بازدید 5906
سخنگوی دولت:

بدهی قدیمی ۱.۶میلیارد دلاری عراق به ایران وصول شد

علی بهادری جهرمی نوشت: وصول بدهی قدیمی گازی، از برکات منتظر تصمیم دیگران نماندن و دیپلماسی فعال انرژی است.
کد خبر: ۱۱۲۴۷۸۷
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۲ 16 June 2022

به گزارش تابناک، سخنگوی دولت در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: کل دریافتی از صادرات گاز به عراق و ترکیه در سال ۹۹ مجموعا ۱میلیارد دلار بود که با کار جهادی وزارت نفت دولت سیزدهم نه‌تنها درآمد صادرات گاز به عراق به‌روز وصول می‌شود، بلکه فقط در یک فقره بدهی قدیمی ۱.۶میلیارد دلاری هم وصول شد.

علی بهادری جهرمی در ادامه نوشت که ‏این اتفاق از برکات منتظر تصمیم دیگران نماندن و دیپلماسی فعال انرژی است.

دیشب بود که وزیر نفت در صفحه شخصی خود از وصول ۱.۶ میلیارد دلار طلب معوق سال‌های گذشته بابت صادرات گاز به عراق خبر داد.

جواد اوجی، در ادامه همچنین گفت که از ابتدای سال نسبت به سال گذشته، حجم صادرات گاز کشور ۲۵ درصد و وصول درآمدهای ارزی حاصل از آن ۹۰ درصد افزایش یافته است.

«احمد موسی» سخنگوی وزارت برق عراق نیز شامگاه چهارشنبه با تایید این خبر به خبرگزاری عراق (واع) گفت که «دولت عراق از امروز (چهارشنبه) عملا آغاز به پرداخت بدهی‌های عقب افتاده به ایران بابت واردات گاز در سال ۲۰۲۰ کرده است.

موسی تصریح کرد که پرداخت بدهی گازی ایران از محل استقراض داخلی از بانک تجارت عراق و سپرده وزارت دارایی عراق در صندوق اعتباری فراهم شده است.

پیشتر پارلمان عراق قانون امنیت غذایی را تصویب کرده بود و در قالب آن طرح، ۴ هزار میلیارد دینار به وزارت برق برای پرداخت بدهی‌های واردات گاز ایران اختصاص یافته است.

عراق از گاز صادراتی ایران عمدتا در سوخت نیروگاه‌های برق و برای تولید انرژی الکتریکی استفاده می‌کند.

بدهی قدیمی ۱.۶میلیارد دلاری عراق به ایران وصول شد

تور تابستان ۱۴۰۳
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# انتخابات # محمدباقر قالیباف # مصطفی پورمحمدی # سعید جلیلی # علیرضا زاکانی # امیرحسین قاضی زاده هاشمی # مسعود پزشکیان # انتخابات ریاست جمهوری