بازدید 183281
پژوهشگر مهمان بنیاد علم و سیاست آلمان در گفت‌وگو با تابناک

اوکراین به باتلاقی برای پوتین تبدیل خواهد شد؟ / چرا روسیه با تمام قوا حمله نمی‌کند؟

تهاجم نظامی روسیه علیه اوکراین وارد ششمین روز خود شده است و به نظر می‌رسد، بر پیچیدگی‌های نظامی و سیاسی این بحران بین المللی افزوده شده است. پیچیدگی‌هایی که هم در صحنه نبرد و جنگ در اوکراین قابل مشاهده است و هم در سطوح سیاسی که موج گسترده‌ای از محکومیت علیه روسیه را در اروپا ایجاد کرده است.
کد خبر: ۱۱۰۷۲۳۹
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۴۰۰ - ۰۲:۱۱ 01 March 2022

اوکراین به باتلاقی برای پوتین تبدیل خواهد شد؟/ چرا روسیه با تمام قوا حمله نمی کند؟

بین الملل تابناک: تهاجم نظامی روسیه علیه اوکراین وارد ششمین روز خود شده است و به نظر می‌رسد، بر پیچیدگی‌های نظامی و سیاسی این بحران بین المللی افزوده شده است. پیچیدگی‌هایی که هم در صحنه نبرد و جنگ در اوکراین قابل مشاهده است و هم در سطوح سیاسی که موج گسترده‌ای از محکومیت علیه روسیه را در اروپا ایجاد کرده است.

در همین رابطه، تابناک در گفت‌وگو با «حمیدرضا عزیزی» پژوهشگر مهمان بنیاد علم و سیاست آلمان به زوایای نظامی، سیاسی و اجتماعی این جنگ پرداخته است.

تابناک: وضعیت جنگ روسیه علیه اوکراین را چگونه ارزیابی می کنید؟ آیا اوکراین ممکن است تبدیل به باتلاقی برای روس ها و شخص پوتین شود؟

حمیدرضا عزیزی: در این رابطه، باید بین چشم انداز سیطره روسیه بر اوکراین و پیامدهای بلندمدت آن تفکیک قائل شد. به لحاظ نظامی اگر بخواهیم صحبت کنیم روسیه به عنوان یک قدرت بزرگ نظامی و یک قدرت هسته‌ای توان اینکه بخواهد با افزایش نیرو و با تغییر برنامه نظامی، اوکراین را زود یا دیر تحت سیطره بگیرد، دارد؛ اما مساله اینجاست که بنظر می‌رسد در بحث پیامدهای بلندمدت، روسیه با شرایطی روبه‌رو شده که حداقل به صورت فعلی انتظارش را نداشت؛ بخصوص از جنبه واکنش غرب. روسیه روی این موضوع حساب می‌کرد که به‌ واسطه تحولاتی مثل برگزیت و رویکردهای ترامپ، شکافی بین طرف‌های غربی به وجود آمده است. همینطور روی این موضوع حساب می‌کرد که وابستگی برخی از کشورهای بزرگ غربی مثل آلمان به انرژی روسیه و همینطور حضور چهره‌های نزدیک‌تر به روسیه در کشورهایی مثل صربستان و مجارستان باعث خواهد شد که هیچ موضع واحدی از طرف غرب اتخاذ نشود. اما این اتفاق بر خلاف انتظار روسیه افتاد و این موضوع باعث همبستگی بیشتر طرف غربی شد. به همین دلیل هرچند هدف روسیه آنطور که رهبران این کشور اعلام می‌کنند این بود که با حمله به اوکراین و تغییر حکومت در این کشور بخواهد نگرانی‌های امنیتی که از جانب غرب متوجه‌شان است را برطرف کنند، نه تنها این هدف محقق نشده و نخواهد شد بلکه باعث حساسیت بیشتر ـ چه در عرصه سیاسی و چه افکار عمومی غرب ـ می‌شود و این کاملا مخالف آن چیزی است که روسیه انتظارش را داشت.

تابناک: فضای افکار عمومی در اروپا چگونه است؟

حمیدرضا عزیزی:در ادامه پاسخ قبل، بحث افکار عمومی و فضای سیاسی، تحول بی‌سابقه‌ای هم در سطح افکار عمومی و هم در فضای سیاسی غرب اتفاق افتاده است و این سرآغاز یک دوره جدید، از یک طرف نظامی‌گری و از طرفی دیگر همکاری‌های امنیتی چندجانبه بین کشورهای حوزه یوروآتلانتیک خواهد بود؛ به عنوان مثال اتفاقی که در آلمان افتاد، آلمانی که چه در افکار عمومی و چه احزاب سیاسی‌اش با افزایش هزینه‌های نظامی مخالف بودند، خیلی به سرعت تصمیم گرفت که بودجه نظامی‌اش را دوبرابر کند و از این به بعد هم دودرصد بودجه را به بحث توان نظامی اختصاص دهد و برای کشوری با اقتصاد بزرگ آلمان این رقم، رقم بسیار قابل‌توجهی است و از طرف دیگر می‌بینیم که حمایت بیشتری از یک‌پارچگی روندهای سیاسی و امنیتی در اروپا صورت می‌گیرد. می‌شود گفت کاری که پوتین از لحاظ متحد کردن طرف‌های غربی با حمله به اوکراین انجام داد، کاری بود که امریکا چندین سال تلاش می‌کرد که انجام دهد اما موفق نمی‌شد و از این نظر به لحاظ ساختار نظم امنیتی اروپا یک دوره جدید را شاهد خواهیم بود.

تابناک: در عرصه میدانی وضعیت چگونه است؟ آیا روس ها به اهداف خود رسیده اند؟

حمیدرضا عزیزی: در مورد بحث میدانی یک سری نکاتی هست که باید مورد توجه قرار گیرد؛ به عنوان مثال روسیه تا کنون به صورت گسترده از نیروی هوایی در جنگ استفاده نکرده است؛ با وجود اینکه استفاده گسترده از نیروی هوایی می توانست شرایط را کامل تغییر دهد. دلیل این مساله از یک طرف به این برمی‌گردد که روسیه در اوکراین به دنبال زمین سوخته نیست؛ روس ها همان‌طور که اعلام کرده بودند، هدف اصلی‌ شان این بود که زیرساخت‌های نظامی اوکراین را نابود کنند و از طرفی دیگر دولت را تغییر دهند تا خیال‌شان در یک مدت قابل پیش‌بینی راحت شود از اینکه اوکراین به سمت غرب نخواهد رفت و هم‌چنین توان نظامی برای بازیابی کردن خودش را ندارد. این هدف با استفاده گسترده از حمله هوایی که معمولا برای وارد کردن حداکثر آسیب هست در تضاد است. در پیوند با این بحث باید به این نکته اشاره کرد با توجه به پیوندهای تاریخی و فرهنگی و اجتماعی که بین اوکراین و روسیه وجود دارد، هرگونه اقدام روسیه به کشتار گسترده غیرنظامیان در اوکراین، یک واکنش بسیار شدید و منفی را در داخل روسیه می‌تواند به وجود آورد؛ کما اینکه الان هم اعتراضات ضدجنگ و مخالفت با اقدام نظامی روسیه به شدت در روسیه گسترده شده؛ به همین دلیل این‌ها محدودیت‌هایی هستند که به پوتین اجازه فراتر رفتن از حدی را نمی‌دهد. از طرفی دیگر بحث تهدید هسته‌ای که از جانب پوتین مطرح می‌شود، یکی از نشانه‌هایی است که نشان می دهد وضعیت در عرصه میدانی برای روسیه گره خورده است؛ به دلیل اینکه این تهدید مشخصا خطاب به طرف غربی است نه طرف اوکراینی؛ به دلیل اینکه غرب تصمیم گرفته حمایت بیشتری از اوکراین داشته باشد. حال روسیه دارد این تهدید را مطرح می‌کند و نکته ای که هست اینکه روسیه انتظار این نوع مقاومت گسترده و درعین حال غیرمتمرکز را در اوکراین نداشت و این کار را پیچیده کرده است؛ به همین دلیل روسیه هم با مذاکره با دولت فعلی اوکراین موافقت کرده؛ همان چیزی که در روزهای اول رد می‌کرد.

