بازدید 3611

گوترش خواستار تلاش روسیه و اوکراین برای مذاکره شد

آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد که در مولداوی به سر می برد، از روسیه و اوکراین خواست تلاش های دیپلماتکی برای مذاکره را افزایش دهند.
کد خبر: ۱۱۱۷۹۴۲
تاریخ انتشار: ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۷:۳۰ 10 May 2022

به گزارش «تابناک» به نقل از ایرنا، دبیر کل سازمان ملل روز دوشنبه اظهار داشت: من از روسیه و اوکراین می‌خواهم که تلاش‌های دیپلماتیک خود را از طریق گفتگو برای دستیابی فوری به یک راه‌حل برای مذاکره، مطابق با قوانین بین‌المللی و منشور سازمان ملل، افزایش دهند

وی افزود: تاثیر جنگ در اوکراین در سراسر منطقه و جهان عمیق و گسترده است.

گوترش بر نگرانی عمیق خود در مورد ادامه و گسترش احتمالی جنگی که روسیه در اوکراین به راه انداخته است و تاثیری که این جنگ نه تنها در منطقه بلکه در سراسر جهان دارد، تاکید کرد.

وی تصریح کرد که کشورهایی مانند مولداوی در حال حاضر با پیامدهای این جنگ مواجه هستند.

دبیر کل سازمان ملل اظهار داشت : سازمان ملل متعهد است که نه تنها از مردم اوکراین، بلکه از مردم مولداوی در این دوران سخت حمایت کند.

وی تاکید کرد: تهاجم روسیه به اوکراین باید متوقف شود. اسلحه ها باید خاموش شوند.

دبیرکل سازمان ملل همچنین از خروج یک گروه جدید ۱۷۰ نفره غیرنظامیان از کارخانه فولاد آزوفستال و سایر مناطق ماریوپل استقبال کرد.

این گروه با هماهنگی سازمان ملل و کمیته صلیب سرخ با موفقیت از این منطقه خارج شدند.

وی خاطرنشان کرد که آخرین عملیات تخلیه غیر نظامیان، تعداد غیرنظامیانی را که به سلامت از کارخانه فولاد آزوفستال و سایر مناطق ماریوپل خارج شده اند به بیش از ۶۰۰ نفر می رساند.

دبیرکل سازمان ملل همچین از طرف های درگیر خواست تا تمام تلاش خود را برای خروج امن غیر نظامیان و ارائه کمک به افراد نیازمند انجام دهند.

رئیس جمهوری روسیه ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.

پوتین سه روز پس از آن، پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) نیز عملیاتی نظامی که آن را "عملیات ویژه" خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو - کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد.

جنگ در اوکراین وارد سومین ماه شده است و واکنش‌ها به تهاجم روسیه همچنان ادامه دارد.

مسکو هشدار داده است تجهیزات نظامی که آمریکا و اروپا در اختیار اوکراین قرار می دهند، موجب تشدید مناقشه در اوکراین می‌شود و پیامدهای غیرقابل پیش‌بینی به دنبال دارد.

تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
خرید چیلر
فریت بار
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# حادثه سقوط بالگرد رییس جمهور # سید ابراهیم رئیسی # حسین امیر عبداللهیان # سیدمحمدعلی آل هاشم # مالک رحمتی
وب گردی