بازدید 31205
۹
پرده‌ها برافتاد، شکاف بین وزارت ورزش و کمیته المپیک به نمایش عمومی درآمد

نمایش علنی اختلاف سران ورزش ایران جلوی چشم مقام آسیایی/ ذبح منافع ملی با تعطیلی دیپلماسی

جبهه‌گیری دو نهاد اصلی متولی ورزش ایران درست حین سفر یک مقام عالی‌رتبه ورزش قاره آسیا به تهران رخ داده است که می‌تواند اتفاقی هم نباشد! عیان شدن شکاف عمیق و دخالت بر سر انتخابات قریب الوقوع کمیته المپیک و داستان تکراری جنگ قدرت.
کد خبر: ۱۱۲۳۹۹۱
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۱۳ 12 June 2022

سرانجام پس از ده ماه از آغاز کار دولت ابراهیم رییسی، پرده تظاهر در مناسبات وزارت ورزش و حمید سجادی با کمیته ملی المپیک و صالحی امیری افتاد و اختلافات شدید دو طرف آشکار شد.

به گزارش تابناک ورزشی؛ جبهه بندی دو نهاد اصلی متولی ورزش ایران درست حین سفر یک مقام عالی‌رتبه ورزش قاره آسیا به تهران رخ داده است که می‌تواند اتفاقی هم نباشد! شکافی عمیق که بار دیگر به انتخابات پیش روی کمیته ملی المپیک مرتبط است و به نظر می‌رسد دو طرف تعارفات را کنار گذاشته و جنگ را علنی کرده اند. 

نمایش علنی اختلاف وزارت ورزش و کمیته المپیک جلوی چشم مقام آسیایی

 

جرقه آتش اختلاف در مجمع انتخابات سوارکاری با اشتباه وزارت ورزش

مجمع انتخاباتی فدراسیون سوارکاری قرار بود روز شنبه ۲۱ خرداد ماه برگزار شود، اما وزارت ورزش و جوانان در کمال تعجب، روز قبل از آن یعنی جمعه اعلام کرد که زمان برگزاری مجمع به روز سه‌شنبه ۳۱ خرداد موکول شده است. امور مجامع دفتر امور مشترک فدراسیون‌های ورزشی دلیل این تعویق ده روزه را بررسی و رسیدگی به ادعا‌ها و شکایات واصله برخی کاندیدا‌های احراز پست ریاست این فدراسیون اعلام کرد که البته موضوعی طبیعی است؛ اما چرا باید این اعلامیه یک روز قبل از برگزاری مجمع و حضور بیشتر اعضای آن در تهران منتشر شود؟

 

لغو دقیقه نودی مجمع و تقابلی که آشکار شد

آیا در یک ماه اخیر فرصت نبود که زمان لازم برای این بررسی‌ها به فدراسیون مربوطه اعلام شود؟ تعلل وزارت ورزش در این کار چه دلیلی داشته است؟ لغو مجمع آن هم در شرایطی که ده ها بلیت پرواز از استان ها به مقصد پایتخت رزرو و هتل محل اسکان مهمانان نیز تعیین شده است، غیر از تحمیل هزینه نجومی به پیکره فدراسیون نحیف ورزشی، نشان از بی‌برنامگی مسئولان مربوطه دارد.

 

بستن درب سالن؛ لجبازی متقابل وزارت ورزش و مقامات فدراسیون

با وجود اعلام تعویق انتخابات، مجمع انتخاباتی فدراسیون سوارکاری ساعت 10 صبح روز گذشته (شنبه) در سالن جلسات کمیته ملی المپیک آغاز شد. نکته قابل تأمل اینجاست که همانند سایر مجامع قرار بود، انتخابات فدراسیون سوارکاری در سالن فارسی آکادمی ملی المپیک برگزار شود اما زمانی که اعضای مجمع قصد حضور در سالن را داشتند، با درِ بسته مواجه شدند و اعلام  نمودند، وزارت ورزش و‌ جوانان اجازه ورود اعضا را نداده است! بعد از این و با هماهنگی کمیته ملی المپیک، این مجمع انتخاباتی در سالن جلسات این کمیته برگزار شد.

همه این اتفاقات در حالی رقم خورده که مرجع تامین بودجه فدراسیون‌ها در ورزش ایران، وزارت ورزش است و حتی در صورت ادامه حضور تیم مدیریتی فعلی، مخارج سنگین اداره فدراسیون و حضور در رقابت های مختلف از چه محلی تامین خواهد شد؟ در واقع دود این آتش به چشم ورزشکاران و اهالی این رشته به اصطلاح لاکچری خواهد رفت.

 

تحریم بی‌اثر وزارت ورزش و تقلیل شان دولت در مجامع ورزشی

موضوع اصلی و بحث برانگیز در این انتخابات این بود که هیچ نماینده‌ای از وزارت ورزش و جوانان در مجمع حاضر نشد و به نمایندگی از کمیته ملی المپیک نیز طاهره طاهریان، نایب رئیس کمیته در مجمع شرکت کرد. طاهریان با رأی اعضای شرکت کننده به عنوان رئیس مجمع انتخاب شد، ولی ریاست مجمع را قبول نکرد و ناصر رزاقیان، یکی از اعضای مجمع ریاست مجمع را برعهده گرفت.

حضور نماینده کمیته ملی المپیک برای مجامع جهانی، مُهر تأییدی بر صحت و درستی انتخابات است و کار وزارت ورزش برای لغو احتمالی این انتخابات را غیرممکن کرد.

