بازدید 21683

قرار است چه خودرو‌هایی وارد شود؟

بیش از چهار سال از روزی که واردات خودرو‌های خارجی به کشور ممنوع شد، می‌گذرد و حالا وزیر صمت خبر از آزادسازی واردات خودرو داده است.
کد خبر: ۱۱۱۸۶۰۶
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۸:۳۳ 14 May 2022

به گزارش «تابناک» به نقل از روزنامه خراسان، از زمان مطرح شدن موضوع آزاد سازی واردات خودرو در مجلس تا آزاد شدن آن، بار‌ها و بار‌ها این طرح به شورای نگهبان رفت و به دلایلی از جمله مخالفت هیئت عالی نظارت بر سیاست‌های کل نظام، به مجلس بازگشت تا این که بالاخره در روز‌های گذشته سخنگوی دولت و وزیر صمت، خبر آزاد سازی واردات خودرو را به طور رسمی اعلام کردند. در این بین نکاتی مثل تعداد خودرو، نوع خودرو و قیمت خودرو‌هایی که قرار است، وارد شوند احتمالا برای بسیاری از جمله شما جذاب است که سعی کرده ایم به آن‌ها بپردازیم و همچنین از تعرفه واردات خودرو که باعث گران شدن خودرو‌های خارجی در داخل کشور می‌شود هم نوشته‌ایم.

تاریخچه و دلیل ممنوعیت واردات خودرو

اردیبهشت سال ۹۷ به دلیل خروج آمریکا از برجام و از سرگیری تحریم‌های یک جانبه و ظالمانه آمریکا علیه اقتصاد کشورمان، دولت وقت اقدام به محدود کردن واردات برخی کالا‌ها کرد که خودرو هم یکی از آن‌ها بود. در واقع به سبب اعمال تحریم‌ها، فروش نفت و به تبع آن منابع ارزی کشور کاهش یافت و دولت برای مدیریت مصارف ارزی، واردات خودرو را ممنوع کرد به طوری که با توقف رسمی ثبت سفارش، در این چهار سال خودروی جدید خارجی وارد ایران نشد. با وجود چنین قانونی، مردم هم راهی جز خرید خودرو‌های داخلی نداشتند و کار به جایی رسید که خودتان هم می‌دانید و مردم برای خرید خودرو باید در سایت خودروسازان ثبت نام می‌کردند به امید آن که نام شان در قرعه کشی آن‌ها از گردونه بیرون بیاید و در این بین قیمت خودرو هم روز به روز در کشور گران‌تر می‌شد. حالا بعد از چهار سال این محدودیت برداشته شده و قرار است خودرو‌های سواری از کشور‌های مختلف به کشور وارد شوند.

امسال چند خودرو وارد می‌شود؟

در ابتدا در مصوبه مجلس واردات ۷۰ هزار خودرو برای هر سال در نظر گرفته شده بود، اما به گفته رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس: «با بررسی کمیسیون‌های مجمع تشخیص مصلحت نظام مصوب شد دولت خودرو‌هایی را که کم‌مصرف و ایمن هستند بدون سقف وارد کند.» عزت‌ا... اکبری تالارپشتی در گفتگو با تسنیم ضمن اشاره به مصوبه قبلی مجلس در خصوص واردات ۷۰ هزار خودرو اظهار کرد: «اول، با بیانات رهبری کلاً مصوبه اصلاح شد و این اختیار را به دولت دادیم تا برای عامه مردم هرقدر که بتواند بازار را تنظیم کند و واردات خودرو را انجام دهد. دوم، ماده ۴ آن که مربوط به صادرات قطعه و واردات خودرو بود، حذف شد.» یعنی حالا هر کسی می‌تواند اقدام به واردات خودرو کند و دیگر نیازی به صادرات قطعه به کشور‌های دیگر برای واردات نیست. در ضمن دبیر انجمن واردکنندگان خودرو اعلام کرد نخستین خودرو‌های وارداتی، اواخر شهریور راهی بازار می‌شوند.