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۶
در انتظار بررسی: ۱۶
انتشار یافته: ۱۷۱
ناشناس
|
Canada
|
۰۲:۲۸ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
محاسبات غلط وخودبزرگ بینی و دستکم گرفتن مقاومت مردمی و حمایت همه جانبه دنیا از اوکراین پوتین را وارد باتلاقی کرده که هرلحظه بیشتر در ان فروخواهدرفت
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۲:۳۹ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
ساعت خواب
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۷:۱۷ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۱
پوتین حق داره چون ازلحاظ ناتواحساس خطرمیکنه وداره این رارفع میکنه
رضا پیروزمند
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۵۰ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۱
این جنگ به نفع کشور های عربی که صادرات نفت و گاز رو دارند خواهد شد و قطر میتواند بجای روسیه صادرات گاز به اروپا رو آغاز کند که سود زیادی براشون داره ولی متاسفانه ما بخاطر تحریم و نبود زیرساخت و عقب ماندگی در حوزه نفت و گاز توان صادرات را نداریم و از طرف دیگر ایران چون به سمت شرق و روسیه متمایل شده دوست ندارد با روسیه تنش ایجاد کند و بفکر صادرات گاز به اروپا نیست وگرنه از لحاظ صرفه اقتصادی واردات گاز از ایران برای اروپا ارزان تر تمام میشود.همانطور که الان قیمت نفت به بیشترین حد خود رسیده و به بشکه ای ۱۳۰ دلار رسیده و انتظار میرود که سیر صعودی خود را ادامه دهد ایران میتواند با توافق سریع و دیپلماسی مذاکره و استفاده از ابزار های دیپلماتیک به فکر صادرات و تثبیت خود به عنوان یک صادر کننده که میتوان در مواقع نیاز بهش تکیه کرد شناخته شود .انتظار میرود با توجه به فرصت ایجاد شده و کمبود در بازار و خلأ یک صادر کننده بزرگ ایران تمام توان خود را به حوزه نفت و گاز و پتروشیمی برده و از این فشار های اقتصادی خودش رو جدا کنه .به امید اینکه دولتمردان تمام توانشون رو برای ایجاد فرصت اقتصادی بدون تاثیر گرفتن از شرق و غرب و به نفعع ملت بزرگ و صبور و فهمیده و با افتخار ایران عزیز بکار ببرند .به امید بازگشت رفاه اقتصادی برای مردم عزیزم ایران.رضا پیروزمند شهرستان کازرون.
ناشناس
|
United States of America
|
۰۲:۵۰ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
سفیر اوکراین در آمریکا به اعضای کنگره آمریکا گفته است که روسیه در جریان نبردهای روز دوشنبه در اوکراین از یک سلاح "ترموباریک" استفاده کرده است.

اوکسانا مارکارُوا بعد از این نشست به خبرنگاران گفت: "آنها امروز از یک بمب خلاء، که تحت کنوانسیون ژنو ممنوع است، استفاده کردند."

سلاح های ترموباریک یا گرمافشاری از مهمات متعارف استفاده نمی کنند، بلکه انباشته از ماده منفجره پرفشار هستند و با مکیدن اکسیژن از محیط به یک انفجار بسیار قدرتمند و پخش امواج فشار منجر می شوند.

