به هر علتی کالای مورد نظر را نخواهند مصرف کنند و اجباری باید آن را تحویل بگیرند که هدر رفت منابع است قطع سیستم و زیرساخت های لازم که مشخص نیست در سراسر کشور فراهم باشد
معصومه محمدی
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۱:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۸
سلام از دولت عزیز تقاضا داریم که یارانه نقدی را قطع نکنند مردم کالا برگ نمیخواهند ویرانه نقدی را ترجیح میدهند خواهشاً به نظرات مردم توجه بفرمایید ما آن طور که لازم باشد یارانه را استفاده میکنیم ولی در کالا برگ فقط مایحتاج زندگی داده میشود مثال پول برق گاز آب یا خرید میوه یا برای خرج دکتر میکنیم به این دلیل مردم یارانه نقدی را ترجیح میدهند
پرداخت نقدی باعت در اختیار گرفتن مصرف توسط خانوار می‌شود و بهینه سازی مصرف وهزینه بهم نزدیک میشوند
پاسخ ها
ناشناس
| Germany |
۱۹:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۸
به مطالبی که فرمودیدعلمامیگویند قیاس مع الفارق مطالعه کنید منظوررامیفهمید
بهترين روش اينه كه به جاي صدقه دادن به مردم و چپاول جيب انها از سوي ديگر ، اداره كشور به دست ادمهاي لايق و باسواد كه منافع ملي رو فداي شعارهاي واهي نميكنن بيفته ، اين كشور و اين مردم با اين همه ثروتها و قابليتها نبايد چشم براه و محتاج چندر غاز يارانه باشن ،
کنترل قیمت دلار تنها و فقط چاره راه...
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۶:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۸
بهترین قیمت برای دلار را شرایط اقتصادی کشور تعیین میکند قیمت پایین دلار برای اقتصاد و اشتغال بمرتب زیانبارتر است
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
دمت گرم.اما اینها هیچ وقت از عهده این کار بر تمی یان .دلار هر سال گرونتر از سال قبله و شاید یه روز شاهد دلار 200 هزار تومانی باشیم
کالابرگ برای دولت هزینه زیادی داره و سودش هم برای مردم کمه، همون بهتر که نقدی باشه
پاسخ ها
ناشناس
| Germany |
۱۹:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۸
که بریم باهاش کیف کنیم شمال
هیچکدوم مگه کشورهای دیگه دنیا با کوپن رفاه ساختن برای مردمشون بریم اونا رو الگو کنیم کمرمون زیر بار تورم خرد شد
پاسخ ها
ناشناس
| Romania |
۱۱:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
اره اتفاقا اروپا الان کوپنی شده
هیچ کدام، افزایش ارزش پول ملی و حقوق و درآمد مناسب مردم
درایران حدود26 میلیون خانواروجود دارد که طبیعتا هرکدام سبک زندگی ونیازهای خاص خودرا دارد.ممکن است خانواده ای اصلا مرغ مصرف نکند یا فقط مرغ روستایی مصرف کند.ممکن است خانواده ای بیمارپرهزینه ای داشته باشد وصدها حالت مختلف دیگر.پس با تعریفی که ازکالابرگ الکترونیکی شده که فقط برای خرج درمورد کالاهایی خاص باشد باعث بسته شدن دست مردم ومصلوب الاختیاری درمدیریت هزینه خانواده میشودوممکن است سوئ استفاده های مختلف مثل دراختیاردیگران قراردادن کارت الکترونیکی ودرحقیقت اجاره دادن آن شود تا خانواده پولش رابگیرد وبرای کالاهای موردنظر خود مصرف کند.همانطورکه زمان کوپن خیلی ها خود کوپن را میفروختند.پس طرح آنچه که کالابرگ الکترونیکی نامیده میشود کاملا مردود وغیرعقلانی وخلاف عدالت است.
