بازدید 48006
۲

توضیح وزیر نفت درباره قیمت بنزین

وزیر نفت با تأکید بر اینکه دولت هیچ برنامه‌ای برای افزایش قیمت بنزین ندارد، افزود: برای کاهش مصرف سوخت با پیمانکاران و کارگاه‌های خصوصی قراردادی منعقد شده است تا به صورت رایگان خودروهای عمومی و وانت‌بارها را دوگانه‌سوز کنند. برای دوگانه‌سوز کردن هر خودرو ۱۱ میلیون تومان هزینه می‌شود.
کد خبر: ۱۱۱۹۷۱۱
تاریخ انتشار: ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۵ 19 May 2022

به گزارش تابناک به نقل از همشهری آنلاین، وزیر نفت با تبیین مهمترین اقدام‌های وزارت نفت در دولت سیزدهم و با مثبت ارزیابی کردن فروش نفت عنوان کرد: بیش از ۸۰ درصد از پول نفت صادر شده به خارج از کشور به صورت ارزی و مابقی به صورت تهاتر با دارو و کالای اساسی انجام می شود.

جواد اوجی شامگاه چهارشنبه ( ۲۸ اردیبهشت‌ماه) در گفت‌وگو با برنامه «صف اول» شبکه خبر با بیان اینکه بیست‌وششمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی یکی از معتبرترین نمایشگاه‌های نفت و گاز در جهان است، گفت: در این نمایشگاه بیش از هزار و ۲۰۰ شرکت معتبر داخلی و خارجی حضور داشتند و در طول برگزاری این نمایشگاه مقام‌های بلند پایه کشورمان همچون رئیس جمهوری، رئیس قوه مقننه و نمایندگان مجلس شورای اسلامی و بسیاری از فعالان عرصه بین‌المللی از دستاوردهای عرضه شده در نمایشگاه بازدید کردند.

وی با بیان اینکه یک سالن مجزا برای حضور شرکت‌های دانش‌بنیان در بیست‌وششمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی اختصاص داده شد و تا حد امکان از آنها حمایت‌های لازم صورت گرفت؛ به عنوان مثال هزینه غرفه‌های آنها رایگان محاسبه شد، تصریح کرد: در این بخش از نمایشگاه‌های شرکت‌های خوبی در بخش‌های مختلف همچون بهینه‌سازی مصرف سوخت، افزایش بازدهی چاه‌های نفت و تأمین کالاهای وارداتی حضور داشتند که نظر هر بازدیدکننده‌ای را به خود جلب می کرد.

تأمین ۷۰ درصد از نیازهای صنعت نفت از داخل کشور
وزیر نفت با بیان اینکه هم اکنون ۶۵ تا ۷۰ درصد از نیاز صنعت نفت از طریق شرکت‌های داخلی تأمین می‌شود و ۲۵ تا ۳۰ درصد آن وارداتی است، گفت: کالاهای مورد نیاز صنعت نفت پیش از بیست‌وششمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی و در حین برگزاری آن به شرکت‌های داخلی اعلام شد و بر این اساس در ایام برگزاری این نمایشگاه تفاهم‌نامه و قرار داد با شرکت‌های دانش بنیان در زمینه‌های مختلف منعقد شد.

اوجی با تأکید بر اینکه در حال حاضر تقریبا شرکت‌های داخلی نیاز صنعت نفت را در زمینه توربوکمپرسورها تأمین می‌کنند، افزود: هم اکنون خوشبختانه برخی شرکت‌ها در بسیاری از حوزه‌ها افزون بر تأمین نیاز بخش داخل به سمت صادرات خدمات فنی و مهندسی رفته‌اند.