به گفته سازمان دیدبان حقوق بشر قبلا در جمهوری چچن روسیه از این سلاح استفاده شده است.
وحید نادر شاگرد اتوبوس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۲:۵۱ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
مانورهای روسیه بیانگر ان بود که منطقه عملیات بسیار محدود و کوچک خواهد بود ولی در اجرا ؛ روسیه مناطق را به دلخواه توسعه داده است و بیشتر حالت جابجایی نیرو و مانور گرم را دارد تا جنگ؛ و تقریبا روسیه فشار جدی را تاکنون اعمال نکرده است و رفتار بعدی اروپا و غرب با فضایی که الان هست و اگر عوض نشود موجب هماهنگی بیشتر چین و روسیه خواهد شد و در واقع چین نیز الان در میدان جنگ با غرب قرار دارد که اینکار روسیه ؛ تمرکز و هماهنگی غرب روی چین را تضعیف خواهد کرد؛ نرمش شدید و کوتاه امدن رئیس جمهور اوکراین(شعار عضویت در اتحادیه به جای عار عضویت در ناتو) نباید در تحلیل ها از نظر دور بماند ؛ الان روسیه اهدافش محقق شده و هر ساعت طول کشیدن اتش بس بیشتر به ضرر اوکراین هست تا روسیه؛ روسیه اهداف داخلی که از این حمله در نظر داشت تقریبا در حال تحقق(البته روند این گونه تحقق ها معمولا لاک پشتی هست) هست
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۱:۵۲ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
اشتباه نکن. دیگه هیچ وقت حکومتی نزدیک به مسکو روی کار نخواهد آمد و این می تونه در طولانی مدت استخوان توی گلوی روسیه باشه
ناشناس
|
United States of America
|
۰۲:۵۱ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
تصاویر ماهواره ای نشان می دهد که کاروانی از نظامیان روسیه به طول تقریبا ۲۷ کیلومتر به سوی کی‌یف می رود
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۲:۵۸ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
مشخص شد که عنصر بازدارندگی هسته ای باید به توان و استراتژی دفاعی اضافه شود
ناشناس
|
United States of America
|
۰۳:۵۳ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
درس عبرت
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۳:۵۷ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
آقا جدا کسی به مسئولین گفته که الان سال2022هستش و منابع اطلاعاتی مردم فقط اخبار صدا و سیما و سایتهای خودی نیست...!!!
کاری نکنید فردا روزی اگر حرف راستی هم زدید مردم به دیده تردید به آن بنگرند!!!!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۰۹ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۱
به همین خاطر می خوان صیانت کنن
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۲۲ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۱
کدوم منابع را می فرمایید، کدام قسمت از اخبار رو از رسانه های روسی دریافت کردی که احساس میکنی منابع خبرید کامله، ایا بی بی سی و سی ان ان و چندتا سلبریتی و گروههای خانوادگی میشن منبع خبری کامل
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۴:۱۹ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
اوکرابن حتما به باتلاق خوفناکی برای روسیه مبدل خواهد شد چون یک مقاومت گسترده مردمی در آن کشور وجود دارد که بر حقانیت استوار است و خداوند هم آن مردم شجاع و حق طلب را یاری خواهد کرد تا روسهای کمونیست و منکر خدا را مثل لاشه خوک از اوکراین به دور بریزند
پاسخ ها
اهورا
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۲:۱۴ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
دقیقا دردود به شرفت خداوند روسیه را نابود کندخدا یار و یاور مردم اوکراین است.
ایرانی
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۰:۰۱ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۱
دوست عزیز ملت اوکراین یک ملت یکپارچه نیست گرایش به روسیه در اوکراین بسیار بالاست اساسا اوکراینی ها روس تبار هستند بیشتر این درگیری ماهیت داخلی دارد و یکی از دلایل لشکر کشی روسیه اینه که آمریکا و اروپا به توافق امنیتی خود با روسیه پشت پا زدند چون غرب با بهانه قرار دادن ناتو سعی در ایجاد مستعمرات جدید با روشی جدید دارد ما بهتره گول تبلیغات غرب را نخوریم همین غرب ببینید سر ملت عراق ، سوریه ، افغانستان ، لیبی ، یمن و حتی ایران
خودمون چی آوردن . ولی در هر حال توسل به نیروی نظامی و ایجاد تا امنی و جنگ برای هر ملتی درد ناکه و تأسف‌بار . و امیدواریم با گفتگو این مشکل حل بشه انشالله
سیروان
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۴:۴۱ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
کورد و کوردستان، مرد و مردانه در کنار اووکراینی و اووکراین ایستاده است.
بژی کوردستان
بژی اووکراین
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۳:۳۲ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
آخه درگیری کمه بدبختی کمه توام از آب گل آلود می خوای ماهی بگیری واقعا نمیبینی داره تو اکراین آمریکایی چه اتفاقی می افته و تنها مونده من خودم کرمانشاه بدنیا اومدم مردم کرد بهترین مردم دنیا هستند وایران متحدوقوی
یکپارچه از بلوچ و کرد ولر
پلنگ بزرگ
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۶:۳۹ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۱
دمت گرم
بژی
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۴۲ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۱
واقعا بژی .بژی به شما
ناشناس
|
Canada
|
۰۴:۴۲ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
زلنسکی کمدینی که رئیس جمهور شد انسانی بزرگ همانطور که مردم کشورش را شاد می‌کند ومی‌خنداند در زمان جنگ کنارشان می ایستد شجاعانه می‌جنگد و این شجاعت و شهامت را در حلقوم پوتین فرو کرده
او مانند اشرف غنی پست دلارهای کشورش را برنداشت که فرار کند.
.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۲:۴۱ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
این شخص کشور اوکراین را بازیچه روسیه و آمریکا کرد
واقعا یعنی این را نفهمیدین؟
جانم فدای شهدا
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۲۹ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۱
زلنسکی اگه عرضه درست حسابی داشت نمی‌ذاشت کشورش اینجوری بسوزه و اعتماد به غرب و آمریکا و حامیان او یه همچین عواقبی هم داره
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۳۸ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۱
مرد حسابی کوردستان کجای ماجراست البته زنده باد کوردو کوردستان ولی اوضاع خرابتر ازین حرفاست فعلا که ایران هنگه چه برسه به بقیه
امیر رحیمی
|
United States of America
|
۰۴:۴۸ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
هیچ نوع مقاومتی در برابر نیروهای روسی وجود ندارد !!.اینکه "تحلیلگر "شما تمام تبلیغات و دوروغ های رسانه های غربی را به خورد مخاطب بدهد خود دلیل وادادگی و وجود جریان "نفوذ " و مزدوران غرب و استکبار در رسانه های مملکت است !!!.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۵:۲۸ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
به نطر می رسد که حمله ی محدود اشتباه بزرگ‌ روسها بود . با حمله ی محدود و صرفا تخریب چند زیرساخت نظامی نمی توان بر بک کشور به وسعت و جمعیت اوکراین غالب شد بالاخص که با طولانی تر شدن آن حامیان دولت ( نه ملت ) اوکراین در غرب فرصت پیدا می کنند با ارسال سلاح های سبک و نیمه سنگین جنگ را برای روسها فرسایشی کنند ضمن آنکه فصای رسانه ای ( از هر دو نوع معمول و مجازی ) هم می توانستیم پیش بینی کنیم که در دست غربیها باشد . در جنگ قانون همه یا هیچ وجود دارد . یا جنگ نمی کنی یا کامل آن را شروع و تمام می کنی مانند کاری که امریکا در عراق انجام داد . از لب مرز درو کرد ، کشت ، آتش زد و نابود کرد تا خود بغداد . افکار عمومی جهان یک جنگ تمام عیار را تا کنون به پای روسها نوشته اند هر چند تعداد کشته های اوکراینی در این چند روز از تعداد افغانهایی که امریکاییها در دو سه روز آخر فرارشان از افغانستان بوحود آوردند ، کمتر است . یا می نخور یا ...
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۵:۲۹ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
انشاال...که پیش بینیم درست نباشه اما بوی جنگ تو خاک ایران عزیز مون رو حس میکنم از اونجایی که باید جنگ رو محکوم کرد
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۶:۱۸ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
هر چه روسیه و چین در مناسبات جهانی ابراز وجود نمایند بخصوص به صورت نظامی به نفع ایران بوده و از شدت فشار صهیون و غرب بر ایران می کاهد
پاسخ ها
ناشناس
| United States of America |
۲۱:۴۸ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
لابد پس فردا هم باید برای پوتین بجنگیم
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۶:۱۸ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
دیکتاتور پوتین . کسی که بیش از ۲۰ سال شخص اول روسیه است . کدام جمهوری اینگونه است؟
پاسخ ها
جلال
| United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland |
۲۲:۰۶ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
سوریه
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۲۷ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۱
بجای مردم روسیه هم تصمیم می گری،
ناشناس
|
Canada
|
۰۶:۲۰ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
پوتین کافر و جنایتکار تا به امروز ۴۰۶ نفر غیر نظامی را در اکراین شهید کرده‌اند. خدا ازت نگذرد پوتین خود شیفته.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۵:۴۴ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۱
برعکس زدم
محمد
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۶:۴۲ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۱
شهید
ناشناس
|
Germany
|
۰۶:۲۲ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
اینکه چراروسیه باتمام قواحمله نمیکندعلتش آنستکه پوتین
نمیخواهدآبروووجهه خودش راخرابترازاین کند بلاخره یعنی روسیه کشوری اروپائی است اگرحرکات خیلی عجیب وغریب ازاو سربزنددیگربعنوان کشوری متمدن معرفی نمیشود مردم روسیه دیگرمردم شوروی سابق نیستندطعم آزادی وتمدن. را
چشیده اندوحاضرنیستندرهبرکشورشان آنانرادردنیا بی حیثیت
کند کمااینکه سربازانی که برای جنگ فرستاده چچنی های مسلمانند که آبروی روسهاراحفظ کندیعنی مثلاًروسها درجنگ شرکت ندارند تااینجا هم روسیه بندرابدجوری به آب داده وآب رفته هم دیگربه جوی برنمیگردد
پاسخ ها
مهدی
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۴:۱۹ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۱
چیزی نداره،کلا اینه
محسن
|
Belgium
|
۰۶:۳۰ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
اولا قرار نبوده که روسیه سه یا چهار روزه اکراین را بگیرد و در این مدت به خواسته ای برسد جنگ اکراین حداقل یک ماه طول می کشد و تا وضع داخلی ان ارام شود زمان زیادی لازم است ولی مثله اکراین جزوه ناتو شدن دیگر تمام شده است.ولی از این جنگ امریکا بیشترین سود را می برد.
ناشناس
|
United States of America
|
۰۶:۳۳ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
تجاوز به خاک کشورها محکوم است و کشتار مردم را در پی دارد.
اوکراین هم ملعبه دست غرب شد و بدون زیرساخت نظامی و سیاسی مناسب ، سعی در تقابل با روسیه را داشت.
نتیجه کشوری است که با مشکلات اقتصادی تبدیل به زمین سوخته میشود و غرب بتقابل با روسیه و صرف هزینه هنگفت نظامی میپردازد و در رقابت از چین و آمریکا عقب میافتد.
درس تاریخی ، پرهیز ازشعارهای بی پشتوانه است که ایران در ۴۳ سال گذشته همیشه از آن خسارت دید. اتکا به روسها اشتباه استراتژیک است و ایران نیاز به احیای زیرساخت‌ها دارد
ناشناس
|
Canada
|
۰۶:۳۷ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه، در رابطه با برنامه خروج ایرانیان از اوکراین گفت: در کشورهای همسایه اکیپ‌هایی با پرچم ایران برای انتقال ایرانیان و دانشجویان از اوکراین در نظر گرفته شده است.
جهت چاپ و اطلاع رسانی به دانشجویان گرفتار
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۶:۵۰ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
امیدوارم پوتین و تمام متحدانش در باتلاق هلاک شوند....
ناشناس
|
Turkey
|
۰۶:۵۲ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
پوتین با فضاحت تمام در ماجرای اوکراین به پایان خودش میرسه و نام و سرگذشتش تا ابد در تاریخ باقی میمونه تا درسی عبرتی بشه برای تمام دیکتاتورهای دنیا
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۷:۰۶ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
قدرت نظامی به داشتن سلاح نیست . عقل هم باید باشد . روسیه به تله افتاده نه پیش روی سودی برایش دارد نه عقب نشینی در هر صورت تحمل ضربات شدید در دراز مدت خواهد شد . این چیزی است که مسولان ما به مغزشان باید فرو کنند که محو کردن اسرائیل فقط در حد حرف است و اگر اقدامی کنند چه عواقبی برای ایران دارد ...
پاسخ ها
پلنگ بزرگ
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۶:۴۱ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۱
دمت گرم
باز نشسته حداقلی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۷:۱۷ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
دیگر میخواست روسیه در اوکراین چکار بکند ؟