پاسخ ها
ناشناس
| Germany |
۱۹:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۸
آقارضااگرخانواده ای نه مرغ احتیاج داشته باشدونه گوشت ونه برنج وسایرجبوبات چون خودش بمقدارلازم دارد به این خانواده میگویندمتمکن چون فقط یارانه بدردکردش وتفریحش میخورد فکرکن ببین چه میبافی
ناشناس
| Romania |
۱۱:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۹
کوپن جدید رو میتونن جوری بزنن که قابل فروش نباشه مثلا با کد ملی
هر روشی که باعث شود ما در صف بایستیم و اوقات فراغت مان پر شود ما ملت غیور آن را قبول داریم و لا غیر
دولت به وسیله رسانه ملی حقه باز هر روز مردم رو فقیر تر میکنه چرا فقط قیمت ها رو به قیمت جهانی میرسونید چرا حقوق مردم رو جهانی پرداخت نمی‌کنید مالیات کمر کاسب و مردم رو خم گرده نصف قیمت یه کالا میره تو جیب دولت اونم در عوضش چه خدماتی به مالیات دهنده میدید چه خدماتی ؟؟؟؟؟؟؟
چرا از تجربه کشورهای موفق با دانشمندان عالیرتبه استفاده نمی کنید .‌درصد بالایی از هزینه های ما مردم ناشی از حمل ونقل است هم افراد و‌هم‌کالا . نمی توان روی سوخت سوبسید داد چون از همان بالا قاچاق می شود . در آلمان سوخت گران شده ولی دولت آمده بلیط قطار و مترو می فروشد 19 یورو که در یک‌ ماه هرچه خواستید قطار و‌ مترو سوار شوید . شما بیایید سوخت را گران‌کنید و این بلیط را به مردم بدهید نه قابل قاچاق است و نه برخورداران از آن بیشتر بهره مند می شوند . مابالتفاوتش را هم صرف بهبود ناوگان حمل و نقل کنید .
پاسخ ها
ناشناس
| Germany |
۱۹:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۸
اینراکه شماگفتیدمیکویندنوعی کالابرگ ونه یارنه نقدی آنهم نه به متمکنین فقیر نمای ظاهری که بسیاردرست است آخرکارشناسان اقتصادی آنجا هم تجربه دارندوهم درس درست خوانده اند ولی دراینجاعزیزان میخواهندباطرح های اقتصادی من دراری تجربه کسب کنند که هرچه خراب هم میشودپندنمیگیرند
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۹:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۸
اونجا آلمانه .. اینجا ایرانه و در اکثر شهرهای ایران تاکسی هم به زور پیدا میشه چه برسه به اتوبوس و مترو و اگه ماشین شخصی نداشته باشی زندگیت فلجه .. همه ایران که تهران نیست که بشه بدون ماشین زندگی کرد
اینکه الان میگید صادر کننده تخم مرغ شدیم فکر کنم از وقتی ی شونه تخم مرغ خیلی گرون شده مصرف در کشور کمتر شده اون وقت شدیم صادر کننده تخم مرغ !!!!!!!!!!!!!!!
دنیا در حال پیشرفت است مال دنبال یارانه یا کوپن!
پاسخ ها
ناشناس
| Germany |
۱۹:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۸
کوپن برای رفع احتیاج نیازمندان خوب است ولی یارانه نقدی اقتصادمملکت راخراب میکند
جز خالی کردن جیب مردم و فقیرتر کردن اونا چه کاری بلدین؟
با تورم فعلی که تا چند دهه آینده شدیدتر هم خواهد شد میشه داستان ۴۵هزار تومان ۱۳۸۸ و ۴۵ تومان ۱۴۰۰ که میشود سه تا پفک نمکی سایز کوچک
سال ۱۳۸۸ با ۴۵ تومن پنجاه تا شیر میدادند سال ۱۴۰۱ با ۴۵ تومن ۱ شیر و نصفی میدهند
حالا بگید نقدی بهتر است خخخخ بله برای آقازاده ها بهتر است سهم بیشتری به حسابشان واریز میشود
هیچکدام
وقتی قرار قیمت ها جهانی باشه
اقلامی چون مسکن، اتومبیل و لوازم خانگی و تمامی اقلام وارداتی هم باید به قیمت جهانی در اختیار مردم قرار بگیره
حقوق ایشان هم بر پایه همان قیمت جهانی پرداخت گردد
و کسانیکه بیکار و یا ناتوان هستند از طریق تامین اجتماعی به ایشان کمک گردد
باقی بازی و فرار از واقعیت ها هست و گول زدن مردم
قیمتها همتراز با قیمتهای جهانی و برای درآمدها نه تنها هم سطح جهانی نکرده و نمیکنند بلکه آقایان یاد عدالت افتاده جلوی افزایش حقوق سایر سطوح بازنشستگان را که طی مراحل قانونی تعیین و اعلام شده را گرفته و نرخ ده درصد و باضافه چندرغاز مصوب میکنه آن هم برای سازمانی که دارائی آن ماحصل پرداخت یک سوم حقوق کارگران در طی 30 تا 35 سال بوده است.
