بازدید 6075
به کرارت شنیده و دیده شده که به طور مثال فلان راننده می‌گوید شب گذشته در یک جاده یا یک شهر جریمه شده در صورتیکه اصلاً در محل اعمال جریمه، تردد و حضور نداشته است یا به طور مثال گفته می‌شود که جریمه از نوع تسلیمی برای یک راننده اعمال شده، اما فرد مدعی می‌شود که اصلاً افسر پلیس راهور برای وی جریمه‌ای اعمال نکرده و در اختیار راننده قرار نداده است.
کد خبر: ۱۱۲۰۵۴۲
تاریخ انتشار: ۰۳ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۶ 24 May 2022

به گزارش «تابناک» به نقل از روزنامه جوان، بعضی از جریمه‌های اشتباهی که اخیراً به کرات گزارش شده نیز به دلیل عدم اتصال سامانه وزارت راه به پلیس صورت می‌گیرد و کسی نیز مسئولیت آن را گردن نمی‌گیرد! در اینگونه موارد، عوارض آزادراهی به صورت الکترونیک توسط این سامانه‌ها مانند "آنی‌رو" پرداخت شده، اما به دلیل عدم اتصال بانک اطلاعات سامانه‌های مذکور با سامانه‌های پلیس راهور، جریمه عدم پرداخت عوارض الکترونیکی برای هموطنان لحاظ می‌شود!

سامانه‌های مذکور نیز در جواب کاربران می‌گویند که مشکل از طرف آن‌ها نیست و متأسفانه تا به امروز به‌دلیل عدم وجود بانک اطلاعات مشترک بین سامانه‌های وزارت راه و پلیس راهور، کاربران قربانی شده و مجبور به پرداخت جریمه‌های تحمیلی می‌شوند!

در مواردی دیگر نیز زمان تعویض پلاک، خلافی و عوارض سالیانه شهرداری پرداخت و صفر می‌شود در صورتی که عوارضی مانند تردد داخل طرح ترافیک، پارک حاشیه‌ای و آزادراهی بررسی نشده و متأسفانه تسویه موارد مذکور اعمال نمی‌شود؛ در اینگونه موارد نیز به دلیل عدم اتصال سامانه شهرداری و آزادراهی به سامانه پلیس، فرد خریدار پس از خرید خودرو، با حجمی از بدهی و جریمه مواجه می‌شود و زمان تردد آزادراهی و پرداخت عوارض آن یا پرداخت مبلغ پارک حاشیه‌ای با مبالغی مواجه می‌شود که از قبل تسویه نشده و به نوعی به گردن خریدار می‌افتد.

نوع دیگری از این دست جریمه‌ها، مربوط به خودروهای صفری است که از طریق تریلی از شهری به شهر دیگر جابه‌جا می‌شوند؛ در اینگونه موارد بعضاً دیده شده راننده تریلی به دلیل تخلفی همچون سرعت غیرمجاز جریمه شده، اما جریمه مذکور برای پلاک خودرویی لحاظ می‌شود که روی تریلی قرار دارد!

اعمال قطعی جریمه‌های رانندگی منوط به ارسال دو پیامک برای مالک آن وسیله نقلیه است، پیامک نخست به‌معنای جریمه قطعی نیست و در این پیامک ذکر می‌شود که تخلف احتمالی صورت گرفته در حال بررسی است و اگر پیامک دوم حاوی شناسه قبض و نرخ اعمال جریمه برای مالک ارسال شود، بدین معناست که دیگر اعمال جریمه به‌صورت قطعی صورت گرفته است، اما در بسیاری از موارد، پیامک‌های مربوطه توسط سامانه پلیس برای مالکان وسایل‌نقلیه ارسال نمی‌شود!