این موضوع باعث شد صحبت‌های اخیر مبنی بر اختلاف بین کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش و جوانان، بیش از گذشته رنگ واقعیت بگیرد. کاش مسئولان هر دو ارگان ورزشی کشور، حساسیت شرایط را درک کنند و منافع ملی را در این اختلاف ذبح نکنند.

 

تحریم نشست با المسلم از سوی وزارت ورزش؛ نمایش علنی اختلاف

در ادامه ساعتی بعد جلسه حسین المسلم، دبیرکل شورای المپیک آسیا و‌ رئیس فدراسیون جهانی شنا و حیدر فرمان، رئیس انجمن بین‌المللی کوراش و مدیر بازی‌های آسیایی و دپارتمان ورزش شورای المپیک آسیا و رؤسای فدراسیون‌ها در سالن فارسی آکادمی ملی المپیک برگزار شد که غیبت وزیر ورزش به عنوان عالی‌ترین مقام ورزش و حتی عدم‌ حضور معاونان و مدیران ورزش در این جلسه مهم شائبه اختلافات را بیشتر کرد.

نمایش علنی اختلاف وزارت ورزش و کمیته المپیک جلوی چشم مقام آسیایی

 

این اقدام تلافی‌جویانه و انتقامی در حالی که وزارت ورزش باید حافظ منافع ملی و مصالح ورزش کشور باشد، جای هیچ دفاعی ندارد. کاش مسئولان ارشد ورزش ایران، اختلاف نظرها را در اتاق در بسته رفع و از نمایش عمومی آن خودداری کنند.

در این میان، عده‌ای هم معتقدند که حضور المسلم در این تاریخ و رقم خوردن اتفاقات سریالی دیروز، چندان هم اتفاقی نبوده و حالا یک پیام آماده‌باش به نهاد رسمی ورزش در قاره آسیا ارسال شده است که می‌تواند در انتخابات کمیته ملی المپیک، وقایعی را علیه منافع ملی ورزش ایران رقم بزند.

برگزاری مجمع انتخابات سوارکاری با حمایت کمیته ملی المپیک و از طرفی غیبت وزیر ورزش در مهم‌ترین نشست این روزهای ورزش بدون توجه به حضور یک مقام عالی رتبه در شورای المپیک آسیا و ورزش جهان نشان داد که اختلاف میان کمیته و وزارت عمیق‌تر از حد تصور است. اقدامی خارج از اصول دیپلماسی ورزش که پیامی منفی را به تشکیلات بین‌المللی مخابره کرد.

آیا حمید سجادی دیروز کاری مهمتر از حضور در نشست روسای فدراسیون‌های ورزشی با دبیرکل شورای المپیک آسیا داشت؟ جلسه‌ای که برای طرح خواسته‌های ورزش ایران از مقامات ارشد ورزش در قاره آسیا تشکیل شد اما این فرصت به راحتی از دست رفت. 

مسائلی همچون تخصیص میزبانی رقابت‌های بزرگ در آسیا، کسب کرسی‌های اصلی در ورزش قاره و چالش‌هایی که برای ورزش ایران در اثر تحریم‌ها ایجاد شده است، مطلب حیاتی بود که بدون حضور وزیر ورزش طرح شد و قطعا حالا پشتوانه رسمی برای پیگیری المسلم ندارد.

این اتفاقات بدون تردید، بی‌ارتباط به موضوع انتخابات کمیته ملی المپیک نیست و در آستانه انتخابات ششم شهریور، پرده‌ها کنار رفته و اختلافات علنی شده است. هنوز هیچ موضع‌گیری رسمی از طرف این دو نهاد گرفته نشده و تنها باید امیدوار بود این اختلافات به ورزش ایران ضربه نزند.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۴
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۹
وقتی میگن مارادونا را ول کن به غضنفر خودمان بچسب یعنی این !
برگردان همین جمله به سیاسی اش اینست که کسانی که در لباس دوست خنجر از پشت میزنند !
و به زبان عامیانه اینکه بابا ما را به خیر شما امید نیست ، شر مرسان !
و در آخر اینکه دریافتی های همین دو سه مقامعالیرتبه ای را که نام بردید در هر ماه بنویسید تا ببینیم برای بدنام کردن چقدر حقوق میدهند ؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
وقتی که منافع شخصی و خانوادگی و گروهی و جناحی

برتر و مهمتر از منافع ملی کشور و مردم باشد

اینگونه آبرو ریزی ها و خسارات و ضرر های متعدد

بزرگ مادی و معنوی و انسانی ، طبیعی است
نکند که اقتصاد مان را اینگونه ساخته اند ؟!
نگران نباشبد ، در عالیترین مناسب کشور نیز همین وضع است.
این وسط فقط مردم و منافع ایران قربانی میشه و بس. جنابان همچنان در چرجه قدرت ازین مسند بر مسند دیگر در چرخشند.
این ها رو ول کن تابناک، قیمت دلار و وضعیت اجاره و قیمت وسایل خانگی را منعکس کن. کار از این ها گذشته
مشت نمونه خرواره ، حالا اینو بسط بده به جریانات سیاسی کشور که با لج و لج بازی کشور رو به وضعیت کنونی رسوندند
این دولت ناپختگان است.حمیدسجادی هم مثل بقیه.مردم همه چیزرا میدانند.
حمید سجادی بی عرضه ترین مقام عالی ورزش کشور در ادوار تاریخ ورزش ایران است. دکتر صالحی امیری تنها مدیر باسواد و آکادمیک ورزش ایران.
عذر خواهی از شهدا و خانوا ده هایشان
برچسب منتخب
# قره باغ # کیومرث هاشمی # باشگاه النصر عربستان # کریستیانو رونالدو # هفته دفاع مقدس
آخرین اخبار