با توجه به اینکه این یارانه مخصوص مصرف کالاهای اساسی است و اگر نگاه همه جانبه به تولید کننده و مصرف کننده داشته باشیم دادن کالا برگ بهتره ضمن اینکه اثر تورمی یارانه نقدی را هم نداره
اگر مالیات از کسبه طبق تراکنش است ، تعزیرات دیکه چی میگه ، جز اینکه برای فامیل خودتان اشتغال زایی کنید و مردم را به عذاب بندازید ،
تعزیرات چیزی جز مردم آزاری بلد نیست
کوپن بهترین روش است چون یارانه دقیقا به کالا و افراد مورد نظر میرسد ولی روش ارائه کوپن به مردم و در اختیار گذاشتن کالا به عاملین توزیع باید مدرن شود که عامل توزیع نتواند از کالای یارانه ای با عدم عرضه ی آن و خرید ریالی کوپن آن سواستفاده کند. یعنی اگر کسی نیاز به کالای مورد نظر نداشته باشد و بخواهد ارزش ریالی کالابرگ را دریافت کند ، فقط از طریق اینترنت کالابرگش را به دولت بفروشد که چرخه مالی سوبسیدها هم زیر نظر دولت باشد.
اقا من با همین یارانه اجاره خونه میدم جان کس و کارتون کوپن ندید حالا به اقتصاد ریدید دیگه بیشتر به زندگی امثال من گل ریزون نکنید
پاسخ ها
ناشناس
| Germany |
۱۹:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۸
درغگو
واقعا خجالت آور است در این زمان که وضعیت ما در دنیا طوری است که میتوانیم بیشترین درآمد را دشاته و بیشترین رفاه را برای ملت و دولت فراهیم کنیم حرف از کوپن و یارانه باشد با این کار ملت سرخورده میشوند
یارانه فقط فقط نقدی چون خودمون مدیریت میکنم سرپرست خانوار هستم یارانه ومعشیتی میگیرم مستاجر هستم هیچ حقوق ثابتی ندارم خانوار پنج نفره هستم آیا کالا برک برای ما پول نقد میشه نه ولا پس نقدی بهتر خیلی خیلی برای ما غنیمت همه حقوق بگیر نستین ماهیچ درآمد ی نداریم تراخدا رسیدگی فرمایید ممنونم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۸
خدا به خودت و خانوادت و فرزندانت برکت بده
ولی پنج تا بچه در وضعبت بد اقتصادی چرا آخه ؟
ناشناس
| Germany |
۱۹:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۸
شمااگرمدیریت بلدبودیدیارانه بگیرنبودید
هر دو مردود است متخصصین را بکار گمارید
پول نقد دادن به مردم، راحت ترین کار برای دولته
اگه پول بدند، اداره زنجیره تامین کالاها، از عهده دولت خارج میشه و این، کاریه که نباید اتفاق بیفته
بعد از یه مدتی دولت زیر بار هیچ چی نمیره و مسولیتی قبول نمی کنه
خدا کنه یارانه ی نقدی ادامه دار باشه و هیچوقت کالا برگ الکترونیکی جایگزینش نشه
ارزش پول میاد پایین از طرفی کالا برگ هم مشکلات زیادی دارد که قبلا تجربه شده. دولت مرد باشه ماهانه به جای پول نفری یه گرم طلا بده.
