بازدید 4678

مرگ‌های تک رقمی کرونا ما را فریب ندهد

آمار روزهای اخیر از وضعیت کرونا در کشور، نشان می‌دهد که در شرایط خوبی قرار داریم، اما فراموش نکنیم که پاندمی کووید ۱۹ هنوز به پایان نرسیده است.
کد خبر: ۱۱۱۸۸۰۱
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۸:۰۸ 15 May 2022

به گزارش «تابناک» به نقل از مهر، این روزها همه از آمارهای کرونا خوشحالیم و همین موضوع باعث شده که برخی از هموطنان فکر کنند که کرونا تمام شده است. در حالی که هنوز چند میلیون نفر در کشور هستند که حتی یک دوز واکسن کرونا نزده‌اند.

بعد از فروکش موج ششم کرونا که با سویه اومیکرون همراه بود، شرایط کرونایی کشور رو به بهبود رفت و این روزها آمار روزانه فوتی‌ها تک رقمی شده است.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت، تا کنون ۶۴ میلیون و ۴۳۲ هزار و ۲۷۲ نفر دوز اول، ۵۷ میلیون و ۷۰۰ هزار و ۳۶۰ نفر دوز دوم و ۲۷ میلیون و ۳۰۵ هزار و ۸۳۸ نفر، دوز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند.

مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به ۱۴۹ میلیون و ۴۳۸ هزار و ۴۷۰ دوز رسید.

این آمارها نشان می‌دهد که شرایط تزریق دوز سوم واکسن کرونا در کشور، هنوز روند مطلوبی ندارد و اگر قدری سهل انگاری در رعایت پروتکل‌های بهداشتی اتفاق بیافتد، می‌تواند ما را درگیر موج جدیدی از بیماری کند. البته مسئولان وزارت بهداشت و اعضای کمیته علمی کشوری کووید ۱۹، معتقدند حداقل تا فصل تابستان درگیر موج جدیدی از بیماری نخواهیم شد.

اما یادمان نرود که تعداد کسانی که ۳ دوز واکسن کرونا تزریق کرده‌اند، در مقایسه با کسانی که یک دوز یا ۲ دوز واکسن تزریق کرده‌اند، خیلی کمتر است.

در همین حال گفته می‌شود، حدود ۱۴ میلیون نفر در کشور هنوز یک دوز واکسن هم نزده‌اند.

علیرضا زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، با عنوان این مطلب که متأسفانه دچار سو تفاهم جهانی شده‌ایم و برخی رسانه‌ها به غلط این موضوع را در دنیا ترویج کرده‌اند که کرونا به پایان رسیده است، گفت: در واقع کرونا تمام نشده است.

وی با اشاره به اینکه طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت با چهره و سیمای جدیدی از کرونا مواجه هستیم، افزود: طبق اعلام رسمی و جمع بندی رئیس سازمان جهانی بهداشت، خطر کرونا همچنان به عنوان خطری جدی برای سیستم سلامت تلقی می‌شود و این سازمان کماکان کرونا را به عنوان آتشی توصیف می‌کند که شعله‌های آن می‌تواند در نظام سلامت سوزاننده عمل کند.

زالی تاکید کرد: تا زمانی که به بخش قابل قبولی از واکسیناسیون عمومی جهانی نرسیم، خطر کرونا همچنان وجود دارد.

طبق بررسی فنی سازمان بهداشت جهانی، حداقل ۷۰ درصد جمعیت در معرض خطر و ۱۰۰ درصد افراد با ریسک بالا در مقابل کرونا باید واکسینه شده باشند تا خطر افزایش بار بیماری به حداقل برسد.

در همین حال، عباس شیراوژن سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، با اشاره به جلسه روز گذشته ستاد ملی، بر آماده سازی مراکز درمانی کشور برای مواجهه احتمالی با موج جدید بیماری تاکید کرد.

مشاهدات میدانی از تردد افراد در اماکن عمومی نشان می‌دهد که خیلی‌ها ماسک را کنار گذاشته‌اند و شاید همین موضوع، مهم‌ترین عامل درگیر شدن با موج جدید بیماری باشد.

ابراهیم قادری رئیس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، گفته است که هنوز حدود ۱۴ میلیون نفر از مردم دوز اول واکسن کرونا را تزریق نکرده‌اند. همچنین، ۶ میلیون نفر دوز دوم را نزده‌اند و ۲۶ میلیون نفر نیز دوز سوم را نزده‌اند.

در همین حال، علیرضا ناجی رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با عنوان این مطلب که همه‌گیری کرونا تمام نشده و فقط شاید بتوانیم بگوییم که وارد مرحله جدیدی از پاندمی شده‌ایم، گفت: شاهد زنجیره پر ترافیک انتقال ویروس در خیلی از کشورها نیستیم و در مرحله آرام تری قرار داریم، اما در بعضی از نقاط مانند چین خطر این بیماری همچنان وجود دارد.

وی افزود: شاید تفاوت ما با کشوری مانند چین این است که درصد بالایی از مردم با توجه به عفونت حاصله و چرخش بالای ویروس در مدت گذشته و سطح پوشش بالای نزدیک به ۷۰ درصدی واکسن، جمعیت دارای آنتی بادی بر علیه این ویروس هستند و این خود جلوی چرخش بالای واریانت اومیکرون را می‌گیرد.

این ویروس شناس گفت: در حال حاضر در سطح پایینی از فعالیت ویروس عامل کووید ۱۹ هستیم و بهترین زمان برای تکمیل دوره واکسیناسیون، دوزهای بوستر و بالا بردن پوشش واکسیناسیون در محصلین است.

وی در عین حال هشدار داد که پاندمی تمام نشده و پایانش نیز قابل پیش بینی نیست، اما برای پیشگیری و کاهش زنجیره بیماری، انجام اقدامات ضروری و رعایت پروتکل‌ها لازم است.

این در حالی است که وزارت بهداشت، از چندی قبل از همه افراد بالای ۷۰ سال و افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای یا نقص ایمنی، خواست که یک نوبت واکسن علاوه بر نوبت‌های قبلی، تزریق نمایند.

اما، معلوم نیست که چقدر از تزریق دوز چهارم واکسن کووید ۱۹ در کشور استقبال شده است. با توجه به اینکه هنوز خیلی از افراد که می‌بایست دوز سوم را تزریق کنند، هیچ اقدامی نکرده‌اند. بنابراین، بعید به نظر می‌رسد که برای دوز چهارم ترغیب شده باشند.

تور تابستان ۱۴۰۳
تبلیغات تابناک
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# حمله به کنسولگری ایران در سوریه # جهش تولید با مشارکت مردم # اسرائیل # حمله ایران به اسرائیل