چه خودرو‌هایی وارد می‌شود؟

بعد از اعلام خبر آزادسازی واردات خودرو گفته شد که محدودیت واردات خودرو با دو شرط سقف قیمت خودرو تا هفت هزار دلار و حجم موتور ۱۰۰۰ سی‌سی است و جلال رشیدی کوچی در توییتی نوشت: «در تنظیم آیین نامه واردات خودرو با تکیه بر کلمه خودروی اقتصادی دو شرط در نظر گرفته شده؛ ۱-سقف قیمت ۷۰۰۰ دلار! ۲-حجم موتور ۱۰۰۰ سی‌سی! اگر وزیر صمت این توهین آشکار به مردم ایران را اصلاح نکند قطعا منتظر استیضاح باشد.»، اما خیلی زود این محدودیت تکذیب شد و محمدجواد حاجی حسینی معاون پارلمانی وزارت صمت در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: «آیین‌نامه مصوبه هیئت دولت در خصوص لغو ممنوعیت واردات خودرو توسط وزارت صمت با استفاده از دیدگاه‌های تخصصی و کارشناسی در دست اقدام است و شایعات منتشرشده در خصوص محدودیت قیمت و حجم موتور صحت ندارد.» با این حال رشیدی کوچی نماینده مرودشت در توییتی به نقل از وزارت صمت نوشت: «از وزارت صمت با بنده تماس گرفته شد که به نظر می‌رسد در تصمیم جدید، شرایط به شرح ذیل تغییر کرده است؛ ۱. حجم موتور بین ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ سی‌سی. ۲. سقف قیمت بین ۲۰ تا ۲۵‌هزار دلار.» با این حساب و با توجه به قیمت ۳۰ هزار تومانی دلار، امسال شاهد واردات خودرو تا سقف قیمتی ۷۵۰ میلیون تومان خواهیم بود.

تعرفه واردات خودرو برای سال ۱۴۰۱

واردات خودرو تا سقف قیمت ۲۰ یا ۲۵ هزار دلار به این معنا نیست که خودرو در بازار ایران هم به همین قیمت فروخته می‌شود. یکی از مولفه‌هایی که باعث گران‌تر شدن خودرو‌های وارداتی در کشورمان می‌شود تعرفه‌های بالای وارداتی است. البته به گزارش مهر به نقل از معاون وزیر صنعت درباره تعرفه واردات خودرو، این تعرفه امسال بین ۴۰ تا ۷۵‌درصد بر اساس حجم موتور خودرو متغیر خواهد بود. یعنی هرچه خودرو حجم موتور بالاتری داشته و گران‌تر باشد، درصد تعرفه واردات هم بالاتر خواهد رفت. با این حساب برای خودروی هفت هزار دلاری (۲۱۰ میلیون تومان) ۴۰ درصد هزینه گمرک باید پرداخت شود که می‌شود دو هزار و ۸۰۰ دلار (۸۴ میلیون تومان) و این یعنی این خودرو تا وارد کشور شود ۹ هزار و ۸۰۰ دلار (۲۹۴ میلیون تومان) تمام می‌شود؛ اما رقم تعرفه برای خودرو‌های ۲۵ هزار دلاری (۷۵۰ میلیون تومانی)، ۷۰ درصد خواهد بود که می‌شود ۱۷ هزار و ۵۰۰ دلار (۵۲۵ میلیون تومان) و این یعنی قیمت تمام شده این خودرو در داخل کشور ۴۲ هزار و ۵۰۰ دلار (یک میلیارد و ۲۷۵ میلیون تومان) خواهد بود.

خلاصه گزارش

۱. واردات خودرو بعد از ۴ سال آزاد شد.

۲. نخستین خودرو‌های وارداتی اواخر شهریور راهی بازار می‌شوند.

۳. برای واردات خودرو نیازی به صادرات قطعه نیست.

۴. واردات تا خودرو‌های ۲۵ هزار دلاری آزاد است.

۵. در تعداد واردات خودرو محدودیتی وجود ندارد.

۶. تعرفه واردات بر اساس حجم موتور بین ۴۰ تا ۷۰ درصد متغیر است.