یارانه نقدی بهتراست با کالابرگ فقط چهار قلم خرید میشود
یارانه نقدی بهتره پس ماها ک حقوق ثابتی نداریم قسط هامونو باچی پرداخت کنیم !؟
کالابرگ دیگه چ صیغه ایه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۲:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۸
موافقم
لطفا نقدی بدین کالا برک به درد نمی خوره
فقط یارانه نقدی
یارانه نقدی بهتره.
یارانه نقدی مردم ایران را به تشویق جهت تولیدات مواد غذایی میکند.
اینجوری روستاییان در تولید محصولات کشاورزی خود کفا میشوند.
من خانمی را میشناسم که از ۵۰ متر مربع زمینِ کنار خانه خود که قبلاً بلا استفاده بود، اکنون آن را تبدیل به پرورشِ چند تا مرغ کرده و از ته مانده غذاهای همسایه ها به عنوان غذای مرغ استفاده میکند و از هیچ "دان مرغ" یا خوراک طیور استفاده نمی کند و بقیه همسایه ها نیز از تخم مرغ و گوشت این مرغ ها، بهره می برند.
بهترین راه افزایش حقوق بازنشستگان کشوری و تامین اجتماعی
نقدی بهتره ای مردم ، توروخدا دوباره مارو تو صف نبرین ، مرگ بر کالابرگ
برای امثال منیکه شوهرم نه اهل کار و نه رسیدگیه حداقل میتونم با این مبلغ دردی دوا کنم،
ما نه اهل مصرف مرغیم نه تخم مرغ و نه لبنیات، قیمت همه چی چندبرابر شده کوپنی کردن ۴قلمی که به دردمن نمیخوره مسلما به درد خیلیای دیگه نمیخوره،،
یارانه نقدی رو از مایی که خیلی چیزا رو ازمون گرفتید اینم نگیرید..بخدای لاشریک له کل دغدغم شده امرار معاش
یارانه نقدی یارانه نقدی یارانه نقدی صدرصد بهتره یارانه نقدی نقدی نقدی
یارانه بهتر اخ من بیمارم اگر یارانه نمیدید چطور برم دکتر من با پول یارانه دارم درمان میشم من برم دکتر کالابرگ بدم
دلار رو به عنوان پول رایج اعلام کنید از ریال که فقط صداهای آخر شنیده میشه
والله به خداییارانه نقدی به درده مامیخوره کمی ازمشکل ماروحل میکنه اماکالابرگ نه هیچ دردی دوانمیکنه خواهش میکنم من خانواده بدون درامدی هستم بادوتابچه رسیدگی کنین توروخدا
یارانه پولی بهتر هست
یارانه فقط نقدی پرداخت شود
غیرنقدی شروع رانت خواری ودلال بازی وقراردادبستن رابطه ای
بهترین کار این است که به تمام افراد بسته ارزاق عمومی مصرف یک خانوار ایرانی شامل شکر ،حبوبات ، مرغ ،گوشت ، تن ماهی ، شوینده حمام والبسه ماشین ودستی ،وارزاق دیگر از طریق دولت توضیح شود البته با کنترل در زمان توضیح داده شود تا از این بحران غذایی که گریبان گیر تمام کشورهای جهان به مدت بیش از ده سال میهمان همه خواهد بود ارائه گردد واز ارائه مبلغ ریالی خود داری گردد .
هم یارانه نقدی و هم یارانه کالایی معایب و مزیتهای خود را دارند!
تابناک! خواهشا روی این مطلب تحقیقی داشته باش!

یارانه نقدی: مزیت اصلی آن اینست که هر کس هر چه دوست دارد میخرد. مثلا یکی فقط طبق توصیه پزشک باید گوشت طیور بخورد نه گوشت دام! یکی به جای روغن آفتابگردان، روغن زیتون یا حیوانی می‌خرد؛ کمتر میخرد ولی طبعش آن است! یا یکی از برند خاصی استفاده می‌کند! همچنین لازم نیست فرد برای تهیه مقداری کالای اساسی پولی از جیب خودش بگذارد! اما عیب اساسی آن اینست که اگر ماهیانه بر مبلغ آن طبق تورم افزوده نشود از قدرت خرید کم می‌شود! همچنین نقدینگی را زیاد می‌کند!