پوتین و سایر دیکتاتورها زورشان فقط به مردم غیر مسلح و

عادی و مظلوم میرسد و بس

و جهان دیگر محلی برای عقده گشایی های شخصی امثال

پوتین و گردن کلفتی و زورگویی نیست
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۷:۴۰ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
پوتین فریب خورد و بالاخره در دامی که غرب براش پهن کرده بود افتاد. هیچ راه فراری هم براش وجود نداره، حتی اگه کل اوکراین رو اشغال‌ کنه باز هم بازنده بزرگ لقب میگره که همه چیزش رو از دست داده.
اتفاقی که میافته اینه که جایگاه روسیه به عنوان یک کشور تعیین کننده در مناسبات سیاسی دنیا کاملا با خاک یکسان میشه، اقتصاد روسیه به ورشکستگی کامل میرسه و انزوای غیر قابل تصوری انتظار روسیه رو میکشه. زمزمه هایی هم به گوش میرسه که روسیه رو از شورای امنیت اخراج کنند. شک ندارم اگه زمان به عقب برمیگشت، پوتین این تصمیم رو‌ نمی‌گرفت.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۲۹ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۱
زیاد من و تو نگاه نکن
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۷:۴۴ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
بالاخره یک مقاله منطبق با واقعیت در سایت های داخلی دیدیم
Nader
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۷:۴۵ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
چراروسیه باتمام قوا حمله نمی‌کند؟
!!!!؟؟؟؟ دیگه چه غلطی بایدبکنه که نکرده
فقط سلاح شیمیایی واتمی روفعلا استفاده نکرده پوتین نشون داد که یه روانیه دقیقا مثل هیتلر
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۷:۴۵ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
نزد اکثریت کشورهای دنیا، پوتین دیگه هیچ جایگاه و احترامی نداره
ناشناس
|
Canada
|
۰۷:۴۷ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
طرفداران پوتین با این تحریم های جهانی علیه روسیه بد نیست برایش ضایعات سیب زمینی و پیاز و سبزیجات میدان های تره بار را بفرستید
مردیکه خود شیفته دنیا را با تهدید بمب اتم‌ به جنگ جهانی میکشد، با
رئیس جمهور و رئیس مجلس آنگونه که لیاقت آبا اجدادش بود رفتار کرد و الان بایستی در تلافی با بک‌میز بزرگ‌تر ازش پذیرایی کرد.
تابناک لطفا چاپ کن
irani
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۷:۵۷ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
غرب اگر بتواند این اختاپوس را در اوکراین نابود کند در واقع خدمت بزرگی به ملتهایی مانند کره شمالی و ونزوئلا نموده که رژیمهای دست نشانده روسیه در این کشورها چیزی جز بدبختی و گرسنگی برای مردمشانسان به ارمغان نیاورده است
ناشناس
|
Poland
|
۰۷:۵۸ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
دیکتاتور ها قبل از هر باتلاقی در باتلاق توهمات خود گرفتار میشوند وبه تناسب قدرتی که دارند گاه زیانهای جبران ناپذیر برای خود وملت خود وحتی جهان به یادگار میگذارند..ناپلیون.هیتلر.استالین.وامثالهم حتی شایددر بدو ورود به قدرت منشا خدماتی هم شده باشند ولی بعلت گیرکردن در باتلاق توهمات وانچه پارانویا خوانده میشود .مرتکب جنگ های ویرانگر.به تبع ان جنایات بیشمار شده اند ودر نهایت با اندک تفاوت سرنوشت مشابهی داشته اند.پوتین هم اگر رودتر روش خود را اصلاح نکند از این قاعده تاریخی مستثنی نیست
ناشناس
|
Canada
|
۰۸:۱۵ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
قدیروف، رئیس جمهور چچن خطاب به زلنسکی: تا دیر نشده با پوتین، فرمانده کل قوا تماس بگیر و طلب بخشش کن
واقعا دوست هر کس شناسنامه اوست.
ناشناس
|
Canada
|
۰۸:۲۱ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
رئیس جمهور «حمله روسیه به اوکراین یک نقطه عطف است. این کار روسیه، کل نظم بوجود آمده پس از جنگ [جهانی دوم] را تهدید می‌کند. در این شرایط، وظیفه ما این است که با تمام توان به اوکراین کمک کنیم تا بتواند از خود در برابر ارتش متجاوز ولادیمیر پوتین دفاع کند.»