سلام پرواز
خیرات نان
اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱۹
انتشار یافته: ۲۰
با این وصف، قیمت کمتر از 1.5 میلیارد نخواهد بود
همه قسمتهاش درست. اما اون تعرفه کار رو خراب میکنه و میشه دلال بازی و نفوذ مافیا در بازار. درنهایت تاثیری ایجاد نمیشه
و باز به کام دولت به نام مردم !
40 تا 75 درصد عوارض !
از همین الان این طرح شکست خود را اعلام کرد. آینده پیش روی شماست.
ساده ای ؟ تعرفه 70 درصد؟ برو ببین غیر از تعرفه گمرکی چه اقلام ظالمانه ای از ملت بدبخت میگیرند. خودرو 700 میلیونی را تا 2 میلیارد می رسونند. هزینه خودروی فرسوده که عمراً به صاحبش نمیرسه. هزینه خرید آمبولانس را هم از جیب مردم کش میروند . و در آخر هم نوشته سایر هزینه ها یعنی هنوز از دوشیدن سیر نشده اند
1- مگه تحریما برداشته شده؟2- مگه فروش نفتمون رفته بالا؟3- مگه پول دستمون اومده که میخواهیم خودرو وارد کنیم؟ 4- اوضاع اقتصادیمون بدتر شده بهتر نشده! دست بردارین از این شوبازیها و نمایش ها!
خودرو 750 میلیونی چه چیز را می خواهد متعادل کند؟ جیب دلالان و مافیا؟
قیمت و تعرفه را طوری در نظر خواهند گرفت که مافیای خودروهای چینی بتواند همچنان خودروهای خود را با چندین برابر قیمت به مردم بفروشد.
چرا باید درصد به این بزرگی عوارض پرداخت بشه؟ میخواین به مردم کمک کنین یا تیغشون بزنید>
همش سرکاری هست
واردات خودرو غیر از تعرفه یکسری هزینه های دیکه از جمله اسقاط چند خودروی فرسوده و شماره گذاری و مالیات و..... دارد که از آنها در این مقاله یادی نشده
پراید حجم موتورش 1300 سی سیه
قیمتشم با دلار 30 تومنی 7000 دلاره
همین دوتا رو بدونید متوجه میشید واردات چه خودروهایی آزاد شده
مافیای سیسیل باید بیاد از مافیای خودروی ایران یاد بگیره
اگه یه کار درست شد همین بود
هر وقت عمل شد و شرکای خودرو سازهای داخلی گذاشتند خودرو وارد شود و مافیای واردات قیمت را سه برابر نکرد ان وقت خبر درست است
عمراً اگر اجازه بدن با این قیمت ها وارد بشه!!!
اگرمیزان مالیات مثل قبل باشد غیرازتعرفه مذکور سازمانهای مختلفی هم عوارض میگیرند که جمع مالیات وعوارض خودرو را به 130 درصد میرساند.
بعد یکی بگه که محل تامین همین دلار 30 هزار تومنی کجاست و از کجا باید این دلار رو گرفت و تا کی میشه روش حساب کرد که دلار 30 هزار تومنی قابل تامینه ؟!!!!
چون هر کسی هم که الان ماشین لازم نداشته باشه ، میره هر طور شده پول جور میکنه که یه ماشین وارد کنه ، بعد دولت نمیتونه اون حجم دلار رو تامین کنه ، اسمشو میذاره محدودیت در تعداد خودروی وارداتی ، بعدا همین میشه یه رانت دیگه مثل دلار 4200 تومنی ، منتها با دلار 30 هزار تومنی !!! و اگه تناسب بین دلار 30 هزار تومنی و 4200 تومنی رو در نظر بگیریم ( یعنی 7 برابر !!! ) ، پس بزودی شاهد خواهیم بود که دلار به 7 برابر 30 هزار تومن میرسه ، یعنی 210 هزار تومن !!!
مبارک است انشالا !!!

ممنونم تابناک
ظاهر خودرو مهمه خودروی زیبا وارد کنید و خیابان های زیبا و عریض بسازید با تشکر
چه جوریه ما دارو نمیتونیم وارد کنیم اما ماشین میتونیم؟!!!!!!
بررسی کردم بهترین و جدیدترین و فول آپشن ترین خودرو جهان بنام
خودروی سر کاری
برچسب منتخب
# مناجات شعبانیه # انتخابات مجلس # انتخابات # پردیس افکاری # مجلس خبرگان
وب گردی