بازدید 6747

هشدار ۴ نهاد وابسته به سازمان ملل دباره امنیت غذایی

بانک جهانی، سازمان تجارت جهانی، صندوق بین‌المللی پول و برنامه جهانی غذا وابسته به سازمان ملل متحد هشدار دادند که امنیت غذایی جهان در خطر است و کشورها باید برای تامین خوراک مردم تدابیر ویژه‌ای اتخاذ کنند.
کد خبر: ۱۱۱۳۶۶۹
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردين ۱۴۰۱ - ۰۷:۴۰ 14 April 2022

به گزارش «تابناک» به نقل از ایرنا، این سازمان‌ها با انتشار بیانیه ای از همه کشورها خواستند که از ممنوع کردن صادرات مواد غذایی و کود شیمیایی خودداری کنند و اقدام‌ها و تدبیرهای فوری و هماهنگ در زمینه امنیت غذایی انجام دهند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در این بیانیه که چهارشنبه ۱۳ آوریل (۲۴ فروردین) منتشر شد، تاکید کردند که جنگ در اوکراین به فشارهای فزاینده ناشی از بحران همه‌گیری کرونا، تغییرات آب و هوایی و تنش‌های روزافزون منطقه‌ای می‌افزاید و تهدیدی برای میلیون‌ها نفر در سراسر جهان به شمار می‌رود.

پس از جنگ در اوکراین که ۲۴ فوریه گذشته (پنجم اسفند) آغاز شد، تولید و صادرات برخی مواد غذایی دچار اختلال شد. این دو کشور سهم قابل توجهی در تولید گندم، غلات و دانه‌های روغنی در جهان دارند.

در هفته‌های اخیر قیمت برخی مواد غذایی در بازارهای جهانی بشدت افزایش یافته و برخی کشورها با رکود یا توقف واردات این کالاها روبرو شده‌اند.

تهدید جدی‌تر در کشورهای فقیرتر

چهار نهاد بین‌المللی یاد شده در بیانیه مشترک خود هشدار می‌دهند؛ این وضعیت فشار بر شهروندان را افزایش می‌دهد و به خصوص برای کشورهای فقیرتر یک تهدید جدی به شمار می‌رود.

سازمان تجارت جهانی (WTO) روز سه‌شنبه گذشته در تحلیلی درباره پیامدهای جنگ اوکراین پیش‌بینی کرد؛ تولید ناخالص داخلی جهان کاهش می‌یابد. این سازمان مهم‌ترین علت‌های این امر را افزایش شدید بهای مواد غذایی و انرژی و کاهش صادرات از روسیه و اوکراین عنوان کرد.

این سازمان پیش‌بینی کرده که کشورهای فقیرتر به خاطر جنگ اوکراین در معرض خطرهای جدی‌تر هستند زیرا آنها در قیاس با کشورهای برخوردارتر سهم بیشتری از درآمدشان را صرف تامین مواد غذایی می‌کنند.

بانک جهانی نیز یک روز پیش‌تر برآورد کرده بود که تولید ناخالص داخلی اوکراین در سال جاری میلادی می تواند به نسبت سال گذشته ۴۵ درصد کاهش داشته باشد.

بر پایه ارزیابی بانک جهانی، در پی حمله روسیه فعالیت در بخش کشاورزی اوکراین به عنوان یکی از شاخه‌های مهم اقتصاد این کشور، در بسیاری از مناطق متوقف شده است.

اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # بیتا فرهی # پروانه معصومی # ایام فاطمیه