جزئیات بیشتر
صدف
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۸:۲۶ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
پوتین در حال کندن قبر خود است
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۸:۲۷ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
پوتین ناهار نخورده است؟
ناشناس
|
United States of America
|
۰۸:۳۱ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
افکار عمومی هرگز بنفع روسیه نیست از تظاهرات مردم سراسر جهان بفهمید
بعضی آن اندک وجدان خود را هم کنار گذاشته اند
کدام عقل سلیم تجاوز و زور گویی را می پذیرد
دولت اوکراین قانونی است و بایک انتخابات آزاد روی کار آمده
پوتین چگونه به قدرت رسیده
لعنت بر آنها که حق را کتمان می کنند
ناشناس
|
Azerbaijan
|
۰۸:۳۵ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
پوتین با تمام قوا حمله کرده است. مشکل اینجا است که اینجا یک کمی با نیروهای معارض سوری فرق می کند. در سوریه هم هر جا به سد ترکیه برخورد کرد عقب نشست. روسیه نیست که حمله کرده این یک خود شیفته ای به نام پوتین است که حمله کرده است. یک عده ورشکسته هم از دور و نزدیک دارند تشویقش می کنند و فکر می کند دنیا عبارت است از همین چند نفر.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۸:۳۶ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
همزمان با حملات هوایی روسیه به اوکراین در دو روز گذشته ، یک حمله هوایی از طرف اسراییل به سوریه، 37 حمله هوایی توسط ائتلاف سعودی به یمن و همچنین حملات هوایی توسط آمریکا به سومالی صورت گرفت؛ اما این رسانه است که تعیین می‌کند تصاویر ویرانی‌ها و کشته‌شدگان کدامیک از این حملات در معرض دید شما قرار بگیرد و با قربانیان کدام حمله احساس همدردی کنید!
امروز با چند میلیارد وجدان دستکاری شده توسط رسانه طرف هستیم که می‌تواند در یک روز برای عملیات نجات یک سگ در اروپا اشک بریزد و در همان روز از کنار خبر مرگ چندین کودک و زن بی‌دفاع در فلان نقطه خاورمیانه با بی‌تفاوتی عبور کند
محسن
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۸:۴۹ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
تحلیل ضعیف
شهروند
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۸:۵۵ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
پوتین رئیس جمهور مادام العمر روسیه خود را میراثدار تزار روس و سرزنش کننده سران شوری سایق می داند اشتباهی که هر فرد مستبد می کند که از دلایل تاریخی برای توجیه جنایات خود استفاده می کند
مهدی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۸:۵۷ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
قطعا با این اتفاق قطعا باز تعریف امنیت اروپا با همکاری جدی روسیه و چین خواهد بود و امکان حذف روسیه از معادلات امنیتی جهان ممکن نیست
شهروند
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۰۴ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
روسیه عزیز تاریخثابت کرده هر جا رفته روس جز زمین سوخته چیزی باقی نمانده مردم ایراندر 200 سال گذشته تا امروز چقدر سرزمین از دست دادند چقدر روس آمده و کشتار کرده و رفته ای کاش ایرانی از تاریخش درس بگیره و شعار نه شرقی و غربی را فراموش نکنه
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۰۹ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
مرگ بر متجاوز و پوتین
مهندس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۱۴ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
دولت روسیه تنها مانده . ضمن اونکه نامردی تمام در سیاست خارجی ، سیاست روسیه در قبال ایران بوده است .
متذکر
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۲۹ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
همانطور که قبلاً گفته شد!
پوتین با حمله به اوکراین حماقتی را مرتکب شد که برون رفت از آن به این سادگی نیست و روسیه و اوکراین را دچار مشکل شدید خواهد نمود بدون هیچ دستاوردی!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۳۴ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
دیکتاتورها همیشه مردم و کشورها را برای منافع خوددر خطر قرار می دهند
رضا
|
Turkey
|
۰۹:۴۸ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
اره همان طور که در سوریه توی باتلاق ۱۰۰ هزار تروریست گیر کردند و ۶ ماهه ریشه انها را سوزاندند
محمد قاسمی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۵۴ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
جنگ اوکراین پوشالی بودن پوتین رو عیان کرد
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۵۶ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
"چرا روسیه با تمام قوا حمله نمی کند؟" عجب سوال مسخره ای!!!!!! پوتین با تمام قوا حمله کرده است. اگر منظورتان استفاده از بمب اتمی است بهتر است بدانید که همین حالا پوتین قبر خودش را کنده است. اگر کوچکترین اقدام اتمی انجام دهد گور تمام روسیه را خواهد کند.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۰۴ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
تهاجم هوایی یعنی نابودی کامل نیروی هوایی روسیه
اکثر هواپیماها که حمله کردند نابود شدند
روسیه قتل العام مردم براش مهم نیست
تلفات نیروهاش زیاد شده و تجهیزاتش داره نابود میشه ....
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۲۶ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
روسیه و پوتین با تمام سیاست مداریشان در دام آمریکا گیر افتادند و این جنگ ضربه ی بزرگی به روسیه خواهد زد اما ضربه بزرگتر را اکراین و مردمش خوردند که طعمه ای شدند تا غرب به اهدافش برسد
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۲۸ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
نیم پوتین در گل فرو رفت
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۳۰ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
اینقدر محاسبات روسیه سطحی و بی برنامه بوده؟ اینطور که معلومه این ابرقدرتها خیلی احمق هستند
محمد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۳۰ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
روس ها ده دوازده سال است که بازار های نفت و گاز ایران را به خاطر تحریم ها از ان خودشان کردند ما را هم تحریک می کردند که با امریکا و غرب در ستیز باشیم تا خودشان به بازار های نفت و گاز جهان دست یابی پیدا کنند و بهترین روابط نفتی و گازی را با غرب و اروپا داشتند و هزاران میلیارد دلار از نبود ایران در این بازار ها به جیب زدند .حالا اگر ایران به منافع ملی خودش توجه داشته باشید باید همین کار را با روسیه بکند که دارد تحریم می شود و مانند خود روسیه از موقعیت استفاده کند و بازار های نفت و گاز روسیه را در دست بگیرد
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۳۶ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
مرگ بر پوتین لعنت بر طرفداران پوتین و روسیه
اسماعیل
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۴۲ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
چرا هیچکدام جرات ندارید بگید تجاوز هنوز هم از واژه تهاجم استفاده میکنید چرا اینقدر ترس دارید ....
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۴۷ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
امیدواررمدولت روسیه در این جنگ شکست بخورد ودولت کوچک اکراین موفق شود ضمننا از دول غربی انتظار داریم که به بهترین شکل ممکن به اکراین کمکهای مختلف چه مادی چه لجستیکی بشود ودیگر هیچ دولتی نتواند به کشورهای کوچکتر حمله کند .
ناشناس
|
France
|
۱۰:۵۷ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
چونکه همه ی قوایش غیر از اتمی همینه! ۷۰٪ ارتشش درگیر جنگه ۳۰٪ بقیه اش هم برای بقیه کشور پهناورش نگه داشته! اونور کشور را که نمیتونه ول ‌کنه. در ضمن ارتش اوکراین دومین ارتش بزرگ‌ اروپا است. دست کم ‌گرفتینش!
اگر هم حماقت کنه اتمی استفاده‌ کنه خودش در پاسخ در همون ‌روز اول نابود میشه! اقتصادش هم ضعیفه . فکر‌میکرد دو‌سه روزه تمام است. گیر کرده تو‌ باتلاق ! حقشه!!!
ناشناس
|
Germany
|
۱۰:۵۸ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
اوکراین باتلاق روسیه و پوتین می شود !
ناشناس
|
United States of America
|
۱۰:۵۹ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
کار پوتین تمام شده خلاص....
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۲۵ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
پوتین و روسیه با این اشتباه استراتژیک گور خودشون رو کندند.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۳۵ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
همونقدر که عراق و افغانستان برای آمریکا باتلاق شد، اکراین هم برای روسیه
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۳۶ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
پوتین فکر کرد اوکراین سوریه است که دستش برای هر جنایتی باز باشد
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۴۰ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
وقتی ایران جنگ تمام عیار روسیه علیه اکراین را عملیات می نامد باید به خدا پناه برد
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۰۴ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
اگر آتش بس اعلام شو و یا جنگ استمرار پیدا کند با توجه به اتحاد آمریکای ابر قدرت و اروپای سرمایه دار مسلم روسیه بیشتر از اوکراین ضرر خواهد کرد و حداقل کشور روسیه به چندین سال عقب رانده خواهد شد آنموقع پوتین میفهمد چه حماقتی کرده است
ایلار
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۳۶ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
اگر این باتلاق برای سربازان روس مرگبارتر باشه خوبتر هم میشه
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۳۶ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
مرگ برپوتین
احسان
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۵۲ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
مرگ بر پوتین متجاوز
با تحریم های غرب بزودی اقتصادش مثل زمان شوروی فرو می‌پاشد ....
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۰۲ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
قطعا روس ها هم مثل آمریکا که از عراق و افغانستان فرارکرند از اوکراین فرار خواهند کرد.اینطور نیست که عده ای روس ها رااشغالگرانی می دانند که مورد استقبال ملت ها قرار می گیرند
علی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۰۶ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
روسیه فقط وقتی با تمام قوا حمله میکند که چیزی برای از دست دادن نداشته باشه. یعنی روزهای پایانی عمرش. به این میگن پاکباختگی قمارباز.
نتیجش 0 یا 1 است. هیچ چیز یا همه چیز. ولی هر روز که میگذرد روسیه در دنیا منزوی تر و منفور تر میشود و این چیزی نیست که مردم روسیه دوست داشته باشند. مخصوصا اینکه الان ماهواره و اینترنت وجود داره و نمیتونه پوتین کشتارهاش رو مخفی کنه
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۲۳ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
وقتی که ۶۷ کیلومتر صف ترافیک سنگین تانکها و زره پوش

و توپ های سنگین روسیه در پشت کیف معطل مانده !!!!