یارانه کالایی: مزیت اصلی آن اینست که به غیر از خرید کالاهای اساسی شخص حق ندارد کار دیگری با آن بکند که این باعث می‌شود به هدف اصابت کند و نقدینگی زیاد نشود. همچنین مقدار کالای اساسی آن برای همه ماه‌ها تضمین شده است! ولی عیب اساسی آن اینست که فرد باید ماوالتفاوت بپردازد در حالیکه ممکن است فقیر باشد و پولی نداشته باشد. همچنین فرد نمی‌تواند از آن برندی که دوست دارد یا آن کالای اساسی طبع میلش خرید کند. مثلا مجبور است گوشت مرغ بخرد درحالیکه شاید طبق دستور پزشک نباید مرغ بخورد!

نتیجه: برای همپوشانی مزایای هردو و دوری از معایب آن‌ها بهتر است به روش زیر عمل شود:
بن کارتهایی به خانوارها داده شود که فقط در فروشگاه‌های زنجیره‌ای (یا مورد اعتماد در هر منطقه) قابلیت استفاده داشته باشد! از فروشگاه ها خواسته شود تا از این بن کارتها فقط برای خرید کالاهای اساسی (از هر برندی و به هر میزانی) استفاده شود و روی این مطلب نظارت شود! در آغاز هر ماه مبلغی معادل قیمت خرید کالاهای اساسی مورد نیاز مردم در این بن کارتها شارژ شود. مثلا برای هر فرد هزینه خرید 5 کیلوگرم مرغ، یک لیتر روغن، سی لیتر شیر (نیاز روزانه فرد در روز مصرف فرآورده‌های لبنی معادل یک لیتر شیر است)، یک شانه تخم‌مرغ، 10 کیلوگرم گندم (یارانه نان و ماکارونی) و ... در بن کارت شارژ شود. یکی دوست دارد شیر بیشتر میخرد و ماکارونی کمتر و ...
به هر فرد در ابتدای هر ماه مبلغ معادل 1 / 12 سکه بهار آزادی ( در همان روز) یارانه پرداخت شود! مردم خودشان می‌دانند چگونه خرج کنند!
آره دگه وقتی تخم مرغ گران‌میشود‌ مردم پولی برای خرید ندارن ‌یاکالای دگه مردم درحد توان خرید نداشته باشند معلومه که دولت مردان صادرات انجام میدن ازاین کارشناسان دولت مردان هیچی‌ازاین کارساز کشور داری بلد نیستن بابا بزارید کسانی را که دراین کار بلد باشن تا این کشورو‌ازبهران نجات بدن یه مشت آدم بیسواد آوردن تاکشورو نابود بکنند بخدا مردم دارن از بدبختی میمیرن شما دولت مردان ۶ماهه نمی‌تونید یه کار خوبی انجام بدید مردم دارن میمیرن‌ازگرانی‌اجناس‌بخدا بیشتر ملت ایران بیکار بی پول هستن تمام دارایشون همین یارانه هست که میگیرن آخه یه کم عقلتون کار ببندید داره دگه کسی که خودش حقوق صد میلیونی بگیره دگه‌اززندگی‌کسی دیگه چی میفهمه‌‌ حال گرسنگانو گرسنگان می فهمند
هیچکدام. مردم نه یارانه می خوان نه کوپن... همون گرونی برای مردم کافیه.... ۱۰ دلار یارانه دارید هنوز به ماه بعد نرسیده شده ۷ دلار بعدش میشه ۵ دلار. بعد همه چیز شده هزار دلاری. کولر ۷ میلیونی شده ۱۴ میلیون. این رو کجا بزاریم!؟ مگر حقوق من چقدره که اگر کولرم سوخت باید از ترس گریه کنم!؟؟؟؟ بچه من چه گناهی کرده که باید تو گرما زیر پنکه بخوابه من تا صبح عرق شرم بریزم؟ من یارانه نمی خوام من کپن نمی خوام من هیچی نمی خوام لطفا پول صادرات ۳ میلیون بشکه نفت ۱۲۰ دلاری رو برای خودتون بردارید پول صادرات معادن سنگ و آهن و فولاد و پتروشیمی و محصولات کشاورزی رو بردارید ندش جونتون ولی دیگه یارانه ندید. بخدا بد بخت شدیم. نمی خوااااااایم.
