بازدید 7550

خودکشی ۱۶ مادر باردار در سال ۱۴۰۰

عضو شورای عالی نظام پزشکی اذعان کرد: ۷۲ درصد زایمان‌های طبیعی در سال ۹۹ توسط همکاران ماما انجام شده است، اما پس از اعلام این آمار نام عامل زایمان از سامانه ایمان وزارت بهداشت حذف شد و تلاش همکاران ماما نایده گرفته شد.
کد خبر: ۱۱۱۸۸۵۱
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۱ 15 May 2022

به گزارش تابناک به نقل از اداره کل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی، نماینده جامعه مامایی در شورای عالی نظام پزشکی با اظهار تاسف از این که جایگاه واقعی ماما در نظام سلامت ایران تبیین نشده و نیاز به بازنگری دارد؛ گفت: ماما‌ها نقش موثری دربحث مشاوره و مراقبت‌های دوران بارداری و پس از آن مطابق شرح وظایف خود دارند، اما تعارض منافع شرایط نابسامانی را در این زمینه ایجاد کرده است.

 شکوفه اژدری در مراسم گرامیداشت روز جهانی ماما که شامگاه شنبه (۲۴ اردیبهشت) در سالن همایش‌های فرهنگسرای بهمن برگزار شد، با بیان این که تمام سیاست‌های کلان جمعیتی دنیا به سمت ایمن سازی زایمان و تروج زایمان طبیعی پیش می‌رود؛ اظهار کرد: به نمایندگی از جامعه مامایی اعلام آمادگی می‌کنیم که پتانسیل‌های بسیار خوبی را برای کمک به دولت در اجرای قانون جوانی جمعیت داریم و از شورای عالی بیمه خواستاریم بستری ایجاد کند تا ماده ۴۵قانون جوانی جمعیت در راستای تحت پوشش قرار دادن خدمات و استاندارد‌های سلامت باروری و نظام ارجاع به درستی در نظام سلامت تعریف و اجرایی شود

وی افزود: بعد از اجرایی شدن برنامه پزشک خانواده در دو استان فارس و مازندران و عملکرد قابل توجه همکارانمان در این دو استان؛ از دی ماه امسال با حدود ۵۰ درصد از همکاران در پزشک خانواده شهری استان فارس قطع ارتباط شده و خیلی از ماما‌ها بیکار شده یا با آن‌ها تمدید قرار داد نشده است.

وی با اشاره به این که منافع تمام ذی نفعان در طرح پزشک خانواده باید در نظر گرفته شود؛ ادامه داد: حدود ۶۰۰ نفر از همکاران یک دهه در طرح پزشک خانواده خدمت رسانی کردند و نیازمند توجه بیشتر در این زمینه هستیم و بهتر است قبل از اجرای نسخه جدید برنامه پزشک خانواده که این دو استان را با چالش‌های زیادی در بخش خصوصی مواجه نمود و مطب و مراکز مامایی را به تعطیلی کشاند؛ در تدوین سیاست‌ها و دستورالعمل‌ها از همکاران فعال این حوزه نظر خواهی شود.

اژدری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به پراکندگی مناسب ماما‌ها در سراسر کشور بیان کرد: اگر جایگاه ماما به درستی در نظام سلامت تببین می‌شد شاهد خودکشی ۱۶ مادر باردار در سال ۱۴۰۰ نبودیم، زیرا ماما‌ها نقش موثری دربحث مشاوره و مراقبت‌های دوران بارداری و پس از آن مطابق شرح وظایف خود دارند؛ اما تعارض منافع شرایط نابسامانی را در این زمینه ایجاد کرده است.

عضو شورای عالی نظام پزشکی اذعان کرد: ۷۲ درصد زایمان‌های طبیعی در سال ۹۹ توسط همکاران ماما انجام شده است، اما پس از اعلام این آمار نام عامل زایمان از سامانه ایمان وزارت بهداشت حذف شد و تلاش همکاران ماما نایده گرفته شد.

وی خاطرنشان کرد: امیدواریم حفظ هویت حرفه اى، استفاده از پست سازمانى ماما براى شاغلین شبکه هاى بهداشت و همچنین اصلاح نظام پرداخت ماماهاى شاغل در زایشگاه‌ها موردتوجه مسئولین ذیربط قرارگیرد.

تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
خرید چیلر
فریت بار
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# انتخابات # مسعود پزشکیان # مصطفی پورمحمدی # سعید جلیلی # علیرضا زاکانی # امیرحسین قاضی زاده هاشمی # محمدباقر قالیباف # انتخابات ریاست جمهوری