وی به دستاوردهای شرکت‌های داخلی در زمینه تولید کاتالیست‌های مورد نیاز صنعت پتروشیمی اشاره کرد و گفت: هم اکنون علاوه بر این دستاورد ما در بخش تجهیزات پتروشیمی و پالایشی از سوی شرکت‌های دانش بنیان دست یافته‌ایم؛ وزارت نفت باید به گونه‌ای از شرکت‌های دانش‌بنیان حمایت کند که بخش مهمی از درآمدها ارزی کشور از طریق صدور خدمات فنی و مهندسی باشد.

امضای قراردادهای جدید برای فروش نفت
وزیر نفت با اشاره به اینکه از ابتدای شروع به کار دولت سیزدهم صادرات نفت ایران نسبت به قبل خوب شده است، گفت: تا به امروز پول نفت فروخته شده در سررسید های خود وصول شده است؛ هم اکنون بیش از ۸۰ درصد از پول نفت صادر شده به خارج از کشور به صورت ارزی و مابقی به صورت تهاتر با دارو و کالای اساسی انجام می شود.

اوجی تصریح کرد: وزرات نفت از ابتدای شروع به کار دولت سیزدهم توانسته هم زمان با افزایش دریافت پول نفت از مشتریان خود، مشتریان و قرار دادهای جدید فروش نفت خام با سایر کشورها را منعقد کند.

وی به واریز بیش از ۱۲.۵ میلیارد دلار ارز حاصل از فروش محصولات پتروشیمی به سامانه نیما در سال گذشته اشاره کرد و گفت: اگر می خواستیم با روش دولت قبل به سمت فروش نفت برویم، معلوم نبود قیمت ارز چگونه بود.

وصول ۴ میلیارد دلار مطالبات بخش گاز در سال ۱۴۰۰
وزیر نفت با بیان اینکه در سال ۱۴۰۰ بیش از چهار برابر بیشتر وصول مطالبات نسبت به سال ۱۳۹۹ در بخش صادرات گاز انجام شده است، اظهار کرد: پارسال ۴ میلیارد دلار وصول مطالبات در بخش گاز انجام شده است در حالیکه این رقم در سال ۱۳۹۹ برابر با یک میلیارد و ۲۵ میلیون دلار بوده است.

اوجی با اشاره به مشکلات کشورهای همسایه در زمینه تامین کالاهای اساسی بعد از تحولات روسیه و اوکراین گفت: خوشبختانه با توجه به فروش نفت خوب ما، امروز ذخایر خوبی در زمینه کالاهای اساسی داریم؛ از سوی دیگر با تامین مستمر ارز توانستیم بازار ارز کشور را نیز کنترل کنیم.

وی با تأکید بر اینکه دولت هیچ برنامه‌ای برای افزایش قیمت بنزین ندارد، افزود: برای کاهش مصرف سوخت با پیمانکاران و کارگاه‌های خصوصی قراردادی منعقد شده است تا به صورت رایگان خودروهای عمومی و وانت‌بارها را دوگانه‌سوز کنند. برای دوگانه‌سوز کردن هر خودرو ۱۱ میلیون تومان هزینه می‌شود.

افزایش ظرفیت پالایشی کشور تا ۵ سال آینده
وزیر نفت درباره ظرفیت پالایشی کشور نیز گفت: در سال‌های گذشته سرمایه‌گذاری در این بخش صورت نگرفته است، اما در دولت سیزدهم، وزارت نفت احداث یک پتروپالایشگاه ۳۰۰ هزار بشکه‌ای در کنار پالایشگاه ستاره خلیج فارس را برعهده گرفته است که در قانون بودجه نیز تصویب شد.

اوجی ادامه داد: همچنین هشت طرح برگزیده پتروپالایشی از قبل برنامه‌ریزی شده است که در دولت فعلی مسائل مربوط به موافقت‌ اصولی، مجوز خوراک و تنفس خوراک آن را حل کردیم. از طرفی در پالایشگاه‌های فعلی طرح‌های ارتقا ظرفیت کیفی و کمی را دنبال می‌کنیم تا ضمن تأمین پایدار سوخت در کشور صادرات محصولات فرآورده‌های نفتی را نیز داشته باشیم.

