بازدید 3629

معاون وزیر جهاد: روغن گران نمی‌شود

معاون وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه کمبود روغن تا یک هفته آینده رفع می‌شود، گفت: دولت هزینه‌های سربار تولیدکنندگان را با پرداخت یارانه مستقیم به آن‌ها برطرف می‌کند تا فشاری به قیمت مصرف کننده وارد نشود.
کد خبر: ۱۱۱۷۰۹۰
تاریخ انتشار: ۱۴ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۲۱:۱۴ 04 May 2022

به گزارش تابناک به نقل از تسنیم، در روز‌های اخیر اخبار ضد و نقیضی درباره افزایش ۳۰ تا ۴۰ درصدی قیمت روغن نباتی بعد از ماه مبارک رمضان به دلیل افزایش هزینه‌های سربار تولید ناشی از افزایش قیمت جهانی روغن خام، افزایش میزان دستمزد و حتی حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی واردات مواد اولیه در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها به گوش می‌رسد؛ این اخبار باعث ایجاد کمبود روغن در بازار شده است.

با اعلام خبر احتمال افزایش روغن، میزان تقاضای خانوار و صنفی برای این محصول افزایش یافت و حتی تولید کنندگان نیز از میزان تولید خود کاستند و در نتیجه با کمبود روغن در بازار مواجه شدیم.

این اخبار، اما توسط وزارت جهاد کشاورزی رد و اعلام شد که هزینه‌های سربار تولیدکنندگان جبران می‌شود تا روغن نباتی بدون افزایش قیمت نسبت به سال قبل به فرورش برسد.

عسگرزاده معاون بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی در این ارتباط اظهار داشت: بر اساس توافق صورت گرفته وزارت جهاد کشاورزی با تولید کنندگان، کمبود موجود در بازار روغن برطرف می‌شود؛ دولت هزینه‌های سربار تولید کنندگان را جبران می‌کند و به طور مستقیم یارانه‌ای به خود کارخانه دار داده می‌شود تا فشاری به قیمت مصرف کننده وارد نشود.

وی گفت: با جبران ما به التفاوت هزینه‌های تولید توسط دولت، کارخانه‌ها دوباره تولید را انجام می‌دهند و تولید تا یک هفته آینده به ثبات قبلی خود برمی‌گردد.

بنابر این گزارش، اما به دلیل قیمت کمتر روغن در بازار در مقایسه با کشور‌های همسایه، شاهد قاچاق و خروج این محصول از کشور هستیم، به طوری که مصرف روغن نباتی قبل از اختصاص یارانه ارز ۴۲۰۰ تومانی در کشور یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن بود، اما اکنون به ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن افزایش یافته است.

معاون بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی همچنین درباره راهکار جلوگیری از قاچاق روغن نباتی اظهار داشت: با تغییرات ایجاد شده در سامانه جامع تجارت راه ارسال بیشتر از سهمیه روغن به استان‌ها و تا حدود زیادی قاچاق و خروج این محصول از کشور گرفته شده است.

سلام پرواز
تبلیغات تابناک
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# حمله به کنسولگری ایران در سوریه # جهش تولید با مشارکت مردم # اسرائیل # حمله ایران به اسرائیل