دیگر اشاره به عدم حمله همه جانبه و سنگین معنی ندارد ،؟

این همه تجهیزات برای گرفتن کل اروپا هم زیادی است

چه برسد به اوکراینی که حتی ده درصد روسیه نمی باشد

لعنت بر روسیه و پوتین و رفقایش
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۲۶ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
روسیه قطعا متجاوز است انسانهایی که خداترس باشند رسما محکوم می کنند مگر اینکه قدرت و جاه طلبی مانع شود اینکه فرقی بین بایدن و پوتین قابل شویم عین جهالت است رقابت نظام سلطه برای به خدمت گرفتن حکام کشورهای دیگر ید طولانی دارد .آنها چون هدف مشترکی دارند حتما پشت پرده توافقاتی کرده اند
ایرانین
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۳۲ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
روسها با در نظر نگرفتن هر انچه که اخلاق است، باز هم نتوانسته در اکراین باسلاح های درجه یک خود بر سلاح های در جه دو خود( تجهیزات نظامی اکراین) غلبه چشمگیری کنند.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۳۲ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
صربستان و گرجستان اخه وزنی دارن جناب تحلیلگر .
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۳۴ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
خدا کنه این خوک خورها وحامیانشان به هلاک ذلت بشینند
بهلول
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۵۰ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
این احتمال هم وجود داره که مسئله اوکراین یک بازی سیاسی پشت پرده بین روسیه و آمریکا باشه!!؟
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۵۱ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
روسیه رسیده به پایتخت اوکراین شما چی می گویی؟
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۱۱ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
کاملا درسته، پوتین چنان غافلگیر شد که حالا آرزو می‌کنه کاش همه این ماجرا یک خواب بود و الان از خواب می‌پرید
ناشناس
|
Norway
|
۱۴:۲۹ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
با تمام قوا حمله کرده آن چیزی که دیکتاتورهای فاسد نمی فهمند قدرت مردم است این احمق نادان (پوتین) فکر می کرد با چند تا موشک و تانک و جنگنده و چند صد هزار سرباز نیم روزه اوکراین را اشغال می کند اما اوکراین با دست خالی و به پشتوانه حاکمیت مردمی و دموکراسی این کشور این توهم پوتین را از بین برد.
محسن
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۳۵ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
پوتین بهترین کار ممکن را انجام داد باید قدرت به شرق منتقل شود و این کار با همکاری چین روسیه ایران و... اتفاق باید بیافتد
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۴۰ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
به امید خدا روسیه یعنی پوتین در این باتلاق برای همیشه غرق شود این خواست اکثر مردم روسیه هست و فکر می کنم ملت ایران هم چیزی جز این نمی خواهند
احمد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۴۶ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
روسیه و چین دو سر اژدهای شرارت در جهان
يحيا
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۲۹ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
ممکن است يمن، عراق، افغانستان باتلاق ناتو و آمريکا شود همچنان که شده. اما هيچوقت يک غربگدا و کدخداپرست نمي تواند باتلاقي براي يک اقتدارگرا شود.
اما اينکه چرا با تمام قوا حمله نمي کند:
1- مهلت براي کساني و اتباعي که مي خواهند از اکراين خارج شوند 2- نشان دادن چهره مذاکره کننده و سازشگر از خود در جهان 3- حفظ قدرت خود در مرکز جهت پدافند احتمالي بر آفند نظامي ناتو و امريکا 4- اساسا اکراين سقوط کرده و نيازي به نيروي انچناني نيست. نيروهاي روسي در 15 کيلومتري و در دروازه هاي کيف مستقر شده اند و کنترل آسمان اکراين را بر عهده دارند. افتاد؟؟؟؟؟؟؟!
ناشناس
|
Romania
|
۱۶:۱۷ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
کدوم باتلاق؟ کی یف چند روز دیگه سقوط میکنه زیاد رسانه های انگلیسی رو دنبال نکنید
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۲۴ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
حاجی کجارو داری میزنی
حواستون هست چیکار دارین می کنین؟!
علیرضا
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۳۵ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
حمله نظامی به کشورهای ضعیف از طرف کشورهای ابرقدرت به بهانه های واهی اگر تبدیل به یک بدعت شود، از این به بعد هیچ کشوری در امان نخواهد بود. جامعه جهانی باید این حرکت غیر قانونی را محکوم کنن موضع گیری های دو پهلو و همراه با تسامح باعث میشه بشریت در آینده تاوان سنگینی بپردازه
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۳۸ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
اتفاقاروسیه اوکراینوفتح میکنه ویه سیلی توگوش این غربی ها میزنه..تاحساب کاردستشان بیاد...به کوری چشم غربگداهای بدبخت
خر دانا
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۴۰ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
خدا کنه روسیه اروپا را با خاک یکسان کنه انگلیس مکار واسه چی از اتحادیه اروپا رفت؟که دستش باز باشه
چطور به عراق افعانستان حمله کردن کسی جیک نکشید، من از روس ها خوشم نمیاد اما بزار دشمنان ما هم رادپاره کنن، به درک
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۴۵ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
خیلی دوست دارید روسیه با تمام قوا حمله کند پس دم خدا از شما جنگ طلبان نگذرد
احمدرضا دارایی
|
United States of America
|
۱۶:۵۸ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
مرگ بر روسیه تزاری
سید محمد خاتمی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۵۹ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
روسیه دقیقا کاری را کرد که مد نظر امریکا و روباه پیر بود و الان در منجلابی فرورفته که فکرش را نمیکرد
خیلی دوست دارم که شکست روسیه و پوتین مغرور را به جشم خودم ببینم
ناشناس
|
Switzerland
|
۱۷:۱۳ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
لعنت بر پوتین متجاوز
علی آذری
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۱۵ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
یک روز علی دایی در جواب خانمی که گفته بود گوشت گرانه نخرید، گفت ما نخریم بخوریم تا ارزان بشه و تو زیاد بخری بخوری! گفت اگه قرار به نخریدن و نخوردن همه باید یکسان عمل کنیم. الانم یا باید همه سلاح هسته ای داشته باشیم یا نداشته باشیم نمی‌شود اسرائیل روس سلاح هسته ای داشته باشد ولی ایران و اوکراین و عراق و.... نداشته باشد.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۳۹ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
غصه ارتش روسیه و ا وکراان را نخورید بلدن از این اوضاع بیرون بیان .این ملت ایران را بخور که چهل ساله با ندانم کاری نا کار آمدی مسعولین اوضاع آشفته و بی ثبات داریم با بدبختی .....
مهدی
|
United States of America
|
۱۷:۳۹ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
لاوروف : علت حمله روسیه به اوکراین جلوگیری از دستیابی این کشور به بمب اتمی است
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۴۹ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
لعنت بر متجاوزین و اشغالگران و حامیان و توجیه گرانشان