وی با اشاره به انعقاد قرارداد شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی با یکی از خودروسازهای بزرگ کشور در زمینه بهینه‌سازی مصرف انرژی گفت: با حمایت صنعت نفت این شرکت خودرو ساز اقدام به گاز سوز کردن خودرو ها کرده است.

وزیر نفت با بیان اینکه به احتمال زیاد امسال یکی از پالایشگاه‌های ۶۰ هزار بشکه‌ای میعانات و نفت خام کشور به بهره‌برداری می رسد و تا ۵ سال آینده ظرفیت پالایشی کشور روزانه یک میلیون بشکه افزایش می‌یابد، تصریح کرد: همچنین در ماه‌های اخیر هشت طرح پترو پالایشی کشور فعال شده که بخش اصلی تأمین مالی این پروژه‌ها از طریق هلدینگ‌های پتروشیمی، بانک‌ها و فاینانس‌های خارج انجام می‌شود.

بهره‌برداری از یک طرح ان‌جی‌ال تا پایان سال
اوجی در پاسخ به پرسشی مبنی بر روند پیشرفت طرح‌های ان‌جی‌ال ۳۱۰۰ و ۳۲۰۰ و امکان تحقق آنها در سال ۱۴۰۱ افزود: تلاش وزارت نفت بر این است که با برنامه‌ریزی‌ها و نشست‌های مستمری که برای طرح‌های بالادست و پایین دست انجام می‌شود، حداقل یکی از این طرح‌های ان‌جی‌ال تا پایان امسال به بهره‌برداری برسد.

وی درباره سرمایه‌گذاری در میدان‌های مشترک گفت: یکی از مشکلاتی که در تولید نفت و گاز داشتیم به‌ویژه در سال گذشته اعلام کردیم، کسری نزدیک به ۲۵۰ میلیون مترمکعب گاز در فصل سرد به دلیل سرمایه‌گذاری نکردن در سال‌های پیش بود.

تکمیل ۴۸ پروژه نیمه‌کاره و آغاز ۲۲ پروژه اولویت‌دار
وزیر نفت با تأکید بر اینکه پروژه‌ها در وزارت نفت از لحاظ تولید نفت، گاز، ظرفیت پالایشی براساس نیازهای کشور اولویت‌بندی شده‌اند، گفت: خوشبختانه سال گذشته بیش از ۱۶.۵ میلیارد دلار ٰقرارداد و تفاهم‌نامه برای ۵۵ پروژه در بخش‌های بالادست، پایین‌دست، جمع‌آوری گازهای مشعل و بهینه‌سازی مصرف سوخت امضا شد.

اوجی ادامه داد: چند هفته گذشته نامه‌ای خدمت جناب آقای رئیسی دادم که تلاش می‌شود ۴۸ پروژه نیمه‌کاره‌ای که سالیان سال در وزارت نفت باقیمانده و بلاتکلیف بود و بالغ بر ۱۳ میلیارد دلار در آنها سرمایه‌گذاری شده انشالله تا پایان امسال با برنامه‌های زمانبندی شده مشخصی تکمیل و به بهره‌برداری برسند.

وی با اشاره به اینکه در سال ۱۴۰۱ نیز بیش از ۲۲ پروژه کلان و اولویت‌دار وزارت نفت در بحث توسعه گاز، نفت، ظرفیت‌های پالایشی و پتروپالایشی و زنجیره صنایع تکمیلی پتروشیمی با سرمایه‌گذاری بالغ بر ۳۰ میلیارد دلار آغاز می‌شود ، اظهار کرد: این پروژه‌ها کمک به ظرفیت تولید نفت و گاز و توان صادراتی گاز و فرآورده‌های نفتی و محصولات پتروشیمی خواهد کرد که محصولات پتروشیمی یکی از منابع درآمدی مطلوب کشور است.

