بازدید 6275

عوامل و علائم خونریزی داخلی

علائم خونریزی داخلی می‌تواند از بیماری به بیمار دیگر متفاوت باشد، می‌تواند ناگهانی و سریع با درد شدید، شوک و غش همراه باشد یا آهسته و با علائم کمی همراه باشد تا زمانی که مقدار زیادی خون از دست برود.
کد خبر: ۱۱۰۲۴۷۸
تاریخ انتشار: ۱۳ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۲:۴۱ 02 February 2022
به گزارش تابناک به نقل از ایسنا، همچنین علائم خونریزی داخلی همیشه میزان خونریزی و شدت آن را نشان نمی‌دهد.

ممکن است به دنبال آسیب دیدگی در ناحیه شکم یا کلیه و پیش از ظاهر شدن علائم، مقادیر زیادی خون از دست برود. در مقابل، حتی مقادیر کمی خونریزی در بخش‌هایی از مغز می‌تواند باعث علائم جدی و حتی مرگ شود.

عوامل خونریزی داخلی
علل خونریزی داخلی همچون علائم و نشانه‌های آن متفاوت است. در برخی موارد یک عامل خارجی مانند وارد شدن ضربه به بدن موجب خونریزی می‌شود در حالیکه در برخی موارد بیماری یا ضعف ساختاری در بدن، عامل بروز این عارضه است.

تروما
تروما یکی از شایع‌ترین علل خونریزی داخلی است و می‌تواند شامل انواع مختلفی از آسیب‌ها باشد:

ترومای نافذ: زمانی که جسمی مانند چاقو، شیشه شکسته، ترکش یا گلوله وارد بدن می‌شود.

ترومای بلانت (غیر نافذ): این عامل خونریزی میتواند شامل وارد شدن ضربه و مشت که در ابتدا علائم واضحی ایجاد نکنند تا ضربه‌هایی با شدت بالا متغیر باشد.

صدمات ناشی از کاهش سرعت ناگهانی: این مشکل معمولا در تصادفات رخ می‌دهد. هنگامی که یک وسیله نقلیه با سرعت زیاد به طور ناگهانی متوقف می‌شود، می‌تواند باعث پارگی یا جدا شدن عروق و اندام‌ها از یکدیگر شود.

شکستگی: برخی از شکستگی‌ها بیشتر از بقیه خونریزی می‌کنند. شکستگی استخوان‌های بازو، ساق پا و لگن می‌تواند باعث از دست دادن شدید خون شود.

آنوریسم
آنوریسم برآمدگی رگ خونی است که در اثر ضعف دیواره رگ خونی ایجاد می‌شود و می‌تواند باعث پارگی رگ شود. گاهی اوقات، پارگی آنوریسم با فعالیت شدید اتفاق می‌افتد. همچنین در برخی مواقع بدون دلیل مشخصی و هنگام استراحت یا خواب رخ می‌دهد.

اختلالات خونی
بیماری‌های خونی مانند هموفیلی می‌تواند فرد را در معرض افزایش خطر خونریزی از جمله خونریزی داخلی قرار دهد. این مشکل زمانی ایجاد می‌شود که خون به دلیل کمبود سلول‌های خونی به نام پلاکت یا پروتئین‌هایی موسوم به فاکتور‌های انعقادی به درستی لخته نمی‌شود.

مصرف برخی دارو‌ها
استفاده بیش از حد از برخی دارو‌ها می‌تواند همین اثر را داشته باشد که شامل دارو‌های رقیق کننده خون مانند وارفارین و دارو‌های ضد پلاکت مانند پلاویکس می‌شود. حتی دارو‌های ضدالتهابی غیراستروئیدی مانند آسپرین و ایبوپروفن در صورت استفاده بیش از حد می‌توانند باعث خونریزی داخلی شوند.

تب‌های خونریزی دهنده
یکی از علل کمتر شایع خونریزی داخلی، تب‌های هموراژیک ویروسی است.

برخی از ویروس‌ها باعث ایجاد لخته‌های خونی کوچک در رگ‌های خونی می‌شوند که در این شرایط، پلاکت‌های کمتری برای توقف خونریزی وجود دارد.

علائم خونریزی داخلی
معمول‌ترین علائم خونریزی داخلی شامل موارد زیر است:

- سرگیجه
- درد
- تنگی نفس
- احساس سوزن شدن در دست و پا
- تغییر در قدرت بینایی
- حالت تهوع یا استفراغ
- تعریق شدید
- کبودی
تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
بلیط هواپیما
اشتراک گذاری
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # دولت چهاردهم