خیر از دنیا و آخرت ببینید نقدی خیلی خوب است واسه ما بدبخت بیچاره ها که کارگریم بی خانه مانیم خجالت زده ی زن وبچمون هستیم بخدا ما یک کارت بانکی داریم فقط با یارانه شارژ میشه اگه همین هم ندید باید بریم خیابون ببندیم.اما نه باسلام عدالت هم سالی دو یا یک بار.ترو به مقدساتتون نقدی بدهید
یارانه نقدی
آقای رییسی حقوقم را ده درصد افزایش دادی یارانه خانواده ام ام را قطع کردی یعنی صفر صفر ولی قیمتها را چند برابر کردی.حالا بفرمایید معنی انقلابی و جهادی این است !!؟؟
کدام زنجیر. کدام یارانه مردم ایران دارن ابرو. وشرفشون. داره میرم هیچ کسی. راضی به این کار دولت نیست
از برنامگی اقتصادی همین بس که تورم و رانت و فساد اقتصادی و اختلاس در داخل و چپاول گاز توسط کشورهایی که با ما در منبع گاز مشترکند. نگاه کنید چه میکنید. جز تورم و فشار اقتصادی چه چیز عاید شده؟ حالا مشکل کوپن و نقدی است؟ این باریها را کنار بگذارید. همین روش نقدی را ادامه دهید. دوباره سرگرمی برای خودتان و مروم ایجا نکنید.
تورو ب خدا نقد بدید
مردم ب پول نقد بیشتر احتیاج دارن
ما یارانه نقدی می‌خواهیم بهتره کالابرگ بدرد نمیخوره
برای چی کوپن بدن همین جوری نقدپرداخت کنن من سه تا بچه مدرسه ای دارم واقعا به این یارانه احتیاج دارم
والا فقط یارانه نقدی
یارانه نقدی همین
آقا ما کالا برگ نمیخایم رییسی گفت یارانه رو زیاد میکنم همون 45تومن رو هم قطع کردمرغ و روغن رو به همون قیمت قبل برگردونید یعنی مرغ کیلویی 28روغن هم همون قیمت کالا برگ هم پیش کش یارانه 300تومنی هم برا خودتون فقط بزارین همون یارانه معیشتی و نقدی وقیمت مرغ وروغن مثل ثابق بمونه
کالابرگ بدرد مردم نمیخوره کلاه برداری زیادداره یارانه نقدی بهتره
لطف کنید ما رو یکبار دیگه درگیرصف و کوپن نکنید بسه هرچی به یمن لبنان وفلسطین عراق سوریه واللخصوص افغانستانی که حق آبه سیستان عزیزنمیتونیدازشون بگیرید کمک کردین یکم بفکر کسانی باشید مثل اینجانب که درمملکت خودم ۴۰سال مستاجر مانده ام
بول نقد در دست سربرست.خانوار حيف و ميل مي شود و أعضاء بإيد كرسيه بخوابند.كالا.برك به كل أعضاء خانوار ميرسد.بشرط اينكه.خريد و فروش نشود.اقايي 4 إن و18 بجه داره البته كه.به يارانه نقدي تمايل داره.كه حق كل خانواده.را يكجا.هبول.كنه.و با أين بول 100 تا صيغه كنه.