اعمال جریمه‌های اشتباهی از این جهت اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که فرد جریمه شده باید برای پیگیری و حذف جریمه‌های مذکور، وقت بگذارند و پیگیری حذف این جرائم اشتباهی فرایندی بسیار خسته‌کننده دارد که البته بسیاری از افرادی که این‌گونه جرائم برایشان لحاظ می‌شود، از پیگیری برای حذف جریمه اشتباهی خود منصرف می‌شوند و جریمه‌ها را می‌پردازند!

به هر حال در اعمال جریمه‌های اشتباهی، خطای انسانی یا سیستمی متصور است و پلیس نیز با هوشمندسازی تلاش دارد تا این خطاها به حداقل ممکن برسد که نمونه آن امکان مشاهده تصاویر دوربین‌ها حین اعمال جریمه در اپلیکیشن "پلیس من" است.

کاربران می‌توانند پس از بارگیری اپلیکیشن مذکور، نصب، ثبت‌نام، احراز هویت و ثبت شماره پلاک خودرو، با پرداخت مبلغی از امکانات متنوع این اپلیکیشن همچون دریافت خلافی استفاده کنند البته رؤیت تصاویر خلافی فعلاً مربوط به تصاویری است که توسط دوربین‌ها ثبت شده است؛ لذا اگر سامانه‌های مذکور مانند آنی‌رو وزارت راه یا شهرداری به سامانه پلیس متصل شوند، دیگر شاهد ثبت بخش قابل توجهی از این جریمه‌های اشتباهی نخواهیم بود و به این ترتیب با اتصال سامانه‌های مذکور به یکدیگر، دیگر کاربران به خاطر عدم پرداخت عوارض آزادراهی (با وجود پرداخت الکترونیکی) جریمه نخواهند شد همچنین مورد دیگر بحث تسویه عوارض شهرداری و آزادراهی در زمان تعویض پلاک است که باید مورد توجه قرار گیرد تا جریمه‌ها به گردن خریدار نیفتد.