اولویت در بالادست، توسعه میدان‌های مشترک
وزیر نفت درباره میدان آرش با بیان اینکه این میدان مشترک بین ایران، کویت و عربستان است، تصریح کرد: بنده حدود دو ماه پیش به مدیرعامل شرکت ملی نفت دستور دادم با توجه به اینکه مطالعات جامع و عملیات لرزه‌نگاری این میدان هم انجام شده، سریع برنامه نصب نخستین سکو برای تولیدی کردن و حفاری چاه‌ها در دستور کار قرار گیرد. انشالله با برنامه‌ریزی که شرکت ملی نفت انجام داده است به‌زودی توسعه این میدان را هم انجام خواهیم داد.

اوجی در مورد سایر میدان‌های مشترک توضیح داد: اولویت وزارت نفت در توسعه بخش بالادست، توسعه میدان‌های مشترک است که بسیاری از آنها هم به طور کامل توسعه پیدا نکرده‌اند؛ توسعه کامل میدان‌های مشترکی از جمله غرب کارون که میدان‌های بزرگی هم هستند و از توان و ظرفیت بالایی در تولید نفت برخوردارند، اولویت ما هستند. البته عمده قرارداد این میدان‌ها بسته شده است.

وی به جمع‌آوری گازهای مشعل غرب و شرق کارون اشاره کرد و گفت: وزارت نفت سه ماه گذشته فراخوانی داد و نزدیک به ۲۸ قرارداد بالغ بر یک میلیارد دلار درخصوص جمع‌آوری گازهای مشعل به منظور تأمین خوراک مجتمع‌های پتروشیمی منعقد کرد که خوشبختانه عمده شرکت‌هایی که برای عقد این قرارداد آمدند، شرکت‌های پالایشی و پتروشیمی برای تأمین نیاز خودشان است. از آنجایی‌ که بعضی از پتروشیمی‌ها زیر ظرفیت کار می‌کنند پس قطعا در بحث سرمایه‌گذاری نیز سبب تسریع اجرای پروژه خواهد شد.

وزیر نفت با اشاره به امتیازهای خوبی که در این قراردادها در نظر گرفته شده است، افزود: ان‌شالله با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته تا پایان این دولت تکلیف گازهای مشعل در کشور مشخص می‌شود.

بهره‌مندی ۶۵۰ هزار خانوار از گاز رایگان
اوجی در زمینه آخرین وضع گاز محرومان توضیح داد: در بودجه ۱۴۰۱ نیز به گاز رایگان برای خانواده‌های مراکز بهزیستی و کمیته امداد امام (ره) اشاره شده است. تا به امروز بیش از ۶۵۰ هزار خانوار از این قضیه بهره‌مند شده‌اند و وزارت نفت منتظر دریافت آمار بهزیستی و کمیته امداد امام است. در صورتی که اطلاعات هموطنان دریافت شود، همکاران شرکت ملی گاز خانوارهای جدید را نیز سریع در سامانه صدور قبوض مشترکین تغذیه می‌کنند.

وی در پاسخ به اینکه پس هنوز زیرساخت‌ها برای شناسایی دقیق این خانوارها در نهادهای امدادگر ایجاد نشده است، گفت: هرتعداد خانوار که به وزارت نفت معرفی شوند در همان ماه وارد سیستم می‌شوند و وزارت نفت در این زمینه آمادگی کامل را دارد.

۱۲ هزار میلیارد تومان در حوزه مسئولیت اجتماعی
وزیر نفت با اشاره به اینکه از شروع دولت سیزدهم تا به امروز بالغ بر ۱۲ هزار میلیارد تومان کمک در حوزه مسئولیت اجتماعی داشته‌ایم، افزود: وزارت نفت در تمامی استان‌ها تقبل کرده است لوله‌کشی داخل منازل تعدادی از خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد امام و بهزیستی را از سوی شرکت ملی گاز انجام دهد.

