بازدید 4509

قدردانی گوترش از ترکیه در دیدار با اردوغان

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد روز دوشنبه در دیدار با رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه از تلاش های دیپلماتیک این کشور در رابطه با جنگ اوکراین حمایت کرد.
کد خبر: ۱۱۱۵۶۹۶
تاریخ انتشار: ۰۶ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۵ 26 April 2022

به گزارش «تابناک» به نقل از ایرنا، دفتر دبیر کل سازمان ملل متحد روز دوشنبه به وقت محلی اعلام کرد: آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل روز دوشنبه ۲۵ آوریل ۲۰۲۲(۵ اردیبهشت ۱۴۰۱)، با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه دیدار و حمایت خود را از تلاش های دیپلماتیک جاری ترکیه در رابطه با جنگ در اوکراین ابراز کرد.

در بیانیه دفتر گوترش آمده است: گوترش و اردوغان تاکید کردند که هدف مشترک آنها پایان دادن به جنگ در اوکراین در اولین فرصت و ایجاد شرایط برای پایان دادن به رنج و سختی غیرنظامیان است.

در این بیانیه آمده است: آنها بر نیاز فوری به ایجاد کریدورهای بشردوستانه برای خروج غیرنظامیان و ارائه کمک های ضروری به جوامع آسیب دیده در اوکراین تاکید کردند.

بر اساس این بیانیه، دبیر کل سازمان ملل و رئیس جمهوری ترکیه توافق کردند برای پیگیری طرح های جاری ارتباط خود را حفظ کنند. آنها همچنین در مورد تأثیر جنگ اوکراین بر مسائل منطقه ای و جهانی از جمله انرژی، غذا و امور مالی گفتگو کردند.

دبیرکل سازمان ملل متحد فردا ششم اردیبهشت‌ماه (۲۶ آوریل) برای دیدار با ولادیمیر پوتین به روسیه و هشتم اردیبهشت‌ماه (۲۸ آوریل) برای دیدار با ولودیمیر زلنسکی به اوکراین سفر خواهد کرد.

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین پیشتر از آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل به خاطر سفر به روسیه پیش از دیدار از اوکراین انتقاد کرد.

زلنسکی یکشنبه به خبرنگاران در پایتخت اوکراین گفت: ابتدا سفر به روسیه و سپس دیدار از اوکراین اشتباه است. در این رویه عدالت و منطق وجود ندارد.

دبیرکل سازمان ملل متحد از آغاز جنگ اوکراین در۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) اگرچه درباره این بحران اظهارنظرهای مختلفی داشته اما عملکردش در این زمینه همچون دیگر رویدادهای بین‌المللی، مورد انتقاد بسیاری قرار گرفته است.

منتقدان عملکرد گوترش معتقدند؛ اینکه نقش میانجیگر این بحران را بازیگرانی چون ترکیه، فرانسه، اتریش و حتی رژیم صهیونیستی بازی کرده‌اند، نگران کننده است و اطلاع ندارند که آیا دبیرکل در پشت صحنه هرگونه میانجیگری دخیل است یا خیر.

گفته می‌شود در پی افزایش انتقادها درباره نقش میانجیگیری سازمان ملل در این جنگ، گوترش ۳۰ فروردین ماه به ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه و ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین نامه نوشته وخواستار دیدار با آن‌ها شده است.

سلام پرواز
خیرات نان
اشتراک گذاری
برچسب ها
برچسب منتخب
# مناجات شعبانیه # امامی کاشانی # انتخابات مجلس # انتخابات # مجلس خبرگان
وب گردی