بازدید 7337

حامد کرزی: برقع و پوشاندن چهره از فرهنگ ما نیست

رییس‌جمهور پیشین افغانستان در واکنش به سیاست جدید حجاب از سوی دولت موقت طالبان گفت: پوشیدن چادر و پوشاندن چهره به عنوان حجاب در افغانستان مرسوم نبوده و از فرهنگ برخی کشور‌های منطقه آمده است.
کد خبر: ۱۱۲۰۰۶۲
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۳ 21 May 2022

به گزارش تابناک به نقل از فارس، رئیس‌جمهور پیشین افغانستان در واکنش به فرمان جدید طالبان درباره پوشش مجریان زن تلویزیون، گفت که افغانستان یک کشور اسلامی بوده و بانوان آن همواره حجاب داشته‌اند.

 «حامد کرزی» رییس‌جمهور پیشین افغانستان در واکنش به سیاست جدید حجاب از سوی دولت موقت طالبان گفت: پوشیدن چادر و پوشاندن چهره به عنوان حجاب در افغانستان مرسوم نبوده و از فرهنگ برخی کشور‌های منطقه آمده است.

کرزی در مصاحبه با «سی‌ان‌ان» در پاسخ به اجبار مجریان زنان به پوشاندن چهره افزود: «این موضوع در فرهنگ افغان‌ها ریشه ندارد و آن‌ها زن نیازی به پوشاندن چهره ندارند».

وی ادامه داد: مسئله حجاب روشن است. افغانستان طی ۱۴۰۰ سال پیش یک کشور عمیقاً مسلمان بوده و در این مدت زنان افغانستان همواره حجاب را رعایت کرده‌اند.

کرزی ادامه داد: سنت فرهنگ مردم افغان برای قرن‌ها تنها پوشیدن چادر بوده و اگر به زنان عشایر (کوچی) نگاه کنید، برای سالیان دراز تنها از پوشش چادر استفاده کرده و هیچگاه چهره خود را نمی‌پوشانند.

رئیس جمهور سابق افغانستان همچنین تاکید کرد: برقع و پوشاندن چهره «بخشی از فرهنگ ما نیست» بلکه سال‌های قبل به افغانستان آورده شده است.

کرزی در بخش دیگری از این مصاحبه بار دیگر بر بازگشایی مدارس دخترانه در افغانستان تاکید کرد و گفت: «برای طالبان و مردم افغانستان بهترین گزینه این است که در اولین فرصت ممکن به دختران اجازه رفتن به مدارس را بدهند.»

وی همچین با اشاره به فرار اشرف غنی، تاکید کرد: «فرار اشرف غنی باعث سقوط دولت و مانع انتقال یا تقسیم قدرت به نحوه مسئولانه شد.»

پیشتر گزارش شده بود که مجریان زن هنگام اجرای برنامه‌ها از ماسک استفاده کنند. اخیرا برخی از مجریان زن در رسانه‌های خصوصی، با ماسک در برنامه‌ها حضور یافته‌اند.

وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان پیشتر رعایت حجاب توسط زنان بالغ را «فرض و ضروری» اعلام کرده و گفته بود که «بهترین نوع حجاب» پوشیدن چادری است.

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# غزه # آلودگی هوا # ایام فاطمیه # امیر تتلو # روز دانشجو # فساد چای دبش # اکبر رحیمی