اوجی درباره برنامه وزارت نفت برای حذف رانت در فروش فرآورده‌ها، گفت: تمامی فرآورده‌های نفتی در بازار بورس عرضه می‌شود که کمک بزرگی در زمینه جلوگیری از قاچاق و تخلفاتی که در این زمینه انجام می‌شود، است.

وی با بیان اینکه مجلس سال گذشته نزدیک به مقدار ۱۵ هزار میلیارد تومان به وزارت نفت مجوز داد که از قِبل تهاتر نفت با خود شرکت‌های پالایشی، وکیوم باتوم را در اختیار وزارت راه و یک سری از سازمان‌هایی که در خصوص احداث جاده و بزرگراه‌ها فعالیت می‌کنند، قرار دهد، افزود: در همان ماه‌های نخست آغاز به کار دولت، تمامی حواله‌ها صادر و بخشی از این ظرفیت استفاده شد و بخشی باقی ماند.

قیمت ثابت برای وکیوم باتوم
وزیر نفت به افزایش قیمت وکیوم باتوم در بورس اشاره و اظهار کرد: بنابراین آن را از بورس خارج کردیم و قیمت ثابت هر تن ۷.۵ میلون تومان برای آن مشخص شد که امسال هم همین قیمت در نظر گرفته شده است.

به گفته اوجی، خوشبختانه مقداری که از سال گذشته باقی مانده بود نیز به امسال منتقل شد. یعنی امسال علاوه بر اینکه وزارت نفت مکلف به در اختیار گذاشتن ۱۹ هزار میلیارد تومان وکیوم باتوم به کارخانه‌های آسفالت‌سازی و نهادها است، نزدیک به ۱۰ هزار میلیارد تومان هم از سال گذشته به ظرفیت امسال اضافه شده است. وزارت نفت این آمادگی را دارد که به کمک نهادهای نظارتی این موضوع را کنترل کند.

وی درباره اینکه طبق بند «ک» تبصره ۱۵ قانون بودجه امسال، وزارت نفت مکلف است ظرف مدت زمان مشخصی بعد از ابلاغ قانون بودجه، تعرفه گاز مشترکان پرمصرف را به صورت غیریارانه‌ای محاسبه کند و آیا پیشنهادی ارائه کرده‌ است، افزود: از سال ۹۶ تا آذر ۱۴۰۰ هیچگونه افزایشی در تعرفه مشترکان پر مصرف در دولت پیشین انجام نشده بود.

تعرفه گاز مشترکان پرمصرف؛ غیریارانه‌ای
وزیر نفت با اشاره به اینکه خوشبختانه یکی از اقدام‌های دولت سیزدهم افزایش تعرفه برای مشترکین پرمصرف گاز بود که پارسال در آذرماه رقم خورد، ادامه داد: گام نخست به این شکل برداشته شد که هیچگونه تغییری در قیمت سه پله نخست که تقریبا ۷۵ درصد مشترکین ما بودند و بیش از ۵۰ درصد مصرف را داشتند، صورت نگرفت.

اوجی با بیان اینکه در بحث تعرفه‌های گاز ۱۲ پله تعریف شده است، اظهار کرد: از پله ۴ تا پله ۱۲ مشترکین پرمصرف هستند. با برنامه‌ریزی که انجام و در دولت نیز مصوب شد، تعرفه هر پله نسبت به پله قبل ۴۰ درصد افزایش می‌یابد یعنی سه پله نخست که ۷۵ درصد مشترکین ما هستند هیچگونه افزایش قیمتی نداشتند. اما از پله چهارم که شروع مشترکین پرمصرف است، افزایش نرخ‌ها انجام شد اما پارسال به دلیل اینکه نمی‌خواستیم تکانه‌های اقتصادی اتفاق بیفتد بخشی را گذاشتیم در سال ۱۴۰۱ اجرا شود.