که خیلی راحت با جان و مال و ناموس میلیونها انسان حمله

میکنند و یک کشور را تخریب میکنند

و بهانه های کثیف تر از این کناه بزرگشان می اورند

که مرغ خورده شده داخل معده هم خنده اش می گیره
ناشناس
|
France
|
۱۷:۵۲ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
روسها‌ افغانستان را هم‌گرفته‌ بودن ولی آخرش با آبروریزی برگشتن خونه شون+ میلیاردها خسارت و‌هزاران‌ کشته!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۱۱ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
انشاالا که روسیه در باتلاقی گیر کند که دیگر دیکتاتور ها هم در س بگیرند انشاالا
ناشناس
|
United States of America
|
۱۸:۲۱ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
دیکتاتور که باشی همین فکر ها رو میکنی که در دنیا شاخی هستی اما در عمل هیچی نیستی.
ساده دل
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۱۵ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
انسان با تحصیلات ودانش به روز شاید راحت زندگی کند اما تا دولتمردان شعور نداشته باشند ودرزندگی شخصی وکاری خدا محور نبا شند روزگار مردم دنیا روز به روز بدتر خواهد شد و بشر جاهلیت بر میگرده
علی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۴۷ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
شاید یه دست های تو کاره
ایرانی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۱۸ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
دو زار بده آش به همین خیال باش امریکایی کثیف
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۱۹ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
انشاالله که پوتین در همینباطلاق اوکراین غرق شود هم خودش وهم تمام همفکرانلش
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۲۰ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
اوکراین تا ۲۴ ساعت آینده بطور کامل سقوط خواهد کرد و زلنسکی هم تسلیم خواهد شد.
هرکه با روسیه درافتاد ورافتاد.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۵۸ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
روسیه همان شوروی سابق است دشمن سرسخت ما من هرکشوری که حتی یک نفرازایران درزمان سابق کشته دشمن حساب میکنم
ناشناس
|
United States of America
|
۲۲:۰۴ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
پوتین دیگه نه اعتباری براش باقی مونده و نه آبرویی. تا آخر عمرش هم نمیتونه از روسیه خارج بشه، مگر به چند تا کشور معدود مثل چین و ایران بتونه سفر کنه. دیگه کسی برای این دیکتاتور هیچ احترامی قائل نیست
علی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۲۱ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
بدترین چهره جهان پوتین است..مرگ بر پوتین و اولاد پوتین و اصحاب پوتین و طرفداران در کل جهان .لعنتی.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۲۳ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
روسیه بازنده نهایی خواهدبودوامکان اعتراضهای داخلی بعلت بسته شدن تمامی حسابهایش وآثارتدریجی آن برمردم روسیه درصورت ادامه
احتمال برکناریش وفروپاشی مجددروسیه خواهدشد
‌ربیعی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۳۲ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
از زمان استقلال کشورهای مشترک المنافع .این کشورها محل شورشهای مخملی آمریکائی و صهیونیسمی وکودتاهای نافرجام اروپا برای غارت ثروتهای خدادادی قرارگرفته ..روسیه خیلی زودتر باید پای متجاوزان آمریکایی را از این منطقه قطع میکرد .
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۳۶ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
به هیچ کس اعتمادی نیست
ما هم زیاد نباید جلوه گری کنیم
باید به فکر خودمون باشیم
وبرای رفتن به سوی دنیای بزرگ وایران بزرگتر وقویتر حرکت کنیم.
ناشناس
|
Canada
|
۲۲:۴۷ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
به نماینده مجلس که در مورد یمن خودش را به ابلهیت میزند بگویند جنگ یمن درگیری داخلی است که با کمک و دخالت نیروهای خارجی عربستان و ایران انجام میشود. دو نیروی خارجی باید دست از تجهیز کردن گروه ها بردارند تا خودشان مشکل را حل کنند. اوکراین همانند ایران توسط کشوری دیگرمورد حمله نظامی قرار گرفته. جنگ عراق با ایران را حتما در کتاب درسی ات نخواندی....
محمد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۴۸ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
این دام رو غرب برای پوتین گذاشت اودراین دام هر چه خودشو بیشتر تکان می ده گرفتار تر می شه روسیه اوکراین رو تصرف می کنه اما در میان مدت تما می موقعیت جهانی خودش رو ازدست خواهد داد
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۵۳ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
پوتین بالاخره فریب ناتوراخورد واقعا میگن ناتو یعنی ناتوه
جنگ فرسایشی اونم توفصلی که روبه گرمی میره واروپانیازش به سوخت کمترمیشه وازطرفی گرایش روسها که اکراین زمانی جزسرزمین شون بوده وهم وطن بودن احساس روبروشدن راکمترمیکنه بدجوری خودزنی کرده وازطرفی مخالفان داخلی روسیه باعث فروپاشی پوتین واطرافزانش خواهدشد چاه نکن بهرکسی اول خودت......نابودبادجنگ وانسان کشی سلام برانساندوستی
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۵۷ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
خاک بر سرت پوتین که مردم بی دفاع وبی گناه را قتل عام می کنی،خدا نشناس احمق دیکتاتور،هیتلر،دوم، منفعت طلب بی شرم حیا کن وبگرد به خرابه ات .... فکر خامی داری که بخواهی باز هم شوروی را ابر قدرت کنی زور ودیکتاتوری دیگرازدنیا باید برچیده شود
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۵۹ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
توف به زات بشرو انسان کش
ناشناس
|
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
|
۲۳:۰۳ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
شهدای اوکراینی
راه شهدا... راه ماست
صادق
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۳۱ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
خوب شما چرا داعوا می‌کنی
خوب برو جلو پوتین تو بگیر
پوتین همین کفش سربازی پا میکردیم
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۳۵ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
به زودی جنگ در قلب اروپا و فرانسه را شاهد خواهیم بود
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۵۱ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۰
مرگ بر امریکا
پژمان
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۰:۰۱ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۱
مرگ بر پوتین. اوکراینیا اگه جنگ کنن .با چند تا موشک ضد بالگرد وهواپیما و پهباد و چندتا ضد تانک روسیه یک متر دیگه نمیتونه پیشروی کنه و اشغال کردها رو باید پس بده. روسیه تو بد مخمصه ای گیر کرده غرب یه افغانستان دیگه برای روسیه مثل شوروی میسازه ولی بدتر.پوتین نشون داد یه احمق بزرگه .امریکا با چند تا عقب نشینی استراتژیک روسیه رو تو دام انداخت. پوتین شغال زرشک یادت نره .
کوروش کبیر
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۰:۲۵ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۱
امیدوارم از این دست مقاله ها بیشتر بشه تا يک مشت مقاله نویس پوتین پرست یاد بگیرند. پوتین و روسیه در آینده به درس عبرتی برای کشورهای جهان تبدیل خواهند شد. آما بشر فراموشکار همیشه فراموش می‌کند. واقعا پوتین از سرنوشت هیتلر درس عبرت نگرفت. آخه آدم چقدر میتونه احمق باشه. حتی اگر امروز جنگ تمام بشود و تمام نیروی روسیه سريعا خاک اوکراین را ترک کنند. غرامت چند صد میلیاردی روسیه باید به اوکراین بپردازد به سبب شروع کننده جنگ. چه سرنوشت شومی داشت اين پوتین. با خواری و خفت خواهد مرد. اين هم نتیجه دیکتاتوری.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۰:۳۲ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۱
امریکامیخواهدروسیه وچین تحریم کندکه ازانهاامتیازبگیردایران حمایت نکنندبه ایران حمله کنند
ابوالقاسم پیری
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۱:۱۴ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۱
پوتین و زلنسکی اردوی فرمانده دارند و آن هم ملکه ویکتوریا الیزابت انگلیس فراماسونری ما که هنوز یه صحنه از جنگ ندیدیم؟!!!
کریم
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۲:۱۶ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۱
اوکراین به باتلاقی برای پوتین تبدیل خواهد شد؟ / چرا روسیه با تمام قوا حمله نمی‌کند؟ :
اگر پوتین ساربان است میداند که شترها را کجا بخواباند. حتی خود مقامات روسیه هم نمیدانند در فکر پوتین چه میگذرد ولی آنچه مسلم است پوتین باید به هر قیمتی برای بقای کشورش جلوی ناتو را میگرفت. امریکاییها و ناتو ده ها بار با روسها بد عهدی بسیار بدتر نسبت به بد عهدی با ایران کردند.
- بنظر شما زلنسکی یهودی تبار اتفاقی هنرپیشه شد؟ به نظر شما زلنسکی اتفاقی برای نقش اصلی فیلم خادم ملت انتخاب شد؟ به نظر شما سازندگان فیلم خادم ملت اتفاقی حزب خادم مردم را تشکیل دادند؟ به نظر شما زلنسکی اتفاقی از سوی حزب خادم مردم کاندیدای ریاست جمهوری اوکراین شد؟ به نظر شما زلسنکی اتقاقی بیش از 70 درصد آرا در انتخابات بدست آورد؟ به نظر شما زلنسکی اتفاقی تصمیم گرفت که عضو ناتو شود؟ به نظر شما زلنکی ... ؟
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۲:۲۵ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۱
چند تا دهاتی اومدین اینجا نظر میدین
مرگ بر غرب
درود بر پوتین
هیچکودوم شعور نظر دادن ندارین چون فقط بلدین برا چشم آبی ها غیرتی بشین چون شعور و سواد درست حسابی ندارین
چندین ساله جنگ تو خاورمیانس و مردم خاورمیانه میمیرن هیچکس عین خیالشم نبود حالا برا اوکراینی ها صداتون در اومده خاک تو سرتون
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۴:۱۳ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۱
بهامید خدا هرچه زودتر جنگ تمام بشه ورهبران مستبد ودیکتاتور به اشتباهتشون پی ببرن، مرگ بر آمریکای جهانخوار پست
محمد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۴:۲۰ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۱
اینهمه واسه خودتون داستان نسازید والکی کامنت نزارید.امریکا میگه تا چند روز یه کیف سقوط خواهد کرد انوقت این بیمارها نشستن خیال بافی می‌کنند.اوکراین میشه باتلاق روسیه تو که این حرف را میزنی چی از جنگ میدونی.ادم حسابی یطرف جنگ ابر قدرت قرار داره انوقت تو مینویسی اوکراین پیروز میدان میشه.برو مسواک بزن بخواب فردا از نظرها برا سازمان ملل بنویس شاید تو گروه کارشناسان خودشون ازت استفاده کنند.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۴:۴۲ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۱
من هم با آن عده ای که تجاوز پوتین به اوکراین را محکوم کردند موافقم و محکوم میکنم به آن ایرانی‌های که در تهران شعار مرگ.بر پوتینرا میگفتند موافقم اما تعجبم دراین است همین آقایون و خانوم های ایرانی و خارجی که بخاطر تجاوز روسیه به اوکراین شعار مرگ بر واین رامیگویند میپرسم پس چرا با اینکه نزدیک پنج سال است که عربستان با انواع های سلاحهای اروپایی آمریکامردان وزنان کودکان یمن راقتل عام میکند چرا لال شدید مگر سلاحهای کشتار جمعی روسیه اخی وسلاحهای کشتار جمعی آمریکا به به پس بدون تعارف میگویم خاک برسرت آن ایرانی‌های که بخاطر چند دلار یک طرفه قضاوت می
Mtnh
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۶:۳۷ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۱
پوتین جلوی آمریکا درآمده ،,بعد نوبت چینه آخرش آخر نوبت ماست..باید آمریکا را از خلیج فارس بیرون کنیم. همه ما ناگزیرم.یا باید دریوزگی.اونای را که دنیا را به جنگل تبدیل کردند را بکنیم،،یا جنگ جنگ آمریکا....
مردبزرگ
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۷:۲۶ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۱
اگرازخشونت استفاده کندهیچ اتفاقی برایش رخ نخواهددادویکماه دیگرکل اکراین تحت فرمانش خواهندبود اگربانرمی باشدپررومیشوندوفقط شرق اکراین وکریمه صاحب میسود ,,,بایدخشونت خرج دهدهمه رانابودکند,,,درود برپوتین , خاین رابایدشقه کرد,,
علی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۷:۵۵ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۱
مرگ بر پوتین و حامیانش
یاشار
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۷:۵۸ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۱
همه دستاوردهای پوتین در این 20 سال برای روسیه ،در حمله به اکراین پنبه خواهد شد.
ساسان
|
United States of America
|
۰۸:۲۱ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۱
پوتین این فریفته شیطان که زندگی را بر کام خلایق خداوند برای اندکی تلخ کرد تا ابد زندگی به کامش تلخ میشود ،مواظب باشیم گرفتار غفلت نشویم،فرض کنید فرزندتان زیر بمباران موشکها و هواپیماهای روسی کشته میشود و یا می هراسد ،ای وای بر ما که بجای محکوم کردن این جنایت شیطانی سکوت کرده ایم،یا زهرا مددی که سخت گرفتار سیاست های شیطان شده ایم،امام حسین بیا که آزادگی را در کربلایی دگر دارند سر میبرند
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۸:۴۵ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۱
اگر اکراین جزو ناتو و اروپا هم باشد پوتین نباید تجاوز میکرد باید صبر میکرد که اگر به روسیه تجاوز میکردند از خودش دفاع می‌کرد که هیچ کشوری همچین اشتباهی نمی‌کرد بعد اینکه هر کشوری خودش باید سرنوشت خودش را تعیین کند نه کشور بیگانه که بگوید عضو ناتو یا اروپا باش یا نه، نصف جغرافیای دنیا برای روسیه است ولی چند سال پیش کریمه را اشغال کرد و مزه کریمه در دهنش مونده بود ولی در اکراین متوجه گستاخی خود میشود و رو به ورشکستگی میرود اون چندتا جمهوری قفقاز هم شورش میکنند و دوباره روسیه تجزیه میشه ولی شاید چند سالی طول بکشه.
ایران وطنم
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۸:۴۷ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۱
بالاخره شرق دارد تاوان انتشار ویروس توسط. چین با همراهی روسیه را میپردازد