فقط یارانه نقدی
بله کالابرگ فساددارع دزدی داره ولی هشتصدتومن ده کیلو برنج نمیکنه مردم چه خاکی برذسردکنن همه چیز ده برابر شده یارانه چهار برابر بخدا ظلمه دوسع ماه دیگه مردم دیوونه میشن
من با پول یارانه پول اجاره خانه ام را میدم کالا برگ به چه درد من میخورد
دولت و رسانه ملی هردو عامل بدبختی مردم هستند چرا که هرچه اونا میگن با خوب جلوه دادن آن توسط تلویزیون ناحقی و بی عدالتی به کرسی می‌نشیند یارانه حق مردم هست و نقدی که باشه خود مردم تصمیم میگیرن که چطور خرج کنن کالا برگ یعنی هر چه ما توانبار پوسیده داریم شما مصرف کنید چون شرکتها کارخونه ها مال خودشون هس یا حق
کالابرگ همان کوپن قدیم دیگه کوپن داشتم چرا حذف کردین یارانه نقدی دادید حالامیخواین دوباره کوپن بدید.
یارانه نقدی بهتراست چون سرپرست خانوار می تواند درجاهایی که خانواده مشگل دارد هزینه کند مثلا قبض اب وبرق وغیره اجاره خانه کفش ولباس بچه ها
یارانه نقدی خیلی بهتره چون میشود در جاهایی دیگر ان را هزینه کرد
والله یارانه بهتره بخدا
که قرار زنجیره یارانه قط و به پایان زنجیره برسه و به گروه هدف مستقیم بدن. باید نقدی باشه با کوپنی شدن مجددا چندین حلقه به چرخه اضافه میشه از بازرگانی واسه خرید کالا تا تحویل کالا به عامل پخش و تولید دلالان واسه خرید کالاهای کوپنی با نصف قیمت جلو فروشگاهها همه پول بصورت شناور واریز کنند وطبق قیمت ارز ترجیحی که تخصیص میدادن معادل ریالی تخصیص بدن وهم میشن جزو زنجیره جدید مستقیم
سلام
باتوجه به اینکه هشت سال دولت یازده و دوازده یارانه هیچ تغییری نکرد اما تورم و رشد نقدینگی از همه دولت های قبل از خودش بالاتر بود و اینکه در زمان آقایان خاتمی و رفسنجانی هم تورم در مسیرش پیش رفت، نتیجه منطقی اینه که یارانه نقدی ربطی به تورم نداره و نباید حذف بشه.
بنظرم مرکل یا یکی از مسوولین چین و ژاپن را بایرید بکنید نخست وزیر یه حقوق بدید درست بشه
حذف کلیه رانتها
پرداخت یارانه حذف شده به کلیه ایرانیان
افزایش ماهانه آن متناسب با تورم
کنترل نقدینگی و‌ تورم
تعامل با دنیا و حذف تحریم خارجی
استفاده از ظرفیت های داخلی و حذف تحریم های داخلی
همه ی یارانه ها باید قطع شود کل قیمتها با قیمت جهانی یکی شود به افراد بیکارکار باشرایط عالی داده شود کارگران وکارکنان باید حقوق مساوی با حقوق قانون کارجهانی داده شود واز معلولان سالمندان زنان وکودکان بی سرپرست نهادهای دولتی حمایت کنند ولا غیر پرداخت یارانه ی این مدلی چه نقدی چه کالا برگی تنبل پروری ایجاد تبعيض وبه باد دادن منابع کشور است ونتیجه اش ورشکستگی وعقب مانده گی برای همه است
همه‌ی دولت‌های قبلی دوره‌ی اول را تقریباً به خیر گذراندند و دوره‌ی دوم دچار مشکلات شدند، ولی دولت آقای رئیسی از همان دوره‌ی اول به مشکل برخورد کرد و اکنون نارضایتی مردم مشهود است.
از اواخر سال ۹۶ و اوایل ۹۷ تا الان بازار روی خوشی به مردم نشان نداده است واقعا چه اتفاقی در کشور باعث شد که در این ۳ و الی ۴ سال بازار بدترین دوران خودش را در طول ۴۰ سال بعد از انقلاب تجربه کرد
کالابرگ بدردمردم نمیخوره فقط یه عدهکه اوضاع مالیشان خوبه باکالابرگ موافقن اونم چون به نفعشونه والابالای۸۰درصدمردم باکالابرگ مخالفن چراکسی که ازحال گرسنگان ونیازمندان خبرنداره الکی نظربیخودمیده میگه کالابرگ.،مردم نیازمندباهمین یارانه قسمتی ازچاله چوله هاشونومثل قبوض وغیره روپرداخت میکنن،.