وی با اشاره به اینکه مجلس در قانون بودجه ۱۴۰۱ مصوب کرده است قیمت گاز برای مشترکین پرمصرف باید بدون یارانه باشد، تصریح کرد: کارشناسان ما در حال بررسی این موضوع هستند که پس از نهایی شدن به دولت ارائه خواهد شد. ان‌شاالله افزایش قیمت ابزاری برای کنترل شدت مصرف انرژی و بهینه مصرف کردن گاز برای مشترکان باشد.

وزیر نفت تصریح کرد: فکر می‌کنم این آیین نامه طی یکی دو ماه آینده به دولت ارائه شود.

افزایش روزانه ۴۰ میلیون مترمکعبی ظرفیت تولید گاز
اوجی درباره برنامه‌ریزی وزارت نفت برای سپری شدن زمستان امسال بدون هیچگونه مشکلی اظهار کرد: همانطور که گفتم، از آنجا که در حوزه‌های تولید نفت، گاز، ظرفیت پالایشی در چند سال گذشته سرمایه‌گذاری نشده است، اولویت وزارت نفت در قراردادهایی که منعقد کرده است برای افزایش تولید گاز است. تکمیل فازهای پارس جنوبی و یک بخشی از فاز ۱۱ پارس جنوبی که امسال به بهره‌برداری خواهد رسید، از این جمله این طرح‌ها هستند.

وی با اشاره به اینکه همکارانم در شرکت ملی نفت ایران قول داده‌اند تا پایان امسال ۴۰ میلیون مترمکعب در روز به ظرفیت تولید گاز کشور اضافه خواهد شد، گفت: توسعه میدان‌های جدید گازی و تکمیل توسعه میدان‌های مشترک گازی از برنامه‌های وزارت نفت است که البته زمان‌بر است.

وزیر نفت با تأکید بر اینکه افزایش تولید از سال ۱۴۰۱ در دستور کار وزارت نفت است به جمع‌آوری گازهای مشعل اشاره کرد و گفت: با جمع‌آوری گازهای مشعل هم کمک به تأمین خوراک صنایع از جمله پتروشیمی می‌شود که خودشان هم به کمک آمدند و امیدواریم در دو سال آتی دیگر محدودیت در تأمین خوراک صنایع در فصل سرد سال نداشته باشیم.

شناسایی مشتریان جدید نفت
اوجی در تشریح سفر خود به کشورهای آمریکای لاتین گفت: با شروع دولت مردمی سیزدهم، در موضوع شناسایی مشتریان جدید، بازارهای جدید و ظرفیت‌های جدید بخشی از نگاه‌ها به کشورهای آمریکای لاتین بود. مجموع کشورهای آمریکای لاتین بیش از ۲۰ درصد ذخایر نفتی جهان را در اختیار دارند؛ ونزوئلا به تنهایی شاید بزرگترین میدان‌ها و بزرگترین پالایشگاه‌های نفتی جهان را دارد.

وی ادامه داد: با شروع دولت، در وزارت نفت موضوع صادرات به آمریکای لاتین را دنبال کردیم که شامل صادرات نفت، فرآورده‌های نفتی، میعانات گازی و محصولات پتروشیمی می‌شد. در این زمینه بازارهای خوبی شناسایی کردیم که منجر به قراردادهای خوبی شد.

وزیر نفت با اشاره گزارش‌های خبری در شروع دولت سیزدهم مبنی بر ذخیره ۸۷ میلیون بشکه میعانات گازی روی آب و مخازن خشکی و دریا گفت: خوشبختانه با شناسایی بازارها در کشورهای آمریکای لاتین، توان ظرفیت صادرات بهبود پیدا کرد و در صادرات فرآورده‌های نفتی، محصولات پتروشیمی جلو افتادیم، بخشی نیز تهاتر با غلات اعم از ذرت صورت گرفت چراکه عمده کشورهای آمریکای لاتین از نظر بارش حجم بسیار خوب و زمین‌های حاصلخیزی دارند و محصولات کشاورزی خوبی برداشت می‌کنند.