از طرفی دیگر راه حل پیگیری و رفع جریمه اشتباهی نیازمند حضور فرد معترض دردفاتر پلیس +۱۰ یا مراکز اجرائیات پلیس راهور در استان‌ها و شهرستان‌ها است که می‌توان با پیشبرد هوشمندسازی و امکان اعتراض به جریمه‌ها به صورت برخط یا استفاده از اپلیکیشن‌های همچون "پلیس من" در اعتراض به جریمه‌های اشتباهی، دردسرهای ناشی از پیگیری حذف جریمه‌های اشتباهی را به حداقل رساند.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱۳
انتشار یافته: ۱۴
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۳
الان مثلا پدر من در همدان است و در بندر لنگه جریمه شده است در صورتیکه اصلا از همدان خارج نشده. اصلا بحث خودروی صفر روی تریلی مطرح نیست. تریلی در آن طرف ایران چه می کند؟
پاسخ ها
حسن
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۳
چه جالب... یک ماه قبل من تو حیاط خونه داشتم ماشینمو می شستم تو شهر بابل مازندران . یهو دیدم یه پیامک اومد که ماشینم تو همدان خیابان شریعتی مرتکب تخلف شده و قبض الصاقی واسم صادر شده . سریع با ماشین و مدارکم رفتم قسمت اجراییات راهنمایی رانندگی. افسر بهم گفت فردا یه پوشه آبی استعلام از پلیس +10 به اضافه تمام مدارک اصل و کپی و حضور مالک بیا تا پرونده تو بفرستیم کمیسیون....من تشکر کردم ازشون و برگشتم خونه و ادامه کار شستوشو ماشین بی گناهم و بعدشم رفتم جریمه رو با کمال میل واریز کردم.
ناشناس
|
United States
|
۱۰:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۳
یکی دیگه هم بی وجدانی هست من مادرم رو که حال بدی داشت به بیمارستان رساندم در محوطه خود بیمارستان تا تخت آوردم و بردم داخل بیمارستان پلیس خدوم من را جریمه کرده بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۳
یک بار هم من در خودرو کنار خیابان نشسته بودم و شیشه هم پایین بود. بعد یه موتور پلیس از کنار آینه رد شد و چند ثانیه بعد پیامک تخلف آمد. آخه این نوع جریمه کردن هم نامردی است که طرف یه لحظه کنار خیابان داخل خودرو است و جریمه تسلیمی زده شود ولی اصلا تسلیمی نبود.
ناشناس
|
Germany
|
۱۰:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۳
بنده دقیقا در ساعتی که توی خونه در حال استراحت بودم پیامک جریمه برام آمد هر قدر هم پیگیری کردم فایده نداشت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۳
برای جریمه شدن خودرو به علت نداشتن معاینه فنی بوسیله دوربین و از طریق سیستم چه توجیهی دارند در صورتی که معاینه فنی بصورت سیستمی مشخص است و کسی که معاینه فنی دارد نباید جریمه شود اون هم بوسیله دوربین بصورت اتوماتیک نه بوسیله پلیس
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۳
من در شیراز هستم. در تاریخ 25/1 قبض برام اومده که در محور ابهر تاکستان بعلت شیشه دودی جریمه شدید. عمرا تابحال به این مسیر نرفتم و نمی دانم هم که کجاست. به 110 زنگ زدم گفتند باید نیروی انتظامی بیاد محل اقامت را شما را تایید کنه بعدش برید دفاتر پلیس عدم خلافی بگیرید و تقاضا بدید. من هم از خیرش گذشتم.
آگاه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۳
همه این نوع مسائل رو میدونند و میدونیم ، سوالی که مطرح میشه و به عنوان سوال معکوس میشه پرسید اینه که چرا پس درست نمیشه یا فرآیند درست شدن به صورت لاک پشتی پیش میره؟ .به احتمال زیاد تنها جوابی که میشه داد اینه ، از این بی نظمی و اوضاع بلبشو منافع عده ای بصورت بسار خوب و عالی داره تامین میشه وادامه نفعشون در ادامه وجود این ساختار غلط هستش ..!!!!!!!!!!!!!
ناشناس
|
Turkey
|
۱۰:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۳
همه رو گفتید ولی هیچ اشاره ای به پلاک های دستکاری شده نکردید. افرادی که پلاک ماشین رو دستکاری میکنن باعث میشن که تخلف خودشون به پای یک نفر دیگه نوشته بشه. چرا هیچ قانون به شدت سختگیرانه ای برای مخدوش کنندگان و جاعلین پلاک خودرو وجود نداره؟! اگه وجود میداشت افراد به سادگی جرأت نمیکردن روی پلاک رو بپوشانند یا پلاک رو مخدوش یا دستکاری کنند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۳
تو این مملکت با کلی مسئول بی لیاقت فقط دزدی ، اختلاس و دست بردن تو جیب مردم امری عادی شده...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۳
پلیس راحت یک سامانه به اسم پلیس من که هزینه ای هم براش نداره میخواد درامد سازی کنه برای خودش
بهرام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۳
راحت ترین راه کسب درامد دزدی است که اخیرا تمام دستگاههای دولتی و و....به عناوینی دست به اینکار می زنند و دنبال راه حل هم نیستند چرا چون هزینه دارد در این میان به این نتیجه می رسد که چرا از درامد باد اورده دست بکشد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۳
ماشین من پژو هست که توی پارکینگ خونه بود ، برای من پیام جریمه اومد در حالیکه پلاک من رو ثبت کرده بودند ولی نام ماشین رو تویوتا نوشتند ، دستم به هیچ جا بند نیست میگن باید بری اداره کل راهنمایی و رانندگی و کلی اما و اگرهای دیگه
احمدزاده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۰۳
این هم بساط کسبی است از جیب ملت...
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
برچسب منتخب
محمد هادی زاهدی وفا حسین طائب ناصر کنعانی چافی مذاکرات دوحه
وب گردی