مشکل دولت ها این است که کارهای اصلی خودشان را رها کرده اند و به حوزه خصوصی مردم وارد و برای آنها تصمیم می گیرند
یک خانواده خودش بهتر نیاز خودش را تشخیص می دهد تا اینکه دولت بخواهد برای خورد و خوراکش و ... تصمیم بگیرد و دم و دستگاه اضافه ایجاد کند
مشخصا برخی از مسئولین در کنار تعیین تکلیف ها برای مردم ظاهراْ صاحب رانت و امتیازیاتی می شوند که اصرار دارند با ورود به حوزه تعین تکلیف ها برای مردم از این رانت ها و امتیازها به نفع خودشان بهره ببرند رانت ها ممکن است از جنس مالی باشد و یا پست و مقام و اعمال نفوذ باشد
یقین بدانید که در همین توزیع کالاهای کوپنی همان موضوعاتی که در آرد و نان و ماکارانی و روغن بوجود می آید در اینجا هم خواهد آمد
وقتی صداقت و درستکاری نباشد تفاوتی ندارد شما هر اقدامی انجام دهید انتهای آن به یک موضوع مشکوکی ختم خواهد شد
شفافیت حقوق ها چی شد آقایان که کلی هزینه کردند و برای آن سامانه ایجاد کردند کجا هستند بیایند و پاسخ دهند

فقط دوست دارید پشت سر هم سامانه درست کنید؟ آیا معتاد به اینکار شده اید؟
برخی ها ادعا می کنند که یارانه نقدی باعث افزایش نقدینگی و تورم می شود
اما باید به عرض این افراد رساند که اینکار مشروط به این است که آیا یارانه نقدی که داده می شود مبتنی بر گردش نقدینی است و یا مبتنی بر خلق پول است
مسلما اگر بر اساس گردش نقدینگی باشد هیچ تورمی را به جامعه تحمیل نمی کند
و تورم هنگامی اتفاق می افتد که یارانه نقدی بی حساب و کتاب باشد و منابع آن از روش بی سوادی و چانه زنی تامین شود نه از طریق فرمول های اقتصادی و مالیات حاصل از سود
کالا برگ برای مواقعی می باشد که
عرضه کالا با محدودیت همراه باشد .
ضمنا و اگر موجود باشد و منحصرا
با کالا برگ بشود تامین نمود کسانی را‌ که در دهک دهم هستند و‌ کالا برگ داده نمیشود چگونه‌ و‌به چه قیمتی میتوانند تهیه نمایند ..
و این خود باعث نمی شود که دهک دهمی ها همه ی این کالاها را
خریداری و احتکار نمایند و یک زنجیره‌ فساد‌ میان‌خودشان شکل‌گیرد .
نقدی بهتر چون هر کاری بخواهی میتوانی انجام دهی
مرد باشید نظام بانکی رو جراحیش کنید.
یارانه نقدی بدهید به مردم نود درصد مردم یارانه نقدی به کارشو ن است مثل من بیکارم پول نقد بهتر بکار میاد تا چهار قلم کالا که بدرد قشر ضعیف جامعه نمیخورد
هر کسی فکر خویشه، کوسه به فکر ریشه.
با سلام درکل یارانه بدید بهتره نمی‌خواهیم کالا برگ با این گرونی که هست بدرد نمیخوره
اگه دولت ادم باشه بایدیارانه رانقدی بده نه اینکه کوپن بده بریم ازفوشگاه مثل وسایل ۱۰۰تومنی به مابدن ۲۰۰ امانقدی میدونیم به کجاخرج کنیم الان میخوان بازروش خمینی برن کوپن بدن
برچسب منتخب
# حمله به کنسولگری ایران در سوریه # جهش تولید با مشارکت مردم # اسرائیل # حمله ایران به اسرائیل