و غربی ها بد جوری تلافی خواهند کرد ضرر های دو سال اخیر را
البته هیچ کدام نه غرب و نه شرق خیر خواه ما در طول تاریخ نبودند ....
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۰۱ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۱
مرگ بر پوتین کمونیست
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۱۰ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۱
یادی هم کرده باشیم از مرحوم حمید. رضاصدر ایشان. بهترین مفسر. ی. بود که می‌توانست اوضاع اکراین راتجزیه و تحلیل کند
مهدی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۰۰ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۱
پوتین هم مانند سایر دیکتارتورهای دنیا یه طول عمر سیاسی داره،وانگهی عملکرد پوتین در خاورمیانه و نفوذ بر حکومتهایی مانند خودش،سعی در به خطر انداختن منافع غرب دارد.از طرفی چین هیچگاه با تفکر خصمانه با غرب برخورد نخواهد کرد،چون هم شرایط اقتصادی،هم اجتماعی و هم بین المللی چین در جایگاهی نیست که اقدام به حضور نظامی حتی در تایوان داشته باشد،یک جنگ کوتاه مدت ،بحران انسانی و اقتصادی در چین به پا می کند،پس حساب کردن پوتین روی کمک همه جانبه چین خطای راهبردی بود.
غرب با آگاهی از این موضوع و به منظور حذف یک چالش در عرصه بین المللی و حذف روسیه از داشته هایش در سازمان ملل و شورای امنیت،باتلاق بزرگی بنام اوکراین را راه انداخت تا به اهدافش برسد.بهترین گزینه برای دولت ما،درس عبرت گرفتن از این مقوله هست نه آنچه را که الان از زبان برخی افراد واله میدانی گفته میشود که به غرب تکیه کردن خطاست و عبرت بگیریم و‌‌‌‌...الان باید با امضای برجام و گرفتن بازار انرژی اروپا،قدرت بین المللی خودمان را افزایش بدهیم و با تعامل با دنیای غرب،آنان را در چنبره خودمان از طریق انرژی،شاهراه ارتباطی و ژئوپولتیک و...
گرفتار کنیم و استفاده درست از منابع داشته باشیم.
فقط یکبار این فرصت پیش روی ماست.تکرار نمیشود.
از احساسی بودن دست بکشیم و عاقلانه تر رفتار کنیم.
کسانی که شعار گریز از غرب را میدهند،دستشان به خون خیلی ها و فساد کنونی جامعه آلوده هست.
بگذاریم رهبریت و روسا کارشان را انجام بدهند،با شعارهای بیخودی،آنان را به چالش شعاری نبریم که مسلم ملت است.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۱۹ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۱
جالبه واقعا ... ایکاش یک دهم اینقدری که برای دولت دست نشانده ی نوکر صحیونیسم اوکراین دارین خودتونو جر میدین برای جنایات آمریکا و ایادیش هم یه تکونی به خودتون میدادید ، حالا چرا نه ؟ از هواداریهای مسئله دار و بسیار بودار مسئولین لیبرال این خبرگزاری بزرگوار باید پرسید ...
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۲۱ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۱
باید به همین زودی به اسرائیل شبیخون بزنیم اسرائیل را ازصفحه روزگار محو کنیم تادرس عبرتی باشد برای غربزده های داخل وخارج مرگ برامریکا
علی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۲۸ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۱
چین نیز بزودی در باتلاق تایوان فرو خواهد رفت
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۵۲ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۱
بزرگترین ضربه را یک روز رژیم اسرائیل به پوتین و روسیه میزند.جوریه که مادر پوتین او را نشناسد!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۸ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۱
بشين تا بشه!!!! فعلا كه هيمنه اربابتون آمريكا لجن مال شده
ایرانی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۰۹ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۱
خدایی چرا انقدر اکراین طرفدار دارد ؟ اگر شما هم همسایتان دشمنی را از فرسنگ ها دور تر لز خانه کاشانه تان میاورد و برایتان خط و نشان میکشید برای ارامش خانواده و خانه تان ساکت مینشستید .البته این کار برای بی غیرتان خوش رقص که کشورو امنیتش را نمیخواهند کار راحتی است ولی پوتین مرد باغیرت و وطن پرستی است او برای ارامش نردمش اینگونه عمل کرد او در محاصره نیروی ناتو قرار گرفته و اگر اکراین هم راحت می گذاشت اورا بی شک نحاصره و نابود میکردند .پوتین مرد تجاوزگری نیست او مجبور به دفاع از کشورش در مقابل محاصره شدن نیروهای ناتو شد
جمشید
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۱۲ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۱
اصلا مهم نیست که در جنگ روسیه و اکراین حق با کیه؟ بنظر من اگه همین الانم روسیه کل اکراینو اشغال کنه یا به تمام خواسته هاش برسه، بازم بازنده است چون یه جورایی وجهه جهانی روسیه زیر سوال رفته و حتما از طرف غرب و اروپا مشکلاتی برای روسیه ایجاد خواهد شد.. مردم روسیه و اکراین هردو در این جنگ ضرر میکنند و برنده اصلی دستهای پشت پرده ایجاد این سناریو خواهد بود...
کشورهای غربی روی اکراین کار کردن و اونو درمقابل روسیه قرار دادن و خودشونو عقب کشیدن.... در هرحال ضرر های آتی برای روسیه خیلی بیشتر از دستاوردهای احتمالی این جنگ خواهد بود...
خوب دقت کنید که چین در تمام مشکلات چند سال اخیر فقط خودش رو کنار کشیده و بدنبال سودجویی میباشد... مانند آمریکا و انگلیس و فرانسه.....
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۳۴ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۱
جالبیش اینه که این همه. آدم رو غربی ها تو خاورمیانه کشتن و تحریم کردن هیچی نشد ولی از اونجایی که همه ارگان های بین المللی در خدمت غربی هاست به راحتی از نظر رسانه ای روسیه رو تحت فشار قرار دادن نمونه اش هم فیفا و غیره

تو این دنیا فقط قدرت و حرف زور کار رو پیش می‌بره امیدوارم بعد از این وقایع ایران هم بمب هسته ای بسازه برای چنین روزی
ارجمند
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۵۳ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۱
فضاحت پوتین در اوکراین درس عبرتی باشه برای بقیه ی جنگ طلبان عقب مونده
چچن و بلاروس تنها حامیان روسیه اند
پوتین مضحکه ی خاص و عام می‌شود
مهدی رضایی
|
Japan
|
۱۶:۵۶ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۱
اکراین لقمه گلو گیری برای روسیه بوده و است پوتین باغرور تمام به آن حمله کرد دامی که غرب همچون حمله عراق به کویت ولی اینبار به روسیه حمله نخواهد شد وسعت اکراین باطلاقهایش مردم وطن دوست رییس جمهور لحظات بحرانی... هر روز اورا درخود غرق میکند و غرب با همکاری پشت پرده پکن اقتصاد فقط نفتی روسیه را متزلزل و برای مدتی طولانی از عرض اندامش در جهان خواهد کاست امروز جنگ فتح سرزمینها جایش را به نفوذ اقتصادی و فرهنگی داده پوتین باشعار تغییر دلار در فروش نفت اقتصادش را به تباهی و ویرانی کشانده و امروز برایش جایگاهی مثل صدام متصور می‌باشد.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۲۱ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۱
دنیای امروز دنیای جنگ نظامی نیست هرچه زودتر روسیه باید از اکراین خارج شود وگرنه خودش نابود میشه
نظر شما

سایت تابناک از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

برچسب منتخب
# عادی سازی روابط ایران و عربستان # عید نوروز # سال 1402 # سال مهار تورم و رشد تولید # دعای روز اول رمضان