همکاری متعدد با کشورهای آمریکای لاتین
اوجی با اشاره به حضور تیم قوی در سفر به آمریکای لاتین توضیح داد: خوشبختانه در سفر اخیر دوستان از هیئت دولت و سه تن از معاونین وزیر جهاد کشاورزی، رئیس و عضو کمیسیون انرژی حضور داشتند و بر این اساس حمایت دولت و مجلس را داشتیم که منجر به تفاهم‌های خوبی نیز در زمینه کشاورزی شد.

وی در تشریح تنوع توافق‌های صورت گرفته با کشورهای آمریکای لاتین گفت: شروع همکاری ما با آمریکای لاتین با صدور نفت، میعانات گازی، فرآورده‌های نفتی و محصولات پتروشیمی بود و بعد در همین مسیر به موازات شناسایی ظرفیت پالایشگاه‌های این کشورها، توسعه میدان‌های نفت و گاز و صدور خدمات فنی و مهندسی در دستور کار قرار گرفت.

وزیر نفت به ساخت پالایشگاه به‌عنوان یکی از برنامه‌های دیرین وزارت نفت اشاره کرد و افزود: در این سفر از بخش‌های مختلف تیم‌های کارشناسی و فنی اعزام کردیم و ظرفیت‌ها شناسایی شد؛ در وزارت نفت همواره یکی از بحث‌ها از سالیان دور این بود که پالایشگاه فراسرزمینی داشته باشیم و خوشبختانه در این سفر یکی از دستآوردهای خیلی خوب عقد قرارداد در زمینه استفاده از ظرفیت پالایشگاه‌های نفتی این کشورها بود.

قراردادهای برد – برد در آمریکای لاتین
اوجی درباره وضع پالایشگاه‌های مورد بحث توضیح داد: خیلی از این پالایشگاه‌ها به دلیل تحریم، دچار مشکل بودند و کارشناسان خارجی این پالایشگاه‌ها را ترک کرده بودند و در بهره‌برداری، تعمیرات و اورهال این پالایشگاه‌ها مشکل ایجاد شده بود و از آن زمان با ظرفیت اسمی کار نمی‌کنند.

وی درباره اقدام وزارت نفت ایران برای این پالایشگاه‌ها با بیان اینکه ما از مجموعه توان وزارت نفت و شرکت‌های تابعه و توانمندی پیمانکاران، سازندگان داخلی استفاده کردیم، افزود: در نمایشگاه نیز شاهد این استعداد بودیم، آمادگی برای صدور خدمات فنی و مهندسی به اروپا و نیز به آمریکای لاتین کاملا محیا است و به جرأت در این سفر نیز عیان بود که منجر به قراردادهای برد – برد نیز در بحث توسعه میدان‌های نفت، گازی، بازسازی و اورهال پالایشگاه‌ها شد.

هیچ تولیدی روی زمین نماند
وزیر نفت درباره فعالیت در این پالایشگاه‌ها بیان کرد: در این پالایشگاه‌ها، با صادرات نفت‌خام سنگین که مشتری کمتری دارد، نفت ما می‌تواند با نفت فوق سنگین آنها ترکیب شود، صادرات فرآورده‌های نفتی، میعانات گازی، محصولات پتروشیمی نیز در همین حین دنبال می‌شود از طرفی با صادرات خدمات فنی و مهندسی پالایشگاه آنها نیز می‌تواند با یک تغییر ساده یا یک تعمیرات اولیه به ظرفیت اسمی بازگردد که برای اینکار ما متخصصین و ادوات و تجهیزات مورد نیاز را نیز داریم؛ ضمن آنکه توسعه میدان‌های نفتی و گازی این کشورها با ظرفیت پیمانکاران و سازندگان داخلی دنبال می‌شود.

