بازدید 4092
۴

درگیری میان معترضان و پلیس در ارمنستان

رسانه‌های خارجی گزارش دادند که در درگیری‌های عصر جمعه میان مخالفان دولت و پلیس در ایروان حداقل ۵۰ نفر مجروح شده‌اند.
کد خبر: ۱۱۲۲۴۵۴
تاریخ انتشار: ۱۴ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۴ 04 June 2022

به گزارش «تابناک» به نقل از ایرنا از رویترز، در تصاویر منتشر شده رویارویی جمعیت معترض با نیروی پلیس و پرتاب بطری به سمت نیروهای امنیتی دیده می‌شود. در این تصاویر همچنین صدای چندین انفجار شنیده می‌شود.

معاون رئیس پلیس ایروان گفت پس از آنکه معترضان به سمت پلیس سنگ پرتاب کردند، افسران پلیس نیز به سمت آن‌ها نارنجک‌های صوتی شلیک کرده‌اند.

وزارت بهداشت و سلامت ارمنستان اعلام کرد که در میان کسانی که به بیمارستان منتقل شده‌اند ۳۴ نیروی پلیس حضور دارند.

معترضان در اعتراض‌های پیشین خود نیز با پلیس درگیر شده و به ساختمان‌های دولتی حمله کرده بودند. آن‌ها همچنین جاده‌ها را مسدود کرده و حرکت مترو را متوقف کرده بودند.

علت اعتراضات در ارمنستان چیست؟

نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان، سیزدهم ماه آوریل در پارلمان این کشور گفت: جامعه بین‌المللی خواهان آن است که ایروان انتظاراتش را درباره وضعیت قره‌باغ پایین بیاورد.

وی گفته بود: اگر ارمنستان تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان بر قره‌باغ را به رسمیت نشناسد، برایش خطرناک خواهد بود و ایروان از هیچ حمایت خارجی در جنگ احتمالی برخوردار نخواهد بود.

این اظهارات پاشینیان شائبه تسلیم شدن ایروان در مقابل باکو را در اذهان مخالفان، تشدید و ارمنی‌های ساکن قره باغ کوهستانی را درباره آینده این منطقه دچار نگرانی کرد.

اگرچه «آراییک هاروتونیان» رهبر منطقه خودمختار قره‌باغ تلاش کرد تا آتش خشم مخالفان دولت را فروبنشاند و اعلام کرد پاشینیان هیچ تصمیمی درباره این منطقه بدون مشورت اتخاذ نخواهد کرد، اما ادامه تظاهرات‌ها حاکی از متقاعد نشدن مخالفان است.

دولت ارمنستان هشدار داده است که تداوم ناآرامی‌ها در این کشور می‌تواند به تضعیف بیشتر دولت و در نتیجه تحریک باکو برای شروع یک جنگ دیگر بیانجامد.

پاشینیان پس از جنگ اخیر قره باغ گفته بود که اگر مناطق اشغال شده توسط ارمنستان زودتر به جمهوری آذربایجان پس داده شده بود، افراد کمتری در جنگ کشته می‌شدند.

از اول ماه می‌، اعتراضات گسترده معترضان در ارمنستان ادامه دارد که در آن حزب جمهوری‌خواه و همچنین احزاب داشناکسوتیون و رودینا مشارکت دارند. نمایندگان این جنبش‌ها ادعا می‌کنند که پاشینیان قرار است با جمهوری آذربایجان پیمان صلح امضا کند و قره باغ کوهستانی را به عنوان بخشی از این کشور به رسمیت بشناسد.

در نوامبر سال ۲۰۲۰، پاشینیان بیانیه‌ای سه جانبه را با الهام علی اف و ولادیمیر پوتین روسای جمهور آذربایجان و روسیه امضا کرد که به خصومت‌ها در منطقه درگیری قره باغ پایان داد.

مخالفان نخست وزیر ارمنستان سند امضا شده را نوعی کاپیتولاسیون خواندند و اعتراضات گسترده در ارمنستان آغاز شد در نتیجه پاشینیان استعفا کرد، اما تابستان گذشته انتخابات زودهنگام پارلمانی در این کشور برگزار شد که در نتیجه حزب او با استحکام موقعیت خود، اکثریت مطلق پارلمان را به دست آورد و پاشینیان دوباره پست نخست وزیری را به دست گرفت.

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۵
انتشار یافته: ۴
واقعا پاشینیان یک سیاستمدار است و به فکر خروج از انزوا، رفاه و توسعه کشورش هست. وقتی از نظر سازمان ملل و همه کشورها ارمنستان اشغالگر قره باغ شناخته میشه، پس منطقی ترین راه برای حل مشکل همین است که اقای پاشینیان مدنظر دارد. تا با حل مشکل مسیر توسعه کشور ارمنستان هموار گردد.
چقدرارامنه خودخواه هستند سرزمینی را اشغال میکنند سالهادراشغال نگهمیدارندمردمش را یاآواره میکنند ویا میکشند ووقتی جامعه جهانی ازآنهامیخواهدکه‌دست ازتجاوزبردارند صدایشان بلندمیشودوحتی پلیس خودشانراهم لت وپارمیکنند چه فرقی بین اسرائیل متجاوز وقوم ارامنه ارمنستان است ؟
اگه تندروهای ارمنستان نبودن و ارمنستان از همون اول با اروپا از طریق ترکیه ارتباط برقرار می کرد و وابسته به روسها باقی نمی ماند و وضعش خیلی فرق می کرد اما تندروهای زیر نفوذ روسیه و ایران مانع این کار شدن والان هم اجازه نمیدن پاشینیان مسیر درست رو بره
این جنگ طلبان و احزاب بی منطق که دنیا را به آشوب کشیده اند را باید به همراه خانواده بفرستند تو خط مقدم تا اینقدر زبون درنیارند.
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # پروانه معصومی # ایام فاطمیه # امیر تتلو
آخرین اخبار