اوجی درباره تأمین کالاهای اساسی مورد نیاز کشور در تعامل با این کشورها گفت: با صادرات فرآورده‌های نفتی، میعانات گازی یا محصولات پتروشیمی بخشی از هزینه‌ها با کالاهای اساسی از جمله ذرت که جزو غلات است، روغن و شکر تهاتر شد و در واقع به تأمین کالاهای مورد نیاز کشور با شناسایی همین بازارها کمک کردیم.

وی این اقدام‌ها را ابتکاری ساده اما راهبردی برشمرد و افزود: در دولت سیزدهم بازاری که در غرب به آن بها داده نمی‌شد، مورد توجه قرار گرفت البته بازارهای دیگری هم هست که به آنها اشاره نمی‌کنم و این ابتکار الحمدلله منجر به صادرات خوب نفت، فرآورده‌های نفتی، میعانات گازی و محصولات پتروشیمی شد و هیچ تولیدی روی زمین نماند.

قول می‌دهم تا یکسال آینده به ظرفیت کامل صادراتی برسیم
وزیر نفت با بیان اینکه قول می‌دهم با برنامه‌ریزی وزارت نفت تا یک سال آینده به ظرفیت کامل صادراتی خود برسیم، تصریح کرد: با این اقدام‌ها هم نیاز انرژی کشور مقصد تأمین می‌شود که بازار خوبی برای تولید ما است و از طرفی جلوگیری از خام فروشی می‌شود.

اوجی در پاسخ به‌اینکه چرا تولید کشور نباید در خود کشور به ارزش افزوده تبدیل شود، توضیح داد: زمانی تولیدات در پالایشگاه داخل ارزش افزوده می‌گیرد که ارزش بالایی هم دارد و جلوگیری از خام فروشی می‌شود، اما گاهی از ظرفیت پالایشگاه فراسرزمینی استفاده می‌شود.

وی ادامه داد: باید توجه داشت که هم اکنون ساخت یک پالایشگاه با ظرفیت ۱۰۰ هزار بشکه حداقل سه میلیارد دلار هزینه دارد، اما به قول همکاران، چنین ظرفیتی یک اسب زین شده است که در نقاط مختلف دنیا وجود دارد و ما می‌توانیم با متخصصین و سازندگانمان این پالایشگاه‌ها را اورهال، بازسازی و نوسازی کنیم تا به ظرفیت اسمی برسد و حتی ظرفیت آنها را افزایش دهیم و از این ظرفیت برای خودمان استفاده کنیم.

عمل به وعده برای ایثارگران
وزیر نفت درباره تبدیل وضعیت نیروهای ایثارگر و خانواده‌های آنها در وزارت نفت گفت: وزارت نفت در سال ۱۴۰۰ معادل کل دستگاه‌های دولتی نسبت به تبدیل وضعیت ایثارگران به تعهدات خود پایبند بود و بر اساس بودجه ۱۴۰۰ عمل کرد، در سال ۱۴۰۱ نیز هر تعهدی در این زمینه باشد، انجام می‌شود.

اوجی با اشاره به نامه ۲۲۶ نماینده مجلس شورای اسلامی برای قدردانی از خدمات وزارت نفت در تأمین سوخت زمستانی و افزایش صادرات و دیپلماسی قوی انرژی گفت: من هم به نوبه خود از همکارانم در حوزه‌های نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی قدردانی می‌کنم و باید بدانیم که بهترین متخصصان و نخبگان را در وزارت نفت داریم و با وجود آنها آینده درخشانی پیش روی ماست.

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۲۷
انتشار یافته: ۲
جوادخان یه کم یه سی دی آموزش تلفظ حروف انگلیسی هم بخری واوقات فراغتت استفاده کنی بد نیست.
آیا گاز هم قاچاق می‌شود؟ که می‌خواهید گران کنید؟
برچسب منتخب
# قره باغ # بازیهای آسیایی 2022 # لایحه برنامه هفتم # فردوس کاویانی